Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Prečo si postaviť domček práve z dreva?

zahradny domcek dreveny

Záhradný domček alebo chatku si môžete postaviť z rôznych materiálov. Ľudí, ktorí túžia po chatke alebo domčeku zaujíma asi ako prvé cena. Pri nákupe materiálu by ste sa však mali na túto investíciu pozerať zo širšieho spektra a z väčšieho nadhľadu.

Výber materiálu na stavbu by ste mali zvážiť ešte úplne na začiatku – predtým ako začnete s celou stavbou. Existuje veľmi veľa materiálov od dreva, cez tehlu, kov, drevotriesku ako aj pár iných. Pri výbere materiálu by ste mali dbať na faktory ako vlhkosť prostredia, trvácnosť, možnosť zateplenia, odolnosti voči poveternostvým podmienkam a starostlivosť. Prečo teda práve drevo?

Na stavbu záhradného domčeka z dreva existuje viacero dôvodov. Prvým z nich je dôvod výstavb záhradnej chatky – relax. Záhradný domček staviate práve s úmyslom relaxu po ťažkom týždni alebo ako miesto na oddych po celom dni v záhrade. Záhradný domček pôsobí útulne a je nerozlučne spätý s prírodou.

domček na záhrade

Ekonomické dôvody

Drevo nepatrí práve k najlacnejším materiálom. Pozerajte sa ale na stabu z dlhodobého hľadisku. Ak opomenieme fakt, že drevo horí, tak určite patrí k najkvalitnejším materiálom vôbec. Pri správnej starostlivosti sa vám investícia niekoľko krát vráti v podobe dlhej trvanlivosti a odolnosti. Toto samozrejme platí za predpokladu, že si vyberiete ozaj kvalitné drevo. Záhradný domček z dreva dokáže vydržať aj viac ako 100 rokov, o čom svedčia viaceré zachované zruby po celom Slovensku.

Vedeli ste, že na stavbu našich záhradných domčekov používame smrekové a borovicové drevo z vysokých nadmorských výšok? A že je to výlučne škandinávsky alebo sibírsky smrek? Vďaka svojej tvrdosti a hustote má omnoho dlhšiu trvácnosť, a tým odoláva aj náročným poveternostným podmienkam.

Ekologické dôvody

Nie je to prvý rok, čo sa drevo teší veľkej obľube práve kvôli ekologickým dôvodom. Je to prírodná a obnoviteľná surovina. Pri jeho práci a opracovávaní sa spotrebuje relatívne nízke množstvo energie. Tu si treba dať ale takisto pozor – pretože nie je drevo ako drevo. V niektorých drevených stavbách nie je podiel dreva vysoký. Táto informácia by ale mala byť dostupná u každého predajcu alebo výrobcu. Veľmi významným je aj nízky pomer hmotnosti dreva k jeho únosnosti. Takisto netreba zabudnúť na fakt, že drevo je ľahší materiál ako kameň, tehla alebo betón a tým vzniká energetická úspora pri preprave.

Rýchlosť

Iným dôvodom je rýchlosť výstavby záhradného domčeka. K najvýraznejšiemu rozdielu oproti murovaným domom patrí fakt, že konštrukčný spôsob je oveľa rýchlejší. Takisto sú nízke nároky na vybavenie staveniska a zaťaženie okolia pri výstavbe. Ak si postavíte alebo kúpite záhradný domček z dreva, tak je výstavba skutočne rýchla. A tešiť z neho sa môžete už o pár dní. K rýchlosti sa pridáva aj fakt, že drevené prvky sa spájajú kovovými spojovacími prostriedkami a s tým súvisí aj vyššie spomínaná ľahká montáž, skladovanie a preprava.

zahradny domcek

Drevo je dobrý izolant

Drevo je charakteristické nízkou radiáciou a dobrou izoláciou. Je slabo elektrostaticky vodivé. To v praxi znamená, že dokáže zviesť náboj z elektrického poľa z budovy, domu alebo z človeka.

Medzi ďalšie kvalitné výhody patria samozrejme aj estetické vlastnosti dreva ako prírodná textúra, vôňa a farba, ktoré majú na ľudí pozitívny vplyv. Záhradné domčeky z dreva sú zdravotne vyhovujúce a zaručujú zdraviu neškodný pobyt.

Pred výberom samotného materiálu nezabudnite ani na samotný projekt. Ak nie ste architekt alebo odborník, tak si dajte projekt vypracovať. Je to dôležité preto, lebo architekt dokáže relevantne zohľadniť všetky vaše požiadavky a navrhne vám riešenie, pri ktorom využijete všetky pozitívne vlastnosti dreva naozaj efektívne. Inou možnosťou je záhradný domček kúpiť od kvalitného výrobcu. V tomto prípade si pozrite referencie ako aj materiály, ktoré výrobca používa.

Ak sa rozhodujete pre materiál na výstavbu záhradného domčeka, tak sme vám snáď rozšírili obzory a pomohli v rozhodnutí. Tak či onak, nezabudnite na to, aby vám projekt nezabral veľa času a vy ste sa mohli už čoskoro tešiť z oddychu a príjemného relaxu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice