Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako využiť smart zariadenia v záhrade?

Smart zahrada

Technológia domácej automatizácie neustála napreduje a presúva sa z interiéru aj do exteriéru. Smart zariadenia teraz už môžete využívať aj vo vašej záhrade.

Čo v článku nájdete:

Zatiaľ čo pestovanie a záhradníctvo je dlhodobou súčasťou života ľudí, o smart záhradníctve sa rozpráva len v uplynulých rokoch. V našich domácnostiach sme si už zvykli na využívanie smart zariadení, avšak pre mnohých je ich aplikácia v záhradách novinkou. Vďaka inováciám a pokroku sú však dnes už cenovo dostupné a praktické pre domáce použitie v záhrade.

Smart záhradníctvo využíva technológiu na poskytovanie a riadenie mnohých častí záhrady, od osvetlenia  cez zavlažovanie až po kosenie, či dokonca predpovedanie počasia. Smart zariadenia môžete pripojiť k iným domácim systémom či k vášmu telefónu a mať tak vašu záhradu pod kontrolou, aj keď práve nie ste doma. Uľahčia vám prácu na záhrade a spríjemnia zefektívnia pobyt v jej prostredí.

Plne automatizovaná záhrada môže síce zniesť fantasticky – ušetrí vám čas aj námahu, no vyžaduje si dôkladné plánovanie, aby fungovala správne. Na začiatok si môžete položiť nasledujúce otázky, ktoré vám môžu pomôcť rozhodnúť sa:

 • Chceli by ste ekologickú záhradu, ktorá šetrí vodu a tým znižuje náklady a chráni životné prostredie?
 • Chceli by ste ušetriť čas pri každodenných záhradkárskych činnostiach?
 • Ste pripravení investovať do smart zariadení pre vašu záhradu?

Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, tak potom nie je čo riešiť a môžete sa pustiť do automatizácie vašej záhrady! Ak predsa len máte pochybnosti či váhate, dobrým začiatkom môže byť inštalácia jedného smart zariadenia. Po čase budete vedieť ohodnotiť, či je pre vás užitočným, či sa oplatilo investovať a či zvážite kúpu ďalšieho. Pozrime sa spoločne na najčastejšie smart zariadenia do záhrady a na to, ako vám môžu pomôcť.

Smart zavlažovanie

Inteligentné zavlažovače či postrekovače sú skvelou možnosťou, ktorá vám pomôže ušetriť čas ale aj náklady a zároveň výrazne prispeje k ochrane životného prostredia. Inteligennté zavlažovače využívajú správy o počasí a údaje z vaše záhrady, aby vždy určili správne množstvo vody, ktorú váš trávnik potrebuje. Smart zavlažovanie tiež poskytuje výhodu v tom, že nemusíte vstávať a ručne ovládať zavlažovač, všetko môžete kontrolovať prostredníctvom vášho telefónu, tabletu či notebooku.

Inteligentné senzory dokážu merať vlhkosť pôdy a riadiť tak zavlažovanie trávnika a rastlín vo vašej záhrade. Systém vás dokáže upozorniť, že je čas polievať alebo zariadenie spustí automatické zavlažovanie. Okrem trávnika dokáže zavlažovať aj vaše záhony – väčšinou sa to robí pomocou mikroodkvapkávacieho systému. Ide o nenápadné hadičky rozmiestnené po záhone, ktoré kvapku po kvapke privádzajú vodu do pôdy. Takýmto spôsobom sa odbremeníte od ťahania konví s vodou či postrekovania hadicou.

Smart zavlažovací systém

Takýto inteligentný zavlažovací systém má viacero výhod – spomínané šetrenie vody a ochrana životného prostredia či ušetrenie času a energie. Pomôže vám taktiež postarať sa o vašu záhradu a rastliny v nej v čase vašej neprítomnosti, napríklad počas dovolenky.

V súčasnosti sa veľkej obľube aj ekologické záhradkárčenie. V našom staršom článku sa dočítate Ako na ekologické záhradkárčenie.

Smart kosačky

Podobne, ako robotický vysávač uľahčí upratovanie vášho domu, smart kosačka vám pomôže bez námahy postarať sa o váš trávnik, aby vyzeral stále upravene. Sú navrhnuté tak, aby s optimalizovanou bezpečnosťou udržali váš pozemok upravovaný. Majú menšie nože a trávu kosia často, a tak nedochádza k hromadeniu veľkého množstva pokosenej trávy, ale len menších odrezkov, ktoré v konečnom dôsledku poskytujú vášmu trávniku prirodzený mulč.

Kosenie trávnika je jednou z časovo najnáročnejších úloh v záhrade. Kosenie veľkej časti pozemku tiež dokáže poriadne unaviť. Robotická kosačka vám tak pomôže ušetriť čas, ktorý môžete venovať príjemnejším činnostiam, napríklad oddychu vo vašom záhradnom altánku. Ďalšou výhodou robotických kosačiek je aj ich environmentálna stránka, pretože sú poháňané na elektrinu, nie na palivo, ako väčšina klasických kosačiek.

Robotická kosačka

Smart robotickú kosačku môžete ovládať a programovať priamo cez aplikáciu. Robotické kosačky s podporou internetu dokážu dokonca využívať údaje o počasí a vyhnúť sa koseniu trávnika v prípade dažďa či nepriaznivého počasia. Smart kosačky sú tiež vybavené senzormi, takže obchádzajú detekované objekty.

Smart vonkajšie osvetlenie

Automatizácia vonkajšieho osvetlenia vašej záhrady vám umožní naprogramovať ich podľa potreby či použiť senzory na dodanie presne takého svetla, aké vo vašej záhrade či záhradnej stavbe potrebujete. Osvetliť môžete príjazdovú cestu, záhradný domček či altánok ale aj tmavšie kúty vášho pozemku, aby ste zvýšili bezpečnosť.

Smart osvetlenie v záhrade

Inteligentné osvetlenie je vodotesné, a tak ho môžete umiestniť prakticky kdekoľvek v prostredí vašej záhrady. Osvetlenie môžete bezdrôtovo pripojiť a synchronizovať viacero svetiel dohromady. Okrem toho, môžete osvetlenie prepojiť s bezpečnostným kamerovým systémom, ktorý vás upozorní na nezvyčajnú aktivitu vo vašej záhrade práve na základe signálu svetelných senzorov.

TIP: Ak sa rozhodnete pre štandardné osvetlenie, tak nezabudnite na bezpečnosť. Prečítajte si naše tipy pre bezpečnosť v článku Elektrické vedenie v drevenej stavbe – praktické tipy pre bezpečnosť.

Smart bezpečnostné kamery

Bezpečnosť by mala byť aj v záhrade na prvom mieste. A to najmä vtedy, ak na záhrade skladujete rôzne predmety, napríklad záhradné náradie, ale aj športové potreby či bicykle v záhradnom domčeku. Záhradné náradie či iné vybavenie je totiž často drahšou záležitosťou. V každom z prípadov, zvýšenie bezpečnosti vašej záhrady má určite zmysel. Smart bezpečnostné kamery vám umožnia monitorovať vašu záhradu a sledovať dianie, keď ste mimo domu.

Smart meteorologická stanica

Chytrá meteorologická stanica je užitočná pri starostlivosti o vašu záhradu ale aj pri voľnočasových aktivitách na záhrade a ich plánovaní. Vďaka nej budete presne vedieť, čo môžete od počasia očakávať. Smart meteo stanica monitoruje teplotu, barometrický tlak, silu a smer vetra, zrážky a dokonca aj UV žiarenie. Skvelou výhodou je, že ju môžete pripojiť k ďalším smart zariadeniam, ktoré budú na základe predpovedí presne vedieť, ako sa o vašu záhradu a rastliny postarať.

Takáto smart meteorologická stanica má okrem predpovedania počasia aj niekoľko praktických výhod. Dokáže vás včas upozorniť na zmeny počasia, napríklad na prichádzajúci dážď či vietor – môžete si nastaviť spustenie alarmu. Te je užitočný najmä vtedy, ak ste vo vnútri domu. Upozorní vás na prichádzajúce zrážky či silný vietor, a tak budete môcť rýchlo presunúť napríklad vankúše záhradného nábytku do bezpečia či zatiahnuť markízu na terase, aby nedošlo k nahromadeniu vody.

Smart oddych a zábava

Ak na záhrade radi oddychujete či trávite čas v spoločnosti vašich blízkych, potom môžete využiť aj smart zariadenia, ktoré vám spríjemnia čas na záhrade. Ak máte na záhradný altánok či záhradný domček, môžete doň umiestniť smart televízor, ktorý vám poskytne rozšírenie zábavy pri záhradnom posední, či už to bude počúvanie hudby, filmový večer v záhrade alebo hranie hier s priateľmi. Ak si radi pri oddychu pochutnávate na dobrom jedle či ste nadšencom záhradného grilovania, existujú aj smart grily, ktoré sa postarajú o vaše jedlo zatiaľ čo sa môžete venovať vašim hosťom. Po dokončení prípravy jedla vás smart gril upozorní oznámením na vašom mobilnom zariadení.

Tip: Jar sa pomaly ale isto blíži. Ste pripravení na svoju prvú jarnú grilovačku? Prečo grilovať práve v altánku? Prečítajte si v našom staršom článku, kde sa venujeme príprave na prvú jarnú grilovačku.

Využitie smart zariadení vo vašej záhrade vám môže pomôcť ušetriť veľa každodennej práce, čau ale aj nákladov. Pridá vám na pohodlí a vylepší energetickú účinnosť zvýšenie produktivity vašej záhrady. Vďaka tomu vám ostane viac času na oddych či príjemné posedenia v záhrade s vašimi blízkymi. Nemusíte sa hneď púšťať do plnej automatizácie vašej záhrady, na začiatok môžete vyskúšať jedno smart zariadenie, ktoré by sa vám zišlo najviac. Vhodným začiatkom môže byť napríklad inštalácia smart záhradného osvetlenia, vďaka čomu zvýšite praktickosť, využiteľnosť ale aj bezpečnosť vašej záhrady.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice