Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Aké náradie sa vám zíde do záhrady?

zbierka záhradného náradia

Máte radi relax na záhrade? Radi si vychutnávate príjemné chvíle v jej prostredí? Potom vám určite záleží na tom, aby bolo o ňu dobre postarané. Aby vaša záhrada vyzerala čo najlepšie a poskytla vám všetko od relaxu až po chutné plody, vyžaduje si tú správnu starostlivosť. A k tomu vám dopomôže aj správne záhradné náradie. Aké záhradné náradie by vám nemalo chýbať?

Kvalitné a spoľahlivé záhradné náradie vám ušetrí nielen čas ale aj energiu. Existuje množstvo druhov náradia a záhradných pomôcok, ktoré vám práce na záhrade dokážu zefektívniť. Pozrite sa spolu s nami na to, aké náradie sa vám do záhrady určite zíde, nezáležiac na jej veľkosti, tvare či typu rastlín, plodín a zelene, ktorá na nej rastie.

Ešte predtým, než sa pozrieme na jednotlivé druhy náradia, je dôležité pripomenúť, že aj pri náradí platí staré známe pravidlo – kvalita nad zlato. Záhradné náradie by malo byť vyrobené z kvalitných materiálov. A ktoré to sú? Násady vyrobené z tvrdého dreva či kompozitu, pracovná časť z kovu s antikoróznou úpravou alebo z nerezovej ocele – to je tou správnou voľbou. Podstatným faktorom pri výbere náradia býva aj jeho ergonomickosť a hmotnosť. S ľahším náradím sa vám bude pracovať omnoho jednoduchšie a efektívnejšie.

Nevyhnutne dôležité je tiež myslieť na to, ako záhradné náradie skladujete. Ak ho máte len tak pohodené na záhrade a pôsobia naň vrtochy počasia, veľmi dlho vám nevydrží. Preto, ak nemáte garáž, oplatí sa investovať do záhradného domčeka na náradie. Domček na náradie spoľahlivo ochraňuje všetky vaše záhradné nástroje po celý rok.

Starostlivosť o trávnik

Pekný trávnik je vizitkou celej záhrady. Ak je upravený, dodáva záhrade elegantný a uhladený dojem. Na to, aby ste si ho udržali v takom stave, je potrebná aj patričná starostlivosť. Na udržiavanie trávnika však niekedy len samotná kosačka nestačí. Existuje niekoľko ďalších praktických pomocníkov, s ktorých pomocou bude váš trávnik ako z katalógu. Skvelou pomôckou môže byť práve vytrhávač buriny. Pomocou neho efektívne a jednoducho odstránite burinu z vášho trávnika bez toho, aby ste sa museli zohýnať. Vďaka čeľustiam vytrhávača, ktoré zašliapnete okolo buriny, ju aj spolu s koreňmi uchopíte a ľahko vytiahnete.

Okrem klasickej kosačky vám udržiavať trávnik pomôže aj vretenová kosačka. Jej nože strihajú steblá trávy ako nožnice, čo zabezpečí zdravší a zelenší trávnik. Praktickou pomôckou do ruky sú aj nožnice na trávu, vďaka ktorým sa dostanete aj na miesta, kam kosačka nie. Na odkrojenie prerasteného trávnika vám poslúži nôž na okraje trávnikov. Na odstránenie uschnutej trávy na trávniku vám pomôžu prevzdušňovacie hrable. No a na to, aby ste mali kam dávať vystrihanú burinu, pokosenú trávu či bežný záhradný odpad, vám poslúži aj praktický záhradnícky kôš.

Starostlivosť o pôdu

Aby sa darilo nielen trávniku, ale aj rastlinám a plodinám, patričnú starostlivosť je treba venovať aj pôde. Existuje množstvo rôznych druhov náradia a pomôcok určených na starostlivosť o pôdu, z ktorých si môžete vyberať.  Na prehadzovanie pôdy alebo kopanie sa vám určite zíde spoľahlivá lopata. Existujú lopaty na prehadzovanie pôdy či piesku, zarovnávanie záhonov, sadenie a kyprenie. Pri starostlivosti o pôdu by vám vo výbave tiež nemal chýbať rýľ. Na zozname by mala byť tiež aj motyka, ktorá vám pomôže s odstraňovaním buriny medzi riadkami alebo rastlinami a tiež s rozbitím pôdy pre kultiváciu. S burinou vám pomôže aj škrabka na burinu. Na kyprenie zhutnenej pôdy sa využíva aj kultivátor. Na prípravu záhonov na výsadbu či vyrovnanie pôdy zas využijete záhradné hrable

hrable na lístie

Starostlivosť o stromy, kríky a živé ploty

V tejto kategórii by na zozname určite nemala chýbať píla na drevo. Taktiež ani záhradnícke nožnice, ktoré vám pomôžu so strihom stoniek a konárov. Môžete nimi pravidelne zastrihávať trvalky či ovocné stromy a konáre kríkov. Ak doma kúrite drevom či potrebujete narúbať drevo, chýbať by vám nemala ani sekera. Praktickým pomocníkom sú aj nožnice na vetvy s predĺženou rukoväťou, ktoré si poriadia aj s menej dostupnými či hrubšími konármi. Na strihanie a starostlivosť o živé ploty zas využijete nožnice na živý plot.

záhradné nožnice

Sadenie a zber úrody

Pri sadení sa vám zíde už spomínaná motyka, ale na prevzdušnenie pôdy a kultiváciu môžete využiť aj spomínaný kultivátor, ktorý je tiež vhodný na prípravu záhonov. So sadením vám pomôže aj lopatka, ktorou jednoducho vysadíte semená. Niektoré lopatky sú vybavené viacerými funkciami, od merania hĺbky, cez triedenie semiačok až po samotnú sejbu. Ak na záhrade pestujete aj cibuľoviny, určite sa vám zíde aj sádzač cibuľovín. Pri zbere plodín vám pomôcť môžu záhradné nožnice, rýľ, vidly, ale aj česáky na ovocie.

Odpratávanie lístia

Odpratávanie lístia je každoročná jesenná aktivita, ktorá neminie žiadneho záhradkára. Najtypickejším pomocníkom na túto aktivitu sú jednoznačne hrable. Vybrať si môžete z rôznych druhov a na rôzne veľkosti záhrady či trávnika. Na lístie sa skvelo hodia hrable so širokou čepeľou so zakrivenými prstami. Tento typ hrablí zabráni zošmyknutiu hrabaného lístia. S prehadzovaním (nielen) lístia na záhrade vám pomôžu aj vidly. Okrem hrablí je efektívnym a najmä rýchlym pomocníkom pri odpratávaní lístia aj elektrický záhradný vysávač lístia alebo fúkar. Mnoho z nich je vybavených funkciou drvenia a ukladania lístia do zberného vaku. Praktickým pomocníkom nielen na odpratávanie lístia je aj fúrik

Zavlažovanie

Súčasťou správnej starostlivosti o záhradu a trávnik je aj pravidelné zavlažovanie. Využiť môžete stacionárny zavlažovač či impulzný zavlažovač. Okrem toho budete potrebovať aj hadicu, prípojku, podľa potreby aj nastaviteľnú zavlažovaciu pištoľ. So zavlažovaním vám dokáže pomôcť aj zavlažovací bubon, resp. takzvaný set „všetko v jednom“, ktorý vám zabezpečí okamžité zavlažovanie. Na polievanie sa vám zíde aj záhradná kanvica.

Zimné náradie

Údržba záhrady počas zimy vie byť niekedy poriadne náročná. Najmä, ak nám snehová nádielka dopraje. V tomto prípade vám pomôže lopata na sneh alebo odhŕňač snehu. Môžete si zvoliť ergonomickú či teleskopickú lopatu alebo odhŕňač a uľahčiť si tak odpratávanie snehu. Pre väčšie plochy sa hodí odhŕňač s rámom a držadlom. Nezabudnite ani na rukavice

odhŕňač snehu

Doplnkové nástroje a pomôcky

Aj keď nejde úplne o záhradné náradie, vždy sa oplatí mať niektorých z týchto pomocníkov po ruke. Praktickým a šikovným náradím je kladivo, čakan či nôž, prípadne aj brúska na nože. Okrem toho nezabudnite ani na ochranné pomôcky, akými sú pracovné rukavice alebo záhradné rukavice. V určitých prípadoch, najmä počas daždivých dní, sa vám určite zídu aj gumáky. Nezabudnite ani na nástroje na čistenie, ako sú metly či kefy.

Starostlivosť o záhradu sa začína správnym a kvalitným výberom náradia. Doprajte aj vy svojej záhrade to, čo si zaslúži. Odvďačí sa vám príjemným prostredím s harmonickou atmosférou či chutnými plodinami. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice