Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Čo môžete urobiť teraz, neodkladajte na jar

Domček na náradie

Február je stále pomerne chladným mesiacom. Aj napriek tomu však už môžete robiť prvé úpravy v záhradách alebo záhradných domčekoch.

Počas minulých mesiacov sme prinášali články o tom, ako si zariadiť záhradnú chatku. Interiér môže mať rôzne štýly, ktoré nie sú obmedzené rozlohou ani priestorom, len vašim vkusom. Hneď ako sa začne oteplievať, tak môžete záhradnú chatku začať meniť a upravovať. Predtým je ale dôležité, aby ste si ju na zmeny pripravili. Na toto je ideálne práve obdobie, ktoré ešte nemôžete celé tráviť v záhrade. Stále ešte hrozia snehové pokrývky, tak zatiaľ ako na najdôležitejšie nezabudnite pravidelne odstraňovať sneh zo strechy. Obdobne to platí aj o záhradnom altánku a domčeku na náradie.

Pri zametaní snehu vo svojej záhrade takisto nezabudnite na konáre ihličnanov. Sneh nedávajte na jednu kopu, ale ho rovnomerne rozhádžte po záhrade, aby plnil izolačnú funkciu a ochránil trvalky pred nočnými mrazmi. Takisto môžete sneh rozsypať po trávniku, ale len pokiaľ po ňom nechodíte.

Vo februári môžete ďalej robiť rôzne čistiace práce. Nenechávajte si to na obdobie, keď už budete sadiť a tráviť čas v záhrade. Február v záhrade je veľmi dobrým obdobím na:

Pohrabte zhnité lístie zo zimy

Lístie sa síce zhrabáva na jeseň, ale určite ste nestihli pozhŕňať úplne všetko. To pod snehom zhnilo a zostarlo. Ak to počasie umožní (ak nie je sneh), tak ho pohrabte, aby ste nezaťažovali trávnik a mali pripravenú pôdu na jar.

Vyčistite jazierko a bazén

Februárové počasie – ak nemrzne – je vhodné aj na odkaľnenie jazierka. V tomto prípade obzvlášť platí, žeby nemalo už mrznúť. A v žiadnom prípade nerozbíjajte ľad, obzvlášť ak chováte ryby. Tieto môžete zobudiť a v prípadných mrazoch môžu zamrznúť.

Vyčistite záhradný nábytok

V tomto období je ideálne začať jarným upratovaním práve v záhrade. Povyťahujte zo záhradnej chatky všetok nábytok a vyčistite ho. Ak ste sa rozhodli zmeniť interiér záhradnej chatky, tak sa rozhodnite, ktoré kúsky nábytku si necháte a ktoré dáte odviezť alebo vyhodíte. Kúsky, ktoré si chcete nechať na novú sezónu ošetrite, prípadne impregnujte. Pozrite kovové časti, či počas zimy nezhrdzaveli.

Skontrolujte záhradné náradie

Ako sme spomínali a odporúčali v jesennom článku, tak je dobré záhradné náradie pripraviť na zimu. Takisto je vhodné po zime vybrať ho a skontrolovať. Náradie očistíme od nečistôt. Nezabudnite ani na čistenie odkvapov a žľabov, ktoré prekontrolujte. Odstráňte z nich listy a nečistoty, aby ste mali ich priechodnosť pripravenú na jar a nezačalo vám do záhradnej chatky zatekať.

Myslite na stromy a kríky

Vo veľa záhradách sa nachádzajú celoročné kríky. Vo februári môžete pokojne začať odstraňovať staré konáre bobuľovín. Tieto by ste nemali dávať do kompostu, kvôli prípadným škodcom. Najlepšie je ich spáliť. Ak je aspoň trochu priaznivé počasie, môžete začať rezať stromy. Začnite jablkami a hruškami. Slivky, višne a čerešne len v prípade, ak nočné teploty neklesnú pod dva stupne.

Nezabudnite ani na spevavcov

Február je stále obdobím, kedy sú mrazy a mrzne v noci. Preto ani v tomto období nezabudnite na vtáčiky a ich kŕmenie. Ak sa však pôda rozmrazí, tak s prikrmovaním skončite. Vtáky by potom pod vplyvom pohody mohli začať skoro hniezdiť, čo by nemuseli prežiť tie mláďatká, ktoré sú prikrmované živočíšnou stravou (ktorá je až v teplejšej jari). A takisto to nie je vhodné aj preto, lebo by si zvykli a “neoberali” vám škodcov zo stromov a z trávy.

Tento rok aj niečo navyše

Už ste niekedy kontrolovali pôdu? Odoberte vzorku a dajte ju otestovať – prípadne otestujte sami. Na Slovensku sú rôzne druhy pôd a tá správne vyvážená by mala byť bohatá na živiny. Ďalej sa zisťuje podiel fosforu, draslíka, vápnika a horčíka. Po tomto rozbore budete presne vedieť, čo vašej pôde chýba a či treba prihnojovať. S hnojením to ale nepreháňajte.

Záhrada a záhradná chatka v nej predstavuje väčšinou psychický oddych, z ktorého sa môžete tešiť celý rok. Urobte vyššie napísané teraz a potom, na jar, využite voľný čas popri sadení na vychutnanie si prvých jarných lúčov v záhradnom domčeku alebo na terase!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice