Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Figúry do záhrady a vtipné záhradné dekorácie

trpaslík záhradná dekorácia

Premýšľate nad tým, že by ste radi dali svojej záhrade nový „šat“? Chýba vám v nej niečo, prípadne by ste ju chceli trocha oživiť? Záhrada už dávno neslúži len na pestovanie, ale je aj miestom pre dokonalý oddych a rekreáciu. Aj preto záleží na tom, ako vyzerá a aká atmosféra z nej vyžaruje. Pri skrášľovaní záhrady vám môžu pomôcť aj zaujímavé, netradičné či vtipné figúry alebo rôzne iné záhradné dekorácie. 

Čo v článku nájdete:

V tomto článku sa dočítate nielen o záhradných figúrach a dekoráciách, ale dozviete sa aj:

 • prečo je záhrada ideálne miesto na oddych a relax,
 • ako vplýva prostredie záhrady na našu celkovú pohodu,
 • ako si vytvoriť vlastné figúry, dekorácie či sochy do záhrady,
 • čo je to technika „topiary“,
 • ako zo starého vytvoriť nové a originálne.

Dokonalý oddych a relax na záhrade

Záhrada je pre mnohých z nás doslova kráľovstvom, na ktorom môžeme oddychovať, tráviť voľný čas s blízkymi, venovať sa svojim záľubám či pestovať a záhradkárčiť. Je pre nás útočiskom, kam sa obraciame, keď potrebujeme zrelaxovať myseľ aj telo, vypnúť od všetkých starostí a povinností a ako sa hovorí, dobiť si baterky. Určite ste sa už stretli s tvrdením, že prírodné prostredie, prírodné farby a čerstvý vzduch pozitívne vplývajú na upokojenie tela a mysle. A je to naozaj tak. Aj preto môže byť pobyt v záhrade takmer ako terapiou či liekom, ktoré nám dokážu pomôcť zvládať každodenný stres. Najmä v dnešnej dobe, keď sme všetci uponáhľaní, ustarostení a obklopení rôznymi digitálnymi technológiami mnohokrát viac, než je nutné. Niekedy však potrebujeme od všetkého poriadne vypnúť. Aspoň na chvíľku nemyslieť na to, čo nás ťaží ale práve naopak, tešiť sa z príjemného prostredia v záhrade. Je to práve príroda a jej súčasti, ktoré nás dokážu nabiť energiou a podporiť nás v relaxe a oddychu. 

Záhrade je tiež skvelým miestom na rekreáciu a oddych pre myseľ aj telo. Výnimkou nie sú ani sauny ako súčasti záhrad v podobe drevených záhradných domčekov. Práve naopak, vonkajšie záhradné sauny sa tešia svojej obľube a môžete ich čoraz viac vídať na mnohých záhradách a pozemkoch. Záhrada je naozajstným kráľovstvom, ktoré si môžete vytvoriť vy sami. Nielen časom stráveným v nej, ale aj patričnou starostlivosťou a pozornosťou. Intenzitu oddychu, rekreácie, relaxu či voľných chvíľ vám pomôže zvýšiť a posilniť práve prostredie, v ktorom sa nachádzate. Dokonca aj mnohí psychológovia už potvrdili, že prostredie, v ktorom sa nachádzame, výrazne vplýva na náš duševný aj fyzický stav. No a na oddych je najideálnejšie príjemné prostredie, ktoré v nás vyvoláva pocity harmónie, spokojnosti a šťastia a vyžaruje z neho pozitívna energia. Vytvorte si zo svojej záhradky miesto ako stvorené na oddych a rekreáciu aj vy. Ako sa už presvedčili mnohí, spríjemniť prostredie ale aj prakticky pomôcť vám umožnia aj záhradné stavby, akými sú záhradné domčeky, altánky či chatky. No siahnuť môžete aj po rôznych záhradných dekoráciách či figúrach. A práve tie sú hlavnou témou tohto článku. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko zaujímavých tipov a inšpirujte sa pri skrášľovaní vašej záhradky! ☺ 

Existuje veľa druhov dekorácií, ktoré do svojej záhrady môžete zakomponovať. Môžu byť dominantnou ozdobou záhrady, drobnou a jemnou dekoráciou alebo aj rozšírením v rámci štýlu a témy, ktoré už na záhrade máte. Prinášame vám niekoľko nápadov a inšpirácií, ktorými môžete do vašej záhrady vniesť trochu umenia a kreativity a ktoré si zvládnete vyrobiť aj sami. 

Záhradné dekorácie a prvky z cementu

Vyrobiť si záhradnú dekoráciu z cementu zvládne takmer každý. Určite ste ako deti skúšali vytvárať rôzne figúrky či dekorácie zo sadry. Nebola to žiadna veda, že? Predmety z cementu sa hodia ako dekorácie do záhrady, ale aj ako jej praktické súčasti, napríklad ako kvetináče. Ako si vytvoriť vlastné a originálne záhradné figúry, doplnky či sošky z cementu? Čítajte ďalej.

Záhradné listy z cementu

modrý dekoračný list na záhradu
Zdroj: https://www.instructables.com/Concrete-Leaf-Casting/

Tieto listy sú veľmi peknou a vkusnou dekoráciou do záhrady. A čo je ešte lepšie, zvládnete ich vyrobiť veľmi rýchlo. Skvelo sa hodia do kvetinových záhonov a skaliek, k záhradnému jazierku alebo len tak voľne do záhrady ako ozdobný prvok. Listy z cementu si môžete vyrobiť v akejkoľvek veľkosti a dokonca aj farbe, všetko záleží od vašich preferencií a štýlu vašej záhrady. Samotná výroba je naozaj jednoduchá. Bude vám k tomu stačiť len piesok, zmes na výrobu cementu, list (skvelo sa hodia napríklad lopúch, slonie ucho či list rebarbory), pár ochranných rukavíc, voda a plastová fólia. Z piesku si na rovnom povrchu (najideálnejšie na pracovnom stole alebo pokojne aj na zemi), na ktorý položíte vrstvu plastovej fólie, vytvoríte menší kopček, aby sa zachoval pekný zaoblený tvar listu. Následne kopček zakryjete ďalším kúskom fólie a položíte naň list. Zrieďte si cement na konzistenciu podobnú hline. Ak chcete farebný list, teraz je ten čas, kedy pridávate farbivo. Následne touto zmesou dôkladne pokryte list, aby sa zanechali odtlačky jeho štruktúry. List pokrytý cementom zakryte ďalším kusom plastovej fólie a nechajte 24 hodín stvrdnúť. Na druhý deň by mal byť cement zatuhnutý a list môžete odstrániť. Niektoré listy sa dajú odstrániť pomerne ľahko, na iné možno budete potrebovať kefu. Následne môžete cementový list ešte povrchovo upraviť farbou alebo lakom.

Podrobný video-návod na záhradnú listovú dekoráciu z cementu si môžete pozrieť tu.

Kvetináč v tvare rúk

záhradná dekorácia ruky ako kvetináč
Zdroj: https://theownerbuildernetwork.co/easy-diy-projects/diy-garden-projects/diy-planters/diy-hand-planters/

Ďalšou vkusnou a na výrobu jednoduchou dekoráciou či menšou sochou do záhrady sú aj takéto cementové „ruky“, ktoré môžete využiť ako kvetináč. Na výrobu tejto dekorácie vám postačí len pár nepotrebných rukavíc, cement, voda a stará miska. Cementovou zmesou poriadne naplníte rukavice, tak, aby v každom z prstov bol dostatok a následne ich umiestnite do misky, aby ste vytvorili oblý tvar a mohli neskôr do „rúk“ sadiť. Rukavice v miske spojíte v zadnej a spodnej časti (spojíte malíčky rukavíc) a necháte stvrdnúť po dobu 24 hodín. Potom môžete tento originálny kvetináč nafarbiť alebo nechať v pôvodnej farbe cementu. 

Video s návodom na túto záhradnú dekoráciu si môžete pozrieť tu.

Mozaiková lienka z cementu

lienka dekorácia na záhradu
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929

Z cementu a mozaiky si môžete vytvoriť aj jednoduchú sochu, napríklad práve v tvare lienky, ktorá môže v záhrade zaujímavo vynikať. Na výrobu takejto sochy budete potrebovať starú nádobu okrúhleho tvaru, ktorý pripomína chrbát lienky, napríklad starú misku. Do nej vložíte kus plastovej fólie prípadne plastovú tašku, aby ste lienku potom mohli jednoduchšie vybrať. Do misky vlejete cement a necháte 24 hodín zatvrdnúť. Kým bude cement tvrdnúť, môžete si pripraviť materiál na mozaiku. Využiť môžete staré kachličky, prípadne kúsky z rozbitej šálky či iných riadov, najideálnejšie vo farbách lienky, teda červenej a čiernej. Ale ako už určite tušíte – môžete nechať voľné ruky kreativite a zvoliť si rôzne farebné kombinácie. O to viac bude lienka zaujímavá. Ak už bude cement vytvrdnutý, vyklopte ho z misky či nádoby a otočte okrúhlou stranou hore. Lepte na vrch kúsky mozaiky do požadovaných vzorov lienky. Čo sa týka takejto sochy z cementu, môžete si vytvoriť v podstate akékoľvek zvieratko či iné viac či menej abstraktné tvary. Vyhrajte sa s tvarmi, farbami ale aj následným umiestnením. Ak máte na záhrade jazierko, môžete v jeho blízkosti postaviť mozaikovú sochu z cementu napríklad v tvare vážky či jašterice. 

Iné mozaikové dekorácie do záhrady

Mozaiku ako dekoratívny prvok môžete v záhrade využiť aj inými spôsobmi, než na sochu zvieratka. Môžete si ňou vydláždiť chodník či nášľapný kameň, ktorý tak bude nielen praktickou súčasťou vašej záhrady, ale zároveň aj originálnou dekoráciou Inšpirujte sa niekoľkými nápadmi, ako sa mozaika dá implementovať do prostredia záhrady. 

mozaikový chodník na záhrade
Zdroj: gardens.theownerbuildernetwork.co
mozaiková misa na záhrade
Zdroj: finegardening.com
mozaikové dekorácie na záhradu
Zdroj: lisln.hubpages.com
mozaikové huby na záhrade
Zdroj: craft.ideas2live4.com

Netradičné záhradné sochy a technika topiary

Ak by ste chceli využiť to, čo už v záhrade máte, môžete si vytvoriť sochy či postavičky z kríkov či ihličnatých stromov. Môžete ich zastrihávať do tvaru zvierat, rôznych tvorov ale aj abstraktných tvarov podľa vlastného vkusu a estetického cítenia. Kreativite sa rozhodne medze nekladú. K takýmto živým-neživým postavičkám môžete doplniť drevo, drôt, kameň či iné materiály, aby ste vytvorili dokonalú postavičku a tým dokonalú záhradnú dekoráciu. 

Vedeli ste, že záhradnícka prax prípravy trvalých rastlín orezávaním listov a vetvičiek stromov, kríkov a podrastov tak, aby sa vytvorili a udržali jasne definované tvary, sa nazýva „topiary“? Názov pochádza z angličtiny a označujú sa nim rastliny, ktoré boli tvarované týmto spôsobom. Pozrite sa na niekoľko príkladov techniky topiary v praxi.

tuleň z kríku
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929
rastlina vytvarovaná do tvaru hviezdy
Zdroj: https://plantcaretoday.com/topiary-trees.html
veľké slony z kríkov
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929
pekne tvarované záhradné kríky
Zdroj: g.balsamhill.com
krík v tvare slona
Zdroj: unker.com

Na niektoré topiary sa využívajú aj rámy, aby si rastliny držali požadovaný tvar. Takéto rámy sú zväčša kovové alebo vyrobené z pletiva a môžu byť vo formáte 2D alebo 3D. Vsadia sa do kvetináča danej rastliny alebo prípadne do zeme, ak je rastlina zasadená priamo v nej a čaká sa, kým rastlina rám obrastie. Ako rastlina rastie, postupne sa orezáva v tvare daného rámu. Najčastejšie sa využívajú popínavé rastliny, ktoré sa pekne na rámy uchytia. Výnimkou nie sú ani ihličnany či dokonca iné rastliny alebo kríky. Pozrite sa, ako také topiary rámy vlastne vyzerajú. 

zvieracie formy pre smer rastu raslín
Zdroj: completely-coastal.com
rastliny v tvare zvieratiek
Zdroj: zielonyogrodek.pl
záhradná dekorácia srdce z pletiva
Zdroj: craft.ideas2live4.com

Zo starého nové a originálne

Pri využívaní toho, čo už doma alebo na záhrade máte, ešte chvíľu zostaneme. Stále viac sa zdôrazňuje téma recyklácie, využívania starého na iné účely a obmedzené nakupovanie nových vecí. Túto filozofiu, ktorá prispieva k ochrane životného prostredia, môžete praktizovať aj doma na záhrade. Záhradnou dekoráciou totiž môžu byť aj staré a už nepotrebné veci, akou je napríklad nábytok. Starý opotrebovaný nábytok nemusíte hneď vyhadzovať. Môžete ho premeniť na skutočne originálne, netradičné a zaujímavé záhradné figúry a dekorácie. Nezáleží na tom, či je to stará stolička, posteľ, stôl, rebrík, komoda či dokonca aj starý nefunkčný klavír alebo gitara! S trochou kreativity a zručnosti sa zo všetkého dá vyrobiť originálna a zaujímavá záhradná dekorácia. Neveríte? Možno vás presvedčíme niekoľkými inšpiratívnymi príkladmi, kedy starý nábytok našiel svoje nové využitie práve v záhrade. 

klavír na záhrade
Zdroj: 500px.com
kvetináče na rebríku
Zdroj: etsy.com
stolička ako kvetináč
Zdroj: etsy.com
záhradná dekorácia gitara na stene
Zdroj: pinterest.com
rustikálna záhrada
Zdroj: pinterest.com
šuflíky ako kvetináče
Zdroj: ketkes.com
kvetináč z komody
Zdroj: customizando.net
kvetináčová posteľ
Zdroj: themindcircle.com

Či už vám na vašej záhrade niečo chýba, alebo by ste ju chceli niečím oživiť a ozvláštniť, veríme, že sme vás dostatočne inšpirovali k vytvoreniu netradičných, originálnych a možno aj vtipných záhradných figúr, postavičiek, sôch či dekorácií. Jar je, ako sa hovorí, takmer za dverami, preto sa už teraz môžete pustiť do príprav vašej záhrady na novú sezónu. A to zahŕňa aj prípravu a plánovanie záhradných doplnkov a dekorácií. Naplánujte si záhradné dekorácie, ozdoby či figúry a vytvorte si zo svojej záhrady skutočné kráľovstvo, ktoré by vám závidel nejeden kráľ či kráľovná! ☺ 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice