Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako zatieniť altánok?

altánok s presvitajúcim slnkom cez strechu

Máte doma záhradný altánok? Alebo sa plánujete jeho kúpu? Počas leta a pobytu na záhrade či pozemku je takmer nevyhnutné mať miesto, na ktorom sa môžete schovať pred silným slnkom. Ako si môžete vytvoriť príjemné a útulné posedenie v záhradnom altánku a zároveň si zabezpečiť chládok a tieň? Pozrite sa spolu s nami na to, ako si môžete zatieniť záhradný altánok.

Čo v článku nájdete:

Leto je už tu a spolu s ním aj príjemné teplé a slnečné dni. Mnohí sa na leto tešia nielen kvôli dovolenkám, ale aj pre to, že si môžeme si pobyt na záhrade či v prírode užívať omnoho dlhšie. Leto prináša dlhšie a horúce dni, príjemne teplé večery, a tak je skvelým obdobím na pobyt na čerstvom vzduchu. Počas letných dní, najmä tých nabitých slnkom, je veľmi dôležitá ochrana a úkryt pred silným slnečným žiarením. Samozrejme, dôležitá je pokrývka hlavy a ochranný krém, avšak nemenej dôležité je mať k dispozícii miesto, ktoré ponúka chládok a tieň. A to najmä v prípade, ak trávite väčšinu času vonku, napríklad na záhrade. 

Ideálnym riešením je záhradný altánok. Je záhradnou stavbou, ktorá je dnes už pomerne dostupná a tak si ju môže dovoliť takmer každý. Okrem toho, spĺňa hneď niekoľko účelov naraz. Je ideálnym miestom, ktoré vás ochráni pred slnečnými lúčmi ale aj dažďom, poskytne priestor na oddych a rekreáciu v prostredí prírody či záhrady a zároveň je veľmi vhodnou stavbou na spoločné záhradné stretnutia s rodinou a priateľmi či letné gril párty alebo oslavy. Záhradný altánok dokáže na záhrade vytvoriť harmóniu a dodať jej nielen estetickú, ale aj funkčnú hodnotu. Ponuka altánkov je široká a na svoje si príde rozhodne každý. Altánok sa hodí do akéhokoľvek typu záhrady, či už je to minimalistická dizajnová záhrada alebo veľká záhrada s políčkami na pestovanie. 

Tip: Inšpirujte sa pri výbere altánku! Rôzne druhy záhradných altánkov nájdete aj v našej ponuke

Prečo a v ktorých prípadoch je tienenie altánku nevyhnutné?

Pobyt na záhrade či v prírode je skvelým spôsobom ako si oddýchnuť. Pomáha pri relaxácii a znižuje prejavy stresu. Príroda a čerstvý vzduch nám dodávajú energiu a prospievajú k celkovej duševnej aj fyzickej pohode. Pobyt na slnku je síce prospešný, ale len do istej miery. Dlhšie zotrvávanie na slnku počas letných dní nášmu zdraviu určite neprospieva. A práve tu prichádza na scénu záhradný altánok, ktorý nám pomôže ukryť sa pred páliacimi lúčmi. Aby bola ochrana a tienenie altánku plnohodnotná a spoľahlivá, odporúča sa tienenie altánku. 

Tienenie altánku neponúka len ochranu a úkryt pred slnkom. Je spoľahlivým riešením aj v prípade dažďa či silného vetra. S využitím tienenia si tak budete môcť užívať benefity záhradného altánku naplno v akomkoľvek počasí. Tienenie altánku vás tak ušetrí od horúcich slnečných lúčov, nepríjemného vetra, ktorý odnáša stolový inventár, ale aj od zvedavých očí susedov či okoloidúcich. 

Tienenie altánku by ste rozhodne mali zvážiť v prípadoch ak:

 • sa na záhrade venujete pestovaniu a trávite značné množstvo času na priamom slnku,
 • sa staráte o trávnik, stromy či kríky na záhrade,
 • sa na záhrade venujete športovým aktivitám,
 • máte menšie deti, ktoré sa na záhrade zvyknú hrať,
 • organizujete záhradné grilovačky či posedenia,
 • máte domáce zvieratká, ktoré taktiež potrebujú chládok,
 • máte na záhrade bazén či sa zvyknete opaľovať.

Tienenie záhradného altánku síce nie je podmienkou či úplnou nevyhnutnosťou, no rozhodne je prvkom, ktorý výrazne prospieva k ochrane vás a vašich blízkych a zároveň ku komfortnému pobytu na záhrade.

Záhradný altánok s tienením má okrem skvelých praktických funkcií a benefitov aj estetické vlastnosti. Dodáva celej záhrade či priestore, v ktorom sa nachádza, svieži a harmonický nádych. Dopĺňa architektonickú estetiku a šmrnc do celej záhrady a skrášľuje vonkajšie prostredie. 

Ak máte na záhrade či pozemku dostatok priestoru, altánok s tienením je ideálnym riešením. Vytvoríte si tak priestor na stretnutia, oddych či zábavu a budete mať istotu, že či bude pršať alebo svietiť slnko, budete mať stále miesto na trávenie času vonku. 

Na čo je potrebné pri tienení myslieť?

Dôležitým krokom je vedieť si vybrať si optimálne tienenie pre záhradný altánok. Ako však na to? Na trhu existuje množstvo druhov a spôsobov tienenia. Podstatné však je, aké sú vaše požiadavky a čo od tienenia očakávate. Môže ísť o úsporu nákladov na chladenie, komfort prostredia altánku, kontrolu osvitu alebo aj súkromie a intimitu. Výber tienenia pre záhradný altánok samozrejme závisí aj od lokality a umiestnenia altánku, trajektórie slnka či vzdialenosti altánku od hranice pozemku či hranice so susedmi. Nie menej podstatným faktorom pri výbere je aj estetické hľadisko – farba záhradného altánku, materiál či záhradný štýl. Aká je vaša predstava a aké požiadavky na tienenie máte? Zodpovedanie si týchto počiatočných otázok vám pomôže ujasniť si predstavu a zjednodušiť výber.

Typy tienenia do záhradného altánku

Vonkajšie markízy

Exteriérové markízy poslúžia ako dokonalé tienenie záhradného altánku, ale aj terasy či balkóna. Sú nenáročné na inštaláciu a poskytujú dostatok tieňa aj v prípade väčších plôch. V ponuke existuje niekoľko druhov a prevedení vonkajších markíz. Podľa konštrukcie sa rozdeľujú na otvorené, polokazetové a kazetové. Otvorené markízy sú najjednoduchším typom a nevyžadujú si vysoké nároky na kotviaci podklad. Je nutné ich umiestňovať na kryté miesto, kde budú chránené pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Polokazetové markízy sú kombináciou otvorených a kazetových markíz. V porovnaní s otvorenými markízami je látka s navíjačom chránená kazetou, no do kazety sa neschová celá. Kazetové markízy sú komfortnejšou aj luxusnejšou voľbou. Pri zvinutí sa celá látka aj ramená vsunú do kazety a tak je markíza chránená pred vonkajšími vplyvmi. Zároveň, kazetové markízy nenarúšajú estetické vlastnosti interiéru a tak sa skvelo hodia na miesta, kde by odkrytá konštrukcia mohla pôsobiť rušivo. 

Ako tienenie záhradného altánku je skvelou voľbou bočná markíza. Bočné markízy ponúkajú ideálnu ochranu pred slnkom, vetrom a zabezpečujú súkromie. Bočné markízy sú zvyčajne vyrábané z odolných materiálov, napríklad z polyesterovej textílie, a tak sú odolné voči poveternostným vplyvom. Tkanina má zároveň schopnosť odpudzovať vodu, je stabilným tienením a veľmi ľahko sa čistí. Bočná markíza je v podstate bočnou clonou, ktorá sa upevňuje do špeciálneho držiaka. 

Pri tienení záhradného altánku môžete využiť aj zaťahovacie bočné markízy, ktoré sú pomerne častou a praktickou voľbou. Kazeta, z ktorej sa zaťahovacia markíza jednoducho vyťahuje von, je osadená v zvislej polohe na pevnej oceľovej základni. V mnohých prípadoch majú zaťahovacie markízy aj funkciu automatického zrolovania. 

bočná markíza na altánku
Zdroj: pinterest.com

Skvelou výhodou je, že pri výbere markíz pre váš záhradný altánok si  môžete vyberať zo širokej ponuky. Rôzne veľkosti, dezény ale aj farebné prevedenia sú zárukou, že si na svoju záhradu budete vedieť vybrať presne to, čo sa do nej bude hodiť.

Screenové rolety

Čoraz populárnejšou voľbou pri zatieňovaní záhradných altánkov sú práve screenové rolety. Sú elegantným, moderným a praktickým riešením, ktoré vnáša do prostredia záhrady a záhradného altánku nadčasový vzhľad. Screenové rolety sú vyrábané z technických tkanín, ktoré zaisťujú maximálnu ochranu pred slnečným žiarením či prienikom tepla. Okrem toho zabezpečujú optimálne prirodzené svetlo v interiéri altánku. Zvyčajne sa screenové rolety vyrábajú zo skleneného vlákna, PVC a polyesteru, vďaka čomu sú odolné voči vplyvom počasia. To z nich robí skvelý spôsob tienenia vhodný na exteriérové použitie. Veľkou výhodou screenových roliet je ich svetelná priepustnosť a zabezpečenie súkromia. Tento typ roliet totiž poskytuje možnosť výhľadu z interiréru do exteriéru, no sťažuje pohľad zvonku dovnútra. Screenové rolety tak zabezepčujú maximálnu mieru súkromia. Pri využívaní screenovách roliet sa tiež vyhnete prehrievaniu priestoru. Vlastnosťou screenových roliet, ktorú počas leta určite oceníte, je ich schopnosť nahrádzať sieťky proti hmyzu. 

screenové rolety na altánku
Zdroj: pinterest.com

Hliníkové rolety

Ďalšou voľbou zatienenia altánku, ktorá je vhodná aj do horšieho počasia, sú hliníkové rolety. Hliníkové rolety môžu byť vyrábané presne na mieru a ovládať sa môžu manuálne alebo elekricky. Vhodnou voľbou do altánku sú hliníkové rolety s priehľadnými PVC lamelami. Tento typ roliet je vhodnejší ako plne zatemňujúce hliníkové lamely. 

Manuálne rolety s retiazkovým ovládaním 

Tento typ roliet je jednoduchým technickým riešením pri zatienení záhradného altánku. Uchytenie sa dá realizovať do steny alebo do stropu a ovládať sa dajú manuálne s využitím retiazky. Výhodou tohto typu roliet je ich uchytenie. Na spodnej lište sú vybavené kovovými očkami, pomocou ktorých je možné rolety zafixovať, a tak rolety nebudú viať vo vetre.

Rolety sú vo všeobecnosti praktickým riešením pri zatieňovaní záhradného altánku. Vďaka širokému výberu ich jednoducho zladíte s charakterom záhrady a altánku. Výhodou roliet je nielen regulácia slnečného svitu, ale aj zabránenie prehrievania interiéru. Exteriérové rolety tak zabezpečia príjemný chládok a tieň, izolujú hluk a pôsobia aj ako optická bariéra. Tak zabezpečia dokonalý komfort a súkromie pri pobyte na záhrade v záhradnom altánku.

Uzatvorené záhradné altánky

Ochranu pred slnkom, chládok, tieň a mieru súkromia zabezpečujú aj uzatvorené záhradné altánky. Sú alternatívou, ktorá oproti klasickým záhradným altánkom ponúka tienenie vďaka svojej špecifickej konštrukcii. Uzatvorené záhradné altánky chránia aj pred nepriaznivým počasím, a tak zabezpečujú všetky benefity záhradného altánku za akýchkoľvek podmienok. V prípade uzatvorených záhradných altánkov tak nebudete musieť riešiť problém so zatieňovaním. Tým, že tento typ altánkov sa dá uzatvoriť, je možné dokonca do ich interiéru umiestniť aj klimatizáciu a užívať si tak príjemný chládok v prostredí záhrady.

Aj v našej ponuke nájdete uzatvorené typy altánkov. Jedným z nich je aj záhradný altánok Utah. Ide o typ záhradnej stavby, ktorá ma pevnú konštrukciu a disponuje troma vstupmi, ktoré sa dajú jednoducho zavrieť posuvnými celopresklenými dverami. Altánok Utah je vyrobený zo sušeného borovicového dreva, čo zaručuje jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom a poškodeniam. Je navrhnutý tak, aby poskytoval dokonalý komfort a súkromie. Zároveň zaručuje možnosť oddychu a relaxácie v akomkoľvek počasí. Záhradný altánok Utah je možné využívať aj ako zimnú záhradu. Je ideálny ako miesto na relax a odpočinok, ale aj záhradné grilovačky, posedenia či stretnutia s priateľmi. Výhodou altánku Utah je možnosť vybrať si farebné prevedenie náteru, a tak sa hodí do záhrady akéhokoľvek charakteru. Je moderným typom záhradnej stavby a dodáva eleganciu celému prostrediu. Skvelo sa hodí aj ako príjemné miesto na odpočinok a doplnok k záhradnému bazénu, napríklad ako tento altánok Utah u jedného z našich zákazníkov.

SK altánok Utah

Neštandardné tienenie v záhradnom altánku

Tienenie záhradného altánku si taktiež môžete vyrobiť sami svojpomocne. Vyhrať sa môžete s rôznymi variantmi. Praktickou ale aj estetickou voľbou môže byť práve využitie rôznych druhov kvetín a rastlín. Tie vám nielen poskytujú tieň a chládok, ale aj skrášlia záhradný altánok. Dobrou voľbou sú napríklad popínavé rastliny. Na výrobu takéhoto spôsobu tienenia vám bude stačiť sieťka, po ktorej sa rastlina bude ťahať. Tú pripevnite k rohom záhradného altánku tak, že ňou vytvoríte stenu medzi dvoma stĺpmi. Môžete sa vyhrať s veľkosťou či tvarom tienenia a prispôsobiť si ho podľa vlastných potrieb. 

prírodné tienenie na altánku
Zdroj: pinterest.com

prírodné tienenie na altánku zvonka
Zdroj: pinterest.com

Na zatienenie záhradného altánku môžete využiť aj vertikálne záhrady. Mimo toho, že sú v poslednej dobe populárnymi prvkami do záhrad, dokážu taktiež poskytnúť tieň v záhradnom altánku. Do vertikálnej záhrady môžete posadiť prakticky akúkoľvek rastlinu a ako kvetináč môžete využiť špeciálne nádoby s priestorom, na ktorý sa môžu rastliny popínať. 

drevené tienenie na altánku
Zdroj: pinterest.com

vertikálna záhrada na altánku
Zdroj: pinterest.com

Jednoduchým a rýchly riešením pri zatieňovaní altánku môžu byť aj bambusové žalúzie. Dajú sa veľmi ľahko namontovať na konštrukciu záhradného altánku a poskytnú rýchle riešenie, ak potrebujete chládok a ochranu pred slnečnými lúčmi. Sú prírodným riešením, vďaka ktorému si do priestoru altánku zabezpečíte tieň ale aj príjemnú a útulnú atmosféru. Je však treba dať pozor na ich upevnenie, aby boli aj v prípade vetra stabilné. 

rolety na altánku
Zdroj: pinterest.com

Tienenie do záhradného altánku si veľmi jednoducho dokážete vyrobiť aj drevených dosiek a dreveného rámu. Môžete si vopred zaobstarať drevené dosky spojené do kosoštvorcového vzoru alebo si takéto palety vytvoriť doma s pomocou jednotlivých kúskov dosiek. Následné stačí len namerať požadované rozmery tienenia a pripevniť dosky do rámov, ktoré môžete umiestniť do záhradného altánku a vytvoriť tak nimi stenu altánku. 

drevené mriežky na altánku
Zdroj: pinterest.com

Vytvorte si aj vy vo vašej záhrade príjemné miesto na oddych a relax, posedenia či letné grilovačky s rodinou a priateľmi. Záhradné altánky sú spoľahlivými exteriérovými stavbami, ktoré ponúkajú príjemné miesto vo vašej záhrade. Na slnečné žiarenie by sme si mali dávať pozor počas celého roka, obzvlášť však teraz v letnom období. Aj keď pobyt na slnku môže byť zdraviu prospešný, vždy len do určitej miery. Preto je aj pri pobyte na záhrade dobré striedať čas na slnku s časom v chládku a tieni. 

Aby ste si zabezpečili komfort a pohodlie vo vašom altánku a vyhli sa slnečným lúčom, tienenie by nemalo ísť bokom. Ako ste sa mohli v článku dočítať, existuje množstvo dostupných spôsobov, ktorými si svoj záhradný altánok môžete zatieniť a vytvoriť si tak priestor, na ktorom môžete bezpečne relaxovať. Vyberte si spôsob zatienenia, ktorý sa do vašej záhrady či altánku hodí najviac a bude ladiť s charakterom či štýlom vašej záhrady a záhradného altánku. Zatienenie altánku si môžete vyrobiť aj sami, inšpirovať sa môžete posledným odsekom článku. Alebo si vyberte už z hotových riešení zatienenia, akými sú markízy či screenové rolety. 

Ak na záhrade záhradný altánok nemáte a zvažujete jeho kúpu, jednou z alternatív môže byť aj uzatvárateľný záhradný altánok, ktorý už nepotrebuje dodatočné tienenie. Uzatvárateľné altánky dokonca ponúkajú možnosť umiestnenia klimatizácie do ich interiéru.

Leto je obdobím, kedy si najviac chceme užívať pekné slnečné počasie a pobyt vonku. Myslite avšak aj počas týchto mesiacov na bezpečnosť a zdravie a vyhnite sa dlhodobému pobytu na slnku. Tieň a miesto, ktoré ponúka chládok sú na záhrade nevyhnutnosťou. Záhradný altánok so správnymi zatienením je ideálnym riešením, ak si stále chcete užívať pobyt na záhrade a pritom byť chránení. Tienenie záhradného altánku vám tiež poskytne ochranu v prípade nečakaných prehánok, dažďa či vetra. Tak môžete tráviť čas v prostredí záhrady v akomkoľvek počasí.

Naše altánky

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice