Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Klimatizácia v záhradnej chatke – áno či nie?

teplo v záhradnej chatke

Horúce dni sú už tu a spolu s nimi aj túžba schladiť sa. Ak máte záhradnú chatku, možno ste už uvažovali nad tým, že si do nej zabezpečíte klimatizáciu, aby ste si vytvorili príjemný priestor na vaše záhradné a voľnočasové aktivity.

Čo v článku nájdete:

Aké možnosti máte? Oplatí sa vôbec klimatizácia v záhradnej chatke? Aké sú ďalšie spôsoby, ako ochladiť záhradnú chatku?

Záhradné chatky sú čoraz viac obľúbenými štruktúrami v záhradkárskych či rekreačných oblastiach ale aj doma na záhrade. Slúžia ako miesto, na ktorom si môžete oddýchnuť popri práci na záhrade, vybrať sa na víkendový výlet či len tak relaxovať po dni v práci v príjemnom prírodnom prostredí. Záhradná chatka však môže slúžiť aj na ďalšie iné účely, ako napríklad vonkajšia domáca kancelária, posilňovňa či umelecký ateliér.

Aby bol pobyt v záhradnej chatke komfortný, mala by poskytovať čo najideálnejšie podmienky, a to aj tie tepelné. Počas leta nás však vysoké teploty vedia poriadne potrápiť. Vytvoriť si tak miesto, na ktorom sa môžeme schladiť, je kľúčové. Ako si vytvoriť v záhradnej chatke chládok a zabezpečiť si tak príjemné miesto, na ktorom sa vyhnúť vysokým teplotám?

Riešením môže byť inštalácia klimatizačnej jednotky. Aké možnosti máte k dispozícií a je vôbec inštalácia klimatizácie do záhradnej chatky vhodná?

Klimatizačné jednotky do záhradných stavieb

Pre záhradné stavby, či už ide o záhradné chatky, domčeky alebo altánky, je najlepšou možnosťou inštalácia bezpotrubných klimatizačných jednotiek, ako sú split, okenné alebo prenosné klimatizačné jednotky. Nevyžadujú si rozsiahle inštalačné postupy a niektoré poskytujú okrem chladenia aj vykurovanie, vďaka čomu sú ideálne pre celoročný komfort.

Rozoberme si teda tieto jednotlivé možnosti, ktoré pri klimatizácii záhradnej chatky máte.

Klimatizačné jednotky typu split

Tieto systémy sú ideálne pre chatky strednej a veľkej veľkosti. Fungujú na princípe jednej jednotky umiestnenej vo vnútri a druhej, kondenzačnej jednotky umiestnenej vonku. Split klimatizácie sú relatívne tiché a účinné, avšak vyžadujú si profesionálnu inštaláciu. Vo väčšine prípadov ponúkajú okrem možnosti chladenia aj vykurovanie, vďaka čomu sú vhodné na celoročné použitie.

Výhody:

 • účinný spôsob ochladenia,
 • relatívne tiché v porovnaní s ostatnými možnosťami (kondenzačná jednotka je umiestnená z vonkajšej strany),
 • šetria priestor (montujú sa vyššie na stenu a priestor pod nimi zostáva voľný),
 • možnosť vykurovania.

Nevýhody:

 • nákladná inštalácia.
klimatizácia v chatke
Klimatizačná jednotka typu split

Okenné klimatizačné jednotky

Okenné klimatizácie sú obľúbenou a cenovo dostupnou možnosťou chladenia menších priestorov, a tak sú ideálne pre menšie chatky. Inštalujú sa pomerne jednoducho do už pripraveného rámu v okne alebo otvore v stene. Okenné klimatizačné jednotky v sebe zahŕňajú vnútornú aj kondenzátorovú časť.  Predná časť klimatizácie je nasmerovaná smerom do interiéru a zadná von z miestnosti. Sú cenovo dostupnou možnosťou, no môžu byť však o čosi hlučnejšie než systémy typu split.

Tip: Ak zvažujete okennú klimatizačnú jednotku, ideálne bude umiestniť ju na okno, ktoré je orientované na sever alebo východ. Na okná orientované na západ alebo juh bude dopadať priame slnečné svetlo, čo môže znížiť efektívnosť a funkčnosť okennej klimatizácie. Ak má vaša záhradná chatka okná orientované len na západ alebo juh, môžete okennú jednotku zakryť, aby ste ju ochránili pred priamym slnečným žiarením.

Výhody:

 • prijateľná cena,
 • jednoduchá inštalácia,
 • vhodné tam, kde sa nedá inštalovať vonkajšia jednotka.

Nevýhody:

 • hlučnejšie,
 • menej efektívne ako split jednotky,
 • zaberajú priestor v okne.
Okenná klimatizácia v chatke
Okenná klimatizačná jednotka

Prenosné klimatizačné jednotky

Prenosné klimatizácie sú pomerne populárnym riešením, pretože sú asi najdostupnejším spôsobom, ako dostať klimatizáciu do záhradnej stavby. Sú flexibilné a dokážu efektívne vychladiť menšie priestory. Nie sú síce až tak efektívne ako split alebo okenné jednotky, ale sú prenosné a ľahko sa inštalujú. Prenosné klimatizácie sú vo všeobecnosti lacnejšie ako iné typy klimatizačných systémov, čo z nich robí cenovo výhodnú možnosť pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet.

Výhody:

 • nižšia cena a nižšie náklady,
 • možnosť prenosu,
 • nevyžaduje sa inštalácia.

Nevýhody:

 • menej účinné ako iné typy klimatizácií,
 • môžu byť hlučnejšie,
 • zaberajú priestor v interiéri.
Prenosná klimatizácia v chatke
Prenosná klimatizácia

Klimatizačné jednotky s tepelným čerpadlom

Klimatizácia nemusí byť len sezónnym pomocníkom pre ochladenie počas letných horúcich dní. Môžu slúžiť ako celosezónna jednotka, ktorá okrem vychladzovania záhradnej chatky zabezpečí aj vykurovanie počas chladnejších dní a zimy. Klimatizačné jednotky s tepelným čerpadlom dokážu nielen chladiť, ale aj vyhrievať chatku, čo ich robí ideálnymi pre celoročné použitie. Môžu byť síce o čosi drahšie, ale sú veľmi účinné, flexibilné a poskytnú možnosť využívať chatku počas celého roka bez ohľadu na ročné obdobie.

Výhody:

 • vychladzovanie aj vykurovanie zároveň,
 • možnosť celoročného využívania záhradnej chatky,
 • flexibilnosť využitia.

Nevýhody:

 • vyššia cena,
 • nákladnejšia inštalácia.

Ďalšie efektívne spôsoby vychladzovania záhradnej chatky

Aj keď inštalácia klimatizačných jednotiek sa môže zdať ako jediný účinný spôsob, ako si zabezpečiť chladnejšie prostredie v záhradnej chatke, pravdou je, že existujú spôsoby, ako tak môžete urobiť aj šetrnejšie vzhľadom na životné prostredie. Klimatizačné jednotky nám síce zabezpečujú príjemný chladný vzduch, no častokrát kvôli vlastnému komfortu zabúdame na udržateľnosť. Predtým, než sa rozhodnete pre klimatizačnú jednotku, môžete skúsiť alternatívne spôsoby, ako ochladiť vzduch vo vašej záhradnej chatke.

Stropné alebo stojanové ventilátory

Hoci technicky nie sú klimatizačnými jednotkami, môžu byť dostačujúce pre chladenie malých chatiek v miernom podnebí. Stropné alebo stojanové ventilátory poskytujú vánok, vďaka čomu môžu príjemne ochladiť priestor.

ventilátor v záhradnej chatke

Pasívne chladenie

Pokiaľ hľadáte ekologické riešenie, pasívne chladenie je tou správnou cestou. Zahŕňa dizajnové prvky, ako sú napríklad veľké okná, ktorými môžete vetrať či strešné otvory na odvod tepla.

Efektívnym a ekologickým riešením by mohlo byť použitie materiálov, ktoré prirodzene regulujú teplotu – ide o materiály s fázovou zmenou (z angl. phase-change materials). O čo vlastne ide? Sú to kompozitné materiály PCM, ktoré pri zmene teploty menia skupenstvo. PCM materiál funguje tak, že pri vyššej teplote mení svoje tuhé skupenstvo na kvapalinu, pretože absorbuje teplo a ochladzuje tak okolie. Keď sa potom teplota okolia zníži, materiál opäť stuhne a uvoľní akumulované teplo.

Úpravy na zníženie tepla v záhradnej chatke

Pre vonkajšie povrchy vašej záhradnej chatky zvoľte svetlé a chladné odtiene. Tie odrážajú teplo omnoho lepšie v porovnaní s tmavšími farbami, ktoré ho pohlcujú.

Znížiť množstvo priameho slnečného žiarenia a tým pádom aj kumulácie tepla môžete tým, že si okolo záhradnej chatky, ak je to možné, vysadíte stromy alebo kríky, ktoré aspoň čiastočne poskytnú tieň. Pomôžu aj vonkajšie tieniace štruktúry, ako sú pergoly, ktoré môžu pomôcť znížiť množstvo priameho slnečného žiarenia dopadajúceho na záhradnú chatku.

Tip: Pri vytváraní tieňa v blízkosti vašej záhradnej chatky vám môže pomôcť aj náš starší článok, v ktorom sme písali o tom ako si zatieniť záhradný altánok.

Pri udržaní dokonalej klímy vo vašej záhradnej chatke počas celého roka vám môže pomôcť zateplenie. Izolácia záhradnej chatky vám tak bezpečí chládok počas leta a teplo, ktoré neuniká počas chladnejších mesiacov. Zateplenie záhradnej chatky môže byť efektívnym a z dlhodobého hľadiska výnosným riešením. Znížite tak spotrebu energie a náklady na vykurovanie a ochladzovanie.

zateplenie záhradnej chatky

Klimatizácia v chatke – áno či nie?

Rozhodnutie, či si do svojej záhradnej chatky nainštalovať klimatizačnú jednotku v konečnom dôsledku závisí od vašich konkrétnych potrieb, rozpočtu ale aj environmentálnych preferencií a hodnôt.

Klimatizácia poskytuje úľavu od horúčav a príjemný chládok, čím vytvára ideálne podmienky na relax v prírode, rekreačnej oblasti či na záhradke. Avšak prináša so sebou náklady a spotrebu energie. Môže byť však aj praktickým riešením, ktoré poskytuje nielen ochladzovanie, ale aj vykurovanie, a tak zabezpečí možnosť celoročného využívania záhradnej chatky.

Na druhej strane, ochladenie záhradnej chatky sa dá zabezpečiť aj alternatívnymi spôsobmi a technológiami, ktoré poskytnú ekologické a nákladovo efektívnejšie riešenia. Dobrým krokom by mohlo byť zateplenie záhradnej chatky, čo prispeje k lepšej tepelnej regulácii a tiež celoročnému využívaniu. Zateplená chatka tak bude regulovať teplo efektívnejšie a na ochladenie vám môže stačiť napríklad ventilátor. Zvážte tiež doplnkové úpravy, vďaka ktorým znížite množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na chatku a tým zabránite kumulácii tepla v jej interiéri.

Zvážte všetky možnosti a rozhodnite sa podľa svojich potrieb a možností. Ideálom by malo byť nájsť tú správnu rovnováhu medzi vašim pohodlím a udržateľnosťou.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice