Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Názvoslovie stavby altánkov. Viete čo sú to krovy a pomúrnica?

altánok v záhrade

Rozhodli ste sa postaviť si či kúpiť si záhradný altánok? Skvelá voľba! Altánky sú obľúbenými záhradnými doplnkami. S altánkom si totiž vytvoríte skvelé miesto na posedenie a oddych v príjemnom prostredí vašej záhrady.

Čo v článku nájdete:

Pri stavbe záhradných altánkov sa môžete stretnúť s rôznymi pojmami. Či už sa rozhodnete pre svojpomocnú výstavbu, alebo si chcete altánok zakúpiť, určite sa zíde orientovať sa v týchto pojmoch a jednotlivých častiach konštrukcie altánku. V tomto článku sa spoločne pozrieme na názvoslovie stavby altánkov.

Záhradný altánok je praktickou stavbou, ktorá zároveň dodáva záhrade hodnotu. Môže byť ústredným prvkom či ozdobou záhrady. Dnešná ponuka záhradných altánkov je široká, na výber máte altánky z rôznych materiálov, rôznych veľkostí, tvarov či farieb. Najčastejšou voľbou však bývajú drevené záhradné altánky. A práve na tie sa v tomto článku zameriame. 

Ešte predtým, než sa pozrieme na jednotlivé pojmy, je dôležité pripomenúť, že práve pri materiáloch, akým je drevo, je potrebné dbať na jeho kvalitu a odolnosť. Ak sa rozhodnete stavať altánok a chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie, určite sa zamerajte na kvalitné drevo. Drevo pre záhradné stavby by malo byť odolné a trvácne, pretože bude omnoho viac vystavované poveternostným podmienkam. Vlhkosť, zrážky, sneh, mráz či slnečné žiarenie môžu časom na dreve spôsobiť poškodenia, ktoré by mohli ovplyvniť funkčnosť a životnosť záhradného altánku. Drevo altánku je tiež dôležité hneď na začiatku impregnovať biocídnym napúšťadlom a tiež naniesť kryciu farbu alebo lazúru. Ako sa starať o drevo záhradných altánkov si môžete prečítať v našom článku. 

Tip: Záhradné altánky z našej ponuky sú vyrábané zo smrekového a borovicového dreva, ktoré pochádza zo sibírskych a škandinávskych oblastí. V porovnaní napríklad z tuzemským smrekom má toto drevo vyššiu hustotu a tvrdosť, a tým je aj viac odolné voči vplyvu počasia. 

A teraz už spomínané pojmy, s ktorými sa pri stavbe dreveného altánku môžete stretnúť:

Nosníky

V prípade drevených altánkov ide o trámy, ktoré slúžia ako konštrukčná podpera. Sú navrhnuté tak, aby niesli priečne zaťaženia a prenášali ich na zvislé podpery. Ak by bola totiž celá hmotnosť konštrukcie nesená zvisle, bola by vystavená riziku deformácie či zrútenia. Nosníky napomáhajú k rovnomernému rozmiestneniu hmotnosti. Môžu sa spojiť so stĺpikmi, krokvami a trámami.

Veniec

Veniec rozkladá a prenáša záťaž strechy vo vodorovnom smere. Okrem toho prenáša aj sily, ktoré pôsobia na krov. Má veľký význam pri stabilite strechy. Primurovaných stavbách sa najčastejšie využíva železobetónový veniec, ktorý sa vytvára priamo na stavbách.

Pomúrnica

Pomúrnica je súčasťou horizontálnej konštrukcie krovu. Ide o dlhý a mohutný trám, ktorý sa osadzuje na obvodovú nosnú stenu a je ukotvený do muriva alebo stužujúceho venca. Do pomúrnice sa zapierajú krovy.

Krova

Krokvová sústave je najjednoduchším typom konštrukcie strechy. Krova sa dá definovať ako hrada, na ktorú sa ukladá konštrukcia strechy. Krovy sa vo vrchole strechy spájajú preplátovaním. Krovy sa kotvia do pomúrnice, respektíve nosnej steny. Kladú sa na väznice v smere spádu strechy. Prenášajú zaťaženie do obvodových stien.

strecha drevenej stavby
Zdroj: urobsisam.zoznam.sk

Hambálok

Hambálková sústava spočíva vo vložení hambálku medzi dve krovy. Ide o drevenú spojku, ktorá sa ukladá v hornej tretine dĺžky krovy. Hambálok sa ku krokvám zvyčajne pripevňuje kĺbovým spojom s využitím svorníka. Pri tomto type strechy je dôležité, aby sa horizontálne sily zachytili v mieste osedlania krokiev nad stenou.

Väzníky, väznice

Väzníky či väznice sú vodorovne uložené hranoly, ktoré slúžia na podopretie krokiev. Podľa ich umiestnenia sa rozdeľujú na vrcholové (hrebeňové), stredové a okrajové. Vrcholové a stredové väznice sú podopreté stĺpikmi. Väznicové sústavy sa využívajú väčšinou pri preklenutí väčších rozponov, kde hrozí priehyb krokiev. Väznice vytvárajú podopretie, ktoré zabraňuje priehybu.

Zdroj: www.asb.sk

Väzný trám

Väzný trám prenáša tiaž celého krovu do nosných múrov. Je najmasívnejším prvkom celého krovu. V stavebníctve sa tiež nazýva aj hlavný nosník krovu. Ide o priečny vodorovný trám, na ktorom spravidla spočíva váha ostatných častí strechy.

Stolica

Väznica spolu so stĺpmi a vzperami tvorí stolicu. Na stolicu sa ukladajú krokvy. Stolica môže byť stojatá alebo ležatá. Stojatá stolica je podopieraná zvislými stĺpikmi, ktoré sa kotvia vo väzných trámoch. Pri ležatej stolici zvislé stĺpiky nie sú a väznice sú podopreté šikmými stĺpikmi. To znižuje namáhanie väzného trámu, keďže sú stĺpiky kotvené bližšie k podporám.

Zavetrovanie

Je dôležité, aby najmä pri drevených stavbách bolo kvalitne navrhnuté a skonštruované. Zavetrenie je drevený prvok, ktorý sa pribíja a spodnú stranu krokiev. Slúži na to, aby konštrukcia získala maximálnu tuhosť. Bráni vertikálnym prvkom vo vychýlení. Ide v podstate o stuženie krovov v krokvovej sústave. Najčastejšie sa pri drevených stavbách využíva zavetrovanie v podobe šikmých trámov či tuhých dosiek alebo perforovaných pásikov. Umiestňuje sa diagonálne k vertikálnym nosným prvkom.

Klieštiny

Klieštiny sú párové prvky, ktoré majú za úlohu stužovať krov. Umiestňujú sa pod stredovú väznicu a taktiež na pomúrnicu cez stĺpik.

Vzpera

Vzpery sú časti strechy, ktoré vystužujú krov priečne. Zapúšťajú sa do väzných trámov a stĺpikov.

Podmúrovka

Podmúrovka je vlastne nosné murivo.

Plný (celoplošný) záklop

Celoplošný záklop je obitie vonkajšej plochy krovu doskami.

Ktoré z týchto pojmov ste už poznali? A ktoré, naopak, boli pre vás novinkou? Stavba záhradných altánkov si vyžaduje praktické zručnosti, ale aj vedomosti a dostatočné skúsenosti. Poznať jeho jednotlivé časti je len výhodou, zídu sa vám určite pri svojpomocnej výstavbe altánku. Ak by ste chceli mať svoj záhradný altánok doma ešte túto sezónu, no nemáte dostatok času na výstavbu alebo si na svojpomocnú stavbu netrúfnete, riešením môže byť kúpa montovaného záhradného altánku. Ako inšpiráciu si môžete prezrieť ponuku našich záhradných altánkov, z ktorých ten svoj môžete mať doma na záhrade ešte túto sezónu. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice