Prečo mať na záhrade saunu a aké sú jej účinky?

zahradne sauny

Záhrada je miestom nie len na prácu, ale aj na oddych. Premýšľali ste už však nad relaxom v podobe sauny priamo vo vašej záhrade? Sauna nemusí byť výhradne výsadou wellness centier, ale čoraz častejšie sa stáva súčasťou domov a bytov. Aké sú teda výhody sauny priamo vo vašej záhrade a aké účinky má saunovanie na človeka?

Záhradná sauna má vo väčšine prípadov podobu, ako záhradná chata, záhradný dom či drevený zrub. Existuje niekoľko variantov, či už s terasou alebo bez. Vo všeobecnosti je vonkajšia sauna veľmi atraktívnym konceptom, ktorý prispeje k ozvláštneniu vašej záhrady a navyše je skvelým pomocníkom pri relaxácii. Sauna je prakticky akýmsi samostatným svetom vo vašej záhrade, ktorý ponúka maximálne súkromie. A napokon, vlastná sauna ponúka ešte väčší pôžitok oproti saunovaniu v spoločných wellness centrách. Aké sú teda výhody vlastnej sauny na záhrade?

Jednota s prírodou či vašou záhradou

Máte síce radi saunovanie, no problém vám robia verejné priestranstvá alebo neradi navštevujete spoločné sauny wellness centier? Vlastná drevená sauna znamená možnosť dopriať si túto procedúru kedykoľvek máte chuť. Sauna v exteriéri navyše predstavuje súlad s prírodou, kedy počas saunovania nadobudnete ešte väčší pôžitok, napríklad pri pohľade z okna do vašej vlastnej záhrady. Navyše, sauny do záhrady sú vyrobené z dreva, čo prispieva k ešte väčšiemu pocitu spojenia s prírodou. Ak máte na záhrade bazén, môžete sa v ňom hneď po procedúre saunovania schladiť.

Saunovanie vo vlastnej záhrade je väčšinou zabezpečené saunovým domčekom, chatkou či zrubovým domom z kvalitného dreva či masívu. Podstatným prvkom pre záhradnú saunu je pevný a rovný základ. Často sa využívajú betónové dosky či pätky. Interiér ale aj exteriér záhradnej sauny pozostáva z kvalitného materiálu, ktorý zabezpečuje, že sa sauna nerozpáli horúčavou. Takáto drevená sauna, respektíve drevená chata môže slúžiť nielen na saunovanie, ale aj na celkový wellness a relaxáciu.

Účinky saunovania na zdravie

Saunovanie má vo všeobecnosti blahodarné účinky na zdravie nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Saunovanie poznali už počas neskorej doby bronzovej. Tento rituál bol od počiatku významnou udalosťou. Už v tomto období si ľudia uvedomovali pozitívne účinky saunovania na organizmus. Sauny sa využívali v rozličných kútoch sveta, obľube sa tešili najmä v severnej Európe a Rusku.

Exteriérová sauna

Saunovanie má priaznivé účinky pri prevencii voči prechladnutiu, chrípke ale aj iným ochoreniam dýchacích ciest. Proces saunovania taktiež podporuje prekrvenie tkanív celého tela, ale aj vnútorných orgánov, znižuje napätie v svalstve a odbúrava svalovú bolesť. Pravidelný pobyt v saune prispieva k posilňovaniu imunity, kardiovaskulárneho systému a zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu. Pôsobí relaxačne, odbúrava stres a pomáha bojovať proti baktériám, vírusom a roztočom, ktoré sa nachádzajú na ľudskom tele. Počas procesu saunovania dochádza k otváraniu pórov, pričom sa z organizmu odplavujú škodlivé látky. Para v drevenej saune prispieva k zvlhčovaniu dýchacích ciest a takýmto spôsobom ich prirodzene čistí.

Saunovanie sa odporúča aj pri problémoch s alergiami. V tomto prípade je vhodným druhom sauny práve infrasauna, ktorá prospieva k ničeniu škodlivých látok. Ak u vás však už alergia vypukla, do sauny nechoďte, pretože organizmus je už oslabený. Saunu v prípade alergií používajte skôr ako prevenciu, nie ako liečebnú procedúru už po vypuknutí alergie. Ako prevencia sauna poslúži aj na posilnenie imunitného systému, ktorý je počas sezóny alergií vystavený náročnej práci.

Kto by sa mal saunovaniu vyhnúť?

Dajte si však pozor, pretože do sauny by ste nemali ísť vtedy, ak na vás “lezie” nejaká choroba, ako napríklad chrípka či nádcha. V tomto prípade by ste sa mali radšej vypotiť v posteli. To taktiež platí aj pri užívaní antibiotík. Saunu v tomto prípade radšej vynechajte. Sauna sa taktiež neodporúča ani tehotným ženám.

Drevená sauna

Saunovanie by nemali praktizovať ľudia s epilepsiou, vážnymi ochoreniami (onkologické, srdcové a cievne problémy), ženy s gynekologickými ťažkosťami, ľudia so silnými kožnými zápalmi či otvorenými ranami a poraneniami kože. Taktiež by sa saunám mali vyvarovať ľudia s problémami so štítnou žľazou a s infekčnými ochoreniami.

Ako sa správne saunovať?

Pred vstupom do sauny by ste sa mali osprchovať a usušiť uterákom. Saunovanie by malo prebiehať bez plaviek, v plachte. V drevenej saune si nájdite príjemnú a pohodlnú polohu a dýchajte výhradne nosom. Pri saunovaní začínajte od najnižších teplôt, v saune zostaňte minimálne 5 minút, ak je vám príjemne, pokojne svoj pobyt v saune predĺžte aj na 15 až 25 minút. Po saune by ste sa mali ochladiť a môžete celý proces opakovať. Po poslednom saunovaní sa opláchnite už len čistou vodou, aby pokožka mohla voľne dýchať.

Fínska sauna

Aby bol efekt saunovania účinný, je potrebné praktizovať proces saunovania aspoň jedenkrát počas týždňa. Aj to je jedným z dobrých dôvodov, pre ktoré si môžete na vašej záhrade zabezpečiť vašu vlastnú saunu. Môžete tak nerušene relaxovať kedykoľvek budete chcieť, a to bez toho, aby vás niekto rušil. Môžete si tak vychutnať váš čas len pre seba, ale sa zrelaxovať spolu s vašou rodinou. V prípade vlastnej záhradnej sauny už nebudete musieť za relaxáciou a oddychom navštevovať wellness centrá, ktoré bývajú častokrát aj preplnené.

Zdroj obrázkov: www.pexels.com, www.pixabay.com

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma