Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako zazimovať bazén a jazierko v záhrade?

zazimovanie jazierka

S príchodom padajúceho lístia a klesajúcich teplôt je čas pripraviť bazén a záhradné jazierko na zimné mesiace. Zazimovanie je dôležitým krokom na ochranu vašich vodných prvkov pred prichádzajúcimi zimnými mrazmi a snehom. Ako na to?

Čo v článku nájdete:

Mať vlastný bazén či jazierko na pri vašom záhradnom domčeku prináša počas sezóny mnoho radosti. Netreba však zabúdať ani na starostlivosť o tieto vodné záhradné prvky. Jeseň je ten správny čas na prípravu bazénov a jazierok na zimné obdobie, aby sa ochránili pred zničením a poškodením. Navyše, ak máte v jazierku ryby, zazimovanie a správna starostlivosť pred zimou je dôležitá na uchovanie ich zdravia a imunitného systému.

V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, ako pripraviť bazén a záhradné jazierko na prichádzajúce zimné mesiace.

Kedy zazimovať bazén či jazierko?

Zazimovanie vodných záhradných prvkov si nenechávajte na poslednú chvíľu ale zas sa do neho nepúšťajte ani príliš skoro. Ideálny čas na zazimovanie je od októbra do decembra.

Prvý krok – čistenie bazéna a jazierka

Prvým krokom pri zazimovaní bazénu a jazierka je ich dôkladné vyčistenie. (Čistenie by malo byť súčasťou pravidelnej údržby počas sezóny). Odstráňte všetky listy, vetičky či iné nečistoty, ktoré mohli napadať do vody. Na vyčistenie hladiny môžete použiť sieťku alebo teleskopickú rúčku, ktorou pohodlne pozbierate všetky nečistoty. Na vyčistenie stien bazéna môžete použiť bazénový vysávač.

odstranenie listov

Pri čistení jazierka si môžete pomôcť s jazierkovým skimmerom, ktorý efektívne zbiera všetky nečistoty, ktoré spadnú do jazierka. Pri čistení jazierka nezabudnite ani na odsatie bahna a kalu z dna jazierka.

Zazimovanie bazéna

Zazimovanie bazéna závisí aj od jeho formy. Pokiaľ ide o nadzemný bazén, ten postačí vypustiť, zložiť a uskladniť. Pokiaľ ide o zapustený bazén, zazimovanie bude o čosi zložitejšie, no nejde o náročný proces. Zapustený bazén je potrebné pripraviť, aby zniesol aj nižšie teploty a nepoškodil sa. Voda pri zamŕzaní zväčšuje svoj objem a v kombinácii s roztopeným snehom či zrážkami by sa mohli poškodiť steny bazéna. Preto je dôležité bazén správne zazimovať.

Chemická úprava vody

Po vyčistení bazéna prichádza na rad úprava vody. Pred zazimovaním je dôležité vyrovnať chémiu vody. Otestujte pH vody a upravte ju na vhodnú úroveň, aby ste zabránili rastu rias a iným problémom počas zimy. Optimálne úrovne pH hľadajte v špecifických pokynoch na údržbu vášho bazéna, častokrát sa však odporúča, aby sa pH pohybovalo v rozmedzí od 7 po 7,4.

Odpustenie vody

Pred zimou by sa voda v bazéne mala čiastočne odpustiť. Určite ste sa už stretli s radou, že je treba vodu odpustiť tak, aby jej hladina siahala približne 15 centimetrov pod úrovňou skimmera. Aj keď táto rada nie je zlá, odpustenie vody z bazéna však závisí od toho, čo všetko máte v bazéne osadené. Môže to byť skimmer, protiprúd, trysky, nasávanie vodných atrakcií, svetlá či podlahový vpust. Množstvo odpustenej vody sa odvíja od toho, kde sa nachádza najnižší z týchto prvkov. Ak sú to napríklad trysky, hladina vody by mala siahať aspoň 15-25 centimetrov pod ich úroveň.

zazimovanie bazenu

Bazén by sa nemal nikdy úplne vypúšťať. Pri niektorých bazénoch je dôvodom spodná voda alebo voda pri topení snehu, ktorá by sa mohla dostať pod fóliu a nadvihnúť ju. Pri iných bazénoch je to zas z konštrukčných dôvodov, ako je tlak pôdy alebo zásypu.

Zazimujte aj technické vybavenie

Pri bazénoch je kľúčové zazimovať filtračný a vodovodný systém, aby sa predišlo poškodeniam v dôsledku zamrznutia vody. Pri tomto bode sa riaďte podľa pokynov výrobcu vášho bazénu, no vo všeobecnosti budete určite potrebné odstrániť vodu z filtra a čerpadla, vyfúknuť vodu z potrubia pomocou kompresora alebo vysávača, aplikovať nemrznúcu zmes na vodovodné potrubia.

Zazimovač

Ďalším krokom je aplikácia tekutého zazimovača. Ide o prípravok, ktorý zabraňuje tvorbe vápenatých usadenín ale aj množeniu plesní či mikroorganizmov. Zazimovač sa pri vyšších jarných teplotách postupne odbúra sám. Tu je však dôležité investovať do kvalitného zazimovača, pretože nekvalitné produkty sa môžu z vody odbúravať veľmi dlho a voda môže peniť.

POZOR: Dôležité je tiež umiestniť na hladinu vody dilatačné plaváky, aby ste zabránili zamrznutiu celej vodnej hladiny bazéna.

Zakrytie bazéna

Ďalším krokom je prekrytie bazéna. Na to môžete využiť kryciu plachtu. Niekedy sa však môže stať, že sneh a voda, ktorá naprší na plachtu, svojim tlakom zvýši hladinu vody v bazéne. V tomto prípade je dobrou možnosťou na zakrytie bazénu využiť bazénový vankúš, ktorý nezvýši hladinu vody.

Zazimovanie jazierka

Dôkladné vyčistenie jazierka pred zimou je veľmi dôležité. Všetka organická hmota by sa mala odstrániť, vrátane listov, konárov ale aj bahna a kalu z dna jazierka. Počas zimy by sa totiž mohla rozložiť a uvoľňovať škodlivé plyny do vody, čo môže ohroziť zdravie jazierka, rastlín a živočíchov, ktoré v ňom žijú.

zazimovanie jazierka

Tip: Nemáte na záhrade jazierko, no zvažujete jeho inštaláciu? V našom magazíne sme písali aj o tom, ako si vytvoriť vlastné jazierko. Ak by ste sa rozhodli pre výstavbu jazierka, inšpiráciou vám môže byť aj  6 najkrajších záhradných jazierok.

Orezanie vodných rastlín

Pred príchodom zimy orežte a ostrihajte vaše vodné rastliny. Odrežte odumreté rastliny a časti rastlín, aby ste zabránili ich rozkladu vo vode. Rastliny strihajte niekoľko centimetrov nad hladinou jazierka. Odolným leknám ostrihajte listy a umiestnite ich na dno jazierka, kde môžu bez problémov prezimovať. Rastliny, ktoré sú menej odolné voči nízkym teplotám by sa mali odstrániť a uložiť na miesto, kde budú chránené pred mrazom.

Ponechajte otvor na hladine jazierka

Počas zimy dochádza v jazierku k rôznym procesom rozkladu organického odpadu a uvoľňovaniu škodlivých plynov. Tento problém môžete čiastočne vyriešiť vyčistením jazierka, no nevyhnete sa mu úplne, pretože v jazierku sa stále nachádza organická hmota. Je preto dôležité, aby pri zamrznutí jazierka zostal na jeho hladine otvor. Ten zabezpečí, že škodlivé plyny budú unikať von. To je obzvlášť dôležité, ak máte vo vašom jazierku ryby, aby ste ich ochránili pred zadusením. 

Otvor do jazierka nikdy nevysekávajte. Otrasy by mohli negatívne vplývať na zdravie rýb a jazierko by sa mohlo poškodiť. Na uchovanie otvoru na hladine jazierka môžete využiť polystyrénové plavky, plaváky s čerpadlom či ohrievače. O  správnom zariadení na uchovanie otvoru sa informujte v špecializovaných obchodoch (pri niektorých sa totiž odporúča aj využívanie okysličovača).

Postupne znižujte intenzitu kŕmenia rýb

Ak máte vo vašom záhradnom jazierku ryby, postupne začnite znižovať množstvo potravy. S klesajúcou teplotou sa metabolizmus rýb spomaľuje, sú menej aktívne a tým pádom si vyžadujú menej potravy. Tráviaci systém rýb je spomalený a tak by prebytočná potrava mohla začať kvasiť, čo by mohlo viesť k úhynu rýb. Postupne teda znižujte množstvo potravy a keď teploty klesnú pod 10 °C, odporúča sa prestať ryby kŕmiť až do jari, keď teploty opäť stúpnu.

Tip: Okrem rýb na záhrade počas zimy žijú aj ďalšie iné zvieratká. Ako im môžete uľahčiť zimné mesiace a pomôcť im tak prežiť počas najväčších mrazov? Prečítajte si v našom článku.

Aplikujte zimné baktérie

Na to, aby sa dosiahla lepšia kvalita vody jazierka počas jesenných a zimných mesiacov môžete použiť zimné baktérie. Tie pomáhajú urýchľovať rozklad organickej hmoty a usadenín a tiež udržiavať zdravie rýb a ich imunitný systém. Zimné baktérie dokážu pôsobiť aj pri nízkych teplotách a bez prítomnosti slnečného svetla.

Prekrytie jazierka

Jazierko by počas zimy malo byť chránené pred padajúcimi úlomkami, listami či nečistotami. Tak sa zníži množstvo organickej hmoty, ktorá by sa mohla hromadiť vo vode a znižovať jej kvalitu. Na prekrytie jazierka využite jazierkovú sieť.

zazimovanie jazierka

Skontrolujte a odložte vybavenie bazénu a jazierka

Dôležitou časťou zazimovania bazénu a jazierka je aj kontrola a úschova technického vybavenia. Či už sú to bazénové alebo jazierkové čerpadlá, filtre či UV čističe, všetko zariadenie dôkladne vyčistite, vysušte a na zimu uskladnite na suchom a chránenom mieste. Nezabudnite tiež odpojiť a vypustiť hadice, aby ste predišli zamrznutiu vody a prasknutiu.

Kontrola a udržiavanie

Aj keď váš bazén alebo jazierko nemusia počas zimy vyžadovať každodennú údržbu, je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav. Vždy odstráňte prípadné nečistoty, ktoré sa mohli nahromadiť na kryte bazéna či sieťke jazierka, skontrolujte stav a kvalitu vody a uistite sa, že uskladnené zariadenie je v bezpečí. Pravidelná kontrola pomôže predchádzať problémom s bazénom či jazierkom na jar.

Zazimovanie bazéna a jazierka je dôležitým krokom pri ich ochrane týchto vodných prvkov a zaisteniu ich dlhej životnosti. Správne zazimovanie a starostlivosť o bazén a jazierko zabezpečí, že odolajú nízkym teplotám počas zimy a budú plne pripravené na ďalšiu sezónu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice