Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Poznáte rozdiel medzi fínskou a infra saunou?

vybavenie do fínskej sauny

Sauna je obľúbeným miestom na relax a dobitie si bateriek. Benefity a priaznivé účinky saunových procedúr sú známe už niekoľko storočí. Upokojenie mysle a uvoľnenie tela je to, prečo si mnohí obľubujú pobyt na týchto horúcich miestach. Ak ste aj vy nadšencom tejto relaxačnej procedúry, možno by vás mohlo zaujímať porovnanie fínskej sauny a infrasauny. Aké benefity so sebou prináša každá z nich a kedy by ste ich mali využiť? 

V oblastiach dnešného Fínska si v minulosti obyvatelia vykurovali svoje domovy spôsobom, pri ktorom v jame vo vnútri obydlia boli umiestnené horúce kamene. Tie bolo možné zahriať na vysokú teplotu a udržať tak teplo dlhodobo. Pripomína vám to trochu práve saunu, ktorú poznáme dnes? Niet divu, že Fíni sú priekopníkmi v relaxačných a saunovacích procedúrach. Saunovanie ako také však ľudia poznali už aj počas neskorej doby bronzovej. Išlo o významný rituál, ktorý sa praktizoval na rôznych miestach sveta, najväčšiu popularitu si však saunovanie získalo v oblastiach severnej Európy a v Rusku.

Vedeli ste, že o spopularizovanie sauny ako takej došlo počas Olympiády v roku 1924?

Fínski športovci si totiž dali postaviť vlastnú saunu, ktorú počas Olympiády využívali. Spropagovali tak saunu a proces saunovania ako zdravý spôsob starostlivosti o telo, ktorým sa inšpirovali ostatné národy a priniesli túto fínsku „vychytávku“ do ostatných kútov sveta.

Tip: Saunovanie je zdravé po celý rok. Viete, aké benefity so sebou prináša a ako sa správne saunovať? Prečítajte si v našom článku.

Dva hlavné rozdiely medzi fínskou saunou a infasaunou

Základným odlišujúcim znakom fínskej sauny a infrasauny je spôsob vyhrievania kabíny a spôsob, akým sa v saune ohrieva vaše telo. 

Fínska sauna ako zdroj tepla využíva elektrické kachle alebo kachle na drevo. V infrasaune teplo vytvárajú infražiariče v presnej vlnovej dĺžke. Vo fínskej saune sa teda teplo šíri vzduchom, ktorý ohrieva vašu pokožku, kým infrasauna zahrieva vašu pokožku priamo, bez zohrievania vzduchu. Oba typy sáun však ponúkajú benefity pre telo a myseľ a sú skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a zrelaxovať sa. 

Tip: Vedeli ste, že môžete mať aj vlastnú domácu saunu napríklad priamo na záhrade? Prečítajte si, prečo sa oplatí mať vlastnú saunu.

drevená infrasauna

Fínska sauna

Fínska sauna na ohrev využíva kachle – buď elektrické alebo kachle na drevo. Určite ste si už niekedy všimli, že vo fínskych saunách sa využívajú aj kamene, ktoré sa polievajú vodou. Tento proces má za úlohu zvýšenie, respektíve reguláciu vlhkosti v kabíne. Bežne sa vlhkosť vzduchu vo fínskych saunách pohybuje v rozmedzí od 5 do 10%. Fínska sauna sa tak vďaka tomuto dá využiť dvoma spôsobmi – ako suchá alebo mokrá sauna. Vyhriate kamene môžete taktiež poliať vodou zmiešanou s esenciálnymi olejmi a tak si užiť nielen saunovanie ale aj aromaterapiu. Keďže sa vo fínskej saune vyhrieva aj vzduch, teplota v nich zvyčajne dosahuje od 60 do 110°C. Týmto teplotám je prispôsobený aj samotný saunovací proces, kedy sa odporúča byť v saune kratšiu dobu a následnej na to sa schladiť v studenej vode.

Infrasauna

Ako už názov sauny napovedá, na ohrev využíva keramické, karbónové či red light žiariče, ktoré produkujú infračervené žiarenie. To preniká do svalstva a rovnomerne ho prehrieva. Nemusíte sa obávať, toto žiarenie nemá nič spoločné s UV žiarením. Infračervené žiarenie spôsobuje to, že okolitý vzduch v kabíne sa takmer vôbec nezahrieva, a tak je pobyt v infrasaune znesiteľný aj pre tých, ktorým nevyhovujú príliš vysoké teploty v saunách či sa im zle dýcha. Infrasauana je vhodná aj pre alergikov, astmatikov či ľudí, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Teplota v infrasaune nepresahuje 50°C a využíva sa iba ako suchá sauna. Infračervené žiarenie preniká do pokožky. Tá je schopná absorbovať až 93% infračerveného žiarenia a potom prevádza teplo do vnútorných častí tela, prehrieva a uvoľňuje svaly. Aj vďaka nižšej teplote je možný dlhší pobyt v saune, v porovnaní s fínskou saunou.

Či už vyskúšate fínsku saunu alebo infrasaunu, určite vám zabezpečia čas plný relaxu, odreagovania sa a navyše vám pomôžu nielen na fyzickej, ale aj na psychickej úrovni. Relaxačné saunové procedúry sú obľúbené u mnohých z nás, a niet divu. Kde si lepšie oddýchnete ako v príjemnom prostredí vediac, že pre seba robíte niečo prospešné?

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice