Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Prineste kúsok folklóru do vašej záhrady!🏡🏵🏘

folklór v záhrade

Folklórne dekorácie sú krásnou reprezentáciou slovenskej kultúry a tradícií. Ozvláštnia a skrášlia každý priestor, záhradu nevynímajúc. Prineste si kúsok folklóru aj vy do vašej záhrady!

Čo v článku nájdete:

Slovensko má ako krajina bez pochýb bohaté kultúrne dedičstvo. Folklór je dôležitou súčasťou našej kultúry a odráža sa v architektúre, hudbe, tanci a umení. Trendom v dizajne – a výnimkou nie je ani záhradná architektúra – je návrat k minulosti a aplikácia ľudových vzorov a motívov. Tie sú príjemným ozvláštnením a osviežením kompletného dizajnu a vzhľadu. Ich aplikácia je zároveň spôsob, ako udržiavať tradíciu slovenského folklóru živú a prekvitajúcu.

História slovenskej folklórnej záhradnej výzdoby siaha do obdobia spred niekoľkých storočí. Tieto vonkajšie ozdoby a dekorácie sa kedysi používali na odháňanie zlých duchov, ochranu domu a rodiny a mali prinášať šťastie a prosperitu. Dnes sa používajú skôr pre svoju estetickú hodnotu a sú obľúbené najmä pre svoj kultúrny a tradičný charakter.

Umenie výroby slovenských folklórnych záhradných dekorácií je zručné remeslo, ktoré sa dedí z generácie na generáciu. Mnoho remeselníkov stále používa tradičné techniky na výrobu dekoratívnych folklórnych predmetov, ako je napríklad ručné vyrezávanie či maľovanie. To, čo robí tieto dekorácie výnimočnými a pridáva im na ich hodnote, je pozornosť venovaná detailom pri remeselnom spracovaní. Svoje záhradné folklórne dekorácie si môžete zadovážiť práve od takýchto umelcov, čím nielen vyzdobíte vašu záhradu, ale podporíte šírenie ľudovej slovenskej tradície a umenia.

folklor na stene

Záhradné posedenie na ľudovú nôtu

Záhrada poskytuje skvelý priestor na posedenia na čerstvom vzduchu v obklopení prírody. Môžete si v nej užívať chvíle ticha po dni v práci či posedieť si v spoločnosti vašich blízkych, a to všetko napríklad práve pod strechou záhradného altánku či na terase záhradného domčeka. Aby ste si vytvorili príjemné posedenie, je dôležité vybrať si ten správny záhradný nábytok a doplnky k nemu. A práve tu prichádza možnosť, ako si zakomponovať trochu folklóru aj do záhradného posedenia. Môžete si zvoliť doplnky, ako sú podsedáky, vankúše či deky v ľudových folklórnych vzoroch, ktorými ozvláštnite vaše vonkajšie posedenie.

folklorny podsedak
Zdroj: maximax.sk
folklorny vankus
Zdroj: pezinskadielnicka.sk

Tip: Ak máte šikovné ruky a skúsenosti so šitým, môžete si folklórne obliečky na vankúše vyrobiť aj sami. Stačí, ak si zoženiete látky s ľudovými vzormi a necháte popustiť uzdu vašej kreativite.

Takéto detaily v podobe doplnkov vo folklórnych vzoroch by mohli byť príjemným ozvláštnením vášho záhradného posedenia. K folklórnemu štýlu sa pre záhradné posedenie hodia aj kožušinové prehozy na stoličky z ovčej vlny. Aby ste sa mohli zahriať aj počas chladnejších dní, určite by vám nemala chýbať ani teplá deka.

deka s ludovym vzorom
Zdroj: megamix.sk

Tip: Prečítajte si v staršom článku Ako vyrobiť záhradný nábytok svojpomocne!

Do ľudových motívov môžete okrem doplnkov pre záhradný nábytok zladiť aj nábytok samotný. Môžete si zaobstarať ručne maľované kúsky nábytku s folklórnymi vzormi, ako napríklad skrinky či poličky, ktoré môžete umiestniť do vášho záhradného altánku či domčeka a skladovať na nich predmety, ktoré pri oddychu v záhrade používate. Praktický ale aj estetický môže byť aj stolík či stoličky s ľudovými motívmi.

folklorny stolik
Zdroj: Instagram @talkfolk

Napríklad tento ručne maľovaný folklórny stolík je dielom manželov Valentíny a Petra, ktorí sa vo svojom seneckom štúdiu TalkFolk venujú výrobe maľovaného nábytku, interiérových doplnkov a hračiek. 

Záhradné folklórne dekorácie

Jedným z častých typov slovenskej folklórnej záhradnej výzdoby sú rôzne sochy a záhradné postavičky, najčastejšie vyrobené z dreva. Zvyčajne sú to postavy zvierat a ľudí v rôznych veľkostiach, od malých figúrok až po sochy v životnej veľkosti.

Inšpirovať sa môžete napríklad týmito drevenými záhradnými sochami, ktoré sú dielom rezbára Miroslava Záňa z Dolného Kubína:

drevene sochy
Zdroj: carodreva.sk

Ďalším obľúbeným typom slovenskej folklórnej výzdoby do záhrady je keramika. Slovenská folklórna keramika je zdobená tradičnými vzormi a motívmi, ako sú kvety, vtáky či geometrické vzory. Keramiku môžete používať nielen ako dekoratívny predmet, ale poslúži vám aj prakticky, napríklad práve pri záhradnom stolovaní. Do svojho záhradného altánku či domčeka si tak môžete zadovážiť kompletnú výbavu v ľudových motívoch, od šálok a pohárov až po taniere, misky či džbány. A túto keramiku tak môžete skladovať v napríklad práve v spomínaných poličkách či skrinkách vymaľovaných s folklórnymi motívmi.

Vhodnou nielen estetickou ale aj praktickou dekoráciou do záhrady môžu byť aj takého smaltované hrnčeky so slovenskými vzormi, z ktorých si môžete vychutnávať kávu či čaj počas vašej chvíľky relaxu v záhrade.

folklorne hrnceky
Zdroj: knks.sk

Ak máte radi ručnú prácu, potom môžete zvoliť napríklad aj takéto ručne maľované šálky, ktoré spestria vašu záhradnú stolovaciu výbavu.

folklorne malovane salky
Zdroj: rucnemalovane.online

K slovenským folklórnym záhradným dekoráciám patria aj rôzne dekoratívne predmety, ako je zvonkohra, kŕmidlá pre vtáky či záhradní trpaslíci. Tieto predmety sa často používajú na dodanie šarmu do záhrady a možno ich nájsť v rôznych štýloch.

folklorna vtacia budka
Zdroj: crafty.sk

Folklórne záhradné dekorácie sú krásnou reprezentáciou našej slovenskej kultúry a tradícií. Svojim jedinečným dizajnom a motívmi dodajú dotyk tradície a folklóru akémukoľvek vonkajšiemu priestoru, či už je to záhrada, dvor alebo aj záhradný altánok či domček. Navyše, na ich hodnote a výnimočnosti  im pridáva aj remeselné spracovanie a zmysel pre detail. Vneste si aj vy trochu ľudovej tradície do vašej záhrady s pomocou týchto folklórnych doplnkov a dekorácií!

Tip: Záhradné dekorácie sa hodia aj do záhradného altánku. Pozrite si ďalšie tipy na dekorácie do záhradného altánku.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice