Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Saunovanie je zdravé po celý rok

interiér klasickej drevenej fínskej sauny

Sauny sú obľúbeným miestom, na ktoré sa mnohí z nás radi vydávajú za oddychom a relaxáciou. Takýto spôsob oddychu je vhodný nielen ako odreagovanie sa po náročnom týždni v práci, ale aj skvelou metódou a prevenciou, ktorou môžete predísť rôznym ochoreniam. Saunovanie so sebou prináša množstvo benefitov, a to nielen pre naše telo, ale aj myseľ. Aké účinky so sebou prináša pravidelné saunovanie a aké typy sáun poznáme? A viete, ako sa správne saunovať?

Čoraz častejšie môžete na záhradách či v rekreačných oblastiach vidieť drevené záhradné domčeky alebo chatky, ktoré vlastne slúžia ako súkromné domáce sauny. Takýto typ sauny so sebou prináša množstvo výhod. Tou najväčšou z nich je práve úroveň súkromia, ktorú vám takáto domáca sauna ponúka. Za oddychom a relaxom tak nemusíte cestovať do mnohokrát preplnených wellness centier, ale takéto centrum môžete mať priamo u vás doma len pre vás. Navyše, domáca sauna so svojim dreveným dizajnom dokonale splynie s prírodným prostredím záhrady, a tak bude váš zážitok zo saunovania ešte viac autentický. Ak máte na záhrade aj bazén, môže vám skvelo poslúžiť ako doplnkový krok k správnemu saunovaniu, kedy sa v ňom po pobyte v saune môžete ochladiť. 

Aké účinky so sebou saunovanie prináša?

Saunovanie je skvelým spôsobom, ako zrelaxovať nielen telo, ale aj myseľ. Pravidelné saunovanie má totiž priaznivé účinky tak ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Saunovanie je skvelý spôsob, ktorým môžete priaznivo ovplyvniť a podporiť váš imunitný systém. Zároveň je aj prevenciou voči prechladnutiu, chrípke aj iným ochoreniam dýchacích ciest. Pomáha bojovať voči vírusom, baktériám a roztočom, ktoré sa nachádzajú na ľudskom tele. Vďaka pare v saune (v parných saunách) dochádza k zvlhčovaniu dýchacích ciest a tým aj k ich prirodzenému čisteniu. Vďaka pobytu v saune sa môžete zbaviť aj škodlivých látok z tela, pretože pobytom v horúcom prostredí sa otvárajú póry, z ktorých sa tieto látky odplavujú. Zároveň, pobytom v saune podporíte aj prekrvenie tkanív celého tela čím môžete znížiť napätie vo svaloch, ale aj odbúrať svalové bolesti či bolesti kĺbov. 

interiér drevenej fínskej sauny

Vedeli ste, že saunovanie ľudia poznali už počas neskorej doby bronzovej? Saunovanie bolo považované za významný rituál a využívalo sa v rozličných kútoch sveta. Najväčšej obľube sa tešilo najmä v severnej Európe a Rusku.

Saunovanie priaznivo prospieva aj pri boji s alergiami. Vhodným druhom je v tomto prípade infrasauna. Dôležité je však vedieť, že ak už u vás alergická reakcia vypukla alebo prebieha, do sauny by ste nemali ísť. V prípade alergií je saunovanie skôr metódou prevencie, nie liečebnej procedúry.

Okrem toho, že pravidelným saunovaním môžete pomôcť zvýšiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu, je tento rituál vhodnou metódou aj pri odbúravaní stresu. Saunovanie pôsobí mimoriadne relaxačne a je obľúbeným spôsobom, ako sa odreagovať či oddýchnuť si. Zo saunovania si môžete vytvoriť rituál, počas ktorého nebudete musieť myslieť na povinnosti, a tak budete môcť vypnúť od každodenných problémov. Tým, že odbúrate stres a napätie, znížite taktiež riziko ochorenia, pretože stres negatívne ovplyvňuje náš imunitný systém. 

Saunovaniu by sa však mali vyhnúť ľudia s vážnymi ochoreniami (srdcové, cievne a onkologické problémy), epilepsiou, ženy s gynekologickými ťažkosťami, ale aj ľudia so silnými kožnými zápalmi alebo otvorenými ranami. Zároveň by saunovanie nemali praktizovať ľudia s problémami so štítnou žľazou a infekčnými ochoreniami. 

Saunovaniu sa vyhnite aj v prípade, že na vás „lezie“ nejaká choroba (chrípka či nádcha) ale aj v prípade, že užívate antibiotiká. Saunovanie sa neodporúča ani  tehotným ženám. 

Sauna Záhradná sauna zahradna sauna

Vedeli ste dokonca, že dnes už nie je ničím výnimočným mať vlastné domáce wellness  napríklad na záhrade?

Viete, ako sa správne saunovať?

Síce sa hovorí o zdravotných benefitoch saunovania na ľudské telo aj myseľ, no nie všetci vieme, ako správne praktizovať túto procedúru. Ako sa teda správne saunovať? Pred samotným vstupom do sauny by ste sa mali osprchovať a usušiť uterákom. Saunovať by ste sa mali bez plaviek, len v plachte. Keď už budete v saune, nájdite si pohodlnú polohu a nezabudnite dýchať výhradne nosom. Samotný proces saunovania by mal začínať od najnižších teplôt a trvať aspoň 5 minút. Ak sa však cítite príjemne, pokojne môžete váš pobyt v saune predĺžiť aj na 15 až 25 minút. Na čo mnoho ľudí pri saunovaní zabúda, je to, že by sa po saune mali ochladiť. Či už v bazéne so studenou vodou alebo studenou sprchou. Po ochladení môžete proces saunovania opäť zopakovať. Po poslednom saunovaní sa opláchnite už len čistou vodou, aby ste zabezpečili pokožke voľné dýchanie. 

Aby bolo saunovanie účinné, vyžaduje si pravidelnosť. Aby ste si zabezpečili benefity saunovania, mali by ste proces praktizovať aspoň raz do týždňa. V tomto prípade, ak nemáte chuť stále navštevovať wellness centrá, riešením môže byť práve spomínaná domáca sauna. Môžete tak nerušene relaxovať kedykoľvek budete chcieť a nik vás pri tom nebude rušiť či obmedzovať.

Aké druhy sáun môžete využiť?

Najznámejším aj najčastejšie využívaným typom sauny je práve fínska sauna. Je typická drevenými obkladmi a lavicami a horúcimi kameňmi. Teplota vo fínskych saunách dosahuje väčšinou od 65 do 90 stupňov Celzia. Smerom od hora nadol teplota klesá, pričom pri strope môže dosahovať aj 100 stupňov Celzia a pri podlahe okolo 40. Vlhkosť vzduchu je medzi 10 a 20%. Fínska sauna je vhodná pre tých, ktorí chcú posilniť imunitu, zbaviť sa stresu ale pre tých, ktorí trpia tzv. syndrómom studených nôh, pretože pomáha prekrvovať orgány aj kožu.

Tropická sauna je veľmi podobná predchádzajúcej fínskej saune, no rozdiel spočíva v teplote, ktorá je o čosi nižšia. Zvyčajne sa pohybuje medzi 65 až 75 stupňami Celzia. Avšak v tropickej saune je vyššia vlhkosť, približne 50 až 60%. Tento typ sauny pomáha liečiť reumu a svalové ochorenia, zároveň je vhodný aj pre ľudí, ktorých trápia problémy dýchacích ciest.

Pre tých, ktorí trpia problémami s dýchacími cestami je vhodná aj parná sauna. Teplota sa v parných saunách pohybuje v rozmedzí od 40 až 45 stupňov Celzia a vlhkosť dosahuje 90 až 100%. Častokrát sa kombinuje napríklad s eukalyptom, kedy je veľmi vhodnou metódou pri problémoch s astmou či prieduškami. Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty a zároveň zlepšuje odkašliavanie. Okrem toho sa využíva aj pri problémoch s reumatizmom alebo iných ťažkostiach pohybového aparátu.

Soľná sauna je vhodná najmä pre začiatočníkov, kvôli nižším teplotám medzi 40 a 55 stupňov Celzia. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 15 a 30%. V soľnej saune sa väčšinou nachádzajú drevené ležadlá, na ktorých môžete oddychovať a steny sú tvorené zo soľných tehál. 

Infrasauna, ako sme už v spomínali, je vhodná pre alergikov, ale často ju využívajú aj športovci pred náročnými tréningami. Teplota sa pohybuje medzi 45 až 60 stupňami Celzia. Infrasauna kombinuje drevo a infračervené žiarenie. Práve to je schopné preniknúť aj niekoľko centimetrov pod kožu. 

V poslednej dobe môžete čoraz častejšie natrafiť aj na biosaunu. Ide o typ sauny, ktorá je schopná udržať stálu vlhkosť v rozmedzí od 30 do 60%. Teplota sa v biosaune pohybuje okolo 60 stupňov Celzia a často sa pri biosaunách využívajú aj esenciálne oleje.

interiér modernej kachličkovanej sauny

Saunovanie je skvelý spôsob, ktorý ak zaradíte do vašej pravidelnej rutiny, vám môže priniesť mnoho benefitov pre telo aj myseľ. Pravidelným pobytom v saune si nielen posilníte svoj imunitný systém, ale môžete relaxovať a oddýchnuť si po náročných dňoch. Saunovanie má veľkú výhodu, a síce, že ho môžete praktizovať počas celého roka bez obmedzení. Ak vám nevyhovujú častokrát preplnené wellness centrá, môžete si zadovážiť vlastnú domácu saunu, napríklad priamo do vašej záhradky. Dnes je takáto forma domáceho wellness-u pomerne bežná a prináša so sebou množstvo výhod. Súkromie, možnosť zrelaxovať sa kedykoľvek chcete ale aj spojenie s prírodou, to sú niektoré z nich. Takýto domáci wellness môžete mať aj vy, a tak si užívať výhody pravidelného saunovania kedykoľvek budete mať chuť.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice