Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ochrana záhradného altánku pred požiarom

ohnisko a altanok

Záhradný altánok je obľúbeným doplnkom do každej záhrady a poskytuje útulné útočisko na oddych, spoločné stretnutia s blízkymi a vychutnávanie si čerstvého vzduchu a krásy prírody. Pri využívaní altánku je však dôležité brať ohľad aj na bezpečnosť a zabezpečiť ochranu pred nebezpečenstvom požiaru.

Čo v článku nájdete:

Ako ochrániť záhradný altánok pred požiarom? Prečítajte si niekoľko osvedčených postupov a opatrení, vďaka ktorým zvýšite požiarnu bezpečnosť vášho altánku.

Väčšina záhradných altánkov je vyrobených z dreva. Drevo je obľúbený materiál pre výstavbu záhradných stavieb a to hneď z niekoľkých dôvodov. Má dobré konštrukčné aj estetické vlastnosti. Dodáva do záhrady harmóniu a príjemnú atmosféru a navodzuje spojenie s prírodou. Štruktúra ale aj vôňa dreva vyvoláva príjemné pocity, a preto sú drevené záhradné stavby ideálnym miestom na relax a príjemne strávené chvíle pri pobyte na záhrade. Drevo je však materiál, ktorý reaguje na poveternostné podmienky a je náchylnejšie na poškodenia vplyvom vlhkosti, vznik plesní či napadnutie drevokazným hmyzom. Pri ochrane dreva pred poškodením preto zohráva dôležitú úlohu správna povrchová úprava a pravidelná starostlivosť. Na čo sa však mnohokrát pri drevených záhradných stavbách zabúda, je požiarne riziko. Drevo je horľavý materiál, a preto by sa nemala podceňovať ani protipožiarna ochrana záhradných drevených stavieb.

Existuje niekoľko možností, ako zabezpečiť, aby váš altánok (ale aj iná drevená stavba) bol čo najviac chránený pred vznikom požiaru. 

Protipožiarne prípravky na ochranu altánku pred požiarom

Na zmiernenie rizika vzniku požiaru môžete využiť protipožiarne nátery na drevo. Ide o nátery, ktoré sú špeciálne vyvinuté na spomalenie procesu vznietenia a horenia dreva. Fungujú tak, že pri vystavení teplu uvoľňujú chemikálie potláčajúce horenie, čím vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá izoluje drevo a obmedzuje prísun kyslíka potrebného na horenie.

Primárnou výhodou náterov spomaľujúcich horenie na drevo je zvýšená požiarna bezpečnosť, ktorú poskytujú. Tým, že tieto nátery znižujú horľavosť dreva, pomáhajú predchádzať rýchlemu šíreniu plameňov a uvoľňovaniu toxických plynov.

natriet drevo

Takéto protipožiarne nátery sú dostupné pre rôzne druhy dreva, vrátane mäkkého a tvrdého dreva, ako aj preglejky a kompozitné drevené výrobky. Tieto nátery je možné aplikovať na vnútorné a vonkajšie povrchy, vďaka čomu sú vhodné pre širokú škálu aplikácií, ako sú steny, stropy, nábytok a dekoratívne prvky. Okrem toho nátery spomaľujúce horenie výrazne nemenia vzhľad alebo štruktúru dreva, čo umožňuje, aby presvitala prirodzená krása materiálu.

Protipožiarne nátery na drevo sú navrhnuté tak, aby poskytovali dlhodobú ochranu. Časom si však môže drevo vyžadovať opätovnú aplikáciu, aby sa zachovala ich účinnosť. To platí najmä vtedy, ak je drevo vystavené poveternostným vplyvom a UV žiareniu, ktoré môžu časom náter znehodnotiť.

Tip: Protipožiarne nátery na drevo nemusia byť vhodné pre všetky druhy dreva alebo spôsoby aplikácie. Odporúča sa konzultovať s odborníkmi alebo výrobcami, aby ste si vybrali najvhodnejší náter pre vaše špecifické potreby.

Ako si vybrať a aplikovať protipožiarny náter (nielen) na altánok

Pred výberom protipožiarneho náteru je nevyhnutné posúdiť vaše špecifické požiadavky.

Zvážte typ dreva ale aj produkty aplikácie (exteriérové drevo altánku a drevené predmety v interiéri). Pri výbere protipožiarneho náteru je tiež dôležité overiť si certifikáciu daného náteru a súlad s normami a predpismi. Pri výbere náteru vzhľadom na certifikáciu záleží aj od špecifických požiadaviek.

Vedeli ste napríklad, že Európska norma 13501 deklaruje reakciu na oheň a Európska norma 13381 deklaruje nielen reakciu na oheň ale tiež odolnosť voči ohňu.

Existuje niekoľko rôznych druhov protipožiarnych náterov na drevo, no základné rozdelenie je na vypeňovacie a nevypeňovacie nátery.

Vypeňovacie nátery začnú v prípade vysokej teploty reagovať tak, že začnú vypeňovať bielou hasiacou penou, čím sa zamedzuje vznik a rozšírenie požiaru. Nevypeňovacie nátery sa viažu na štruktúru dreva a v prípade vzniku požiaru drevo karbonizujú, a tak nehorí priamym plameňom.

Pokiaľ ide o aplikáciu náteru, závisí od typu produktu.

Exitujú nátery, ktoré sú vhodné na svojpomocnú aplikáciu, no je dôležité, aby ste sa dopredu oboznámili s produktom a spôsobom používania. Potom sú nátery, ktoré môžu byť aplikované len odborníkmi. Protipožiarne nátery na drevo môžu byť riediteľné vodou alebo sa priamo aplikuje produkt bez riedenia – to závisí od druhu náteru, preto sa vopred určite oboznámte, ako na správnu aplikáciu daného produktu. Väčšina protipožiarnych náterov sa dá aplikovať viacerými spôsobmi, a to nanášaním štetcom, valčekom alebo nastriekaním.

Protipožiarny náter by sa mal aplikovať na čistý, suchý a mastnoty zbavený povrch dreva. Pred nanesením je potrebné odstrániť staré nátery brúsením alebo šmirgľovaním a následne sa môže aplikovať náter v daných vrstvách podľa odporúčaní výrobcu. Počet vrstiev ako aj množstvo náteru na jednu vrstvu sa odvíja aj vzhľadom na čas požiarnej odolnosti – čím vyšší požadovaný čas, tým väčšie množstvo náteru.

Pokiaľ ide o farbu, väčšina protipožiarnych náterov zanecháva pôvodnú štruktúru dreva, alebo ho zanecháva jemne impregnovaný (napríklad pri dvojkrokovom nátere).

Protipožiarny náter by sa mal kontrolovať aspoň každých 5 rokov. Je potrebné skontrolovať, či nie je poškodený buď mechanicky alebo vplyvom poveternostných podmienok. V prípade, že sa nájdu poškodenia, je potrebné ho zrenovovať.

Tipy na nátery:

Protipožiarna strešná krytina

Na zvýšenie protipožiarnej ochrany vášho záhradného altánku môžete zvážiť aj inštaláciu protipožiarnej strešnej krytiny. Ohňovzdorné strešné materiály môžu pomôcť znížiť riziko požiaru a poskytnúť dodatočnú ochranu vašej vonkajšej oáze. Pri výbere protipožiarnej strešnej krytiny pre váš drevený altánok uprednostňujte materiály, ktoré majú vysokú požiarnu odolnosť. Môžete si vybrať niektorú z týchto možností:

 • kovová strešná krytina,
 • hlinené alebo betónové škridle,
 • protipožiarne asfaltové šindle.
stresna krytina

Bez ohľadu na to, aký typ protipožiarnej strešnej krytiny si pre svoj altánok vyberiete, dôležité je tiež vykonávať pravidelnú kontrolu a údržbu strechy, aby ste zaistili jej efektívnosť a bezpečnosť. Pravidelne strechu kontrolujte, či nejaví známky poškodenia alebo opotrebovania, ako sú napríklad uvoľnené alebo chýbajúce šindle či praskliny. Ak natrafíte na poškodenie, pokúste sa ho opraviť čo najskôr, aby ste zachovali ohňovzdorné vlastnosti strešného materiálu.

Bezpečné využívanie altánku

Aby ste predišli vzniku požiaru je predovšetkým dôležité vyhýbať sa potenciálnym príčinám jeho vzniku. Uistite sa preto, že váš záhradný altánok alebo záhradný domček bude umiestnený v bezpečnej vzdialenosti od akéhokoľvek otvoreného ohňa či iných potenciálnych zdrojov požiaru, ako sú ohniská, grily alebo vonkajšie ohrievače. Medzi altánkom a týmito prvkami udržiavajte dostatočný odstup a priestor, ktorý umožňuje správne vetranie a minimalizuje riziko, že do konštrukcie altánku preniknú iskry alebo žeravé uhlíky.

Ak v altánku varíte, využívate elektrospotrebiče či si radi občas zapálite sviečky, buďte pri ich používaní veľmi opatrní. Ak používate prenosný gril, umiestnite ho v bezpečnej vzdialenosti a nikdy nenechávajte akýkoľvek potenciálny zdroj požiaru bez dozoru. Ak máte možnosť, prejdite na bezpečnejšie formy osvetlenia, ako je napríklad LED osvetlenie.

Riziko požiaru môže predstavovať aj prerastená vegetácia v okolí altánku, najmä ak ide o suché konáre, listy či iné odumreté časti vegetácie, ktoré sú veľmi horľavým materiálom. Udržujte okolie záhradného altánku upravené, kríky, stromy aj trávu pravidelne strihajte a zvážte vytvorenie ochrannej zóny okolo altánku s využitím materiálov, ako je štrk alebo kamene.

V altánku a okolo neho sa tiež vyhnite používaniu vysoko horľavých materiálov, ako sú napríklad suché listy, papierové ozdoby, syntetické tkaniny či iné materiály, ktoré by sa mohli ľahko zanietiť.

Pre rýchly zásah v prípade, keď k požiaru dôjde, je nevyhnutné mať v blízkosti záhradného altánku ľahko dostupný hasiaci prístroj. Určite nie je na škodu, ak si zadovážite aspoň jeden hasiaci prístroj do záhrady, ktorý budete skladovať v blízkosti vášho altánku či inej drevenej stavby.

Umiestnite hasiaci prístroj tak, aby bol v blízkosti vchodu, dobre viditeľný a na dosah. Oboznámte sa s obsluhou a používaním hasiaceho prístroja a pravidelne kontrolujte tlak aj dátum spotreby, aby ste sa uistili, že v prípade potreby bude správne fungovať.

hasiace pristroje

Záver

Ochrana záhradného altánku pred nebezpečenstvom požiaru je jedným z kľúčových faktorov pri zaistení bezpečnosti altánku ale aj vás a vašej rodiny. Využite ochranné protipožiarne nátery, ktoré zvýšia ohňovzdornosť vášho dreveného altánku. Pri výbere toho správneho náteru odporúčame poradiť sa s odborníkom alebo predajcom, aby ste mali istotu, že produkt, ktorý si vyberiete, bude pre váš altánok vhodný a poskytne vám najvyššiu možnú ochranu.

Zvážte tiež výber protipožiarnej strešnej krytiny. Na zvýšenie bezpečnosti vášho altánku a zníženie rizika vzniku požiaru neuskladňujte v altánku predmety z materiálov, ktoré by mohli ľahko horieť. Taktiež by mal byť altánok umiestnený v bezpečnej vzdialenosti od otvoreného ohňa. Zvážte kúpu hasiaceho prístroja, ktorý bude určený do záhrady, aby ste v prípade vzniku požiaru mohli promptne reagovať.

Tým, že budete dbať na požiarnu bezpečnosť nielen ochránite vás a váš altánok, ale budete si tiež môcť plne si vychutnávať čas v záhrade bez zbytočných rizík.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice