Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Kupujete záhradný domček, chatku alebo altánok? Na čo nezabudnúť pri podkladovej ploche a ako prebieha montáž

Drevený podklad

Rozhodli ste, že si konečne splníte sen a  zaobstaráte si záhradný domček, chatku či altánok? Jeseň je obdobie ako stvorené na realizáciu záhradnej stavby. Stihnete nielen samotnú výstavbu, ale budete si môcť ešte užívať pekné jesenné počasie ideálne na oddych v záhrade na čerstvom vzduchu pred zimou. 

Dôležitým a jedným z prvých krokov realizácie vášho záhradného sna je príprava podkladovej plochy. A zaujímať vás určite bude aj to, ako prebieha samotná montáž. Pozrime sa na to spoločne.

Záhradný domček, chatku či altánok môžete využívať na mnoho účelov, medzi najčastejšie však patrí už spomínaný oddych a relax, posedenia s blízkymi či oslavy. Výnimkou však nie sú ani praktické funkcie týchto záhradných stavieb, ktoré vám uľahčia mnohé záhradkárske práce. 

Vedeli ste, že svoje záhradné kráľovstvo môžete využívať celoročne? Príjemný pobyt v prostredí prírody si tak budete môcť vychutnávať aj počas zimných mesiacov. Prečítajte si v našom článku, prečo sa oplatí investovať do celoročného oddychu.

Vybrali ste si svoju vysnívanú záhradnú stavbu? Už viete presne, kam ju umiestnite a na čo ju budete využívať? No ešte pred tým, než sa naplno pustíte do vychutnávania si benefitov záhradného domčeka, altánku či chatky, nezabudnite na niekoľko podstatných „maličkostí“.

Základné požiadavky na správnu podkladovú plochu

Najdôležitejšie požiadavky, ktorými by mala podkladová plocha disponovať bez ohľadu na jej typ sú: 

 • vodorovnosť,
 • pevnosť,
 • plocha by mala byť vyvýšená nad okolitým povrchom (všeobecne sa odporúča aspoň 10 cm),
 • na každej strane by mala byť plocha aspoň o 5 cm väčšia než pôdorys záhradnej stavby.

Príprava podkladovej plochy pre záhradnú stavbu je veľmi dôležitou súčasťou výstavby, respektíve montáže. Podkladová plocha chráni záhradnú stavbu pred navlhnutím zospodu a zároveň zabezpečuje jej stabilitu a rovnosť jednotlivých stien. Preto je dôležité tento krok nezanedbať. 

Typy podkladovej plochy

Podkladová plocha môže byť zrealizovaná niekoľkými spôsobmi:

 • zarovnaná plocha vysypaná štrkovým/makadamovým lôžkom, na ktoré sa umiestni zámková dlažba alebo betónové kocky,
 • betónová platňa,
 • betónové pätky zarovno zámkovej dlažby alebo pod zámkovou dlažbou,
 • betónový veniec,
 • betónové kocky.

Zároveň, podkladovú plochu si môžete pripraviť v rozličných tvaroch, či už je to kruh, šesťuholník, alebo štvorec. Ani v tomto prípade sa kreativite medze nekladú, záleží len na zručnosti majstra a prostredia, v ktorom sa bude vaša záhradná stavba nachádzať. Dbajte však na spomínané atribúty, ktoré by podkladová plocha mala spĺňať.

betónovanie záhradného domčeka

Najjednoduchším a najmenej finančne náročným riešením podkladovej plochy je  zhutnenie štrkového či makadamového lôžka a následné umiestnenie zámkovej dlažby či rozmiestnenie betónových kociek do roviny. 

pokladanie dlažobných kociek k záhradnému domčeku

Betónová platňa je najvhodnejším riešením pre záhradné stavby, ktorých rozloha presahuje 40 m². Betónová platňa by mala byť taktiež vystužená betonárskou oceľou alebo kari sieťovinou, aby platňa nepopraskala. Dôležitá je aj hrúbka betónovej platne, najmä pre pevné a stabilné ukotvenie záhradnej stavby. Odporúča sa hrúbka betónovej platne aspoň 20 cm.

Betónové pätky môžu byť zrealizované dvoma spôsobmi. Buď sa umiestňujú zarovno zámkovej dlažby, alebo pod zámkovú dlažbu. Pri prvom spôsobe je dôležité, aby boli po celom obvode výškovo zarovnané so zámkovou dlažbou, aby vznikol jednotný a vodorovný povrch. Pri druhom spôsobe je potrebné betónové pätky pred montážou riadne vyznačiť, aby bolo viditeľné, kde sa nachádzajú. 

Montáž záhradnej stavby

Podkladová plocha pre vašu záhradnú stavbu by mala byť pripravená vopred, ešte pred samotnou výstavbou, respektíve montážou. Tá prebieha veľmi jednoducho – váš záhradný domček, chatku či altánok vám dokážeme postaviť aj v priebehu jedného dňa. Nie je potrebné zabezpečovať elektrickú prípojku, a tak vám vieme postaviť vašu drevenú stavbu aj na odľahlejších miestach. Miesto realizácie stavby/montáže by však malo byť prístupné autom. Ak takýto prístup nie je možný a je potrebné prenášať komponenty na väčšiu vzdialenosť ako 15 metrov, zákazník by mal zabezpečiť súčinnosť a pomoc pre nosení týchto komponentov na miesto montáže. Cena montáže záhradných stavieb sa pohybuje od 150 pri záhradných altánok a domčekoch na náradie a od 220 pri záhradných chatkách. Naši zákazníci si môžu objednať celú službu – kúpa produktu a montáž – a v tomto prípade získajú bezplatný dovoz v rámci celého Slovenska.

Vyberte si aj vy svoju vysnívanú záhradnú stavbu a užívajte si príjemné chvíle na záhrade ešte tento rok počas jesenných dní. Nezabudnite však na prípravu podkladovej plochy, aby bola vaša záhradná stavba nielen estetickým ozvláštnením záhrady, ale aj dlhodobo funkčná.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice