Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Pripravte si saunu na zimu už teraz!

pripravte si saunu

S blížiacimi sa chladnejšími dňami nie je nič príjemnejšie, než predstava pohodlného wellness a sauny. Chceli by ste si aj vy dopriať poriadny oddych kedykoľvek sa vám zažiada? Riešením môže byť aj vlastná domáca sauna! Pripravte sa už teraz na chladnejšie dni a vytvorte si vaše malé domáce wellness!

Čo v článku nájdete:

Ako si vybrať správnu saunu?

Investícia do sauny môže byť skvelým krokom k vytvoreniu si relaxačného útočiska priamo v pohodlí vášho domova. Výber tej správnej sauny záleží od niekoľkých faktorov, vrátane jej rozmerov, materiálov, typu sauny ale aj vášho rozpočtu. Ako si vybrať dokonalú saunu, ktorá bude spĺňať vaše potreby a preferencie?

Rozmery sauny

Pri výbere veľkosti sauny zvážte najprv priestor, kde by ste ju chceli nainštalovať. Domáce sauny môžu byť interiérové alebo exteriérové. Bez ohľadu na to, či chcete mať saunu dnu alebo na pozemku, uistite sa, že máte dostatok priestoru. K dispozícii je mnoho rozmerov a veľkostí sáun, od kompaktných sáun pre 1 až 2 osoby až po väčšie sauny pre niekoľko osôb. Pre zachovanie pohodlia je dôležitá aj výška sauny. Mali by ste mať dostatok priestoru, aby ste mohli pohodlne sedieť a stáť.

Výber materiálu

Domáce sauny sú vo väčšine prípadov vyrábané z dreva. Najčastejšie ide o smrek, borovicu, jedľu či céder alebo osiku. Ideálne pre sauny sú predovšetkým severské dreviny, ktoré sú odolnejšie a trvácnejšie vzhľadom na podmienky, v ktorých rástli. Medzi cenovo dostupnejšie dreviny patrí smrek, ktorý sa tiež vyznačuje príjemnou typickou vôňou dreva. Pre časti sauny, ktoré sú určené na sedenie je vhodná napríklad africká vŕba abachi, ktorá má nízku tepelnú vodivosť, vďaka čomu vám v rozpálenej saune poskytne príjemné miesto na sedenie, ktoré vás nebude páliť.

Typ sauny

Existuje niekoľko typov sáun, z ktorých každá má svoje špecifické vlastnosti. Tradičné sauny využívajú vyhrievané kamene na produkciu suchého tepla, ktoré sa udržiava na vysokej teplote. Infrasauny zas využívajú ohrievače na vyžarovanie infračerveného svetla, ktoré sa prejavuje ako sálavé teplo. Parné sauny zas produkujú vlhké teplo s pomocou horúcej pary, častokrát napustenej éterickými olejmi. Existujú ak kombinované sauny, ktoré obsahujú infračervené aj tradičné vykurovacie telesá.

sauna oskari

Najčastejšou voľbou pre domáce sauny je fínska sauna alebo infrasauna. Aký je medzi týmito dvoma typmi sáun rozdiel a aké benefity prinášajú? Prečítajte si v tomto našom článku.

Rozpočet

Na začiatok zvážte počiatočné náklady na kúpu a inštaláciu sauny. Rôzne typy a veľkosti sáun majú rôzne ceny a prevádzkové náklady. Napríklad, cenovo dostupnou voľbou sú fínske sauny a energeticky efektívnejšie sú infrasauny. Pri výbere sauny tiež zvážte požiadavky na údržbu, vrátanie ošetrenia dreva, údržby či výmeny vykurovacích telies a pravidelnej starostlivosti o saunu.

Energeticky efektívna a udržateľná sauna

Ako vybrať a prevádzkovať saunu tak, aby bola energeticky účinná a udržateľná? Pozrime sa na niekoľko tipov.

parna sauna

Vyberte si vhodný typ sauny

Energetická účinnosť sa líši v závislosti od typu sauny. Jedny z najviac energeticky účinných sú infrasauny. Majú nižší čas nahrievania a nestrácajú energiu pri vykurovaní vzduchu. Ak by ste premýšľali nad fínskou saunou, zvážte model s energeticky efektívnymi vykurovacími prvkami a dobrou izoláciou na zníženie plytvania energie.

Udržateľné materiály

Pri výbere sauny sa zamerajte na udržateľne získané a certifikované materiály. Pozor si dajte aj pri povrchových úpravách dreva a jeho ošetreniach. Mali by mať nízke alebo ideálne žiadne prchavé organické zlúčeniny.

Optimalizácia sauny

Vyberte si optimálnu veľkosť sauny, ktorá vyhovuje vašim potrebám. Nadmerne veľká sauna bude vyžadovať viac energie na zahrievanie a udržiavanie teploty. Uistite sa tiež, že je vaša sauna správne utesnená a izolovaná, aby sa zabránilo tepelným stratám. Na presné riadenie prevádzkového času a teploty sauny si môžete nainštalovať časovač alebo termostat, čím predídete zbytočnej spotrebe energie. Ak má vaša sauna osvetlenie, môžete prejsť na energeticky úspornejšie LED žiarovky. Zvážiť môžete, ak je to možné, aj inštaláciu solárnych panelov na poháňanie vašej sauny.

Efektívne používanie sauny

Nenechávajte saunu vyhrievať príliš dlho a po jej použití ju hneď vypnite. Pre efektívne vyhrievanie môžete vetranie sauny pri nahrievaní zatvoriť a potom po vstupe do sauny prieduchy otvoriť. To vám pomôže rýchlejšie dosiahnuť požadovanú teplotu. Pri používaní sauny je tiež dôležité nenechávať otvorené dvierka príliš dlho, aby teplo zbytočne neunikalo.

Bezpečné používanie sauny

Sauny sú už po roky obľúbené relaxačné procedúry a prinášajú mnohé zdravotné výhody. Aby svoje výhody plnili bez rizika škôd, je nevyhnutné používať ich bezpečne a zodpovedne. Ako používať saunu s ohľadom na bezpečnosť a zdravie?

bezpecnost saunovania

Pred prvým použitím sauny, najmä ak máte už existujúce zdravotné ťažkosti či podmienky, je dôležité poradiť sa s lekárom. Existuje totiž viacero situácií, kedy sauna nie je vhodná vôbec a kedy sa z preventívnych opatrení radšej neodporúča alebo sa môže používať len v obmedzenom množstve.

Pri využívaní sauny je veľmi dôležitá správna hydratácia. Teplo v saune spôsobuje nadmerné potenie, čo vedie k strate tekutín a elektrolytov. Pite dostatok vody pred, počas a po vašom saunovacom rituáli.

A čo dĺžka saunovania? Ideálna dĺžka saunovania, najmä ak ide o začiatočníkov, je 15 až 20 minút. Nadmerné saunovanie môže viesť k únave a dehydratácii.

Aj pri saunovaní platí, že je nevyhnutné počúvať svoje telo a opustiť saunu, ak sa začnete cítiť nekomfortne. Ak počas saunovania pociťujete nepohodlie, ako napríklad dýchavičnosť, nevoľnosť, bolesť na hrudníku či závrate, opustite saunu a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

Užitočné tipy

 • Pred vstupom do sauny je dôležité osprchovať sa, aby ste vyčistili pokožku a odstránili mastnotu a pot. Po saunovaní sa tiež môžete osprchovať, aby ste osviežili svoje teplo a očistili pokožku od toxínov, ktoré vaše telo vyplavilo počas saunovania. 
 • Počas saunovania si sadnite alebo ľahnite na čistý uterák. Tým zabránite priamemu kontaktu pokožky s lavičkou sauny a znížite riziko infekcie alebo podráždenia pokožky.
 • Určite sa vyhnite konzumácii alkoholu pred a počas saunovania, pretože môže zvýšiť riziko dehydratácie či prehriatia.
 • Ideálne je používať saunu s niekým, buď priateľom alebo členom rodiny, najmä počas prvých návštev sauny. V prípade akéhokoľvek nepohodlia alebo problémov tak budete mať zaistenú okamžitú pomoc.
saunovanie v zime

Počas saunovania netreba zabúdať ani na etiketu a rešpektovať ostatných, ktorý využívajú saunu. Sauna je miesto, kde si každý chce oddýchnuť, preto by sa návštevníci sauny mali zdržiavať rušivých zvukov či správania. Po použití saunu zanechajte v upratanom stave pripravenú pre ďalších návštevníkov.

Vedeli ste, že vo Fínsku ľudia považujú ako miesto stretnutia sa so svojimi blízkymi? Ako napríklad my v kaviarni. Zaujímavosťou je, že Fíni sa saunujú prevažne holí, čím odbúravajú stereotypy o ľudskom tele už od malička. Samozrejme, sauny sú tým pádom rozdelené na mužské a ženské.

Domáca alebo verejná sauna?

Pri zaradení saunovacej procedúry do vašej wellness rutiny máte na výber medzi dvoma možnosťami – zabezpečiť si domácu saunu alebo využívať verejné sauny. Aké výhody a nevýhody prinášajú jednotlivé možnosti?

Domáca sauna

Výhody

Saunovanie doma ponúka pohodlie, ktoré vám umožní dopriať si túto relaxačnú procedúru kedykoľvek, keď vám to vyhovuje. Nemusíte cestovať alebo sa orientovať podľa otváracích hodín verejnej sauny.

Domáca sauna vám poskytne úplné súkromie a tiež máte kontrolu nad nastavením sauny, teploty, vlhkosti, trvania ale aj celkovej atmosféry.

Aj keď počiatočná investícia do domácej sauny môže byť vyššia, časom sa môže ukázať ako nákladovo efektívna v porovnaní s bežnými návštevami verejnej sauny, najmä ak saunu využívate pravidelne. Ušetríte tiež aj na členských poplatkoch a nákladoch na dopravu.

Domáca sauna je tiež zárukou čistého a hygienického prostredia, pretože máte pod kontrolou údržbu a upratovanie sauny vy.

Nevýhody

Zariadenie domácej sauny môže byť drahšie, zahŕňa náklady na výstavbu, elektrikárske práce či vetranie. Vyžaduje si tiež dostatočný priestor v domácnosti či na pozemku, čo nemusí byť možné pre každého. Používanie domácej sauny znižuje príležitosti na socializáciu, preto ak máte radi spoločenský aspekt saunovania, domáca sauna nemusí poskytnúť rovnaký zážitok, ako verejná sauna.

Verejná sauna

Výhody

Verejné sauny zvyčajne ponúkajú širokú škálu typov sáun, čím vyhovujú rôznym preferenciám. Vytvárajú príležitosti na spoznávanie nových ľudí a socializáciu. Využívanie verejných sáun znamená, že sa nemusíte starať o inštaláciu, údržbu a prevádzku sauny, čo vám ušetrí čas a námahu.

Nevýhody

Vo verejných saunách zdieľate priestor s cudzími ľuďmi, čo môže pre niekoho predstavovať nepohodlie. Taktiež máte malú kontrolu nad nastavením sauny, vrátane teploty či vlhkosti. Verejné sauny fungujú na základe špecifického harmonogramu a vo väčšine prípadov je potrebné orientovať sa podľa otváracích hodín.

Záver

S príchodom jesene a chladnejších dní je predstava vyhriatej sauny na nezaplatenie. Ak by ste si chceli benefity saunovania užívať kedykoľvek sa vám zažiada a nemuseli sa obmedzovať, domáca sauna môže byť tou správnou voľbou.

Saunové domčeky, ktoré si môžete umiestniť na záhradu či pozemok, nájdete aj v našej ponuke. Vyberte si svoju vysnívanú saunu a vytvorte si vaše domáce wellness centrum ešte pred príchodom chladných mesiacov.

Prečítajte si tiež:

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice