Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Maľujeme záhradné altánky – čo si vybrať, olej alebo lak?

Šesťstranný drevený altánok MONTNA vo farbe teak s jednym vstupom, zábradlim a dreveným záhradným nábytkom stojací v záhrade

Záhradné altánky sú ideálnym miestom pre trávenie dlhých letných večerov. Ich kúzlo nie je iba v tom, že vďaka zastrešeniu umožňujú tráviť čas vonku aj počas dažďa. Čaro drevených záhradných altánkov pochádza z veľkej časti z použitého materiálu z ktorého je postavené. Pravdepodobne preto, že je ťažké nájsť materiál na výstavu bližší k prírode ako je drevo.

Kúzlo dreva

Záhradné altánky sú všeobecne postavené z dreva, aj keď vieme, že udržať tento materiál v dobrom stave bude vždy vyžadovať určité úsilie. Avšak neodolateľné čaro dreva spôsobuje to, že to vlastne ono je najčastejšie vyberaný materiál pre záhradné altánky a inú výstavbu záhradnej architektúry. Ešte dôležitejšie je, že trh je nasýtený rôznymi prípravkami, ktoré chránia tento prírodný zdroj a nie je veľký problém nájsť efektívny produkt. Najskôr však musíte prísť na to, čo naozaj potrebujeme a aký efekt očakávame. Či nám záleží na tom aby sme zdôraznili prirodzenú štruktúru dreva, alebo radšej volíme získať tvrdú škrupinu, ktorá bude dostatočne chrániť pred mechanickým poškodením?

Rovnako dôležité je samozrejme správne náter aplikovať a to v prísnom súlade s pokynmi výrobcu (poriadna príprava povrchu dreva, nástroj na aplikáciu, teplota ovzdušia, odstupy medzi aplikáciou jednotlivých vrstiev a pod).

Lak či olej???

Aj laky aj oleje majú svojich priaznivcov aj odporcov, ale nemôžeme s určitosťou povedať, ktorý z preparátov je lepší práve pre záhradné altánky. Všetko závisí od na individuálnych potrieb a toho či nám radšej záleží na dlhotrvácnej ochrane, ktorá od nás nevyžaduje tak veľa vynaloženého času – ako je v tomto prípade lak, alebo či radšej oceníme prírodný šarm a štruktúru dreva, ktorú nám plne odhalí olej. Ale pamätajte že pri zvolení druhého menovaného preparátu budeme nútený častejšie renovovať než v prípade laku. Ale zas, stojí nám za to nezaplatiť za to takú veľkú cenu ako je príjemný, ušľachtilý a prirodzený dotyk štruktúry dreva? Na druhej strane – Lak je trvácnejší, ale aj jednoznačne zložitejší na renováciu. Opätovná aplikácia si vyžaduje presné zbrúsenie starej vrstvy, čo je pomerne časovo náročnejšie.

Mali by sme mať tiež na  pamäti, že drevo ako prírodný materiál neustále pracuje, čo má za následok že farba môže prasknúť. Zdá sa, že otázka či lak alebo olej, musí zostať nevyriešená, pretože všetko závisí od individuálnych preferencií. Bez ohľadu od konkrétnej voľby je isté jedno – predĺžiť životnosť a zabezpečiť ochrannými preparátmi  proti poveternostným vplyvom je pre záhradné altánky (a v podstate pre všetky drevostavby v záhrade) úplnou nevyhnutnosťou.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice