Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako zatieniť altánok? Vytvorte si príjemný chládok na záhrade

tienenie titulna fotka

Zabezpečiť si tieň na záhrade je s prichádzajúcimi letnými dňami veľmi dôležité. Máte doma altánok? Prečítajte si, akými spôsobmi si ho dokážete zatieniť, aby ste si vytvorili príjemný chládok na záhrade a mohli nerušene oddychovať.

Čo v článku nájdete:

O tom, ako si zatieniť altánok sme už na našom blogu písali a s príchodom leta sme sa k tejto téme opäť vrátili, aby sme vám priniesli inšpirácie na zatienenie altánku, ktoré môžete toto leto využiť!

Počas letných dní, najmä tých nabitých slnkom, je veľmi dôležitá ochrana a úkryt pred silným slnečným žiarením. Samozrejme, dôležitá je pokrývka hlavy a ochranný krém, avšak nemenej dôležité je mať k dispozícii miesto, ktoré ponúka chládok a tieň. A to najmä v prípade, ak trávite väčšinu času vonku, napríklad na záhrade. 

Ideálnym riešením je záhradný altánok. Je ideálnym miestom, ktoré vás ochráni pred slnečnými lúčmi ale aj dažďom, poskytne priestor na oddych a zároveň je vhodným miestom na spoločné záhradné stretnutia s blízkymi, letné gril párty či oslavy. Záhradný altánok dokáže na záhrade vytvoriť harmóniu a dodať jej nielen funkčnú, ale aj estetickú hodnotu.

Ponuka altánkov je široká, a tak si na svoje príde rozhodne každý. Altánok sa hodí do akéhokoľvek typu záhrady, či už je to minimalistická dizajnová záhrada alebo veľká záhrada s políčkami na pestovanie. 

Tip: Inšpirujte sa pri výbere altánku! Rôzne druhy záhradných altánkov nájdete aj v našej ponuke

Kým pobyt na záhrade v altánku môže byť relaxom a oddychom, nie je treba zabúdať ani na bezpečnosť a zdravie. Počas leta sme omnoho viac vystavovaní slnečnému žiareniu. Preto by malo byť zabezpečenie tieňa prvoradé, aby ste si mohli pobyt v záhrade vychutnávať naplno a bezpečne. Zatienenie altánku je jednou z možností, ako si neubrať na komforte zo záhradného sedenia a zároveň sa chrániť pred negatívnymi dopadmi nadmerného vystavenia sa slnku a horúcim teplotám.

Prečo a v ktorých prípadoch je tienenie altánku nevyhnutné?

Pobyt na slnku je síce prospešný, ale len do istej miery. Dlhšie zotrvávanie na slnku počas letných dní nášmu zdraviu určite neprospieva. A práve tu prichádza na scénu záhradný altánok, ktorý nám pomôže ukryť sa pred páliacimi lúčmi. Aby bola ochrana a tienenie altánku plnohodnotná a spoľahlivá, odporúča sa tienenie altánku.

Tienenie altánku vás ušetrí nielen od horúcich slnečných lúčov, ale aj nepríjemného vetra, dažďa či tiež zvedavých očí susedov či okoloidúcich.

Tienenie altánku by ste rozhodne mali zvážiť v prípadoch ak:

 • sa na záhrade venujete pestovaniu a trávite značné množstvo času na priamom slnku,
 • sa staráte o trávnik, stromy či kríky na záhrade,
 • sa na záhrade venujete športovým aktivitám,
 • máte menšie deti, ktoré sa na záhrade zvyknú hrať,
 • organizujete záhradné grilovačky či posedenia,
 • máte domáce zvieratká, ktoré taktiež potrebujú chládok,
 • máte na záhrade bazén či sa zvyknete opaľovať.

Tienenie záhradného altánku síce nie je podmienkou či úplnou nevyhnutnosťou, no rozhodne je prvkom, ktorý výrazne prospieva k ochrane vás a vašich blízkych a zároveň ku komfortnému pobytu na záhrade.

Záhradný altánok s tienením má okrem skvelých praktických funkcií a benefitov aj estetické vlastnosti. Dodáva celej záhrade svieži a harmonický nádych a skrášľuje vonkajšie prostredie.

Ak máte na záhrade či pozemku dostatok priestoru, altánok s tienením je ideálnym riešením. Vytvoríte si tak priestor na stretnutia, oddych či zábavu a budete mať istotu, že či bude pršať alebo svietiť slnko, budete mať stále miesto na trávenie času vonku.

Typy tienenia do záhradného altánku

Vonkajšie markízy

Exteriérové markízy poslúžia ako tienenie záhradného altánku, ale aj terasy či balkóna. Sú nenáročné na inštaláciu a poskytujú dostatok tieňa aj v prípade väčších plôch. V ponuke existuje niekoľko druhov a prevedení vonkajších markíz. Podľa konštrukcie sa rozdeľujú na otvorené, polokazetovékazetové:

 • Otvorené markízy sú najjednoduchším typom a nevyžadujú si vysoké nároky na kotviaci podklad. Je nutné ich umiestňovať na kryté miesto, kde budú chránené pred nepriaznivými vplyvmi počasia.
 • Polokazetové markízy sú kombináciou otvorených a kazetových markíz. V porovnaní s otvorenými markízami je látka s navíjačom chránená kazetou, no do kazety sa neschová celá.
 • Kazetové markízy sú komfortnejšou aj luxusnejšou voľbou. Pri zvinutí sa celá látka aj ramená vsunú do kazety a tak je markíza chránená pred vonkajšími vplyvmi. Zároveň, kazetové markízy nenarúšajú estetické vlastnosti interiéru a tak sa skvelo hodia na miesta, kde by odkrytá konštrukcia mohla pôsobiť rušivo.

Ako tienenie záhradného altánku je dobrou voľbou aj bočná markíza. Bočné markízy ponúkajú ideálnu ochranu pred slnkom, vetrom a zabezpečujú súkromie. Sú zvyčajne vyrábané z odolných materiálov, napríklad z polyesterovej textílie, a tak sú odolné voči poveternostným vplyvom. Tkanina má zároveň schopnosť odpudzovať vodu, je stabilným tienením a veľmi ľahko sa čistí. Bočná markíza je v podstate bočnou clonou, ktorá sa upevňuje do špeciálneho držiaka.

Pri tienení záhradného altánku môžete využiť aj zaťahovacie bočné markízy, ktoré sú pomerne častou a praktickou voľbou. Kazeta, z ktorej sa zaťahovacia markíza jednoducho vyťahuje von, je osadená v zvislej polohe na pevnej oceľovej základni. V mnohých prípadoch majú zaťahovacie markízy aj funkciu automatického zrolovania.

tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Screenové rolety

Screenové rolety sú elegantným, moderným a praktickým riešením, ktoré vnáša do prostredia záhrady a záhradného altánku nadčasový vzhľad. Vyrábajú sa z technických tkanín, ktoré zaisťujú maximálnu ochranu pred slnečným žiarením či prienikom tepla. Zvyčajne sa vyrábajú zo skleneného vlákna, PVC a polyesteru, vďaka čomu sú odolné voči vplyvom počasia. Výhodou screenových roliet je ich svetelná priepustnosť a zabezpečenie súkromia, pretože posyktujú možnosť výhľadu z interiéru do exteriéru, no sťažujú pohľad zvonku dovnútra. Pri využívaní screenovách roliet sa tiež vyhnete prehrievaniu priestoru. Vlastnosťou, ktorú počas leta určite oceníte, je ich schopnosť nahrádzať sieťky proti hmyzu.

tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Hliníkové rolety

Ďalšou voľbou zatienenia altánku, ktorá je vhodná aj do horšieho počasia, sú hliníkové rolety. Hliníkové rolety môžu byť vyrábané presne na mieru a ovládať sa môžu manuálne alebo elektricky. Vhodnou voľbou do altánku sú hliníkové rolety s priehľadnými PVC lamelami, ktoré sú vhodnejšie ako plne zatemňujúce hliníkové lamely.

Manuálne rolety s retiazkovým ovládaním

Tento typ roliet je jednoduchým technickým riešením pri zatienení záhradného altánku. Uchytenie sa dá realizovať do steny alebo do stropu a ovládať sa dajú manuálne s využitím retiazky. Výhodou tohto typu roliet je ich uchytenie. Na spodnej lište sú vybavené kovovými očkami, pomocou ktorých je možné rolety zafixovať, a tak rolety nebudú viať vo vetre.

Rolety sú vo všeobecnosti praktickým riešením pri zatieňovaní záhradného altánku. Vďaka širokému výberu ich jednoducho zladíte s charakterom záhrady a altánku. Výhodou roliet je nielen regulácia slnečného svitu, ale aj zabránenie prehrievania interiéru. Exteriérové rolety tak zabezpečia príjemný chládok a tieň, izolujú hluk a pôsobia aj ako optická bariéra. Tak zabezpečia dokonalý komfort a súkromie pri pobyte na záhrade v záhradnom altánku.

Uzatvorené záhradné altánky

Ochranu pred slnkom, chládok, tieň a mieru súkromia zabezpečujú aj uzatvorené záhradné altánky. Sú alternatívou, ktorá oproti klasickým záhradným altánkom ponúka tienenie vďaka svojej špecifickej konštrukcii. Uzatvorené záhradné altánky chránia aj pred nepriaznivým počasím, a tak zabezpečujú všetky benefity záhradného altánku za akýchkoľvek podmienok. V prípade uzatvorených záhradných altánkov tak nebudete musieť riešiť problém so zatieňovaním. Tým, že tento typ altánkov sa dá uzatvoriť, je možné dokonca do ich interiéru umiestniť aj klimatizáciu a užívať si tak príjemný chládok v prostredí záhrady.

Tip: Aj v našej ponuke nájdete uzatvorené typy altánkov. Jedným z nich je aj záhradný altánok Utah.

Neštandardné tienenie v záhradnom altánku

Altánok si môžete zatieniť aj sami svojpomocne. Praktickou ale aj estetickou voľbou môže byť práve využitie kvetín a rastlín. Tie vám nielen poskytujú tieň a chládok, ale aj skrášlia záhradný altánok. Dobrou voľbou sú napríklad popínavé rastliny. Na výrobu takéhoto spôsobu tienenia vám bude stačiť sieťka, po ktorej sa rastlina bude ťahať. Tú pripevnite k rohom záhradného altánku tak, že ňou vytvoríte stenu medzi dvoma stĺpmi. Môžete sa vyhrať s veľkosťou či tvarom tienenia a prispôsobiť si ho podľa vlastných potrieb.

tienenie
tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Na zatienenie altánku môžete využiť aj vertikálne záhrady. Okrem toho, že sú v poslednej dobe populárnymi prvkami do záhrad, dokážu taktiež poskytnúť tieň v záhradnom altánku. Do vertikálnej záhrady môžete posadiť prakticky akúkoľvek rastlinu a ako kvetináč môžete využiť špeciálne nádoby s priestorom, na ktorý sa môžu rastliny popínať.

tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com
tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Jednoduchým a rýchlym riešením pri zatieňovaní altánku môžu byť aj bambusové žalúzie. Dajú sa veľmi ľahko namontovať na konštrukciu záhradného altánku a poskytnú rýchle riešenie, ak potrebujete chládok a ochranu pred slnečnými lúčmi. Sú prírodným riešením, vďaka ktorému si do priestoru altánku zabezpečíte tieň ale aj príjemnú a útulnú atmosféru. Je však treba dať pozor na ich upevnenie, aby boli aj v prípade vetra stabilné.

tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Tienenie do záhradného altánku si veľmi jednoducho dokážete vyrobiť aj drevených dosiek a dreveného rámu. Môžete si vopred zaobstarať drevené dosky spojené do kosoštvorcového vzoru alebo si takéto palety vytvoriť doma s pomocou jednotlivých kúskov dosiek. Následné stačí len namerať požadované rozmery tienenia a pripevniť dosky do rámov, ktoré môžete umiestniť do záhradného altánku a vytvoriť tak nimi stenu altánku.

tienenie altánku
Zdroj: pinterest.com

Záver

Leto je obdobím, kedy si najviac chceme užívať pekné slnečné počasie a pobyt vonku. Myslite avšak aj počas týchto mesiacov na bezpečnosť a zdravie a vyhnite sa dlhodobému pobytu na slnku. Tieň a miesto, ktoré ponúka chládok sú na záhrade nevyhnutnosťou. Záhradný altánok so správnymi zatienením je ideálnym riešením, ak si stále chcete užívať pobyt na záhrade a pritom byť chránení. Tienenie záhradného altánku vám tiež poskytne ochranu v prípade nečakaných prehánok, dažďa či vetra. Tak môžete tráviť čas v prostredí záhrady v akomkoľvek počasí.

Nezabudnite si prečítať aj náš pôvodný článok a ďalšie typy „Ako zatieniť altánok“ v staršom blogu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice