Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Tipy a triky ako sa počas leta ochladiť v záhrade

žena si utiera spotené čelo pri práci na záhrade

Leto je už oficiálne tu a spolu s ním aj vyššie teploty, z ktorých sa síce tešíme, no mnohokrát nás vedia poriadne potrápiť. A to aj pri pobyte v záhrade. Či už ste vášnivým záhradkárom alebo využívate záhradu na relax a oddych, je dôležité nepodceňovať ochranu pred horúčavou. Prinášame vám niekoľko tipov a trikov na to, ako sa môžete počas horúcich letných dní v záhrade ochladiť.

Čo v článku nájdete:

Leto je ideálne ročné obdobie na trávenie času na záhrade. Dni sú dlhé a tak máme možnosť vychutnávať si slnečné lúče viac, než počas iných období. Počas leta však dokážu teploty poriadne vystúpiť a horúčava nás vie potrápiť. Je preto dôležité chrániť sa pred silnými slnečnými lúčmi, pravidelne sa ochladzovať a vyhnúť sa priamemu slnku najmä v čase okolo obeda. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými sa môžete v záhrade ochladiť či vytvoriť si príjemný chládok a ochranu pred silným slnkom. Pozrime sa spoločne na niekoľko z nich.

Vytvorte si tieň a chládok

drevené posedenie v záhrade

Ochranu pred silným slnkom vám zabezpečí chládok a tieň. Ten si na záhrade môžete vytvoriť niekoľkými spôsobmi. Spoľahlivou voľbou môže byť altánok či pergola. Zabezpečia vám nielen tieň, ale poskytnú aj príjemné miesto na záhradné posedenia, oddych a relaxáciu. Záhradný altánok sa môže stať trvalou súčasťou vašej záhrady a jeho využitie letom nekončí. Počas ostatných období vám poskytne príjemné miesto na posedenia s blízkymi, grilovačky či oslavy na záhrade. Pri výbere altánkov máte na výber z rôznych možností. K dispozícií sú altánky rozličných materiálov, prevedení, tvarov a veľkostí.

Tip: V našej ponuke nájdete drevené záhradné altánky, ktoré vám zabezpečia nielen chládok počas letných dní, ale stanú sa praktickým aj estetickým záhradným prvkom.

Do altánku môžete tiež umiestniť záhradné sedenie, hojdaciu lavicu, sieť či hojdacie kreslo a vytvoriť si tak oddychovú zónu v príjemnom chládku.

Pergola je tiež vhodnou alternatívou, ak si chcete vytvoriť chládok na vašej záhrade. Ak z nej chcete vyťažiť čo najviac a zabezpečiť si príjemný chládok, môžete ju obklopiť rôznymi popínavými tieniacimi rastlinami, ktoré sa budú vinúť okolo trámov a vytvoria tak krásnu prírodnú „strechu“, ktorá vás ochráni pred slnkom. Pergoly môžu byť krásnym ústredným bodom v záhrade. Spolu s altánkami sú tiež ideálnym miestom na stolovanie pod holým nebom a užívanie si záhrady počas celého roka.

Hojdacia sieť vo sviežom chládku

hojdacia sieť napnutá na záhrade

Máte na záhrade stromy blízko pri sebe? V tomto prípade by ste si jednoznačne mali zabezpečiť hojdaciu sieť! Stromy nielen udržia hojdaciu sieť, ale poskytnú vám dostatok tieňa, aby ste si mohli v záhrade príjemne oddýchnuť. Sieť tiež môžete upevniť na stĺpiky v blízkosti stromov. Hojdanie nad zemou v hojdacej sieti je mimoriadne upokojujúce. Môžete ju využiť počas obednej pauzy, kedy je slnko najsilnejšie. Tak sa nielen vyhnete silným slnečným lúčom, ale aj si oddýchnete po obede.

Okrem hojdacej siete môžete do záhrady zvoliť aj spomínanú hojdaciu lavicu či hojdacie kreslo. Hojdacie lavice sú dostupné v rôznych veľkostiach, a tak nebude problém nájsť ani takú, na ktorej sa môžete pohodlne natiahnuť či takú, do ktorej sa zmestí viac osôb. Dôležité je však situovať tieto záhradné hojdacie prvky do takých častí záhrady, v ktorých je tieň a chládok (či už je to pod stromami, v blízkosti pergoly či altánku).

Pridajte do záhrady vodné prvky

záhradný bazén plný vody

Čo viac ochladí počas horúcich letných dní, než osvieženie vodou? Na záhrade si môžete vybudovať vlastný bazén a zabezpečiť si tak možnosť osvieženia kedykoľvek budete potrebovať. Samozrejme, realizácia záhradného bazéna je trvalou záležitosťou a v mnohých prípadoch je aj finančne nákladnejšia. Ak vám však vaše možnosti dovoľujú, záhradný bazén je skvelým riešením pre celú rodinu. Alternatívou k trvalému záhradnému bazénu môže byť aj nadzemný záhradný bazén, ktorý môže byť menej nákladnou a dostupnejšou voľbou v porovnaní s klasickým budovaným bazénom. Existuje niekoľko druhov takýchto bazénov, či už sú to nafukovacie bazény alebo bazény s podpornou konštrukciou.

Osvieženie a zároveň relaxáciu vám počas leta v záhrade zabezpečí aj vonkajšia vírivka. Tú môžete umiestiť napríklad aj do spomínaného altánku a vytvoriť si tak súkromné domáce wellness na záhrade.

Menej nákladným spôsobom osvieženia v záhrade v porovnaní so záhradnými bazénmi a vírivkami sú záhradné sprchy. Môžete ich využiť na rýchle a praktické osvieženie pri pobyte v záhrade. Môžu byť však tiež doplnením záhradných bazénov a využijete ich pred vstupom do bazéna či vírivky. Existujú rôzne druhy záhradných spŕch, medzi nimi aj sprchy s funkciou solárneho ohrievania, čo môžete využiť napríklad počas večerného kúpania.

Skvelou voľbou ochladenia na záhrade pre deti je nafukovací detský bazén. Deti sa v ňom môžu kúpať a hrať sa a zároveň sa tak ochladiť počas horúcich dní. A kto povedal, že detský bazén je len pre deti? Ak potrebujete instantné ochladenie na záhrade, môžete ho využiť aj vy. 

Viac rastlín, menej teplo

záhradné posedenie

Vaša záhrada ako celok môže byť chladnejšia, ak v nej máte väčší podiel rastlín, ako tvrdých plôch. To však neznamená len samotný trávnik. Oveľa efektívnejší bude výber rôznych druhov rastlín. Existuje niekoľko rastlín a kvetín, ktoré prirodzene pohlcujú teplo, a tak môžu pomôcť znížiť teplotu okolitého vzduchu – to môže byť od 1 do 2 stupňov Celzia až po 11 stupňov Celzia pri dobrej pokrývke listami zo stromov. Do záhrady môžete zvoliť rastliny a kvetiny, ako sú napríklad slnečnice, kana indická, ibištek, nechtík, cínie či plamenník strieborný.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že vnútro rastúcej uhorky môže byť až 20-krát chladnejšie, ako je vzduch okolo nej? Uhorky totiž obsahujú prírodné elektrolyty, a tak ich konzumácia vám počas horúcich dní na záhrade pomôže zostať hydratovanými.

Dostatočne hydratujte

osviežujúci nápoj vedľa teplomera ukazujúceho vysokú vonkajšiu teplotu

Keď už sme sa od uhoriek dostali k hydratácii – je dôležité myslieť na to, že je kľúčovým aspektom pobytu v záhrade počas letných dní. Počas práce na záhradke zvykne čas bežať veľmi rýchlo a mnohokrát si ani neuvedomíme, že sme svoj pitný režim nedoplnili. Preto je treba tekutiny dopĺňať pravidelne a nie len vtedy, keď pociťujeme smäd. Spomedzi tekutín je najideálnejšia voda, prípadne minerálna voda, aby ste doplnili soli a minerály, ktoré sa pri potení z tela strácajú. Voda by však nemala byť úplne studená. Zvoliť tiež môžete rôzne bylinkové čaje izbovej teploty. Určite sa počas dňa na záhrade vyhnite nápojom s cukrom a alkoholickým nápojom. Tie spôsobujú, že telo stráca ešte viac tekutín. Ak si chcete na záhrade vychutnať pivko, počas dňa na slnku zvoľte radšej nealkoholické.

Tip: Ak si všimnete, že sa aj napriek horúčave nepotíte, mali by ste ihneď doplniť tekutiny a ísť sa schladiť do chládku či interiéru.

Vhodné oblečenie a pokrývka hlavy

záhradná lopatka vedľa slamenného klobúka

Počas pobytu na záhradke počas letných dní je dôležitý aj správny výber oblečenia. Ideálne je zvoliť také oblečenie, ktoré je ľahké, vzdušné, svetlé a v najlepšom prípade aj s dlhými rukávmi, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s UV lúčmi. Dobrou voľbou sú vzdušné a ľahké prírodné materiály, ktoré umožnia cirkuláciu vzduchu pri vašej pokožke a tiež umožnia odparovanie potu počas práce.

Tip: Ak pracujete v blízkosti jedovatého brečtanu alebo okolo tŕnitých ružových kríkov, možno by ste mali zvážiť aj bavlnené košele s dlhým rukávom.

Okrem výberu správneho oblečenia je dôležitá aj pokrývka hlavy. Vhodnou voľbou je klobúk so širokým okrajom, aby ste ochránili nielen pokožku hlavy, ale aj tvár, uši a krk. Nezabúdajte ani na krém s ochranným faktorom, ktorý by mal byť každodennou samozrejmosťou (aspoň čo sa týka tváre a krku).

Ako rýchly spôsob ochladenia môžete vyskúšať aj chladiace uteráky. Ide o špeciálny typ uteráka, ktorý sa navlhčí studenou vodou a poskytne okamžitú úľavu a naďalej chladí, aj keď sa voda z neho vyparuje.

Správne načasovanie

záhradné kreslo a krhľa vedľa

Pri záhradkárčení počas leta je veľmi dôležitým faktorom aj správne načasovanie aktivít. Vo všeobecnosti platí, že rána a popoludnia sú vhodnejšie na prácu vonku. Pozorujte prostredie vašej záhrady počas dňa a odsledujte si, na ktorých častiach sa vyskytuje tieň počas jednotlivých častí dňa. Tomu následne prispôsobte organizáciu vašich záhradných prác.

Dôležité je tiež robiť si časté prestávky, počas ktorých si môžete oddýchnuť v tieni či doplniť pitný režim. Počúvajte svoje telo a prestaňte pracovať, ak začnete pociťovať dýchavičnosť či bolesť svalov. Ak je vám príliš teplo a ťažšie sa vám dýcha, rozhodne si urobte prestávku a schlaďte sa v prostredí altánku, pergoly či využitie záhradnú sprchu alebo aspoň chladivý uterák, ktorý si priložte na zápästia alebo za krk. Týmto spôsobom efektívne ochladíte svoje telo.

Horúce počasie je záťažou pre celý organizmus, a tak je prirodzené, že sa náš výkon o čosi spomalí. Prijmite, že by ste nemali na záhradke pracovať tak rýchlo a pravdepodobne toho nestihnete toľko, ako v chladnejšom počasí. A to je úplne normálne. Ak nie ste zvyknutí na vysoké teploty alebo vám horúčava nerobí dobre, no aj napriek tomu chcete na záhradke niečo urobiť, určite by ste mali začať postupne a pomaly.

Leto je obľúbeným ročným obdobím a prináša so sebou možnosť tráviť omnoho viac času v prostredí záhradky. Dni sú omnoho dlhšie a počas večerov sú teploty príjemné na záhradné posedenia. Počas leta nás však mnohokrát vedia potrápiť vysoké teploty a silné slnko. Aby sme si leto na záhradke užili čo najviac a bez akejkoľvek ujmy spôsobenej horúcim počasím, môžeme sa držať niekoľkých tipov na to, ako sa schladiť. Je dôležité striedať čas na slnku s časom v tieni, pravidelne si robiť prestávky, dodržiavať pitný režim, nosiť správne oblečenie a chrániť sa pred UV žiarením.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice