Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Drevené prístrešky. Na čo všetko je ich možné využiť?

pristresok na grilovanie titulna fotka

Drevené prístrešky sú čoraz viac obľúbenými vonkajšími stavbami. Popularita týchto štruktúr tkvie práve v ich všestranných možnostiach využitia a mnohých benefitoch, ktoré so sebou prinášajú, či už do súkromných záhrad a pozemkov, alebo verejných priestranstiev.

Čo v článku nájdete:

Drevený prístrešok patrí medzi pôvabné vonkajšie štruktúry a ponúka omnoho viac než len úkryt a prístrešie. Môže slúžiť ako skutočné útočisko, ktoré nás pozýva stráviť viac času na čerstvom vzduchu. V tomto článku sa zaoberáme témou drevených prístreškov, no najmä spôsobov, akými sa dajú využiť. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako taký zdanlivo obyčajný drevený prístrešok môže priniesť pridanú hodnotu či už na váš pozemok alebo do verejných priestorov.

Možnosti využitia drevených prístreškov

Ako sme už naznačili, spôsobov, ako využiť drevený prístrešok je hneď niekoľko.

Miesto na záhradné posedenia

Jedným z hlavných využití drevených prístreškov je práve vo vonkajších priestoroch, kde slúži ako praktická štruktúra, ktorá poskytuje nielen tieň ale aj príjemné miesto na posedenia v obklopení záhrady.

Drevený prístrešok sa totiž dá využiť podobne ako záhradný altánok. Dokážete si ním vytvoriť príjemné miesto na záhradné posedenia, kde vás ochráni pred poveternostnými vplyvmi. Počas leta vám poskytne príjemný chládok a tieň a umožní vám vychutnať si príjemný oddych na čerstvom vzduchu aj počas nečakaných prehánok či dažďa. Dá sa veľmi jednoducho doplniť záhradným nábytkom a ďalšími doplnkami, aby ste si vytvorili príjemné a útulné miesto pre vaše záhradné posedenia, rodinné stretnutia, oslavy či grilovačky.

Parkovanie vozidiel

Mnohí majitelia domov sa po tejto drevenej stavbe obzerajú aj za účelom vytvorenia si miesta na parkovanie a ochranu vozidla. Prístrešok pre automobily je skvelou voľbou, ak hľadáte rýchle a praktické riešenie parkovania. Drevený prístrešok pre automobily poskytne vyčlenené miesto na parkovanie a ochráni vozidlo pred poveternostnými vplyvmi. Okrem toho, dá sa postaviť voľne na pozemku alebo pripojiť k domu či už existujúcim stavbám.

Tým, že prístrešok chráni vozidlo pred poveternostnými vplyvmi, ako je napríklad UV žiarenie, krupobitie či ťažký sneh, prispievajú k predĺženiu životnosti a zachovaniu dobrého stavu vozidla. Takýto drevený prístrešok pre automobily sa hodí rovnako ako k rezidenčným, tak aj ku komerčným nehnuteľnostiam.

dreveny pristresok Basic

Drevený prístrešok Basic z našej ponuky

Vo verejných priestranstvách

Drevený prístrešok si nájde svoje využitie aj na verejných priestranstvách, ako napríklad na ihriskách či v rekreačných oblastiach. Často sa používa v parkoch, školách či obytných komunitách na vytvorenie zatienených plôch. Na ihrisku tak ochráni detičky pred nadmerným slnečným žiarením a v parku zas poskytne príjemné miesto na oddych, napríklad po dobrej prechádzke na čerstvom vzduchu.

Drevený prístrešok môžete často vídať aj v rekreačných oblastiach, napríklad pri jazerách alebo v lese. Je miestom, na ktorom si po turistike či športe v prírode môžete dať na chvíľu pauzu, dať si niečo dobré pod zub alebo len tak poklábosiť s vašimi priateľmi.

Stolovanie na čerstvom vzduchu

Drevený prístrešok si svoju obľubu nachádza aj pri vonkajšom stolovaní a zábave. Či už je to v súkromí alebo na verejných miestach, ako sú napríklad reštaurácie, kaviarne či miesta, na ktorých sa často konajú podujatia. Drevené prístrešky sa tak využívajú na rozšírenie vonkajších priestorov na stolovanie a vytvárajú tak príjemné a útulné prostredie, kde si návštevníci môžu vychutnávať svoje obľúbené jedlo či nápoje.

Tip: Blíži sa jar a s ňou aj spojené prvé grilovačky na čerstvom vzduchu. Práve na grilovanie je vhodný drevený prístrešok alebo altánok. Prečítajte si zaujímavé tipy v článkoch „Ste pripravení na prvú jarnú grilovačku“ alebo „Tipy na letnú grilovačku„!

Drevený prístrešok je skutočne univerzálnou stavbou, ktorá, ako môžete vidieť, sa dá použiť na mnoho praktických účelov. Jeho výhody, okrem tejto mnoho-účelovosti, spočívajú aj v ďalších vlastnostiach, ktoré so sebou prináša. Ktoré to sú? Čítajte ďalej.

Výhody drevených prístreškov

Drevené prístrešky sú omnoho viac než len funkčnými stavbami. Tu je niekoľko ďalších skvelých výhod, ktoré majú:

Spoľahlivé útočisko

Drevený prístrešok ponúkne tieň pred spaľujúcim letným slnkom, ochranu pred prehánkami či búrkou, vďaka čomu si budete môcť pohodlne užívať vonkajšie priestory počas celého roka. Existujú možnosti, ako si pretvoriť aj na celoročný prístrešok, napríklad s využitím postranných fólií a zabezpečením zdroja tepla.

Estetika

Drevo je prírodný materiál, ktorý má spomedzi ostatných stavebných materiálov veľkú výhodu v jeho estetickej príťažlivosti. Navodzuje príjemnú a útulnú atmosféru a tiež spojenie s prírodou. Jeho organické textúry a zemité tóny sa hladko integrujú s okolitou krajinou, vďaka čomu sa skvele hodí do rustikálnych až po moderné priestory.

Ekologické riešenie

Okrem estetickej stránky je drevený prístrešok aj ekologickou voľbou. Predstavuje totiž trvalo udržateľné riešenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje a minimalizuje dopady na životné prostredie.

dreveny pristresok Hamar II

Drevený prístrešok Hamar II z našej ponuky

Možnosť prispôsobenia

Drevený prístrešok poskytuje priestor pre kreativitu, pretože sa dá prispôsobiť rôznym architektonickým štýlom. Od výberu veľkosti, prevedenia až po farbu či rôzne vzory, poskytuje možnosť personalizovať si ho podľa vlastných potrieb a predstáv.

Podporujú čas strávený vonku

Či už budete svoj drevený prístrešok využívať na relax a oddych alebo posedenia či grilovačky s blízkymi, určite bude tak trochu hnacím motorom pre trávenie viac času von na čerstvom vzduchu. Môže sa z neho stať ústredný bod na vašom pozemku, kde budete sústrediť vaše vonkajšie aktivity.

Sú vhodné pre každého

Drevený prístrešok môže byť miestom pre dospelých, napríklad večer pri poháre vína a cez deň sa zas premeniť na miesto pre deti, na ktorom sa môžu hrať či sa venovať svojim záľubám.

Ako si vybrať drevený prístrešok?

Ak zvažujete, že by ste si radi zaobstarali drevený prístrešok, je dobré vedieť, na čo sa zamerať. Vybrali sme pre vás niekoľko podľa nás najdôležitejších bodov, ktoré zvážiť pri jeho kúpe, aby ste si vedeli rýchlejšie a jednoduchšie vybrať.

 • Účel – premyslite si, na aké účely budete chcieť prístrešok používať. Zháňate prístrešok pre automobily alebo skôr prístrešok na záhradné posedenia? Vopred si premyslite, aký typ prístrešku hľadáte, čo vám pomôže zúžiť výber.
 • Veľkosť a prevedenie – pred kúpou zvážte, aký veľký prístrešok chcete alebo potrebujete. Premyslite si, koľko ľudí budete chcieť, aby váš prístrešok dokázal pohostiť, prípadne ak ide o prístrešok pre automobily, koľko áut v ňom budete chcieť parkovať.
 • Umiestnenie – zvážte taktiež dispozičné možnosti vášho pozemku a záhrady. Zmestí sa vám do nej prístrešok, ktorý ste si zvolili?
 • Materiál – kľúčový je aj materiál prístrešku. Dajte si záležať, aby išlo o kvalitné dreviny, ktoré budú odolné voči poveternostným vplyvom, aby vám prístrešok vydržal čo najdlhšie.

Tip: Prístrešky z našej ponuky sú vyrábané z drevín, ktoré pochádzajú zo severských oblastí, ako je škandinávsky či sibírsky smrek alebo borovica. Tým, že vyrastali v drsnejších podmienkach, sú tvrdšie a hustejšie, a tak aj odolnejšie a trvácnejšie.

dreveny pristresok Pori

Drevený prístrešok Pori z našej ponuky

Ako sa správne starať o drevený prístrešok?

Aby vám váš drevený prístrešok vydržal čo najdlhšie, je dôležitý nielen výber správneho materiálu, ale aj starostlivosť, ktorú prístrešku doprajete po tom, čo sa stane súčasťou vašej záhrady či pozemku.

Drevo je organický materiál, a tak je prirodzené, že bude reagovať na podmienky prostredia. Vplýva na neho slnečné žiarenie, vlhkosť, vietor či mráz. Ak je však o drevo dobre postarané, jeho životnosť môže dosiahnuť aj niekoľko desiatok rokov. Prvým krokom v starostlivosti o drevené stavby je impregnácia. Impregnačný náter by sa mal naniesť na surové drevo, ideálne v dvoch vrstvách. Obsahuje biocídy a jeho úlohou je ochrániť drevo pred škodcami, ako je drevokazný hmyz, huby či plesne. Po impregnačnom nátery prichádza na rad krycí náter, ktorý môže byť v podobe farby alebo lazúry. No a ten by sa mal obnovovať aspoň raz za dva roky, tak, že sa drevo stavby prebrúsi a nanovo natrie.

Tip: V našom staršom článku si prečítajte Ako sa starať o drevené stavby.

Záver

Drevený prístrešok je skutočne všestrannou stavbou, ktorá sa dá využiť na mnoho účelov. Či už je to na vonkajšie posedenia v záhrade, parkovanie auta či ako stavba v rekreačných oblastiach, drevený prístrešok prináša mnoho skvelých výhod.

Navodzuje harmonické spojenie s prírodou, je ekologický a dokáže byť aj ozdobným prvkom prostredia, v ktorom je umiestnený. Ponúka priestor pre všetkých, tých najmenších nevynímajúc. Poskytuje pohodlné útočisko a podporuje čas strávený na čerstvom vzduchu. Okrem toho skvelo poslúži aj ako úkryt pred silným slnkom či dažďom, a tak umožní vychutnávať si čas von za akéhokoľvek počasia. Môže tiež byť spoľahlivým miestom na parkovanie auta a ochrániť ho tak pred poveternostnými vplyvmi.

Aby drevený prístrešok spĺňal všetky tieto účely spoľahlivo a dlhodobo, je dôležité, aby bol vyrobený z kvalitných materiálov, ktoré budú odolávať vplyvom počasia. Pre zachovanie jeho trvácnosti a odolnosti je tiež dôležitá pravidelná starostlivosť.

Ak zvažujete kúpu dreveného prístrešku, môžete preskúmať našu ponuku, v ktorej nájdete prístrešky ale aj altánky, domčeky či chatky vyrobené

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice