Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Aké sú najčastejšie tvary altánkov?

altánok pri jazere

Záhradný altánok je ideálne miesto na záhrade či dvore, kde si môžete užívať posedenia s blízkymi, grilovať či užívať si nádhernú prírodu. Je obľúbenou záhradnou stavbou, pre ktorú sa rozhodlo už mnoho (nielen) záhradkárov. Chceli by ste si aj vy vytvoriť harmonické miesto na posedenia v záhrade? Potom ste na správnom mieste!

Čo v článku nájdete:

V tomto článku sa spoločne pozrieme na najčastejšie tvary záhradných altánkov, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Nadviažeme tak na predchádzajúci článok, v ktorom sme sa venovali najčastejším rozmerom záhradných altánkov. Pozrieme sa nielen na klasické a najčastejšie tvary altánkov, ale ukážeme vám aj o čosi menej tradičné kúsky.

Ešte predtým sa však pozrieme bližšie na jeden veľmi podstatný faktor, ktorý ovplyvňuje nielen vzhľad ale aj odolnosť a životnosť záhradných altánkov. Ak ste tipovali kvalitu materiálov, uhádli ste. Aj pri stavbách, akou je záhradný altánok či iná záhradná stavba platí, že do kvality sa oplatí investovať. Najčastejším materiálom, ktorý sa využíva na stavbu záhradných stavieb je drevo. Drevo je samo o sebe veľmi estetickým a vkusným materiálom, ktorý sa do záhrady hodí najviac spomedzi všetkých ostatných. Avšak aj napriek jeho mnohým estetickým aj praktickým výhodám, má aj svoju nevýhodu. Tou je oproti ostatným stavebným materiálom citlivosť na poveternostné podmienky. Nemusíte sa však hneď obávať. Drevo dokáže vydržať v dobrom a kvalitnom stave niekoľko desiatok rokov, niekedy dosahuje životnosť aj sto rokov. Samozrejme, záleží od typu a druhu dreviny. Mäkšie drevo bude vlhkosti a iným podmienkam podliehať jednoduchšie, než tvrdšie drevo. 

Tip: Záhradné altánky z našej ponuky sú vyrábané zo smrekového a borovicového dreva, ktoré pochádza zo škandinávskych a sibírskych oblastí. Oproti tuzemskému smreku sa tento druh dreva vyznačuje vyššou tvrdosťou, a tým aj vyššou odolnosťou voči poveternostným vplyvom.

Čo však platí pri všetkých druhoch drevín je, že kľúčovým faktorom, ktorý zvyšuje odolnosť a trvácnosť dreva, je správna starostlivosť. Ako na správnu starostlivosť o drevo a drevené záhradné stavby si môžete prečítať v našom článku.

Tvary altánkov

Jedným z najčastejších typov je osemhranný či šesťhranný altánok. Tieto altánky môžete zvyčajne vidieť v rekreačných oblastiach, parkoch, lesoch. Slúžia na oddych a posedenie v prostredí prírody. Výnimkou však nie je ani ich umiestňovanie do záhrad. 

Osemhranné altánky sa skôr hodia do väčších záhrad najmä pre početné skupiny ľudí, či už pre veľké rodiny alebo skupiny priateľov. Nie sú príliš vhodné do menších záhrad vzhľadom na ich rozlohu a priestor, ktorý po zmontovaní zaberajú. Ak však máte k dispozícii veľkú záhradu s množstvom priestoru a potrebujete miesto na posedenia pre viac ľudí, pokojne si môžete takýto altánok s ôsmymi stranami zvoliť. 

Častou voľbou do záhrad je aj šesťuholníkový altánok. Ten je priestorovo menej náročný no poskytuje rovnako pohodlné miesto na posedenia s blízkymi. Šesťhranné altánky sú skvelou voľbou, ak hľadáte do záhrady praktickú stavbu s klasickým vzhľadom. Zvyčajne majú tieto altánky vo vnútri aj stôl s posedením, alebo si posedenie môžete vytvoriť sami podľa vlastného vkusu, ako to umožňuje napríklad altánok Montana z našej ponuky. V našej ponuke záhradných altánkov nájdete aj ďalšie záhradné altánky tohto tvaru. Spomedzi najviac obľúbených vyberáme napríklad altánok Alabama, Arizona či Kentucky.

altánok Montana
Záhradný altánok Montana

Ďalším veľmi častým tvarom je štvorhranný či štvorstranový záhradný altánok. Ide o klasickú, vkusnú a praktickú stavbu, ktorej výnimočnosť spočíva v jej jednoduchosti. Takýto štvorhranný altánok skvelo slúži ako prístrešok, ktorý ochráni nielen pred dažďom, ale poskytne aj tieň chládok, keď je to potrebné. Štvorcová konštrukcia záhradných altánkov je obľúbená najmä v prípade menších pozemkov či záhrad. Skvelo sa hodí do záhrad per rodiny s deťmi, ale aj ako miesto na rekreáciu, oddych či záhradné posedenia, grilovačky a oslavy. V našej ponuke z týchto tvarov záhradných altánkov nájdete napríklad záhradný altánok Malibu, Kalifornia či Texas.

altánok Texas
Záhradný altánok Texas

Okrem týchto spomínaných tvarov záhradných altánkov sú k dispozícii aj rôzne ďalšie. Existujú altánky, ktoré sú tiež uzatvárateľné. Takýmto spôsobom chránia pred vetrom, dažďom či chladným počasím či proti hmyzu. Uzatvárateľné záhradné altánky majú skvelú výhodu v tom, že sa dajú využívať omnoho dlhšie, než klasické otvorené altánky. Umožnia vám predlžiť si záhradnú sezónu o čosi dlhšie. Okrem toho, ak si do takéhoto altánku zabezpečíte aj zdroj tepla, nie je vylúčené, že ho nebudete môcť využívať aj počas zimy. Takýto uzatvárateľný altánok nájdete aj v našej ponuke, ako napríklad altánok Anaheim či altánok Utah.

altánok Utah
Záhradný altánok Utah

Tip: Prezrite si celú ponuku našich drevených záhradných altánkov.

Netradičné tvary altánkov

Medzi záhradnými altánkami nájdete tak ako tradičné tvary, tak aj tie menej tradičné či neobvyklé. Takéto záhradné altánky môžu byť zaujímavým objektom v prostredí záhrady, no je treba mať na pamäti súlad s prostredím záhrady. 

Ako príklad takéhoto netradičného záhradného altánku sa môžeme pozrieť na túto asymetrickú drevenú konštrukciu. 

netradičný altánok
Zdroj: pinterest.com

Ďalším menej tradičným tvarom pre záhradné prístrešie je aj tento altánok, ktorý má moderný a futuristický nádych.

netradičný altánok
Zdroj: https://www.blankmediacollective.org/5-different-gazebo-design-styles-garden/

Nezvyčajným spomedzi tvarov záhradných altánkov je aj kruh. Avšak nie je nemožným. Dôkazom je napríklad tento drevený záhradný altánok v kruhovom prevedení.

oválny altánok
Zdroj: pinterest.com

Záhradný altánok je vďačnou záhradnou stavbou. Poskytuje ideálny priestor na posedenia v príjemnom prostredí, oddych, rekreáciu ale aj na trávenie chvíľ s rodinou či priateľmi. Výber toho správneho záhradného altánku sa odvíja od niekoľkých faktorov. Prvým z nich je účel, na ktorý budete chcieť altánok využívať. Potom je to veľkosť záhrady a priestorové možnosti. Ďalším faktorom sú vaše preferencie a vkus, ktoré ovplyvnia výber materiálov, prevedenia a dizajnu altánku. Faktor, ktorý však zastrešuje všetky spomínané, je kvalita materiálov. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek veľkosť a tvar záhradného altánku, dajte si záležať na tom, aby bol vyrobený z kvalitných a trvácnych materiálov. Takýmto spôsobom zabezpečíte nielen odolnosť a dlhú životnosť altánku, ale budete si môcť jeho výhody plnohodnotne užívať omnoho dlhšie. 

Súvisiace témy a tipy na ďalšie čítanie: 

Čo všetko by ste mali vedieť o dreve?

8 otázok, ktoré si položiť, keď kupujete záhradný altánok

Ako zariadiť altánok?

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice