Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Elektrické vedenie v drevenej stavbe – praktické tipy pre bezpečnosť

Časté otázky 11. časť

Chceli by ste si do záhradného domčeka, chatky či altánku zabezpečiť svietenie či možnosť využívať elektrické spotrebiče? Elektrické vedenie dodá drevenej stavbe potrebný komfort, a tak ju budete môcť plnohodnotne využívať – či už na oddych, prácu alebo posedenia. Ako zabezpečiť bezpečnú elektroinštaláciu v drevenej stavbe?

Elektrické zásuvky, svietidlá či iné elektrospotrebiče sú v záhradných drevených stavbách vystavené pôsobeniu poveternostných vplyvov. Práve preto je dôležité myslieť na dostatočnú ochranu a bezpečnosť. Zároveň je podstatné myslieť na ochranu elektrických káblov, ktoré sú vystavené oveľa vyššej vlhkosti ako v interiéroch.

Podľa normy STN 13501-1 spadajú drevené stavby do kategórie horľavých materiálov. Preto sa zásuvky, vypínače, svietidlá či rozbočovacie krabice nesmú inštalovať priamo na horľavý materiál. Musia byť oddelené buď dostatočnou vzduchovou medzerou alebo musí byť použitá nehorľavá tepelnoizolačná podložka. Najčastejšie sa využívajú cementovláknité podložky.

Čo sa týka káblov, mali by ste ukladať len samozhášavé nehorľavé káble. Využiť môžete káble so zvýšenou odolnosťou voči šíreniu plameňa, akými sú káble typu N2XH-J. Požiarnu odolnosť zvýšite aj inštalovaním káblov do chráničiek. Káble sa v drevených stavbách môžu umiestňovať dvoma základnými spôsobmi – podlahou alebo stenou prostredníctvom zdierok vyvŕtaných do dreva. Ak sa rozhodnete pre vedenie stenou, je dobré si vopred premyslieť, kadiaľ elektroinštalácia povedie, pretože pre rozmiestnenie zásuviek, vypínačov či svetiel je potrebné vŕtať otvory. 

Dôležitým prvkom, ktorý by ste pri elektroinštalácii drevenej stavby mali zabezpečiť, je prúdový chránič. V drevenej stavbe by sa mala ochrániť celá elektroinštalácia prúdovým chráničom, ktorý má menovitý vypínací rozdielový prúd najviac 300 mA, v tzv. špecifikovaných prípadoch nebezpečenstva požiaru najviac 30 mA.

Vo všeobecnosti sa elektrické vedenie do drevenej stavby môže realizovať dvoma spôsobmi, a to buď podzemne alebo nadzemne. Podzemný spôsob je spoľahlivejší, no o čosi nákladnejší než nadzemný. Napájací kábel je skrytý pred vonkajšími faktormi, a tak sa znižuje riziko poškodenia.

Elektroinštalácia v drevenej stavbe prináša svoje benefity a komfort. Avšak je dôležité, aby bola bezpečná a spĺňala všetky náležité normy a podmienky. Rozhodne nepodceňujte zákonitosti elektroinštalácie a v prípade nejasností sa vždy obráťte na odborníkov.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice