Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Jeseň v záhrade v štýle hygge

hygge záhradka so psíkom

Aj vám sa s jeseňou spájajú príjemné, teplé farby, svetlá sviečok naokolo či vôňa dobrého čaju a to všetko v útulnom prostredí? Takto príjemne a útulne sa môžete cítiť aj v prostredí vašej záhrady. Jeseň má veľkú výhodu v tom, že dni ale aj večery sú ešte pomerne teplé, a tak máte čas na to, aby ste si vychutnali chvíle oddychu a relaxu napríklad vo vašom záhradnom domčeku. A k tej najpríjemnejšej atmosfére vám vie pomôcť aj štýl nazývaný hygge.

Čo to vlastne hygge je?

Samotné slovíčko „hygge“ pochádza z Dánska a vyjadruje pohodu a pokoj. O hygge by sme mohli povedať, že je životnou filozofiou, ktorej cieľom je spokojnosť. Dáni sa celosvetovo radia medzi najšťastnejších a najviac spokojných ľudí, dožívajú sa dlhšieho veku a menej podliehajú stresu. A k tomu im výrazne prispieva práve tento životný štýl, ktorý komponujú do všetkých oblastí života – čas strávený s blízkymi, prostredie, dekorácie, dobré jedlo či nápoje.

Čím je hygge charakteristické?

 • teplo, útulnosť a bezpečie,
 • spojenie s prírodou, prírodné materiály, jednoduchosť,
 • deky, vankúše, prikrývky, praktické dekorácie,
 • horúci čaj, káva či čokoláda, dobré jedlo,
 • svetlo sviečok, ohňa, svetelné dekorácie,
 • spoločnosť v kruhu najbližších.

„Hygge je umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života.“

Práve to, čo v sebe hygge nesie, je úzko spojené s obdobím jesene, kedy si chceme užívať presne takého chvíle – napríklad s teplým čajom a dobrou knihou v ruke, zababušení v deke. A k tomu, aby sme si atmosféru hygge užili naplno, nám môže pomôcť prostredie, v ktorom sa nachádzame. Ako teda na to, aby sme si aj z vlastnej záhrady urobili naše vlastné mini hygge kráľovstvo?

Ako si vytvoriť hygge záhradné kráľovstvo?

Využívajte prírodné materiály

K hygge rozhodne patria prírodné materiály, z ktorých základ tvorí drevo. To potom jemne buď dotvárajú, alebo opticky zmäkčujú doplnky. V interiéroch zariadených v hygge štýle častokrát nájdete kútik, v ktorom je malé kreslo a stolík, na ktorom je častokrát napríklad sviečka či iná svetelná dekorácia. Takýto kútik si môžete vytvoriť aj vo vašom záhradnom altánku či domčeku. Okrem dreva hygge obľubuje aj materiály ako kameň, keramika, koža a vlna. K tomuto štýlu neodmysliteľne patria aj izbové rastliny, ktoré priestoru dodávajú sviežosť. Takýmto rastlinkami si môžete vyzdobiť napríklad interiér vášho záhradného domčeka, alebo zvonku vyzdobiť rôznymi popínavými rastlinami. Obľúbenými rastlinami sú paprade, figovník, dracéna či brečtan. Okrem rastlín v kvetináčoch si dokonalú hygge atmosféru môžete vytvoriť aj s pomocou rezaných kvetov. Ak práve rezané kvety nemáte k dispozícii, využiť môžete aj rôzne vetvičky či konáriky.

hygge hojdačka

V jednoduchosti je krása

K hygge jednoznačne patrí jednoduchosť. Či už hovoríme o materiáloch, farbách alebo vzoroch. Preto sa v tomto prípade vo vašej záhrade zamerajte na jednoduché, no funkčné riešenia. Zvoľte napríklad namiesto dverí a okien len veľké sklenené posuvné dvere. Rovnako to platí aj pri dekoráciách. V tomto prípade platí staré dobré známe – menej je niekedy viac. Preto vyberajte starostlivo, neunáhlite sa a vyberte si len to, čo sa vám naozaj páči a zapadne do priestoru vašej záhrady. Jednoduchosť zvoľte aj pri výbere rastlín či kvetov. Vaša záhrada nemusí byť ozdobená kvetinami od výmyslu sveta. Pokojne stačí zopár druhov, ktoré spolu budú pekne ladiť a vytvárať dojem jednoty.

Osvetlenie je dôležité

V hygge filozofii a teda aj štýle je kľúčovým prvkom osvetlenie. Rozmiestnenie svietidiel je dobre premyslené, tak aby zároveň zabezpečovalo aj funkčnosť. Vo väčšine prípadov ide o bodové svetlá ale aj osvetlenie fasády, ktoré majú veľkú výhodu v tom, že vytvárajú akýsi väčší pocit pohody po tom, keď sa zotmie. Takýto typ osvetlenia môžete zvoliť aj do vašej záhrady, napríklad na steny záhradného domčeka či na jeho terasu. Okrem bodových svetiel či osvetlenia fasády sa veľmi často využívajú aj doplnkové svetlá v podobe svetelných reťazí, sviečok či aj menších solárnych svetielok. Veľakrát sa ako svietniky využívajú aj prázdne sklenené fľaše, ktoré predstavujú originálne, jednoduché a praktické riešenie. V prostredí zariadenom v hygge štýle nájdete mnohokrát aj rôzne lampáše a svietniky rozmiestnené po záhrade. Vyskúšajte to aj vy a uvidíte, že vaša záhrade nadobudne počas večerných hodín úplne iný rozmer. 

Okrem svetla sviečok či iného osvetlenia patrí k hygge aj svetlo z plápolajúceho ohňa. Ak máte na záhrade – napríklad na terase záhradného domčeka či v altánku – krb, je to skvelá možnosť ako si navodiť príjemnú hygge atmosféru živým ohňom. Okrem toho vás aj príjemne zohreje počas jesenných večerov. 

Diek a vankúšov nie je nikdy dosť

Hygge štýl veľmi obľubuje príjemné, útulné a teplé miesta. Takéto miesto si môžete vytvoriť veľmi jednoducho – s využitím diek, prikrývok, vankúšov či dokonca kobercov. Často v priestoroch zariadených v hygge štýle nájdete materiály ako hrubé pleteniny, kašmír, vlna či umelé kožušiny. Takéto doplnky v podobe vankúšov a prikrývok môžete využiť na pohovke, gauči ale pokojne aj na zemi. Základom je, aby ste sa cítili útulne, teplo a pohodlne. Takto si môžete „ozdobiť“ terasu vášho záhradného domčeka či altánku, kedy sa počas večerov môžete poriadne zababušiť do deky a v prostredí príjemného svetla sviečok si vychutnať napríklad šálku čaju.

hygge knižka pred krbom

Čas strávený s blízkymi 

K hygge filozofii patrí aj chutné jedlo, nápoje a najmä spoločnosť najbližších. Dáni si radi vychutnávajú čas so svojimi priateľmi a rodinou, v kruhu tých, s ktorými sa cítia najlepšie a spokojne. Preto pre tú správnu hygge atmosféru je podstatné zdieľať ju s tými, s ktorými sa cítite najlepšie.

hygge šálka s knižkou medzi listami

Skúste si aj vy v prostredí vašej záhrady či záhradného domčeka alebo altánku vytvoriť hygge atmosféru. Pozvite na dobrý čaj či horúci čokoládu svojich najbližších priateľov či členov rodiny, zapáľte svetlo či oheň v kozube a vychutnávajte si daný moment naplno.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice