Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako si postaviť altánok svojpomocne?

altánok v záhrade

Stavba záhradného altánku nie je ťažkým orieškom, ak viete ako na to. Kľúčom sú správne plány, náradie, technika a materiály. Ako si môžete postaviť záhradný altánok svojpomocne? 

Čo v článku nájdete:

Ak máte dostatočne veľkú záhradu či pozemok a chceli by ste na nej tráviť čas s rodinou a blízkymi, záhradný altánok je tou správnou voľbou pre vaše potreby. Poskytne skvelé miesto na oddych a posedenia, vytvorí zátišie a bude aj estetickým prvkom, ktorý okrášli celé prostredie. Len si predstavte, ako sedíte v príjemnom altánku na záhrade, popíjate obľúbenú šálku kávy či čaju a pozorujete, ako sa vaše deti spokojne hrajú na záhrade. Navyše, záhradný altánok je skvelým miestom, na ktorom si môžete posedieť s priateľmi pri dobrom jedle, napríklad z grilu, v príjemnej atmosfére. 

Plánovanie altánku by ste mali realizovať tak, aby ste vyhoveli vašim potrebám a vkusu. Preto by ste sa mali rozhodnúť o jeho veľkosti, účele ale aj umiestneniu. Možnosti, akými si môžete svoj záhradný altánok zrealizovať či doplniť sú neobmedzené. Altánok môže byť doplnený vírivkou, záhradným krbom či dokonca záhradným barom. Každá úprava či doplnenie navyše však znamená aj ďalšie náklady, preto je dobré si ešte pred samotnou výstavbou záhradný altánok poriadne naplánovať. 

Výber toho správneho dizajnu pre váš altánok môže byť niekedy tou najťažšou úlohou, a to najmä preto, že dnes už existuje veľa možností a alternatív. Môžete si postaviť záhradný altánok s pôdorysom v tvare štvorca, šesťuholníka, obdĺžnika, kruhu či v rôznych asymetrických tvaroch. 

Tip: Aké sú najčastejšie rozmery záhradných altánkov? Prečítajte si v našom článku.

Najčastejším typom je práve záhradný altánok so štvorcovým pôdorysom. A práve na tento typ altánku sa v tomto článku zameriame. Ako si môžete jednoducho, efektívne a ekonomicky postaviť štvorcový záhradný altánok?

Materiály pre záhradný altánok

Pri zabezpečovaní materiálov pre záhradný altánok by kritériom číslo jeden mala byť kvalita. Len kvalitné materiály, a to platí najmä v prípade dreva, dokážu zabezpečiť odolnosť a trvácnosť záhradného altánku. Na výstavbu záhradných stavieb sa najčastejšie využíva smrekové alebo borovicové drevo. 

Tip: Vedeli ste, že všetky altánky, domčeky či chatky z našej ponuky sú vyrábané zo severských drevín? Na výrobu našich záhradných stavieb využívame smrekové a borovicové drevo, ktoré pochádza zo škandinávskych a sibírskych oblastí. Oproti tuzemskému smreku sa tento druh vyznačuje vyššou hustotou a tým aj odolnosťou a trvácnosťou.

Pri výstavbe altánku je veľkou pomocou aj plán, podľa ktorého môžete stavať. Inšpiráciou vám môže byť aj tento nákres. 

plán stavby altánku
Zdroj foto: https://howtospecialist.com/outdoor/gazebo/how-to-build-a-gazebo/
 • Betónové pätky
 • Dolné okrajové nosníky
 • Stredný nosník
 • Nosníky
 • Vymedzovacie doštičky
 • Drevené stĺpiky
 • Horné okrajové nosníky
 • Strešné krokvy
 • Strešné krokvy
 • Strešné krokvy
 • Debnenie strechy
 • Strešná lepenka
 • Šindle
 • Podlahový materiál
 • Zábradlia a stĺpiky

Na výstavbu altánku teda budete potrebovať tieto materiály:

 • betónové pätky,
 • rezivo, stavebné drevo,
 • nosníky, stĺpiky, blokády, zábradlia, 
 • palubovka/podlahové dosky
 • strešné krokvy a dosky,
 • asfaltové šindle/drevené šindle/strešné plechy, prípadne aj lepenku,
 • spodné a vrchné lišty,
 • skrutky,
 • strešné klince.

Náradie na výstavbu altánku

Na to, aby vám práca išla od ruky, budete potrebovať aj správne náradie. Čo všetko sa vám pri stavbe záhradného altánku bude hodiť? 

 • kotúčová píla, motorová píla, píla,
 • vŕtačky a vrtáky,
 • akumulátorový skrutkovač,
 • čakan, lopata, hrable,
 • kladivo, kliešte, vodováha, stolárska ceruzka, zvinovací meter,
 • rebrík,
 • ochranné pomôcky, ako napríklad pracovné rukavice.

Rozloženie altánku

Úplne prvým krokom pri realizácii projektu altánku, by malo byť rozloženie altánku. Potom, čo ste vybrali rovnú oblasť, mali by ste označiť obrys štvorcového altánku. Využiť na to môžete drevené kolíky a špagát. 

Príprava podkladovej plochy a ukotvenie altánku

Pred výstavbou záhradného altánku je dôležité, aby ste si pripravili podkladovú plochu. Mala by byť pevná, rovná a stabilná, aby zabezpečila stabilitu a rovnosť záhradného altánku. Taktiež, správne pripravená podkladová plocha zabezpečí, že altánok nebude zospodu vlhnúť. Tak sa vyhnete problémom s navlhnutým drevom, ako sú plesne či huby. Viac o tejto téme sme napísali v článku ako správne pripraviť podkladovú plochu altánku, chatky či domčeka.

Altánok sa bude umiestňovať na vopred pripravenú podkladovú plochu. Na ukotvenie nosných trámov sa najčastejšie využívajú betónové pätky. Podlaha altánku môže byť rôzna. Ak ide o betónovú podlahu, netreba zabúdať na takzvanú roznášaniu platňu, pod ktorou by mala byť umiestnená vrstva štrku. Táto platňa zabezpečí rovnomerné rozloženie záťaže hmotnosti osôb a zariadenia altánku. Hmotnosť konštrukcie altánku sa zachytáva zas v betónových pätkách. V tomto kroku je potrebné dbať aj na správnu izoláciu proti vlhkosti, napríklad z asfaltových pásov. Podlaha tiež môže byť drevená z dreveného roštu či terasových dosiek, kamenná, tehlová či vyrobená z keramickej dlažby s mrazuvzdornými a protišmykovými vlastnosťami.

Ak zvažujete jednoduchšiu a menej nákladnú voľbu, riešením by mohli byť aj zatĺkacie kovové pätky, ktoré sa zatĺkajú kladivom priamo do zeme. Takéto pätky musia mať puzdrové upevnenie hranolov a stojky konštrukcie sa kotvia priamo do nich.

Výstavba altánku – konštrukcia

Postupne môžete začať s ukotvením nosných stĺpov do betónových, prípadne zatĺkacích pätiek. Drevené hranoly by sa mali narezať a obrúsiť podľa potreby, nezabudnite ani na napustenie biocídnym prípravkom a nanesenie lazúry. Následne použite drevené trámy, ktoré vytvoria spodný okrajový nosník. Môžete zaskrutkovať skrutky cez ráfiky v nosníkoch, alebo použiť kovový spojovací uholník. Následne ďalej sa pripevňujú ostatné drevené hranoly pomocou skrutiek, závitových tyčí, strmeňov a preväzujú sa vodorovnými trámami – väzníkmi. 

Ďalej prichádza čas na podlahu. V prípade, že sa rozhodnete pre drevenú podlahu, nasleduje upevnenie podlahových dosiek. Odporúča sa vybrať dosky z takého dreva, ktoré je vhodné na vonkajšie použitie, aby podlaha dobre odolávala vplyvu vlhkosti.

Medzi nosné stĺpy sa následne vložia drevené dosky, ktoré sa narežú na požadovaný tvar. Skrutkujú sa do nosníkov. Môžete vytvoriť plnú alebo polovičnú stenu. Steny altánku si môžete vyplniť podľa vlastných preferencií a vkusu. Môžete vytvoriť tzv. zábradlia tak, že medzi jednotlivými latami ponecháte voľný priestor. Na vyplnenie tiež môžete využiť palety.

Strecha altánku

Strecha altánku sa odvíja od pôdorysu stavby. Jej podobu si však môžete vybrať  – rovná, pod uhlom či klasická „áčková“. Existuje niekoľko spôsobov a metód, ktorými môžete vybudovať strechu altánku. Pre altánok so štvorcovým pôdorysom je najvhodnejšou voľbou „stanová strecha“.

Prvým krokom je inštalácia vrchného okrajového nosníka (väzníka). Využite dosky, ktorých konce narežete do tvaru písmena „L“. Následne ich spolu spojte na vrchu stĺpov. Potom nasleduje montáž krokiev, aby sa vytvoril hlavný rám strechy. Krokvy sa osádzajú na väzníky a v hrebeni sa spájajú preplátovaním. Debnenie altánku môžete realizovať viacerými spôsobmi. Buď využijete drevené dosky, prípadne väčšie kusy OSB dosiek. Pre hydroizoláciu sa využívajú hydroizolačné fólie alebo pásy, prípadne parozábrana. Po montáži drevených dosiek alebo OSB dosiek sa eventuálne môže pokryť povrch lepenkou. Následne sa ukladá strešná krytina. Môžete si zvoliť  napríklad asfaltové šindle, drevené šindle či plechy. Strecha by sa mala ešte z bokov oplechovať (bočnice), aby nedochádzalo k zdvihnutiu krytiny vetrom.

Stavba záhradného altánku je subjektívna záležitosť. Podstatné je vedieť dopredu, na aký účel, v akých rozmeroch a na akom mieste sa rozhodnete altánok postaviť. Zároveň, kvalitné materiály tiež nemôžu chýbať na vašom zozname. Pri svojpomocnej výstavbe altánku však netreba zabúdať na jednu, pravdepodobne najpodstatnejšiu vec, a to stavebné skúsenosti a technické zručnosti. Do svojpomocnej výstavby altánku by sa mali púšťať len naozaj skúsení majstri. Inak sa môže stať, že altánok bude postavený nekvalitne a tým mu uberiete aj na jeho odolnosti a trvácnosti.

Ak s výstavbou altánku nemáte skúsenosti a neviete, či by ste sa odvážili do nej pustiť, máme pre vás riešenie. Svoj vysnívaný záhradný altánok si môžete vybrať z našej ponuky a my sa vám postaráme o všetko – doprava k vám domov a rýchla a kvalitná montáž. Tak budete mať istotu, že vám altánok bude spoľahlivo a dlhodobo slúžiť. A vy si tak v ňom budete môcť vychutnávať už len tie príjemné aktivity.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice