Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Trendy pre rok 2023

ratanový nábytok

S každým novým rokom prichádzajú aj nové nápady a trendy. Výnimkou nie je ani záhrada a vonkajší priestor. Aké trendy nás čakajú v roku 2023?

Čo v článku nájdete:

Pozrite sa spolu s nami na to, čo do záhrad prinesie nasledujúci rok. Inšpirujte sa nasledujúcimi trendmi a už teraz môžete začať premýšľať nad tým, ako by ste ich mohli zakomponovať aj do vašej záhrady. 

Moderný záhradný nábytok

Záhradné posedenie je jedným z kľúčových elementov každej záhrady. Inak tomu nebude ani v nasledujúcom roku. Vytvoriť si záhradné posedenie (či už na terase v altánku alebo aj pod holým nebom) je skvelým spôsobom, ako si zabezpečiť priestor, na ktorom môžete tráviť príjemné chvíle s rodinou či priateľmi a využiť tak potenciál záhrady naplno. 

Aké trendy v záhradnom nábytku nás čakajú nasledujúci rok? 

Záhradný nábytok v roku 2023 sa bude niesť najmä v týchto znameniach:

 • kvalitné a moderné materiály,
 • udržateľnosť,
 • praktickosť,
 • svetlé farby,
 • modularita,
 • pohodlie.

Kvalitné a moderné materiály 

Zatiaľ čo ratan si stále nesie prvenstvo v obľúbenosti materiálov pre záhradný nábytok, v nasledujúcom roku sa očakáva posun smerom k „luxusnejším“ materiálom. Moderným a trendy budú kovové materiály, ako je mosadz či meď ale aj vysokokvalitné materiály ako napríklad mramor či žula. Zaostávať však nebudú ani drevené materiály. Najväčším trendom bude však kombinácia materiálov, ako napríklad záhradné stoličky s kovovým rámom a bambusovým sedadlom či záhradný stôl s betónovou doskou a drevenými nohami. Takýto záhradný nábytok zo zmiešaných materiálov je skvelý spôsob, ako dodať vonkajšiemu priestoru zaujímavosť. 

Udržateľnosť

Záhradný nábytok v roku 2023 sa bude tiež niesť v znamení udržateľnosti. Dnes je potreba dbať na životné prostredie omnoho dôležitejšia, než kedykoľvek predtým. Rastie dopyt po trvalo udržateľnom záhradnom nábytku, recyklovaných materiáloch či opätovnom použití materiálov. Vhodnou a finančne nenáročnou voľbou môže byť napríklad záhradný nábytok z paliet. Takýmto spôsobom zrecyklujete materiál a pri správnej starostlivosti vám záhradný nábytok z paliet dokáže vydržať aj niekoľko sezón.  

Praktickosť

Viac-účelovosť a praktickosť budú tiež trendy. Záhradný nábytok s úložným priestorom vám vyrieši hneď dva problémy naraz. Vytvoríte si príjemné posedenie a zabezpečíte miesto na uskladňovanie potrebných predmetov. Využiť môžete napríklad záhradné sedačky, ktorých sedacia časť sa dá zdvihnúť a pod ňou sa nachádza priestor na uskladnenie. 

Svetlé farby

V nasledujúcom roku môžeme tiež očakávať posun k svetlým farbám a teplým odtieňom. Typické prírodné farby budú stále in, no pribudne aj kombinácia svetlej farebnej schémy. Nebojte sa trochu experimentovať s rôznymi farbami – vytvorte si vonkajší priestor, ktorý bude odrážať vašu osobnosť. Máte radi žltú? Preferujete ružovú? Alebo skôr zelenú? Tieto farby  môžete bez problémov zakomponovať do vášho záhradného posedenia, napríklad vo forme doplnkov, ako sú vankúše či deky.

Modularita

Čoraz viac obľúbeným elementom v záhradnom nábytku sa stáva aj modulárny dizajn. Záhradný nábytok s modulárnym dizajnom sa skladá z jednotlivých kusov, ktoré je možno prestavovať a vytvárať tak rôzne vzhľady. Tento typ nábytku je ideálny pre menšie priestory, pretože si ho môžete prispôsobiť vašim potrebám. Obľúbené sú napríklad záhradné lehátka, ktoré sa skladajú z viacerých častí a dajú sa rozložiť na záhradné sedenie so sedačkami a stolíkom. 

Pohodlie

Pohodlie záhradného nábytku bude tiež na zozname trendov pre rok 2023. Svoju popularitu čoraz viac získava nadrozmerný záhradný nábytok, ako napríklad spomínané lehátka ale aj záhradné kreslá či pohovky, ktoré sú ideálne na leňošenie počas letných dní. 

Sudové sauny a kade 

sudová sauna

Pohodlie a relax sa spája aj s týmto trendom na nasledujúci rok. Záhrada ponúka nekonečno možností jej využitia a medzi nimi aj priestor na rekreáciu a oddych. Jednou z možností oddychu na záhrade je aj domáca vonkajšia sauna. Dnes je koncept vlastnej sauny na záhrade pomerne populárny a čoraz viac ľudí objavuje jeho čaro. Poskytuje totiž oveľa vyššiu mieru súkromia a pohodlia ako relax či wellness centrá. 

V nasledujúcom roku sa tento koncept posunie od klasických kabínových sáun smerom k sudovým saunám. Sudové sauny, inak nazývané aj barelové sauny, majú oproti klasickým vonkajším saunám niekoľko zásadných výhod. Jednoducho sa inštalujú, sú kompaktné a nezaberajú veľa priestoru na záhrade či pozemku. Zároveň sú svojim vzhľadom vkusným a estetickým doplnkom do prostredia záhrady. Ich najväčšia výhoda však spočíva v spôsobe, ktorým fungujú. Ich oválny tvar umožňuje efektívne, rýchle a rovnomerné zahrievanie, pretože zabraňuje usadzovaniu tepla v horných častiach sauny. Oválny dizajn zabezpečuje, že vzduch je neustále v pohybe. Výsledkom je stabilné a efektívne teplo v celom priestore. Doplnkom k sudovým saunám sú aj kade, ktoré poskytujú miesto na ochladenie sa po procedúre. Poskytujú autentický a unikátny zážitok, ktorý sa len ťažko dá porovnať s ochladením sa sprchou. 

Plechové domčeky a garáže s omietkou

garážové dvere na diaľkové ovládanie

Záhradné stavby sú vo všeobecnosti ocenenými doplnkami, pretože sú akými rozšírením obytného priestoru. Sú viac-účelové, a tak ich využitie môžete prispôsobiť vašim aktuálnym potrebám. Zišlo by sa vám miesto na uskladnenie náradia? Chceli by ste si vytvoriť zastrešené záhradné posedenie? Alebo nemáte k dispozícii kamennú garáž a hľadáte spoľahlivé miesto na parkovanie?  

Úložný priestor či priestor navyše v záhrade je veľkým plusom. Záhradné domčeky, altánky či garáže sú stále in, pretože poskytujú mnoho praktických výhod. Okrem tradičných drevených záhradných stavieb sú čoraz viac populárne aj plechové záhradné stavby s omietkou. 

Plechové garáže majú výhodu v tom, že sú dostupné v podstatne nižšej cene v porovnaní napríklad s murovanou či betónovou garážou. Výhodou sú tiež takmer nulové náklady na údržbu a relatívne vysoká trvácnosť – vďaka omietke si ani po rokoch nevyžadujú nový náter či renováciu. Navyše, takéto plechové garáže s omietkou vyzerajú takmer na nerozoznanie od tých murovaných. Sú teda rýchlym, efektívnym a nízko nákladovým spôsobom, ako zabezpečiť kvalitné garážovanie vášmu vozidlu. Plechové domčeky ale aj garáže s omietkou sa dajú využiť aj na ďalšie iné účely, napríklad na skladovanie, ako pivnica či dielňa. Sú dostupné v rôznych farebných variantoch v estetických a vkusných prevedeniach. Môžete si tak vybrať presne tak, aby stavba ladila k vášmu domu či záhrade. Montáž zvyčajne netrvá dlho a v prípade potreby sa dajú aj opätovne odmontovať a premiestniť. 

Záhradný dizajn v 2023

ratanový nábytok s vankúšmi a dekou

Záhradný dizajn sa počas budúceho roka zameria na integráciu vnútorných a vonkajších obytných priestorov. To môže byť v podobe terasy, ktorá vedie z domu na záhradu, prípadne prístavby verandy či pergloy alebo samostatných záhradných stavieb. Takýmto spôsobom si kúsok pohodlia interiéru presuniete z obývačky aj von do exteriéru. Kľúčové bude už spomínané záhradné posedenie a vhodný výber záhradného nábytku. Prevládať budú pohodlné a luxusné materiály a taký záhradný nábytok, ktorý bude pôsobiť dojmom interiéru. 

Tí, ktorí majú relatívne priestranné záhrady, môžu tiež zvážiť vytvorenie jednotlivých zón v záhrade, podobne ako v interiéri. Môžete si vytvoriť priestor na vonkajšiu prípravu jedla a stolovanie, priestor na posedenia a leňošenie či priestor na aktivity a hry pre deti. Záhradné zóny začali naberať na popularite už počas tohto roka a očakáva sa, že v tom nasledujúcom budú ešte viac populárne. 

Záhradný dizajn sa okrem integrácie vonkajších a vnútorných priestorov zameria aj na jednoduchosť, funkčnosť a pohodlnosť. Tieto princípy v sebe spája práve škandinávsky štýl, ktorý môže slúžiť ako inšpirácia. Pre škandinávsky štýl je typická jednoduchosť farieb a vzorov, priestrannosť a prirodzené osvetlenie. Spája v sebe funkčnosť a pohodlnosť a preberá inšpiráciu z prírody a života v severských krajinách. 

Pri severských krajinách ešte chvíľu ostaneme – možno ste už počuli o dánskej filozofii hygge. Spočíva vo vytváraní útulnosti a pohodlia vo vašom okolí, ktoré môžete zdieľať s vašimi blízkymi. Tento trend už koluje niekoľko rokov a je stále čoraz viac obľúbený. Možno práve preto, že poskytuje príjemnú, útulnú a hrejivú atmosféru a dodáva pocit harmónie a pokoja. A práve tieto prívlastky bude niesť záhradný dizajn aj v roku 2023.

Tip: Prečítajte si viac o škandinávskom štýle a inšpirujte sa pri zariaďovaní vašej záhrady. Vo vašej záhrade tiež môžete využiť koncept hygge, ktorým ešte viac podporíte integráciu interiéru a exteriéru.

Ktorý z týchto záhradných trendov vás oslovil najviac? Využijete niektorý z nich aj vo vašej záhrade? Teraz počas zimy máte skvelý čas na to, aby ste premýšľali a plánovali, ako svoj vonkajší priestor v nasledujúcom roku zveľadíte. Veríme, že sme vás týmito tipmi inšpirovali a využijete niektoré z nich pri skrášľovaní vašej záhrady.

Zároveň sa vám chceme poďakovať za priazeň, ktorú sme od vás, našich zákazníkov, dostávali počas celého roka 2022. Podarilo sa nám spolu s vami zrealizovať množstvo krásnych záhradných projektov a veľmi nás teší, že sme boli pri realizácii vašich záhradných snov. Do nového roka vám prajeme všetko dobré, nech je plný radosti, príjemných chvíľ a ďalších splnených prianí. My sa na vás v roku 2023 tešíme aj s ďalšími novinkami do vašich záhrad v ponuke! ☺

Šťastný Nový Rok!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice