Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako pripraviť podkladovú plochu pre záhradný domček a altánok?

Dôležitou súčasťou realizácie záhradnej stavby je príprava podkladovej plochy. Ide o jednoduchý, no dôležitý krok, ktorý netreba zanedbať. Ako teda správne pripraviť podkladovú plochu pre váš záhradný domček či altánok? 

Správne pripravená podkladová plocha je veľmi dôležitým krokom pri procese realizácie záhradnej stavby. A to hneď z niekoľkých dôvodov.  Zabezpečí vašej záhradnej stavbe stabilitu, pevnosť a rovnosť stien. Okrem toho podkladová plocha ochráni domček či altánok pred navlhnutím a z toho vyplývajúcich poškodení. V neposlednom rade je správne pripravená podkladová plocha dôležitá aj z hľadiska udržateľnosti, odolnosti a trvácnosti záhradnej stavby.

Základné atribúty správnej podkladovej plochy

Podkladová plocha pre záhradný domček a altánok môže byť realizovaná niekoľkými spôsobmi. Ešte ale predtým, než si ich predstavíme, pozrime sa na to, čo by mala spĺňať každá podkladová plocha nezáležiac na type:

 • pevnosť, stabilita a vodorovnosť,
 • vyvýšenie nad okolitým povrchom aspoň 10 cm,
 • na každej strane by mala byť aspoň o 5 cm väčšia než pôdorys záhradného domčeka alebo altánku.

Typy podkladovej plochy

Podkladová plocha s môže realizovať niekoľkými spôsobmi a taktiež v rozličných tvaroch. V tomto prípade záleží na zručnostiach majstra a dispozícii záhrady či pozemku, na ktorom chcete záhradný domček či altánok postaviť. Pri záhradných altánkoch a domčekoch sa odporúča podkladová plocha vo forme zhutneného štrkového alebo makadamového lôžka, ktoré je obložené obrubníkmi, prípadne zámková alebo iná dlažba, betónová platňa, kocky vyobkladané na vybraných miestach pod podkladovými hranolmi a podobne. Pri záhradných domčekoch s rozmerom viac ako 25 m² sa odporúča pripraviť betónovú platňu alebo obvodový betónový základ s vnútornou plochou vysypanou napríklad štrkom. Podstatné pri podkladovej ploche je, aby bola čo najvodorovnejšia. Tak bude váš altánok či domček nielen ozdobou ale aj funkčnou pýchou vašej záhrady.

Nesprávne alebo zle pripravená podkladová plocha pre váš altánok či domček sa môže podieľať na tom, že postupom času bude dochádzať k nerovnomernému usádzaniu stavby. V kombinácii s poveternostnými vplyvmi môže dôjsť k navlhnutiu stien a podlahy. Preto je príprave podkladovej plochy dôležité venovať dostatočnú pozornosť a pripraviť ju správne a kvalitne.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice