Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako sa starať o drevené záhradné domčeky a altánky?

Drevený Záhradný domček SITNO s prístreškom

Prichádzajúca zima nás vyzýva, aby sme pred ňou skontrolovali všetky kúty našej záhrady. Pospratávať náradie, nábytok a bicykle do záhradných domčekov či altánkov a tie pripraviť na zimný spánok. Stáva sa, že mrazy, sneh a búrky im počas zimy spôsobia škody, ktoré je potrebné pred ďalšou sezónou opraviť. Aby ste tomu predišli, je dobré vedieť ako ich chrániť. Najmä čo sa týka záhradných domčekov na náradie a drevární, ktorých fasáda degraduje o niečo najrýchlejšie. Nižšie sa pozrieme na to, ako obnoviť drevené fasády, a ako chrániť altánky a domčeky aby vydržali v dobrom stave čo najdlhšie.

Ako sa starať o drevené záhradné domčeky a altánky?

Konštrukcie sú zvyčajne vyrobené z borovice alebo smreku. V slovenských podmienkach a vo svojej cenovej triede fungujú tieto druhy najlepšie: dom z ihličnanu pôsobí príjemne, v zime udržuje teplo a v lete sa neprehrieva. Treba ale poznamenať, že domorodé ihličnany nie sú tak odolné voči škodlivým poveternostným podmienkam ako exotické drevo a preto by mali byť pravidelne udržiavané. Pre ich trvácnosť je tiež dôležitá počiatočná impregnácia.

zahradna chatka

Vonkajšia úprava záhradných chatiek zo smrekového a borovicového dreva sa musí pravidelne obnovovať a posilňovať. Na fotografii: Záhradná chatka PULA zo škandinávskeho smreku so strechou pokrytou fínskym šindlom. Je vhodná na skladovanie kosačky, bicyklov alebo náradia.

Vysušené dosky natreté ochrannou farbou a dodatočne spevnené vrstvou laku odrážajúceho vlhkosť – to je základ pre starostlivosť o záhradné domčeky a altánky. Všetko kvôli skutočnosti, že štruktúra dreva, z ktorého je objekt postavený, sa mení v závislosti od vlhkosti a slnečného žiarenia. Drevený domček, ktorý slúži na skladovanie náradia a záhradnej techniky musí tiež odolávať zimným mrazom a pravidelnému krupobitiu. Správna ochrana a jej pravidelné posilňovanie predlžuje životnosť o niekoľko rokov.

Nezávislá impregnácia dreveného domu

Ak ste si kúpili záhradný domček z dreva bez ochranného náteru, musíte si ho zabezpečiť a naniesť sami. V rôznych predajniach sú k dispozícii profesionálne impregnácie prispôsobené konkrétnemu druhu dreva. Odporúčame Vám poradiť sa o nich s daným predajcom. Bez ohľadu na metódu impregnácie vždy pamätajte na to, že drevo musí byť pri nanášaní suché.

Maľba

Správna starostlivosť a ochrana dreva predpokladá pravidelné čistenie vonkajšej fasády domu od zemitých nánosov a nečistôt. Ak ste zhodnotili, že je domček v relatívne dobrom stave, všetko čo potrebujete je drôtená kefa, čistiaci prostriedok a teplá voda. Prípadne môžete použiť brúsny papier alebo brúsku. K dispozícii sú aj rôzne špeciálne chemikálie, ktoré pomáhajú zbaviť drevo starého náteru. Hneď po tom, ako časti dreva opracujete by sa na čistený a vyrovnaný povrch mala naniesť nová vrstva náteru kvôli jeho ochrane.

Záhradný altánok LOUISIANA s červeným šindlom natretý ochrannou látkou, ktorý mu dáva teplú farbu.

Olejovanie

Ak sú Vaše záhradné chatky vybavené terasou, mali by ste sa vyhnúť používaniu laku ako ochrannej látky na podlahe a na miestach, kde je náter vystavený oderu. Na tieto miesta sú vhodnejšie olejové nátery. Lak nie je odolný proti oderu a po krátkej dobe dokonca na zemi nevyzerá dobre. Preto je vhodný na aplikáciu na drevené steny, altánky, pergoly priliehajúce k domu alebo na drevený nábytok. Obnova dreveného povrchu, ktorý bol predtým naolejovaný, je omnoho jednoduchšia ako v prípade renovácie lakového náteru. V prvom rade nie je nutné odstrániť starú vrstvu, ako v prípade laku. Stačí povrchy rovnomerne olejovať, aby ďalšia vrstva oleja vyzerala esteticky.

Záhradná chatka SANTIAGO na rekreačné využitie. Chráňte drevo pred slnkom a vlhkosťou. Nezabudnite, že balkón a podlaha na terase by nemali byť lakované. V tomto prípade bude vhodnejší olejový náter.

Oleje by sa mali nanášať v tenkých vrstvách postupne v rôznych intervaloch podľa návodu. Olej musí byť nanesený špongiou alebo bavlnenou handričkou, pohybujúcou sa pozdĺž štruktúry dreva. Pri natieraní pamätajte, že olej sa môže v nádobe náteru usadiť, čo môže viesť k nerovnomerne rozloženej farbe na drevenej konštrukcii. Preto by ste mali počas práce pravidelne miešať olej v nádobe.

Biocídy: ochrana proti plesniam

Druhy exotického dreva obsahujú prírodné oleje, ktoré chránia surovinu pred škodlivými účinkami vetra, dažďa, slnka a striedajúcich sa teplôt. Naše pôvodné ihličnany, ako borovica alebo smrek sú zbavené takýchto prirodzených ochrancov. Preto je veľmi dôležitá impregnácia a posilňovanie dreva pomocou lakov a olejových prípravkov. Keď kupujete konzervačné prostriedky na drevo, uistite sa, že obsahuje látky, ktoré chránia pred hmyzom, plesňami a hubami. Ak je lak bez biocídov, najskôr treba natrieť drevo ochranným impregnačným náterom.

Ako si vybrať farbu prípravku?

Prípravky ako laky, oleje a impregnáty, ktoré sú sfarbené, drevo úplne neprekryjú. To znamená, že prirodzená farba dreva prenikne z vrstvy tejto látky. Majte to na pamäti pri pohľade na vzorky – výrobcovia zvyčajne poskytujú vzorky na borovici, ktorá má jasnú farbu, zatiaľ čo dubové drevo natreté tou istou farbou môže vyzerať úplne inak. Pred prvou vrstvou je preto dobré vyskúšať si náter na vzorke dreva, ktoré sa chystáte natierať.

Záhradný altánok LAS VEGAS chráni pred slnkom počas horúcich letných dní.

Bez ohľadu na to, akú ochranu dreva si vyberiete, stojí za to spomenúť si princíp: „menej je viac“. Veľmi častou chybou záhradníkov je použitie príliš hrubých impregnačných vrstiev. Výsledkom je, že záhradné domčeky a altánky majú na povrchu nevzhľadné škrupiny, zatiaľ čo by mali iba zdôrazňovať prirodzené zrnitosti, kreslenie a sfarbenie dreva. Pri používaní akéhokoľvek prípravku by sa preto mali brať do úvahy informácie uvedené na štítku, ktorý obsahuje návod a rady ako ho správne používať.

Zhrnutie

Drevo je prírodnou surovinou a na to, aby sme si jeho vzhľad užívali čo najdlhšie, musí oň byť dobre postarané. Preto je každoročná konzervácia záhradných domčekov a altánkov nevyhnutná. V opačnom prípade sa drevo, z ktorých sú vyrobené, poškodí – čo zase vedie k zníženiu krásy a funkčnosti samotných objektov.

 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice