Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Drevené domčeky do záhrady

drevený záhradný domček

Drevené záhradné domčeky nie sú len obyčajnou stavbou. Sú útočiskom a rozšírením vášho domova. Vďaka svojmu šarmu, prírodnému charakteru a všestrannosti sa drevené záhradné domčeky stávajú čoraz obľúbenejšími medzi majiteľmi domov, ktorí si chcú zo svojej záhrady vytvoriť útulný, príjemný a funkčný vonkajší priestor. 

Čo v článku nájdete:

Či už si chcete vytvoriť príjemné útočisko na oddych, funkčný úložný priestor alebo dokonca vlastnú domácu saunu, drevené záhradné domčeky ponúkajú nekonečné možnosti. 

Prečo sú drevené záhradné domčeky tak obľúbené? 

 • Majú pôvab, ktorý spočíva v ich schopnosti splynúť s prírodou, čím vytvárajú harmonické a pokojné prostredie.
 • Teplo dreva, jeho vôňa a prírodné textúry navodzujú pocit pokoja a vyrovnanosti.
 • Poskytujú všestranné možnosti využitia.
 • Trvanlivosť a ekologickosť dreva z nich robí dobrú voľbu pre trvalo udržateľnú výstavbu.
 • Dokážete si ich prispôsobiť a zariadiť podľa vlastného vkusu.
 • Sú pridanou hodnotou v záhrade či na pozemku a zvyšujú tiež hodnotu vašej nehnuteľnosti.

V tomto článku preskúmame rôzne typy drevených domčekov do záhrady, vrátane moderných záhradných domčekov, ale aj drevených prístreškov pre autá, záhradných sáun, záhradných altánkov a drevených chatiek na kľúč. Poskytneme tipy a inšpiráciu, ako zariadiť a čo najlepšie využiť tieto stavby, aby sa vaša záhrada zmenila na útočisko oddychu a zábavy. 

Moderné záhradné domčeky

Záhradný domček nemusí byť len „zastaranou drevenou búdou“. Práve naopak – dnes sa záhradné domčeky vyrábajú v elegantných a moderných prevedeniach, a tak sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú štýlový a funkčný doplnok do vonkajšieho priestoru. 

Tieto konštrukcie môžu slúžiť viacerým účelom, či už ako domáca kancelária, hobby miestnosť, detský kútik či domáca posilňovňa, alebo len jednoducho miesto na dokonalý oddych v prostredí záhrady a príjemné posedenia s blízkymi. Dokonca aj domček na uskladňovanie môže byť štýlovou a modernou stavbou! Ako napríklad tento záhradný domček Madrid z našej ponuky, ktorý sa skvelo hodí ako domček na náradie či menšia dielňa pre šikovného majstra.

Madrid
Záhradný domček MADRID

Ak by ste hľadali skôr záhradný domček, ktorý vám bude slúžiť ako miesto na oddych, príjemné posedenia či čas strávený s priateľmi alebo rodinou, skvelou voľbou bude záhradný domček s terasou, ktorý vám poskytne posedenie na čerstvom vzduchu ale aj možnosť schovať sa v prípade zlého počasia. Takýmto je aj záhradný domček Monaco, ktorý spája výhody altánku a uzatvárateľného domčeka. 

Monaco
Záhradný domček MONACO

Akýkoľvek moderný záhradný domček si vyberiete, výhodou je, že si ho môžete zariadiť podľa svojho vkusu a štýlu, ktorý sa páči vám. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete pri zariaďovaní zvážiť:

 • Vyberte si dizajn, ktorý doplní estetiku vašej záhrady a harmonicky splynie s okolím.
 • Optimalizujte prirodzené svetlo výberom domčeka s väčšími oknami.
 • Vyberte si trvanlivé materiály odolné voči poveternostným vplyvom aby ste zabezpečil dlhú trvácnosť domčeka a jeho nábytku a doplnkov.
 • Zariaďte interiér prípadne terasu všestranným a priestorovo úsporným nábytkom, aby ste maximalizovali využiteľnosť.
 • Pridajte dekoratívne prvky, rastliny, kvety či umelecké predmety, aby ste vytvorili príjemnú a jedinečnú atmosféru.

Drevené prístrešky na autá

Drevený prístrešok na auto je praktickou záhradnou stavbou, ktorá poskytuje ochranu pre vaše vozidlo a zároveň dodáva vonkajšiemu priestoru rustikálny nádych. Okrem zastrešenia a ochrany áut pred poveternostnými vplyvmi môže slúžiť aj ako zastrešené vonkajšie sedenie alebo odkladací priestor. 
Aj drevené prístrešky na autá sa dnes už vyrábajú v rôznych prevedeniach, veľkostiach a štýloch. Praktickým riešením môže byť aj prístrešok, ktorý poskytuje úložný priestor, vďaka čomu budete mať okrem ochrany vozidla zabezpečené aj miesto na uskladňovanie pneumatík, súčiastok či iných automobilových potrieb. Drevený prístrešok Mora v sebe kombinuje práve tieto dva prvky a poskytuje miesto na parkovanie až pre dve vozidlá.

Mora
Drevený prístrešok na auto MORA

Ak by ste hľadali drevený prístrešok len na jedno vozidlo, vhodnou voľbou by mohol byť tento klasický drevený prístrešok Basic, ktorý sa hodí rovnako ako k stavbe, tak aj ako samostatne stojaca konštrukcia. 

Basic
Drevený prístrešok na auto BASIC

Drevený prístrešok sa hodí do každej záhrady. Aby ste ešte viac zefektívnili jeho funkcie, tu je niekoľko tipov na jeho usporiadanie:

 • Prístrešok umiestnite strategicky, aby ste k nemu mali ľahký prístup a zaistili, že bude dopĺňať vašu záhradu a dom.
 • Zvážte začlenenie úložných riešení, či už samostatný úložný priestor, alebo vstavané skrine či police na usporiadanie náradia a vybavenia.
 • Vylepšite estetiku výberom dizajnu, ktorý zodpovedá štýlu vášho domu. Využite dekoratívne prvky, ako sú popínavé rastliny alebo závesné kvetinové koše.

Záhradná sauna

Za wellnessom už nemusíte nikam chodiť. Stačí si vybrať tú správnu vonkajšiu saunu a wellness môžete mať priamo doma na záhrade. Záhradné sauny už dávno nie sú výsadou len tých bohatých. Dostupné ceny z nich robia luxusné a omladzujúce útočisko priamo v pohodlí vlastného dvora pre všetkých. Záhradná sauna vám poskytne dokonalý únik od každodenného stresu, podporí relaxáciu a celkovú pohodu. Veľkou výhodou je tiež úroveň súkromia, ktoré poskytuje, a tak vás už nemusí znepokojovať predstava preplnených wellness centier. Oddychovať môžete bez tohto, aby vás niekto rušil a to navyše s krásnym výhľadom do prírodného prostredia vašej záhrady. 
Záhradná sauna môže mať podobu dreveného záhradného domčeka, ktorý je uspôsobený na saunovacie účely. Atmosféru domácich kúpeľov si do záhrady môžete priniesť s touto drevenou saunou Tervo, ktorá má vzhľad klasickej chatky, no vo vnútri ukrýva dve miestnosti – jednu na saunovanie a jednu na oddych. Navyše, má k dispozícii aj terasu, a tak si okrem saunovania môžete vychutnávať aj príjemné posedenia na čerstvom vzduchu.

Tervo 1
Drevená vonkajšia sauna TERVO

Pri výbere a zariaďovaní záhradnej sauny vám pomôžu tieto tipy:

 • Vyberte si vhodné miesto, ktoré má dostatok súkromia a je ľahko dostupné z vášho domu.
 • Zabezpečte správnu izoláciu a vetranie, aby ste udržali zdravé a bezpečné prostredie sauny.
 • Zvážte začlenenie vonkajších relaxačných prvkov, ako sú vonkajšie sedenie, ležadlá alebo priestor na ochladenie, ako je ponorný bazén alebo záhradná sprcha.
 • Vytvorte si pokojnú atmosféru s využitím prírodných materiálov, ako drevo, kameň a rastliny.

Záhradné altánky

Záhradné altánky sú očarujúce stavby, ktoré dodávajú vonkajším priestorom eleganciu a funkčnosť. Poskytujú chránený priestor na oddych, spoločenské stretnutia či stolovanie. 

Záhradné altánky majú mnoho prevedení a veľkostí, od typických šesť či osemstranových konštrukcií až po uzatvárateľné altánky. Záhradný altánok nie je len praktickou, ale aj estetickou stavbou, ktorá sa hodí do každej záhrady a svojim elegantným charakterom ju skrášľuje a doplňuje. Je tiež všestrannou stavbou – môže byť stredobodom a klenotom celej záhrady, ale aj tichým a útulným miestom na oddych v zátiší záhrady medzi stromami či kríkmi. Môže byť miestom, na ktorom sa stretáva celá rodina, ale aj miestom na oddych len pre vás, kde môžete čítať, cvičiť jogu či len tak rozjímať. 

Výber veľkosti altánku záleží od vašich potrieb, no vzhľadom na širokú ponuku určite nebudete mať problém vybrať si ten vhodný pre vás. Ak hľadáte väčší záhradný altánok, inšpirovať sa môžete napríklad týmto dreveným altánkom Nebraska s masívnou konštrukciou a zábradlím s estetickými ornamentami. 

Nebraska
Záhradný altánok NEBRASKA

Praktickou voľbou je uzatvárateľný záhradný altánok, ktorého využitie môžete prispôsobovať vzhľadom na počasie a vaše potreby. Uzatvárateľný záhradný altánok Utah z našej ponuky je modernou voľbou, ktorá sa hodí do každej záhrady. Má tri vstupy, ktoré sa dajú jednoducho zavrieť posuvnými, celopresklenými dverami. Je navrhnutý tak, že si v ňom môžete vychutnávať chvíle oddychu v záhrade aj počas nepriaznivého počasia. 

Utah
Uzatvárateľný záhradný altánok UTAH

Mať na záhrade altánok prináša mnoho výhod. Ako maximalizovať jeho potenciál?

 • Zvážte veľkosť a tvar vašej záhrady, aby ste určili vhodné rozmery a štýl altánku.
 • Vybavte altánok pohodlným sedením, stolmi a osvetlením, aby ste vytvorili príjemnú a útulnú atmosféru.
 • Zakomponujte prvky, ako sú závesy, žalúzie či markízy a vytvorte si tieň a súkromie podľa želania.
 • Využite dekoratívne predmety, ako sú rastliny v črepníkoch, vonkajšie koberce a vankúše, aby ste dodali osobitosť, pohodlie a štýl. 

Tip: Výber toho správneho záhradného altánku nemusí byť náročný proces! Uľahčite si výber a prečítajte si nášho nákupného poradcu, v ktorom sme pre vás spísali tipy a najdôležitejšie aspekty pri výbere záhradného altánku.

Drevené chaty na kľúč

Drevené chaty na kľúč ponúkajú maximálny komfort a funkčnosť. Stačí si len vybrať model, ktorý sa vám páči a chatu môžete mať na pozemku v niektorých prípadoch už za pár dní.

Drevená chata môže slúžiť ako penzión, dovolenkové útočisko či dokonca aj ako primárna rezidencia na bývanie. Je ideálnym miestom na zrelaxovanie s rodinou či priateľmi, a to nielen počas teplých letných dní, ale aj v zime. Hodí sa do záhradkárskych či rekreačných oblastí, do lesa, hôr či k jazeru. Ak máte k dispozícii vhodný pozemok a chceli by ste si vytvoriť vaše vlastné útočisko na oddych, rekreáciu či dovolenky, potom je drevená chata určite tou správnou voľbou.

Podobne, ako pri všetkých ostatných drevených stavbách, tak aj drevené chaty sú dostupné v rôznych veľkostiach, prevedeniach a štýloch, od menších jednopodlažných chatiek až po veľké poschodové chaty. 
Príkladom takejto poschodovej chaty je aj drevená chata Boston s podkrovím, ktorá sa ideálne hodí ako sídlo na rekreáciu či ako chata na prenájom.

Boston
Drevená chata BOSTON

Ak by ste hľadali niečo menšie, mohla by vás zaujať chata Madison. Táto drevená chata má k dispozícii päť miestností a skvelo sa hodí ako oddychový domček v rekreačnej oblasti. 

Madison
Drevená chata MADISON

Spojením moderného záhradného domčeka a drevenej chaty je táto jednoposchodová chata Panorama, ktorá sa skvelo hodí do modernej záhrady ale aj na pozemok v odľahlej prírode. Vďaka jej trom veľkým francúzskym oknám totiž poskytuje výhľad na okolité prostredie.  Vďaka tomu je chata nielen dobre osvetlená, ale ponúka vám možnosť vychutnávať si voľné chvíle pri pohľade na prírodu von. 

Panorama
Drevená chata PANORAMA

Ako si môžete vytvoriť chatu snov ako z rozprávky? Týchto pár tipov vám určite pomôže:

 • Dôkladne si naplánujte rozloženie, aby ste optimalizovali priestor a zabezpečili, že budete mať v chate všetko potrebné vybavenie.
 • Venujte pozornosť izolácii a energetickej účinnosti, aby si zabezpečili celoročný komfort.
 • Zariaďte interiér v útulnom štýle, ktorý dotvorí unikátnu atmosféru.
 • Vytvorte si vonkajšie posedenie či jedálenský priestor, napríklad na terase chaty, aby ste si rozšírili obytný priestor a užili si okolitú prírodu.

Tip: Premýšľate už teraz nad tým, ako by ste si zariadili vašu drevenú chatu? Pripravili sme pre vás článok, v ktorom nájdete inšpirácie a tipy na rôzne štýly, ktorými si môžete zariadiť (nielen) vašu drevenú chatku!

Dve rady nakoniec

Stavebné povolenie a ohlásenie

Mať na záhrade či pozemku drevenú stavbu, akou je domček, prístrešok, altánok či chata, je skvelá vec. Avšak tak, ako pri akejkoľvek stavebnej činnosti, aj v tomto prípade je potrebné dodržiavať nariadenia stavebného zákona a upravujúcich vyhlášok. Vo všeobecnosti platí, že pri drobných stavbách sa stavebné povolenie nevyžaduje a postačuje stavebné ohlásenie. (Drobné stavby stavebný zákon definuje ako stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje viac ako 25m², výška 5 metrov a hĺbka 3 metre.) Toto je však veľmi zovšeobecnené tvrdenie a vždy odporúčame informovať sa na príslušnom stavebnom úrade. 

Tip: Zorientovať sa v problematike stavebného povolenia/ohlásenia vám môže pomôcť aj náš článok, v ktorom sme zhrnuli náležitosti, ktoré určuje stavebný zákon a v ktorom sa okrem iného tiež dozviete, či je možné postaviť chatu bez stavebného povolenia

Materiál drevenej stavby

Pri výbere akejkoľvek drevenej stavby by ste okrem jej veľkosti, dizajnu a prevedenia mali zvážiť aj materiál, z ktorého je vyrobená. Drevo je síce prírodný materiál a podlieha poveternostným vplyvom, no výberom vhodného materiálu a správnou starostlivosťou dokážete vašej drevenej stavbe zabezpečiť dlhú trvácnosť. Dôležité je, aby bolo drevo, ktoré bolo použité na výrobu tvrdé, husté a odolné. Tak bude lepšie odolávať vplyvom počasia.

Všetky drevené stavby, ktoré nájdete v našej ponuke, sú vyrábané z borovicových a smrekových drevín, ktoré pochádzajú zo škandinávskych a sibírskych oblastí. Drevo z týchto severských oblastí sa vyznačuje vyššou hustotou v porovnaní s tuzemským smrekom, čo z neho robí odolnejší a trvácnejší materiál. Drevo pred výrobou stavieb prechádza dôkladným sušením a kontrolou, aby sa zabezpečila najvyššia kvalita finálnych výrobkov. 

Tip: Ako dopriať drevenej stavbe tú správnu starostlivosť? Prečítajte si v našom článku o tom, ako sa starať o záhradné altánky a drevené záhradné domčeky.

Drevené stavby, či už sú to domčeky, chatky, altánky, prístrešky ale aj sauny, ponúkajú zmes prírodnej krásy, všestrannosti a funkčnosti, vďaka čomu sú ideálnym doplnkom do každého vonkajšieho priestoru. Či už si vyberiete moderný záhradný domček, rustikálnu chatu alebo elegantný altánok, tieto stavby poskytujú jedinečné útočisko, ktoré  skvelo zapadne do prírodného prostredia. Čaro dreva, jeho vôňa a pokojná atmosféra, ktorú navodzuje, robia z drevených stavieb dokonalé útočisko na oddych, zábavu, ale aj prácu či cvičenie. 

Ak by ste si aj vy chceli zadovážiť niektorú z uvedených drevených stavieb, pokojne nás kontaktujte a veľmi radi vám s výberom pomôžeme! 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice