Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako sa postarať v zime o záhradný nábytok?

záhrada s altánkom v zime

Užili ste si tohtoročnú záhradnú sezónu, posedenia na terase či v altánku a už teraz sa tešíte, ako si to zopakujete na budúci rok? Zatiaľ čo väčšina záhradných stavieb je vyrobená a upravená tak, aby vydržala počas zimy, blížiace sa zimné počasie však môže byť škodlivé pre váš vonkajší nábytok. Postarajte sa o váš záhradný nábytok teraz, aby ste predĺžili životnosť vašej investície a zjednodušili si jarné prípravy záhrady. 

Čo v článku nájdete:

Povedzme si úprimne – počasie počas zimy nie je ani zďaleka tak skvelé, ako v lete či na jar. Prehánky, blato, sneh, vietor či mráz prispievajú k pochmúrnej atmosfére a záhrada počas zimy mnohokrát vyzerá na nepoznanie. Jednou z vecí, na ktorú sa pri príchode zimy často zabúda, je záhradný nábytok. Sezóna sa skončila a v počas zimy nepotrebujeme záhradné stoličky, stoly, kreslá či iné kúsky záhradného nábytku. Avšak mnohí nechávajú záhradný nábytok počas zimy pod holým nebom a vystavený nepriaznivému zimnému počasiu.  

Počas zimy môžu intenzívne nízke teploty a tiež zvýšená vlhkosť negatívne ovplyvniť kvalitu, funkčnosť a životnosť nábytku. Aby váš záhadný nábytok dlho vydržal, počas zimných mesiacov by ste ho mali skladovať na suchom mieste, pod plachtou alebo v interiéri. Pred odložením nábytku je tiež dôležité dôkladne ho vyčistiť a opraviť nedostatky či poškodenia, ktoré sa mohli počas sezóny objaviť.

Prinášame vám rozpis toho, ako sa starať a skladovať záhradný nábytok v závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobený.

Drevený nábytok

Drevo je organický materiál, ktorý mení svoje vlastnosti vzhľadom na prostredie, v ktorom sa nachádza. Drevo je všeobecnosti citlivé na vlhkosť ale aj teplotné zmeny. Záhradný nábytok vyrobený z dreva by preto mal byť za každých okolností ošetrený ochrannými a impregnačnými nátermi, ktoré zvýšia jeho odolnosť voči vplyvom počasia. Najväčším nepriateľom dreva je vlhkosť. Tá je počas zimných mesiacov omnoho vyššia a mohla by spôsobiť poškodenia na drevenom nábytku. Vlhkosť  zime môže v dreve zamrznúť a zapríčiniť jeho praskanie. Zvýšená vlhkosť počas zimy môže taktiež spôsobiť výskyt plesní na dreve nábytku či napadnutie drevokazným hmyzom. Na ochranu dreveného nábytku pred zimou tak jednoduché prikrytie ochrannou plachtou nebude stačiť, pretože drevo môže absorbovať vlhkosť zo vzduchu. Najlepšie je nábytok uskladniť na suché miesto, napríklad do garáže a následne ho utesniť a zakryť. Pred uskladnením nábytok treba ešte vyčisť, umyť roztokom vody a čistiaceho prostriedku a nechať poriadne vyschnúť. Mali by ste tiež skontrolovať, či sa na nábytku nenachádzajú nejaké poškodenia. Ak áno, mali by sa opraviť ešte pred zazimovaním, aby sa nerozšírili a stav nábytku nezhoršil.

drevené posedenie v záhrade na jeseň

Plastový nábytok

Plastový nábytok je odolnejší čo sa týka vlhkosti, než drevený nábytok, avšak problémom sú mrazivé zimné teploty. Mráz môže spôsobiť krehnutie plastu a jeho praskanie. Plastový nábytok je preto vhodné skladovať v interiéri alebo na mieste, kde teploty počas zimy neklesnú pod nulu. Aj v tomto prípade je dobré, ak nábytok pred uskladnením umyjete, napríklad saponátovým roztokom a opláchnete.

Kovový nábytok

Vlhkosť je nepriateľom nielen dreveného, ale aj kovového nábytku. Vplyvom snehu a mrznúceho dažďa môže kovový záhradný nábytok ľahko zhrdzavieť. Hrdza môže spôsobiť, že sa kov oslabí a začne rozpadávať. Aj kovový záhradný nábytok by sa teda mal skladovať v interiéri na suchom mieste. Pred uskladnením na zimu kovový nábytok skontrolujte, a ak sa na ňom objavili hrdzavé škvrny, ošetrite ho náterom neutralizujúcim hrdzu a potom naneste farbu. 

kovový záhradný stolík pokrytý snehom

Prútený nábytok

Prútený nábytok je tiež pomerne háklivý na vlhkosť a vplyvy počasia. Pred uskladnením je dôležité ho najprv očistiť a ošetriť ochrannými prípravkami. Skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú plesne a prípadne ich odstráňte prípravkom proti plesniam. Po vyčistení nechajte nábytok poriadne uschnúť predtým, než ho uskladníte na suché miesto. 

Ratanový nábytok

Pri ratanovom nábytku je dôležité rozlišovať, či ide o prírodný alebo umelý ratan. Prírodný ratan je drevinou z exotických tropických lesov, ktorá rastie vo vlhkom a teplom prostredí. Je však citlivejší na vplyvy počasia, teploty a vlhkosť, než umelý ratan. Vydrží len obmedzený vplyv vlhkosti a viac mu vyhovuje teplo, než mrazivé zimné počasie. Počas zimy by sa mal uskladňovať na suchom a teplom mieste. Nezabudnite ani na jeho očistenie. Záhradný nábytok z prírodného ratanu by sa mal tiež pravidelne natierať špeciálnymi olejmi.

Umelý ratanový záhradný nábytok je jedným z najviac odolných voči vplyvom počasia. Vyznačuje sa tiež minimálnymi požiadavkami na údržbu, pevnosťou a dlhou životnosťou. Umelý ratan by mal zvládnuť aj teploty až do – 50 stupňov Celzia, a tak si nevyžaduje špeciálne požiadavky na zazimovanie.  Samozrejmosťou by malo byť jeho očistenie, na ktoré vám postačí handrička a čistá voda, prípadne saponát. Na zimu môžete ratanový záhradný nábytok prikryť ochrannou plachtou.

ratanové záhradné sedenie pokryté snehom

Textílie

Súčasťou záhradného nábytku sú častokrát aj rôzne textilné doplnky, ako sú vankúše, podsedáky, deky či prikrývky. Tkaniny sa môžu ľahko poškodiť vplyvom mrazu a následným rozmrazovaním. Vlhkosť tiež môže spôsobiť vznik plesní, napríklad vo výplní vankúšov. Najideálnejšie je tieto doplnky na zimu uskladniť v interiéri, garáži či kôlni, kde nebudú vystavené vlhkosti. Pred uskladnením môžete textílie vyprať či očistiť. Ideálne je uskladniť ich zabalené napríklad v boxoch či fólii, aby sa zabránilo hromadeniu prachu. Pozor si dajte aj na prípadné zvedavé hlodavce.

Na uskladnenie záhradného nábytku a ďalších záhradných doplnkov môžete využiť niekoľko možností. Môžete ho skladovať v garáži či prístrešku alebo záhradnom domčeku, alebo na inom chránenom mieste na záhrade či využiť špeciálne ochranné prikrývky či fólie, no len v prípade, že záhradný nábytok môže ostať počas zimy von. Ak nemáte k dispozícii dostatok priestoru na skladovanie a zazimovanie nábytku či záhradných doplnkov, môžete zvážiť zadováženie si záhradného domčeka. Poskytne vám priestor na uskladňovanie počas zimy a počas sezóny ho môžete využívať na ďalšie rôzne účely. Záhradný domček dokáže mať skutočne široké tradičné aj netradičné využitie. Presvedčte sa o tom sami a prečítajte si tento článok o (ne)tradičných možnostiach využitia záhradných domčekov.

Tipy na ďalšie čítanie:

7 vecí, na ktoré nezabudnúť pred zimou

Záhrada v zime – ako sa o ňu starať a čo robiť?

Záhrada počas zimy

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice