Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Zvieratá v záhrade. Ako im pomôcť prežiť zimu?

vtáčiky v drevenej búdke v zime

Zima je pre voľne žijúce zvieratá náročným obdobím. Nízke teploty, drsné počasie či nedostatok potravy im sťažujú život. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako týmto kamarátom zo zvieracej ríše pomôcť aj počas studených a mrazivých dní. Aj malými krokmi, ktorými prispôsobíte vašu záhradu, môžete prispieť k tomu, aby pre nich bola zima oveľa znesiteľnejšia. 

Čo v článku nájdete:

Väčšina záhradnej zvery sa počas zimy ukladá na zimný spánok, pretože mrazivé teploty a nedostatok potravy im sťažujú život. Cicavce, plazy, obojživelníky, ale aj bezstavovce sa na zimu schovávajú napríklad v kopách lístia, uhniezdia sa za kôrou stromov či sa zahrabávajú do kompostu. Niektoré druhy, ako napríklad vtáky, malé hlodavce či veveričky počas zimy nehibernujú a snažia sa toto chladné obdobie prežiť – využívajú tukové zásoby, aby ostali v teple. 

Je toho veľa, čo môžeme urobiť, aby sme voľne žijúcej zvery pomohli prežiť zimu. Od ponechania kôp lístia či plnenie kŕmidiel pre vtáky a veveričky. Prečítajte si, ako môžete aj vy doma na záhrade pomôcť voľne žijúcim zvieratám prežiť zimu.

Nechajte na záhrade trocha „divočiny“

Úhľadná a uprataná záhrada je cieľom takmer každého záhradkára. Aby ste však pomohli voľne žijúcim zvieratám, môžete pri niektorých častiach záhrady prižmúriť oči a nechať ich neupravené. Nechajte na zimu vo svoje záhrade nerušené oblasti, napríklad kopu lístia či kríkov. Poslúžia totiž drobným živočíchom ako miesto pre ich zimný spánok. Takéto kopy lístia či konárikov v záhrade sú ideálne napríklad práve na úkryt ježkov. Až polovica ježkov totiž počas ich prvej zimy neprežije. Mnohí z nich hladujú a tí, ktorí sa narodia v období neskorého leta sú často ešte príliš malí na hibernovanie, a tak nie sú schopní prežiť mrazivé zimné počasie. Poskytnite im úkryt vytvorením hromady lístia alebo môžete tiež vyrobiť domček pre ježkov. 

Ak sa po skončení zimy rozhodnete kopu lístia či konárov spáliť, určite kopu pred zapálením skontrolujte. Ak nájdete mláďatko ježka, držte ho v krabici s vysokými stenami s termoforom na spodku krabice, aby ste mu zabezpečili teplo. Kŕmiť ho môžete krmivom pre psov či mačky, ale ideálne bude kontaktovať veterinára, aby vám poradil, ako sa o ježka starať a kedy ho vypustiť do voľnej prírody. 

Záhradné jazierko

Máte na záhrade záhradné jazierko? Potom by ste mali určite zabezpečiť, aby počas zimy kompletne nezamrzlo. Urobiť tak môžete napríklad s pomocou tenisových či golfových loptičiek, ktoré počas zimy necháte na hladine jazierka. Takýmto spôsobom zabezpečíte dobrú cirkuláciu vzduchu a jazierko by nemalo zamŕzať. Ak by predsa len zamrzlo, môžete vytvoriť dieru v ľade s využitím hrnca s horúcou vodou, ktorý opatrne položíte na zamrznutý povrch. Nikdy ľad nerozbíjajte silou ani vylievaním horúcej vody priamo na povrch.  Aby záhradné jazierko nezamŕzalo je dôležité, pretože môže byť zdrojom vody pre voľne žijúce zvieratá. Zároveň, v jazierku môžu tiež zimovať aj vodné živočíchy, a tak je ideálne ho pred zimou dôkladne vyčistiť. Zabránenie jeho zamŕzaniu má tiež význam pri udržaní zdravého prostredia. Ak by jazierko úplne zamrzlo, pod pokrývkou ľadu by sa obmedzil prístup kyslíka, čo by mohlo spôsobiť hnilobu rastlín a otravu rýb či obojživelníkov.

Ak by ste chceli záhradné jazierko, tak si prečítajte náš starší článok Chcete záhradné jazierko? Ako na to?, kde nájdete pár užitočných tipov.

Zdroj vody

Počas zimy je pre voľne žijúce zvieratá ťažké nájsť zdroj vody na pitie. Ak nemáte záhradné jazierko, môžete im pomôcť tým, že im pravidelne poskytnete čerstvú vodu, napríklad v plytkej miske na viacerých miestach v záhrade. Misky pravidelne kontrolujte, či v nich voda nezamrzla. Môžete tiež do záhrady umiestniť vtáčie kúpele, avšak dbajte na to, aby nezamŕzali. 

Poskytnite potravu

veverička pri drevenom krmítku

Pre zvieratá počas zimy je náročné nájsť nielen vodu na pitie, ale aj potravu. Prilákajte k vám na záhradu „divokých“ návštevníkov a poskytnite im niečo „pod zub“. Tak nim nielen pomôžete, aby nehladovali, ale môžete sa z okna kochať rozmanitosťou zvieracej ríše priamo vo vašej záhrade. Pomôcť s potravou im môžete nasledovne:

Pre ježkov: Mleté mäso, čerstvá pečeň či konzervované krmivo pre psy či mačky (nie však na báze rýb).

Pre veveričky: Veveričky sa počas zimy neukladajú na zimný spánok, namiesto toho si pripravujú zásoby a ukladajú potravu do ich skrýš. Ponúknuť im môžete orechy (lieskové, vlašské, mandle), ale aj nakrájané jablká, fazuľu, mrkvu či dokonca špenát.

Pre líšky: Týmto ryšavým štvornohým kamarátom môžete poskytnúť syr, chlieb, varené zemiaky či kuracie drobky.

Pre jazvecov: Keď zem zamŕza, majú problém dostať sa k svojej obľúbenej potrave – k dážďovkám. Poskytnúť im môžete syr, arašidy či ovocie ale aj mierne uvarené mäso.

Pre vtáky: Pre vtákov je počas zimy veľmi náročné nájsť prírodné zdroje potravy, ako sú bobule, hmyz, semená či ovocie. Počas zimy (ale aj celého roka) môžete  pre týchto okrídlených priateľov na záhradu umiestniť kŕmidlo, v ktorom im poskytnete semená či zmes krmiva určeného pre vtáky. Dbajte tiež na čistou kŕmidla, aby sa nestalo zdrojom infekcie. Okrem potravy môžete opereným priateľom poskytnúť aj miesto na úkryt. Dobrou voľbou je spomínaná vtáčia búdka. Na zimu sa oplatí búdky vyčistiť a vystlať slamou či novinami, aby ste zabezpečili lepšiu izoláciu. Pre vtákov sa neodporúča vešať na strom krmivá v sieťke, ktoré sa dajú bežne kúpiť. Je tomu tak preto, aby sa im pazúriky nezaplietli do sieťky, z ktorej sa nevedia samé vymotať.

Pri poskytovaní potravy pre divú zver však treba mať na pamäti, aby ste nenechávali veľké množstvo jedla vonku. Môže sa stať, že vaši „hostia“ tak budú vítať na vašu záhradu až príliš často. Zároveň, ak by mala potrava lákať divú zver, aby prechádzala cez rušnú cestu (napríklad žijete v blízkosti cesty či diaľnice), radšej ju neposkytujte. 

Hotel pre hmyz

Mať hmyz na záhrade je veľmi prospešné, pretože mnoho jeho druhov opeľuje rastliny a je tiež predátorom pre škodcov. Pomôžte hmyzu, ale aj ďalším drobným živočíchom prežiť zimu a počas nasledujúcej sezóny sa vám odvďačia v podobe spoľahlivých pomocníkov. Chrobáky a hmyz potrebujú na prežitie počas zimy teplé a suché miesto. Vytvorte im na záhade „záhradný domček„, a teda miesto, na ktorom sa počas zimy môžu schovať. Využiť na to môžete rôzne materiály, ako sú drevené dosky, kôra zo stromov, konáre, slama, tehly s dierami a podobe. Cieľom je poskytnúť najrôznejšie zákutia, štrbiny či tunely. Zahrnúť môžete:

 • drevo a kôru zo stromov pre chrobáky, stonožky a pavúky;
 • malé rúrky a otvory pre včely samotárky vyrobené z trstiny, bambusu či vyvŕtaných kameňov;
 • väčšie diery v kameňoch či dlaždice, ktoré poskytnú vlhšie miesto pre žaby a ropuchy;
 • suché lístie, konáre či slamu pre lienky a iné chrobáky ale aj pre spomínaných ježkov.

Aj keď sa takáto štruktúra nazýva domček alebo aj častejšie „hotel pre hmyz“, môže slúžiť ako zimný úkryt pre mnoho iných živočíchov. Jeho výroba netrvá dlho a postačí vám len niekoľko prírodných materiálov, ktoré určite nájdete aj vo vašej záhrade. Môžete sa s výrobou hotela vyhrať a dať mu formu domčeka či búdky, ale svoju úlohu efektívne zohrá aj vtedy, ak na seba jednotlivé materiály len poukladáte (a pripevníte, aby sa nezrútili). Inšpirovať sa môžete aj nasledujúcimi príkladmi:

drevená búdka
Hotel pre chrobáky ako domček
drevená dekorácia z paliet
Hotel pre chrobáky vyrobený z paliet

Zima je náročným obdobím aj pre nás ľudí, a to sa máme kam schovať a po jedlo si vieme zájsť do obchodov. Voľne žijúce zvieratá však to šťastie nemajú a sú tak v zimných mrazoch odkázané na prežitie. Avšak aj malými zmenami vo vašej záhrade im môžete pomôcť prežiť toto studené obdobie. A pri troche šťastia sa z nich možno stanú pravidelní návštevníci a vy ich budete môcť obdivovať priamo z okna vášho domu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice