Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

8 otázok, ktoré si položiť, keď kupujete záhradný altánok

žena premýšľa s kvetinou v ruke

Kúpa záhradného altánku je investícia, ktorú realizujete pravdepodobne len raz. A preto je veľmi dôležité vedieť vybrať si ten správny. Ak vás láka predstava vlastniť záhradný altánok, pravdepodobne sa spolu s ňou vynára aj niekoľko otázok. Alebo naopak, možno neviete, aké otázky si klásť a na čo sa pri výbere altánku zamerať. Pozrime sa spoločne na najdôležitejšie aspekty pri výbere záhradného altánku.

Čo v článku nájdete:

Na to, aby ste mohli z vášho záhradného altánku vyťažiť maximum, je na začiatku potrebné zvážiť niekoľko faktorov – od dôvodu, prečo chcete začleniť altánok do vašej záhrady či pozemku, cez jeho tvar a veľkosť až po typ strechy. Zároveň, záhradný altánok by mal jedinečný a podľa vášho vkusu. Čo je možno jednoduchšie zabezpečiť, ak máte možnosť vytvoriť si vlastný altánok a jeho dizajn svojpomocne. No nie každý z nás má však dostatočné zručnosti a skúsenosti na svojpomocnú výstavbu altánku. Jednoduchšou a častejšou voľbou je kúpa hotových altánkov, ktorá taktiež zabezpečuje jedinečnosť pri výbere, pretože dnešná ponuka záhradných altánkov je pomerne široká, a tak v nej môžete nájsť rôzne typy a prevedenia týchto obľúbených záhradných stavieb.

Predtým, než si vyberiete svoj záhradný altánok, je dôležité položiť si niekoľko základných otázok. Tie vám pomôžu objasniť, aký altánok chcete a čo od neho očakávate. Tým pádom vám zjednodušia a zúžia výber. Tak bude kúpa altánku nielen jednoduchá a rýchla, ale zároveň budete mať istotu, že ste si vybrali naozaj správne a podľa vašich požiadaviek a predstáv.

1. Prečo si chcem kúpiť záhradný altánok?

Pochopenie dôvodov, pre ktoré si chcete zadovážiť altánok, vám napovie veľa o tom, ako môže vyzerať dizajn vášho altánku a čo všetko by mal obsahovať. Prvým krokom by teda malo byť navrhnutie či načrtnutie funkcií konštrukcie. Tie budú určovať veľkosť altánku ale aj jeho jednotlivé časti, doplnky a taktiež voľbu materiálov. Ak si ujasníte účel vášho altánku, fáza jeho projektovania bude omnoho plynulejšia. Existuje množstvo spôsobov použitia záhradných altánkov, zvážiť môžete niektoré z nasledujúcich:

 • vonkajšie posedenie,
 • vonkajšie stolovanie a varenie,
 • zábava,
 • oddych, relax a leňošenie,
 • zábava či herňa,
 • altánok pri bazéne,
 • altánok na vírivku,
 • pomoc pri záhradkárčení,
 • recepcie, oslavy či svadba.

Toto sú len niektoré z najčastejších spôsobov využitia záhradných altánkov. Nech už máte na mysli akýkoľvek účel vášho budúceho altánku, aj taký, ktorý sme v zozname nespomenuli, budete mať jasnejšiu predstavu o tom, ako by mal altánok a jeho konštrukcia so všetkými súčasťami vyzerať.

Tip: Vedeli ste, aký typ poistenia sa vzťahuje na altánok? Poistenie domácnosti kryje v domoch a bytoch vnútorné zariadenie, vybavenie a osobné veci. Patrí sem však aj exteriérový nábytok, slnečník, gril, altánok a iné záhradné vybavenie. Kompletné poistenie by malo zahŕňať nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj zariadenie domácnosti. Kvalifikovaný poisťovací agent vám poradí ako si vybrať to najlepšie poistenie majetku.

2. Kam umiestnim záhradný altánok?

Keď už viete, na aký účel budete chcieť altánok využívať, na rad prichádza výber miesta na záhrade či pozemku. Účel altánku vám pomôže rozhodnúť sa pre jeho najlepšie umiestnenie. Altánky je možné inštalovať na akýkoľvek rovný povrch. V niektorých prípadoch si však vyžadujú aj prípravu podkladovej plochy. Nejde však o žiaden zložitý proces.

Tip: Prečítajte si v našom článku viac o tom, ako správne pripraviť podkladovú plochu pre záhradné stavby.

Umiestnenie altánku záleží od jeho spôsobu využitia a účelu. Napríklad pri altánkoch, ktoré slúžia ako recepčné či svadobné altánky, ich umiestnenie bude skôr stredové. Detské altánky, altánky pri bazéne či altánky na posedenia a varenie sa skôr hodia do časti záhrady s tieňom. Viac súkromia vám poskytne umiestnenie altánku do rohu záhrady, čo sa hodí najmä vtedy, ak chcete altánok využívať na rekreáciu a oddych.

záhradný altánok za ružami

3. Aké prevedenie altánku je pre mňa vhodné?

Pri výbere altánku máte na výber z niekoľkých možností, čo s týka materiálu. Dostupné sú drevené, vinylové, kovové, hliníkové či plachtové altánky alebo ich rôzne kombinácie. Najčastejšou voľbou sú však drevené altánky.

Drevo ponúka tradičný vzhľad, ktorý mnohí uprednostňujú pri vonkajších stavbách. Taktiež dodáva robustný a rustikálny dojem. Na výrobu drevených altánkov sa najčastejšie využíva borovicové či smrekové drevo. Ak uvažujete o dreve ako o stavebnom materiáli, určite je dôležité myslieť na všetko od farby dreva, cez textúru až po odolnosť a životnosť dreva. Drevo je prírodný materiál, a tak ľahšie podlieha poveternostným vplyvom. To sa však dá vyriešiť správnou starostlivosťou, ktorá zabezpečí vysokú odolnosť a predĺženú životnosť altánku. 

Tip: Ako sa starať o drevo záhradných stavieb?

Vinylové altánky sú akousi alternatívou drevených altánkov, ktoré sa vyznačujú atraktivitou stavebného materiálu a menšími nárokmi na údržbu. Vinylové altánky nie je potrebné ošetrovať alebo tmeliť a starostlivosť o nich spočíva prevažne v čistení. Vinylové altánky sa však dodávajú s obmedzeným výberom farieb a vzhľadov.

Ak premýšľate, či si zvoliť drevený alebo vinylový altánok, pomôcť vám môže zodpovedať si na tieto dve otázky: Neprekáža mi každý rok alebo dva prelakovať či natrieť altánok? Chcem, aby mal altánok špecifický vzhľad? Ak chcete, aby bol váš altánok farebný a jedinečný a neprekáža vám každoročná údržba, vyberte si drevo. Ak hľadáte altánok menej náročný na údržbu, voľbou môže byť vinyl, avšak rátajte s obmedzeným výberom.

4. Aký tvar altánku chcem?

Existuje niekoľko rôznych tvarov záhradných altánkov – štvorcový, oválny, obdĺžnikový, šesťuholníkový, osemuholníkový, dvanásťuholníkový… Výber tvaru je v podstate na vás, záleží na vašej predstave a vízii. Iste, existujú niektoré tvary altánkov vhodnejšie pre niektoré funkcie – ako napríklad obdĺžnikové a štvorcové altánky pre vírivky. Výber tvaru je však subjektívna záležitosť a tvar samotný nebude mať výrazný vplyv na využiteľnosť altánku, maximálne len v rámci drobných detailov, ako je napríklad množstvo stĺpikov.

5. Aký veľký (alebo malý) by mal altánok byť?

Aj v tomto bode sa odvíjame od účelu altánku. Budete altánok používať na veľké stretnutia či menšie posedenia? Má byť útulným a intímnym prostredím alebo sa v ňom bude zdržiavať veľa ľudí? Keď už máte ujasnený účel, umiestnenie a tvar altánku, na rade je určiť si veľkosť, ktorá vyhovuje vašim potrebám. Dva najhlavnejšie faktory, ktoré vplývajú na veľkosť konštrukcie altánku sú však účel a umiestnenie. Pri výbere veľkosti altánku musíte taktiež zvážiť aj dispozície vašej záhrady či pozemku. 

Tip: Prezrite si ponuku našich záhradných altánkov a ich jednotlivých tvarov a veľkostí.

drevený altánok

6. A čo detaily ako zábradlie, strešná krytina a podlaha?

Pri výbere altánku môžete tiež premýšľať o týchto detailoch, ktoré vám umožnia vyhrať sa s dizajnom altánku. Zábradlia altánkov sa líšia v závislosti od typu, tvaru a prevedenia altánku. Zábradlia siahajú od holandských, novoanglických, barokových cez masívne až po vidiecke. Niektoré altánky sú dostupné aj v uzatvárateľnom prevedení, a tak namiesto zábradlia máte k dispozícii posuvné dvere, ako má napríklad náš altánok UTAH

Pri výbere typu strechy máte na výber z týchto najčastejších prevedení: štandardná, kupolová, pagodová strecha a kupola, ihlová strecha a zvonová strecha. Pri výbere typu strechy by mal nasledovať výber strešnej krytiny. Môžete si zvoliť asfaltové šindle, cédrové šindle, gumené bridlice či plechovú krytinu. Na výber máte veľa jedinečných farieb strešných krytín, a tak si môžete prispôsobiť vzhľad vášho altánku.

Čo sa týka podláh, na výber máte takmer toľko možností, ako pri strešných šindľoch. Podlahy do altánkov siahajú od kompozitných podláh cez vinylové až po PVC podlahy.

7. Zídu sa mi nejaké ďalšie funkcie?

Extra funkcie či doplnky môžu rozšíriť funkčnosť vášho altánku. Môžete pouvažovať nad tým, či budete chcieť do altánku zaviesť elektrinu. Tá vám zabezpečí nielen osvetlenie počas večerov, ale aj možnosť varenia či čohokoľvek, čo si vyžaduje napájanie. 

Tip: Prečítajte si praktické tipy pre bezpečnosť pri elektrickom vedení v drevenej stavbe.

Okrem elektrického pripojenia môžete uvažovať nad záhradným krbom či grilom, ktorý môžete umiesť do alebo v blízkosti altánku. Využiť ho môžete počas záhradných posedení a gril párty.

Pri altánku netreba zabúdať ani na úložný priestor, nech už ho budete využívať na uskladnenie náradia, športových potrieb či záhradného riadu alebo kuchynských potrieb.

Záhradného sedenia nie je nikdy dosť,  a preto môžete tiež uvažovať nad lavičkami do altánku, ktoré môžu byť doplnením vlastného záhradného sedenia.

záhradný altánok

8. Chcem si altánok postaviť svojpomocne alebo si chcem zabezpečiť montáž?

Pri svojpomocnej výstavbe altánku sa vyžaduje dostatočná prax a skúsenosti. Preto, ak ste skúseným kutilom, stavba altánku by nemala byť žiaden problém. Problém však môže nastať pri výbere materiálov. Je potrebné zamerať sa na kvalitné a odolné drevo, ktoré nebude rýchlo podliehať poveternostným vplyvom. Svojpomocná výstavba vám dáva možnosť navrhnúť si vlastný altánok podľa vašich predstáv, bude si však vyžadovať viac úsilia, času a energie. V niektorých prípadoch aj viac finančných prostriedkov. 

Ďalšou alternatívou je montovaný altánok, respektíve kupovaný altánok od predajcov či výrobcov. Aj v tomto prípade je dôležité overiť si kvalitu materiálov a postupy výroby. V mnohých prípadoch vám predajca či výrobca poskytne aj službu montáže altánku. Tak budete mať o všetko postarané a váš altánok vám na záhrada vyrastie v priebehu pár dní.

Vyberte si svoj vysnívaný altánok teraz a jeho výhody si môžete na záhrade užívať ešte túto sezónu. Pri výbere zvážte všetky predchádzajúce body a ak by ste mali dodatočné otázky, pokojne sa obráťte na nás. S výberom toho správneho altánku pre vás vám veľmi radi pomôžeme!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice