Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Dobrá konštrukcia je základ!

Drevená chata CAIRO o výmere 802x802 cm s dvojspádovou strechou a terasou v tvare písmena L postavená v prírode

Drevená chata je vynikajúcim pomocníkom. Pomôže Vám s uskladňovaním záhradného náradia a vytvorí dostatok miesta pre vás a vašu rodinu. Ale ako sa k takej drevenej chate dostať? Veľmi jednoducho si ju dokážete vybudovať aj sami. Drevo je najlepším a najekonomickejším materiálom. Pracuje sa s ním veľmi jednoducho, a tak bude drevená chata o pár týždňov po objednaní k dispozícii.

Predtým, než sa pustíte do samotnej výstavby, je dôležité uvedomiť si, čo od drevenej chaty očakávam a čo od nej potrebujem. Najdôležitejšie sú architektonicko-estetické požiadavky, stavebno-fyzikálne a statické požiadavky. Nie menej dôležitá je požiadavka čo najdlhšej životnosti. Drevená chata by svojím majiteľom mala slúžiť dlhé roky, určite nie len na chvíľu. Aj v tomto prípade, hoci nejde o stavbu obrovského rodinného domu, je potrebné dodržiavať kompozičné princípy architektúry. Drevená chata by mala byť schopná zvládať aj náročnejšiu záťaž, mala by harmonizovať s okolím, chrániť majiteľa pred nepriaznivými prírodnými podmienkami a odolávať čomukoľvek neočakávanému, čo počas jej používania môže nastať. Drevená chata poteší všetky generácie, počnúc vašimi deťmi až po starých rodičov.

Pre samotný začiatok výstavby je dôležitá konštrukcia. Spravidla má drevená chata konštrukciu zo smrekového dreva. Najdôležitejšie je, aby na spodnú časť bolo použité čo najpevnejšie drevo. Len tak sa vyhnete tomu, že vaša drevená chata nenasiakne zospodu vodou. Okrem smrekového dreva môžete použiť agát, dub alebo bukovec. Ideálne je použitie škandinávskeho alebo sibírskeho smreka, ktorý je 2x hustejší a tvrdší ako tuzemské drevo a odláva tak aj näročným poveternostným podmienkam a vydrží aj 2x dlhšiu dobu, čo znamená že takáto chata vás určite prežije. V prípade spomínaného smreku je potrebná impregnácia ochrannými látkami.

Okrem drevenej spodnej časti, tvorí podstatu základu železobetónová platňa, betónové pätky alebo môžete použiť betónové pásy prekladané kamenivom. Možností je viacero, drevená chata môže byť realizovaná podľa toho, ako sa rozhodnete. Steny drevenej konštrukcie môžu byť vybudované pomocou rámového, zrubového alebo panelového konštrukčného systému.  Na škodu nie je, ak okolo objektu obsypete štrk, aspoň vám okolie neobrastie nežiaducou trávou a vaša drevená chata bude môcť vyniknúť v dokonale premyslenom priestore.

Konštrukcia nemusí byť jednoliata. Sám určujete akú konštrukciu bude vaša drevená chata mať. Základom pre rámovú konštrukciu je drevený rám, ktorý je konštrukčne prispôsobený, najmä čo sa týka stability drevenej chaty a jej tuhosti opláštenia.

Pre panelovú konštrukciu je takisto základom drevený rám, no v tomto prípade je odvodený od rámovej konštrukcie. Opláštený je vo väčšine prípadoch veľkoplošnými materiálmi. V prípade takejto konštrukcie by mala byť drevená chata obložená masívnym drevom alebo vodovzdornou preglejkou. Ak by vaša drevená chata mala slúžiť ako dlhodobejšie a trvalejšie bydlisko mali by ste pouvažovať o využití vysokoúčinnej tepelnej izolácie z minerálnej alebo sklenej vaty.

Nájde sa aj taká drevená chata, ktorá je vystavaná na tradičnej zrubovej konštrukcii z masívu. Takýto typ konštrukcie je vyhotovený zo zrubových obvodových a priečkových stien. Tradičný zrub je vypracovaný z kmeňov stromov, ktoré sú remeselne opracované. Tento systém spočíva v bezšróbovom zakladaní dosiek jednej do druhej pomocou čapov zapílených na každom okraji dosky.

Ako v každej oblasti aj v prípade drevených chát sa objavujú vždy novšie a o trochu lepšie techniky, takže aj drevená chata môže mať v dnešných dňoch novodobú zrubovú konštrukciu, ktorá pozostáva z masívneho alebo lepeného dreva. Základom pre tieto typy konštrukcií je strojovo profilované drevo. Zrubové prvky môžu byť mierne vlhké alebo čiastočne, či úplne presušené.

Výnimkou nie sú ani falošné zrubové konštrukcie, ktoré dokonale imitujú originálne zrubové konštrukcie.  Klienti ich využívajú najmä vtedy, ak sa snažia, aby ich drevená chata pôsobila skutočne esteticky. Falošná zrubová konštrukcia pozostáva z dvoch základných častí: exteriérovej falošnej zrubovej konštrukcie imitujúcej pravý zrub a zo staticky nosnej, najčastejšie rámovej konštrukcie.

Konštrukcia je tým najdôležitejším, čo potrebujete, aby vaša drevená chata postupne mohla rásť a robiť vám radosť. Ak sa rozhodnete správne, budete si môcť drevenú chatu vychutnávať po celé roky.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice