Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako vyrobiť záhradný nábytok svojpomocne?

záhradný nábytok z paliet

Chceli by ste si na nasledujúcu sezónu zariadiť svoju terasu, záhradný altánok či záhradu novým záhradným nábytkom? Môžete zvážiť výrobu vlastného! Ako uvidíte nižšie v článku, nielenže si tak vytvoríte vkusný, pevný a pohodlný nábytok s dlhou životnosťou ale môžete tiež ušetriť na svojom rozpočte. 

Čo v článku nájdete:

Príjemne strávený čas vo vašej záhrade, na terase či v altánku závisí aj od správneho záhradného nábytku. Vhodným nábytkom si dokážete vytvoriť príjemné a pohodlné posedenie, či už pre vás alebo vašu návštevu. Dnes je ponuka záhradného nábytku pomerne široká – môžete si vybrať z rôznych prevedení, materiálov, veľkostí a druhov tak, aby nábytok zapadol a ladil s vonkajším prostredím vášho domu. Okrem kupovaného záhradného nábytku však tiež môžete zvoliť možnosť svojpomocnej výroby. Takýmto spôsobom sa môžete kreatívne vyžiť, vytvoriť si originálne záhradné posedenie a tiež ušetriť.

Výroba záhradného nábytku je skvelou aktivitou pre všetkých domácich kutilov, majstrov ale aj tých, ktorí sa radi realizujú. Iste, na jeho výrobu budú potrebné isté technické zručnosti a skúsenosti. (Prípadne si na výrobu môžete privolať pomocnú ruku.)  Jednoduchým projektom, ktorý by ste mohli zvládnuť aj vtedy, keď nie ste úplne „technický typ“, je výroba záhradného nábytku z paliet. Paletový záhradný nábytok je jedným z najviac obľúbených – jeho výroba je jednoduchá a cena nízka. 

Chceli by ste vedieť, ako si vyrobiť záhradný nábytok z paliet? Čítajte ďalej! Zhrnuli sme pre vás všetko, čo potrebujete vedieť.

Prečo je paletový nábytok tak obľúbený?

Čoraz viac ľudí sa rozhoduje vyrobiť si nábytok z paliet. Často ho vídať na balkónoch, terasách ale aj v záhradách. To, čo ho robí tak atraktívnym, je predovšetkým jeho sympatická cena. Ak už máte k dispozícii palety na výrobu nábytku, náklady na jeho výrobu budú pokrývať len niekoľko menších položiek. Drevené palety môžete získať napríklad spolu so stavebným materiálom, ktorý je na nich prepravovaný a dovážaný. V takomto prípade vás nestoja skoro nič. Môžete sa tiež informovať a pokúsiť získať nejaké palety v supermarketoch, menších obchodoch či priemyselných oblastiach. Mnohokrát predstavujú nevyužitý „odpad“ a firmy budú radi, že sa im ich pomôžete zbaviť. 

Z paliet sa dá vyrobiť naozaj vkusné, zaujímavé a jedinečné záhradné posedenie. Takýto záhradný nábytok je štýlovým prvkom do exteriéru aj podľa najnovších trendov, ktoré sa čoraz viac zameriavajú na recykláciu a opätovné využitie materiálov. Takýmto spôsobom nielen že vytvoríte niečo hodnotné pre vás a vašu záhradu, ale tiež prispejete k udržateľnosti. 

Aj napriek tomu, že palety nie sú vždy vyrobené z najkvalitnejšieho dreva, sú veľmi pevné a odolné voči poškodeniu. Preto zje záhradný nábytok z paletového dreva zvyčajne pevný a vydrží dlhú dobu. Navyše, ide o ekologický materiál a ak je nábytok dobre navrhnutý, môže byť skutočne elegantný a štýlový. 

Tip: Vedeli ste, že nábytok z paliet, ako je napríklad paletový stôl či sedačka, sú obľúbeným doplnkovým prvkom škandinávskeho a minimalistického štýlu? Inšpirujte sa a prečítajte si viac o škandinávskom štýle v záhrade a záhradných stavbách!

Ktoré palety sú najlepšie?

Existuje viacero druhov paliet s rozličnými rozmermi, pričom konštrukcia a štandardy paliet sa líšia v závislosti od štátu. V rámci Európy je však najbežnejším typom paleta s rozmermi 1200x800x144mm (známa ako Euro-paleta).

Palety sa rozlišujú aj na základe ich kvality, respektíve podľa stavu opotrebovania:

 • Euro paleta A – nová alebo málo používaná paleta, nemá známky poškodenia, je čistá, suchá a bez plesní;
 • Euro paleta B – paleta, ktorá sa používa už dlhšie, mohla byť opravovaná, môže javiť známky poškodenia, drevo však nie je rozštiepené;
 • Euro paleta C – paleta má konštrukčné vady, je potrebné ju opraviť.

Pri výbere paliet na výrobu záhradného nábytku je ideálne vyhnúť sa paletám, ktoré sú poškodené, navlhnuté, prípadne sa na nich vyskytujú plesne alebo je drevo rozštiepené.

Ako na výrobu?

Pred začatím projektu je dôležité vybaviť sa správnymi nástrojmi a pomôckami. Na výrobu paletového záhradného nábytku budete okrem paliet potrebovať aj: 

 • brúsku na prvotné brúsenie a následné vyhladenie povrchu,
 • vŕtačku a skrutky,
 • kladivo a klince,
 • pracovný meter, vodováhu, ceruzku na drevo,
 • lepidlo alebo tmel na drevo (na vyplnenie otvorov v dreve),
 • impregnačný/ochranný náter,
 • farbu na drevo/lazúru,
 • štetce a valčeky,
 • dopnky – matrace, vankúše, prikrývky, prípadne sklenené stolové dosky a pod.

Prvým krokom bude príprava paliet. Mali by ste opraviť akékoľvek poškodenie. Odstráňte zhnité prvky a otvory či priehlbiny vyplňte lepidlom alebo tmelom. Odstráňte prípadne zatlčte všetky klince, ktoré trčia z dreva. S použitím brúsky vyhlaďte drsný povrch a odstráňte všetky úlomky. Paletu dôkladne prebrúste, aby na nej neostali žiadne ostré alebo drsné prvky. Následne palety očistite od prachu a naneste prípravok na ochranu dreva. Po jeho zaschnutí môžete palety natrieť krycou farbou alebo lazúrou. Po vyschnutí náterov môžete začať spájať palety do jedného kusu. 

Existuje veľa paletových projektov, ktoré môžete využiť na vybavenie vašej záhrady. Najčastejšie sa z paliet vyrábajú záhradné stoly a sedenia, no výnimkou nie sú ani záhradné hojdačky, lehátka, poličky či vertikálne záhony.

Pozrime sa spoločne na to, ako si krok po kroku vyrobiť kompletné jednoduché záhradné sedenie so stolom a sedením. 

Stôl z paliet

Výroba paletových stolov je veľmi jednoduchá a spočíva v nasledujúcich krokoch:

 • Montáž koliesok – ak chcete, aby sa dal váš záhradný stolík presúvať, môžete na spodnú paletu namontovať kolieska. Do rohov spodnej palety navŕtajte diery a do každej z nich namontujte koliesko.
 • Vŕtanie dier – navŕtajte diery do rohov a po obvode dvoch paliet. Diery by mali byť na oboch paletách na rovnakom mieste, aby ste ich mohli jednoducho spojiť do jedného celku.
 • Upevnenie – palety na seba rovnomerne položte a do jednotlivých diera navŕtajte skrutky a spojte tak obe palety dohromady.

Na záver môžete tiež pridať sklenenú dosku na vrch stola.

Sedenie z paliet

Rovnako jednoduchá je aj výroba paletového sedenia:

 • Sedacia časť – vytvorte sedaciu časť naskladaním dvoch alebo viacerých paliet na seba, kým dosiahnete požadovanú výšku. Podobne ako pri stole, navŕtajte diery na rovnakých miestach. Potom pripevnite jednu paletu k druhej skrutkami či klincami. 
 • Operadlo – následne pridajte a pripevnite ďalšiu paletu zozadu vo zvislej polohe, aby ste vytvorili operadlo. Pripevnite ho k obom paletám. Ak by ste sa chceli vyhrať, môžete tiež vytvoriť opierky na ruky zo zvyšných kúskov paliet. 

Ako najlepšie spojiť palety?

Najjednoduchším spôsobom spájania paliet je využitie kovových spojovacích prvkov na drevo a skrutiek. Pre pevné upevnenie je  tiež vhodné naskrutkovať do pevného dreva v stredných častiach, aby sa zabezpečila stabilita a pevnosť záhradného nábytku.

Na vytvorenie záhradného posedenia vám tak postačí vyrobiť jeden stôl a aspoň dve sedačky. Záhradné sedenie tiež môžete vybaviť a doplniť rôznymi prvkami, ako sú pohodlné podsedáky, matrace či vankúše, ale aj deky a prikrývky. Takýmto spôsobom si vytvoríte pohodlné sedenie s útulnou a príjemnou atmosférou. Doplniť ho tiež môžete rôznymi dekoráciami, sviečkami či lampášmi. Takéto paletové záhradné posedenie môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, či už pod strechu vášho altánku, na terasu alebo voľne do záhrady pod holé nebo. 

Vlastnoručne vyrobený záhradný nábytok má tiež výhodu v tom, že zakaždým, keď ho budete využívať, budete mať príjemný pocit zadosťučinenia, že ste si vlastnými rukami pomohli k zveľadeniu vášho vonkajšieho priestoru. Zároveň, môžete si ho prispôsobiť vlastným preferenciám a vkusu a zvoliť rôzne farebné nátery. Obľúbená je najmä biela či svetlomodrá farba, ale aj prírodné drevené odtiene. Ak by ste chceli ponechať pôvodný odtieň paliet, namiesto krycej farby zvoľte lazúrový náter. 

Určite nepodceňujte dôležitosť ochranných náterov, najmä ak ide o drevené materiály. Keďže bude váš paletový záhradný nábytok v exteriéri vystavovaný vplyvom počasia, je dôležité ho ochrániť, aby ste zabezpečili jeho dlhú životnosť. Dôležitým krokom je prvý impregnačný náter, ktorý chráni drevo pred škodcami – hmyzom, hubami či inými organizmami, ktoré by mohli drevo napadnúť. Ochranné nátery tiež zabraňujú vstupu vlhkosti do dreva, ktorá by mohla spôsobiť jeho prehnitie, zmenu tvaru či rozštiepenie.  Aj keď je nábytok vyrobený z vysoko odolného dreva, aj napriek tomu je dôležité chrániť ho, aby ste si jeho výhody mohli užívať dlhodobo. 

Využite zimu a chladné dni na plánovanie! Už teraz môžete začať premýšľať nad tým, ako si v priebehu budúceho roka zveľadiť vašu záhradu a vonkajší priestor. Jednou z možností je aj nové záhradné posedenie. Vytvorte si originálny záhradný nábytok, napríklad práve s využitím drevených paliet!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice