Ako pripraviť domček a chatku na zimu

house and snow

Záhradný domček alebo domčeky na náradie sa najčastejšie vyrábajú z dreva. Tak ako sa treba o drevo pravidelne starať a natierať ho počas celého roka, tak je dôležité nezabudnúť na zimné obdobie. Zima je sprevádzaná snehom, mrazmi a zrážkami. Preto je nutné tak ako záhradu, tak zazimovať aj chatku alebo domček.

Ak tak neurobíte, tak môžete čeliť viacerým problémom – zamrznutý odkvap, cencúle alebo veľká vrstva snehu, pod ktorou sa môže prevaliť strecha. Správne ošetrenie a  zazimovanie spôsobí, že sa vyhnete problémom a zbytočným výdavkom na opravy.

Na čo teda netreba zabudnúť? Prečítajte si tipy nižšie.

Izolujte vodné trubky

Pred príchodom zimy sa odporúča skontrolovať domček na náradie a záhradnú chatku a zaizolovať všetky potrubia. Aj keď si domček na náradie alebo chatku zamykáte, tak pravdepodobne v nich nekúrite počas celej zimy. A práve zima je obdobie, kedy sa ľahšie môžu rozbiť okná, prejsť vzduch pomedzi medzierky v stene alebo okno. Odkryté vodovodné potrubie by malo byť izolované izolačným materiálom. Ak je to vo vašich možnostiach, tak úplne ideálne sú vykurovacie káble do vodovodných potrubí.

Skontrolujte okná

Aby ste prežili zimu bez väčšej ujmy, tak skontrolujte aj plastové okná, ktoré majú mať izolačné vlastnosti. Toto opatrenie sa týka najmä záhradných chatiek, keďže domček na náradie má pravdepodobne drevené okná a preniknutie vzduchu nespôsobí takú katastrofu. Kontrola je v dôsledku toho, že materiály pracujú a ako okná, tak aj dvere sa časom jemne zakrivujú a môže byť ohrozená ich schopnosť tesnenia.

Vyčistite žľab

Systém odkvapových žľabov je častokrát plný lístia, vetvičiek alebo iných nečistôt, ktoré bránia voľnému priechodu vody a tým pádom aj snehu. Preto je dôležité pravidelné čistenie. Ešte väčšie problémy však v zime spôsobuje zamrznutá voda v žľabe. Slnko, ktoré svieti v zime má schopnosť ohriať sneh na streche na takú teplotu, že sa roztopí. Táto v žľabe po jeho zapadnutí môže zamrznúť. A toto častokrát vedie až k puknutiu alebo roztrhnutiu žľabu. Dá sa tomu predísť inštaláciou samočinne vykurovacích káblov do žľabu. Káble sú citlivé na kolísanie teploty a “nedovolia” vode, aby zamrzla.

Sneh na streche

Toto asi nie je novinkou pre žiadneho skúseného záhradkára alebo chatára. Na strechách sa počas zimy ukladá sneh. Ak sa na streche nahromadí veľa snehu, tak sa môže poškodiť strešná krytina alebo žľab. A to má veľakrát za následok až prepadnutie strechy. Preto je potrebné pravidelné odstraňovanie snehu zo strechy. Aby sa na streche nevytváral ľad, tak je potrebná správna cirkulácia vzduchu v podkroví. Takisto – ak sa nahromadí veľa snehu a nastane zmena počasia, tak sa sneh začne extrémne rýchlo topiť a môže nastať roztrhnutie žľabu. Ako prevencia pred týmito nežiadúcimi následkami je možné nainštalovať pod strešný okraj (cca 0,5 metra) špeciálny snímač snehu. A takisto – ako je vyššie spomenuté – aj v tomto prípade pomáha inštalácia vykurovacích káblov pod okraj strechy domčeka na náradie alebo chaty.

Starostlivosť o náradie

Prichádzajúca zima je ideálnym časom aj na starostlivosť o vaše záhradné náradie. Po poslednom pokosení trávnika je vhodné poslať kosačku do servisu, aby ste ju mali pripravenú na jar a boli si istí, že bude v poriadku. Takisto je vhodný načas na nabrúsenie nožníc alebo orezávačov, predtým ako ich uložíte na celú zimu do domčeka na náradie. Takisto motyky, rýle, hrable a iné náradie – kovové časti ošetrite olejom, ktorý ich ochráni pred hrdzou. Drevené časti náradia môžete ošetriť ľanovým olejom.

Dig garden

Nezabudnite na schody

Záhradný domček, ale aj domček na náradie môže mať schody. Aj keď je to len pár schodíkov alebo jeden schod, tak zvýšte pozornosť. Možno to znie ako klišé, ale úrazy práve kvôli pošmyknutiu sa na schodoch bývajú veľmi časté. Pokryte ich pieskom alebo soľou. Obidva varianty splnia účel, aj keď sa vám môžu dostať dovnútra na vašej obuvi. V tomto prípade sa odporúča použiť špeciálnu pásku na schody, takzvanú abrazívnu. Túto pásku môžete umiestniť na všetky klzké časti.

Najdôležitejšie na záver

Aj keď prichádza zima a vy už asi nebudete v záhrade tráviť toľko času, tak si ho nájdite minimálne na to, aby ste záhradnú chatku alebo domček na náradie prišli skontrolovať. Môžete urobiť všetky opatrenia, ale pokiaľ zanedbáte záhradu na celú zimu, tak vám môže prichádzajúca jar spôsobiť viac nepríjemností ako radosti.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma