Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ihličnaté stromy do záhrady

ihlicnate stromy do zahrady

Ihličnaté stromy sú nádherným doplnkom do každej záhrady. Ponúkajú však oveľa viac než len estetické benefity. Každý druh prináša do záhrady jedinečné funkcie a výhody, čo z nich robí hodnotnú voľbu pre okrasné aj praktické účely. Aké ihličnaté stromy sa hodia do záhrady?

Čo v článku nájdete:

Ihličnaté stromy sú pozoruhodným doplnkom každej záhrady. Ponúkajú množstvo výhod, od poskytovania celoročnej zelene až po zlepšenie celkovej estetiky krajiny. Ich výrazné ihličnaté listy a kužeľovitá povaha ich odlišujú od ostatných drevín a vytvárajú jedinečnú a očarujúcu atmosféru. Nie všetky ihličnany sa však hodia do každého záhradného prostredia. V tomto článku preskúmame niektoré ihličnany, ktoré sú ideálne pre záhradnú krajinu, ich funkcie ale aj to, ako si správne vybrať.

Využitie ihličnanov v záhrade

Vždy zelené ihličnany sú skvelým spôsobom, ako zachovať pôvab záhrady aj počas zimných mesiacov, kedy listnaté stromy zhadzujú svoje listy. Rôzne odtiene zelenej a jedinečné textúry rôznych druhov ihličnanov dodávajú prostrediu záhrady živosť, aj keď všetko ostatné sa už pobralo na zimný spánok.

Vyššie ihličnany, ako je napríklad tuja či tis, môžu slúžiť aj na zabezpečenie súkromia v záhrade, a to v podobe živých plotov. Prípadne si ich môžete vysadiť tam, kde chcete zamedziť viditeľnosť do vašej záhrady a vyhnúť sa tak zvedavým očiam susedov či okoloidúcich.

plot zo zivych stromov

Ihličnany v záhrade sa dajú tiež využiť ako solitéry alebo v skupinách. Pre solitéry sú vhodné ihličnany, ktoré samé o sebe vynikajú, ako napríklad céder či kórejská jedľa. Tak budú pekne vynikať v prostredí záhrady, napríklad v strede trávnika. Ak by ste si chceli vysadiť ihličnany do skupín, ideálne je, ak prevažuje jeden druh a ostatné sú doplnkom ihličnanovej kompozície. Ihličnany môžete tiež kombinovať so vždyzelenými drevinami, ako sú napríklad rododendrony, vresy či vavrínovce, ale aj s okrasnými trávami.

Ihličnany sa hodia aj do skaliek či vresovísk. V tomto prípade sú ale vhodnejšie menšie, zakrpatené druhy.

Pôsobivo môžu vyzerať aj ihličnany v blízkosti vodnej plochy, napríklad pri záhradnom jazierku. Skvelým príkladom sú cédre, ktorých prevísajúca koruna vytvára elegantný dojem.

Tip: Záhradné jazierko je krásnou súčasťou každej záhrady. V staršom článku sme písali o tom ako na to. Prečítajte si v článku Ako vybudovať záhradné jazierko.

Ihličnany môžete využiť aj na svahy a problematickejšie miesta v záhrade. Ideálne sú plazivé druhy, ako napríklad borovica horská, ktoré dokážu v krátkom čase zazeleniť aj miesta, na ktoré je ťažší prístup, napríklad práve svahy na záhrade.

Na čo myslieť pri ihličnanoch v záhrade

Ak by ste si chceli do záhrady zadovážiť ihličnany, je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Je dôležité zvážiť, či im dokážete vo vašej záhrade zabezpečiť potrebné podmienky a dostatok priestoru.

Pri výbere ihličnanov je potrebné zohľadniť nároky jednotlivých druhov.  Každý ihličnan si vyžaduje svoje špecifické podmienky a ak by sa zanedbali, môže dôjsť k postupnému chradnutiu dreviny.

Ešte pred kúpou dreviny si overte, do akých rozmerov dorastie. Ak máte menšiu záhradu či obmedzený priestor, nekupujte ihličnany, ktoré dorastajú do veľkých rozmerov, ale skôr sa zamerajte na menšie alebo zakrpatené odrody.

Tip: Do malého priestoru sa super chodí malá záhradná chatka, ktorá vás ochráni pred nepriaznivým počasím či zabezpečí kúsok súkromia. V našom blogu nájdete aj článok, ako postaviť a zariadiť malú záhradnú chatku.

Ihličnaté stromy sú v porovnaní s listnatými o čosi citlivejšie, či už ide o svetlo, pôdu alebo kvalitu vzduchu. Ak má vaša záhrada prevažne tienisté oblasti, nekupujte svetlomilné ihličnany. Taktiež, niektoré druhy, ako napríklad jedle, sú veľmi citlivé na znečistený vzduch, preto ak máte záhradu situovanú v meste, zamerajte sa radšej na ihličnany, ktorým znečistený mestský vzduch neprekáža, ako sú napríklad tuje.

Čo ihličnany potrebujú?

Pôda

Pokiaľ ide o pôdu, väčšine ihličnanov vyhovuje neutrálna alebo mierne kyslá pôda. Zásaditá pôda vyhovuje len niektorým druhom ihličnanov, ako je napríklad tis, borovica čierna alebo smrek omorika. Dôležitá je aj vlhkosť pôdy – ideálna je mierne vlhká pôda. Niektoré druhy drevín ako sú borievky, kosodreviny či smrek pichľavý však uprednostňujú suchšiu pôdu. Vyššiu vlhkosť pôdy toleruje borovica či jedľa.

zasadit ihlicnaty strom

Na udržanie vlhkosti pôdy je potrebné hneď po vysadení ihličnanov výdatne ich zaliať a namulčovať. Ideálna je drevená kôra, vrstva mulču by mala mať aspoň 5 centimetrov.

Po výsadbe ihličnanov, najmä počas prvého roka je dôležitá zálievka, ktorá podporí dobré zakorenenie.

Svetelné podmienky

Každý druh ihličnanu má svoje špecifické nároky na svetlo. Vo všeobecnosti im však nevyhovuje úplný tieň. Dostatok svetla zabezpečí hustejší a rovnomernejší rast. Situujte preto dreviny na záhrade na miesta s dostatkom svetla.

Priestor

Ihličnany by mali mať v záhrade dostatok priestoru. Zabezpečíte im tak nielen bezproblémový rast, ale aj možnosť pekne sa rozrásť a ukázať sa v plnej kráse. Ak by ste ihličnany sadili príliš blízko vedľa seba, mohli by si neskôr zavadzať.

Živiny

Aby boli vaše ihličnany pekné, zdravé a prosperujúce, je dôležité zabezpečiť im prísun živín. Na to môžete využiť špecifické prípravky na ihličnany. Správna starostlivosť zabezpečí odolnosť voči škodcom ale aj zdravý rast a vyfarbené ihličie.

Vhodné ihličnany do záhrady

Ako sme spomenuli vyššie, nie do každej záhrady sa hodia všetky druhy ihličnatých stromov. Iné stromy sa hodia k altánku, iné k záhradnej chatke alebo plotu. A niektoré rastú do takej výšky, že by spôsobili viac starostí ako radosti. Ktoré sú teda tie ideálne do záhrady?

Céder atlantský

cedar atlantskyy

Cédre sú nevšedné okrasné ihličnany, ktoré samé o sebe vytvárajú dominantu celej záhrady. Sú jedinečné svojimi korunami v nepravidelných tvaroch. Céder atlantský je obľúbenou drevinou v záhradnom dizajne, najmä pre svoju unikátnu previslú formu. Skvelo sa hodí ako solitér napríklad v prednej časti záhrady alebo pri jazierku.

Čo potrebuje?

Céder si vyžaduje chránené miesto v teplejších polohách. Vhodná je priepustná pôda s prímesou vápnika.

Borovica horská

Borovica horska

V záhradnej tvorbe je tento druh ihličnanu veľmi obľúbený. Poznať ho môžete aj pod názvom kosodrevina. Má nízky vzrast, vďaka čomu sa hodí do skaliek a predzáhradky. Skvelo tiež vynikne na slnečných miestach v kombinácii s okrasnými kameňmi. Borovica horská je dostupná v rôznych kultivaroch rozličných vzrastov či zafarbení.

Čo potrebuje?

Borovica horská potrebuje dostatok slnka. Vyhovujú jej rôzne typy pôdy, od suchších a piesočnatých až po vlhšie hlinité zeminy.

Tuja západná

tuja zapadna

Tuja je veľmi obľúbenou a využívanou ihličnatou drevinou. Vyznačuje sa šupinatým ihličím s veľmi pekným sfarbením. Svoju obľubu si získava aj vďaka nenáročnosti na pestovanie. Skvelo sa hodí ako živý plot, ale vynikne aj ako okrasný solitér. Dá sa tiež tvarovať, vďaka čomu umožňuje popustiť uzdu fantázii. Menšie kultivary sa tiež dajú využiť do skalky.

Čo potrebuje?

Pre tuju je ideálne miesto so slnkom alebo polotieňom. Vyhovuje jej suchšia, priepustná pôda.

Smrek pichľavý

Smrek pichlavý

Výnimočnou vlastnosťou smreku pichľavého je jeho sfarbenie. Ihličie má modré až striebristé zafarbenie, vďaka čomu sa často nazýva aj smrek strieborný. Okrem toho má táto drevina aj peknú textúru a kužeľovitý tvar, čo v záhrade vytvára peknú estetiku. Dá sa využiť ako solitér alebo v skupine ihličnanov alebo na vytvorenie ohraničenia častí záhrady či pozemku. Kultivary menších rozmerov sa hodia aj do skaliek.

Čo potrebuje?

Vhodné stanovisko je na slnku alebo v polotieni. Vyžaduje si mierne vlhkú, klasickú priepustnú pôdu.

Cypruštek tupolistý

Cypruštek tupolistý

Typickou črtou tohto ihličnanu sú jeho vejárovité vetvičky. Má tiež veľmi pekné sfarbenie, husté ihličie a vytvára „našuchorené“ tvary, čo z neho robí zaujímavý doplnok do každej záhrady. Cypruštek sa hodí do väčšej skalky, predzáhradky či v blízkosti jazierka. Vyššie kultivary sa dajú využiť ako solitéry.

Čo potrebuje?

Cypruštek vyžaduje polotieň. Vyhovuje mu mierne vlhká pôda s obsahom vápnika.

Kryptoméria japonská

Kryptomeria japonská

Kryptoméria japonská je typická svojim guľovitým tvarom a svetlým ihličím. Skvelo vynikne v predzáhradke, skalkách ale aj v skupine s inými drevinami. Hodí sa do záhrad v japonskom štýle.

Čo potrebuje?

Kryptoméra japonská potrebuje chránené miesto, vyhovuje jej polotieň a mierne kyslá pôda.

Tis obyčajný

Tis obyčajny

Tis obyčajný má široké uplatnenie v záhradnom dizajne. Je typický krátkym ale výrazným ihličím. Najčastejšie sa pestuje v stĺpcových formách. Môže dorastať do väčších výšok, no dostupné sú aj nižšie kultivary. Tis môže byť v záhrade ako solitér, alebo v skupine viacerých tisov, ktorými môžete vytvoriť ohraničenie záhrady či pozemku.

Čo potrebuje?

Tis je tieňomilný ihličnan, preto ho pestuje na tienistom a polotienistom mieste. Vyhovuje mu vlhkejšia pôda bohatá na minerály a vápnik.

Záver

Ihličnaté stromy môžu do záhrady vniesť nádych elegancie a zároveň slúžiť aj na praktické účely. Výberom vhodných ihličnanov si môžete zo záhrady vytvoriť vizuálne podmanivý a účelný vonkajší priestor.

Pri výbere nezabudnite na dôležité faktory, ako je veľkosť ihličnanu či požiadavky na svetlo a pôdu. Vyberte si také ihličnany, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady, aby ste im zabezpečili dlhú životnosť a plnohodnotný vzhľad.

Ihličnany vám na záhrade dokážu poskytnúť súkromie či ochrániť pred vetrom a vytvoria vám vždyzelenú krajinu aj počas zimných mesiacov. Začlenenie ihličnatých drevín do vašej záhrady tak zvýrazní praktickosť záhrady a jej celkovú krásu a vizuálnu príťažlivosť.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice