Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Zariaďte si domček v škandinávskom štýle

zahradny domcek biely

Mať peknú záhradu prináša potešenie po celý rok. Je to miesto oddychu, relaxu a celkovej psychohygieny. Záhradu využívame najmä v lete. No keď v nej máme záhradný domček alebo altánok, tak ju môžeme využívať celoročne. Na trhu je dostupných veľa možností ako pomerne lacno kúpiť do záhrady altán alebo domček.

Tým lepším variantom je samozrejme záhradný domček. Ani chladnejšie dni vás potom neodradia od toho, aby ste v záhrade boli na čerstvom vzduchu a netriasli sa od zimy zároveň. Záhradný domček môže mať podobu domčeka alebo až väčšej chaty. Záleží od vašich preferencií  a akú funkčnosť očakávate.

O tom, ako si skrášliť okolie záhradného domčeka bolo písané tu. Ako si ale zariadiť vnútro?

Škandinávsky štýl je “in”

Štýl a zariadenie interiéru je pre váš záhradný domček rozhodujúce. Niekto má síce rád moderný štýl, ale v prípade záhradných domčekov sa preferuje viac prírodný štýl. A práve severský štýl je o spojitosti s prírodou, funkčnosti, jednoduchosti a minimalizme. Čiže sa dá povedať, že jeho definícia spĺňa všetky požiadavky, ktoré sa väčšinou od záhradného domčeka očakávajú. Základné vlastnosti vychádzajú z histórie severských krajín, ktorá bola väčšinu roka nehostinná a ľudia v nej boli chudobní. Preto boli spätí s prírodou, nábytok si vyrábali sami a svoje príbytky – aj keď malé – boli vždy útulné a svetlé.

skandinavsky styl jedalen

Základné črty záhradného domčeku podľa severského štýlu teda stoja na týchto pilieroch:

 • Svetlo: škandinávsky štýl preferuje veľa svetla. Postavte si svoj záhradný domček na mieste, kde svieti veľa slnka. Dajte do neho osvetlenie, aby ste si veľa svetla mohli vychutnávať aj v zime. Steny majú podľa severského štýlu svetlú farbu, čo pocitovo dom tiež rozsvetľuje.

Tip: Podľa dánskeho štýlu zariaďovania zvoľte miesto silného svetla skôr viac svetla so slabšími žiarovkami. Nevyužívajte led svetlá, ktoré zbytočne oslepujú a nedávajú pocit symbiózy s prírodou.

 • Funkčnosť. Nábytok a zariadenie vášho domčeka by malo byť funkčné. Nie je to váš byt ani rodinný dom, je to menší príbytok, ktorý by mal byť zariadený funkčne a účelne. Funkčnosť znamená žiadne malé dekorácie, na ktoré sa bude chytať prach. Stačí jeden veľký obraz na stenu a pár malých koberčekov na zem.
 • Severský štýl preferuje málo farieb. Zlaďte drevo s maximálne dvomi až tromi farbami.
 • Čistota a poriadok. Záhradný domček je malý a úprimne, poriadok v ňom nerobíme až tak často ako doma. Preto zvoľte také zariadenie, ktoré vám umožní rýchle upratanie a zabezpečí splniť účel záhradného domčeka – oddych.
 • Ako v domoch našich starých mám, tak aj v škandinávskom štýle sú moderné vzory. Oživujú jednoduchosť farieb a využívajú sa na kobercoch, dekách a vankúšoch.
 • Prírodné materiály. Severský štýl využíva drevo – či už borovicové, smrekové alebo brezové. Preferované sú drevené podlahy a nábytok. V interiéry nevyužívajte materiály, ktoré evokujú chlad ako napríklad kov. Len prírodný materiál navodí ten správny pocit záhrady a chaty.

Tip: Nábytok v štýle Ikea je v škandinávskom štýle ozaj zriedkavý. V móde je kombinácia najmä starého nábytku s novým – ale pravým dreveným. Pokiaľ teda nemáte dostatok financií, tak skúste zrekonštruovať nejaké staré, nepoužívané kusy nábytku a dať im nový dych. 

 skandinavsky styl pracovna

Zariadenie interiéru podľa jednotlivých krajín.

Škandinávske krajiny majú podobný štýl a dizajn, ale predsa len sú určité odlišnosti.

Švédsko. Ležérnosť, rafinovanosť, praktickosť a útulnosť asi najviac vystihujú tento štýl. Farby preferujú mäkké šedé, svetlomodré a biele. Prírodné materiály sú drevo a kameň a ako doplnky sú využívané kožušiny. Ako krajina, kde bola založená Ikea, tak v interéroch sa aj najviac vyskytuje. Vo švédskych domčekoch tento nábytok však ani nezbadáte, pretože majú obrovský cit pre rustikálnosť a vintage, ktoré kombinujú s nábytkom z Ikey.

Fínsko. Práve Fínsko je krajinou, kde dominuje biela farba s kombináciou so vzormi. Tieto túto farbu dopĺňajú a oživujú. Podlahy a stropy záhradných domčekov sú obložené bielym drevom. Každý záhradný domček má aj saunu, čo je vo Fínsku takmer nevyhnutnosťou.

Nórsko. Pre nórsky štýl je typický rustikálny nábytok a ťažké drevo. Aj keď dodržiavajú škandinávsky štýl v podstate ako  biele podlahy alebo stropy, najviac sa približujú európskemu štýlu a odbočujú od severskej klasiky.

Dánsko. Charakteristickou črtou dánskeho nábytku je teakový nábytok v retro štýle 50. a 60. rokov. Vo farbách kombinujú kontrasty, najmä čiernu a bielu. Interiéry vystihujú najviac podstatu severského štýlu, pretože sa nesú v zmysle minimalizmu.

skandinavsky styl obyvacka

Tri tipy ako dosiahnuť ten pravý pocit oddychu.

Dôležitá je aj akustika. Uistite sa, že váš záhradný domček je útulný a pohodlný. Vnútorné prostredie musí vyhovovať vašim predstavám oddychu a zároveň musí mať dobrú akustiku. Ak je akustika zlá, ľudia po sebe kričia, čo narušuje kľud.

Nevytvárajte “magazínový” domček. Prejdite si viacero portálov alebo blogov a z nich si vyberte to, čo vám najviac vyhovuje. Inšpirujte sa fotografiami a práve škandinávsky štýl je dobrý základ pre budovanie interiéru. Ak s tým máte problém, skúste požiadať o radu odborníka.

Tip na inšpiráciu: Dánsky nábytok napríklad nájdete aj na tomto webe, ktorý je aj na Slovensku.

Minulosť je súčasť prítomnosti. Škandinávsky štýl zahŕňa veľa prvkov z minulosti. Či už sú to staré obrazy, starý kus nábytku alebo fotografie – staré veci z minulosti sú pre severské krajiny typické. My to voláme vintage, oni to majú ako prirodzenú súčasť svojho prostredia, či v domoch alebo záhradných domčekoch.

Prírodné materiály, zariadenie a dekorácie sú neodmysliteľnou súčasťou severského štýlu. V našich podmienkach je škandinávsky štýl skvelou inšpiráciou pre zariadenie záhradného domčeka. Skúste si predstaviť tie zimné večery, vôňu dreva, teplú deku a nápoj, kým vonku bude zúriť zima. A vy môžete relaxovať aj vo svojej záhrade a záhradnom domčeku.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice