Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Samostojaca garáž. Čo potrebujete vedieť pri kúpe garáže?

samostojaca garáž s príjazdovou cestou

Hľadáte spoľahlivé miesto na parkovanie a ochranu vozidla pred poveternostnými podmienkami? Samostojaca garáž môže byť riešením. Nielenže poskytne ochranu auta pred dažďom, snehom či mrazom, ale poslúži aj ako miesto na uskladnenie náradia, kosačky či iného vybavenia.

Čo v článku nájdete:

Aké možnosti pri kúpe samostatne stojacej garáže máte a čo sa oplatí vedieť pred tým, než si na svoj pozemok garáž zaobstaráte?

Nechať svoje auto v garáži sa dá považovať za gesto dôvery – garáž by ho mala spoľahlivo ochrániť, a to nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale aj pred krádežou. Výber tej správnej garáže by preto nemal byť podceňovaný. Samostatne stojaca garáž je vhodným riešením najmä vtedy, ak nemáte k dispozícii kamennú garáž ako súčasť domu. Existuje veľa druhov samostatných garáží, a preto je dôležité mať isté kritériá, ktoré vám pomôžu usmerniť proces výberu. Tak ušetríte nielen čas, ale aj financie a vyhnete sa prípadnému sklamaniu.

K samostojacej garáži sa môžete dostať dvoma spôsobmi – svojpomocnou výstavbou alebo kúpou. Na to, aby ste si sami postavili vlastnú garáž sú však nevyhnutné stavebné skúsenosti a zručnosti. Jednoduchším a rýchlejším riešením je kúpa garáže. Dnes je ponuka garáží už tak široká, že nebudete mať problém vybrať si tú vhodnú pre vás a vaše vozidlo. V mnohých prípadoch je kúpa garáže tiež efektívnejšia – odbremeníte sa od nákupu materiálov, zháňania pracovnej sily a času a energie, ktoré by ste vložili do svojpomocnej výstavby. 

Pri výbere tej správnej garáže je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Premyslite si, akú veľkú garáž budete potrebovať – chcete v nej len parkovať auto alebo aj uskladniť iné predmety, napríklad kosačku či bicykle? Alebo potrebujete garáž s miestom pre dve vozidlá? Zvážte tiež, koľko miesta na pozemku máte k dispozícii, ale aj či budete mať ku garáži vhodný prístup. Od požadovaných vlastností sa bude odvíjať aj výber veľkosti a prevedenia garáže.

Materiál samostatne stojacej garáže

Jedným z najdôležitejších aspektov je výber materiálu pre vašu garáž. Najčastejšími materiálmi pre samostatne stojace garáže sú drevo a kov. Medzi týmito dvoma materiálmi však existujú značné rozdiely. Pozrime sa bližšie na ich porovnanie.

Cena a investícia

Samostatne stojaca garáž je niečo, čo nekupujete každý deň. Práve preto by mala byť investícia rozumná a v súlade s vašimi finančnými možnosťami. Stále je však treba mať na pamäti, že pokiaľ ide o kvalitu, určite sa oplatí investovať. Nehľadajte čo najlacnejšie riešenie na úkor kvality. Kovové garáže sú čo sa týka ceny o čosi výhodnejšie, než drevené. Väčšina z nich sú oceľové montované garáže, ktorých hlavné časti sú už vyrobené v továrni – čo skracuje čas montáže a vám alebo profesionálnym inštalatérom uľahčuje prácu. Drevené garáže majú pochopiteľne vyššiu cenu v porovnaní s kovovými, čo z nich ale nerobí možnosť, ktorú by ste nemali zvážiť. Drevené garáže sa zvyčajne vyrábajú z rôznych druhov trámov, väčšinou zo smrekového alebo borovicového dreva. Strecha môže byť vyrobená z kovových strešných škridiel, strešnej lepenky či dreva. Plechová garáž je jednoduchšou konštrukciou, ktorá sa skladá zo spojených väčších prvkov. To ovplyvňuje aj jej pevnosť a stabilitu. Plech sa jednoduchšie pretláča a po určitom čase sa môže objaviť aj korózia. Dobre impregnované drevo bude odolnejšie a celá konštrukcia ťažšia a stabilnejšia.

Atraktívnosť

Kovová garáž je užitočná, keď potrebujete cenovo dostupné miesto na parkovanie či uskladnenie sezónnych predmetov či tovaru alebo iných zásob. Avšak v súťaži o atraktivitu v tomto prípade zastávajú prvenstvo drevené garáže. Sú nielen estetickými stavbami, ktoré ulahodia oku, ale tiež zvyšujú príťažlivosť a hodnotu obytných nehnuteľností. Kovové garáže majú skôr industriálny a úžitkový vzhľad, pri drevených garážach je to tradičný vzhľad, ktorý evokuje harmonické spojenie s prírodou.

Regulácia vnútornej teploty

Materiál drevenej garáže ovplyvní aj to, ako bude garáž regulovať teplotu vo vnútri. Drevo je prírodný izolant, a tak drevené garáže zostávajú v zime teplejšie a v lete chladnejšie. Pri kovových garážach sa môže stať, že sa počas leta príliš prehrejú a v zime zas neudržia teplotu. Vhodným riešením, ktoré zabezpečí efektívnu reguláciu teploty, môže byť inštalácia izolácie.

Bezpečnosť

Kovové aj drevené garáže dokážu ochrániť vaše veci pred nepriaznivým počasím aj votrelcami či zlodejmi. Kov sa zdá byť silnejším materiálom – kovové garáže sú o čosi viac odolné pred vandalizmom než tie drevené. Drevenú garáž však môžete dodatočne zabezpečiť.

Tip: Ako zvýšiť bezpečnosť záhradnej stavby? Prečítajte si tipy na to, ako môžete zabezpečiť svoju samostatne stojacu garáž pred vandalizmom či vlámaním sa!

Udržateľnosť

Je pravda, že kovové garáže vydržia bez nutnosti úprav aj 20 či 30 rokov, čo z nich robí pomerne trvácnu stavbu. Kov je tiež odolný voči poškodeniam, hnilobe, škodcom ale aj voči ohňu. Je však dôležité dávať pozor na hromadenie vody alebo kondenzáciu, ktorá by mohla spôsobiť hrdzavenie. Predísť hrdze môžete špeciálnymi prípravkami na ošetrenie kovu, vďaka ktorým bude kovová garáž odolnejšia voči vode.

Drevo je silný materiál, no v porovnaní s kovom ľahšie podlieha poveternostným vplyvom, najmä zvýšenej vlhkosti. Čo je prirodzené, pretože drevo je organický materiál. Pri správnej starostlivosti však dokáže aj drevo vydržať niekoľko desiatok rokov. Drevo si vyžaduje pravidelnú údržbu, aby sa zabránilo hnilobe, vzniku plesní či napadnutiu drevokazným hmyzom. Drevo by sa malo každých pár rokov natrieť alebo namoriť, aby sa zvýšila jeho odolnosť. 

Tip: Ako sa správne starať o drevené stavby? Prečítajte si v našom článku!

Zákonné povinnosti

Pred začatím akéhokoľvek stavebného projektu, a teda aj samostatne stojacej garáže, sa najprv informujte vo svojom meste alebo obci o povoleniach a ohláseniach. Vo všeobecnosti stavebný zákon hovorí, že pre drobné stavby, ktoré nepresahujú zastavanú plochu 25 m², výšku 5 metrov a hĺbku 3 metre, nie je potrebné stavebné povolenie a stačí stavebné ohlásenie. Ak tak vaša garáž nebude presahovať tieto údaje, s najväčšou pravdepodobnosťou vám na jej postavenie bude postačovať stavebné ohlásenie. Avšak ideálne bude, ak sa osobne o stavbe garáže informujete na príslušnom stavebnom úrade vášho mesta či obce. Tak budete mať istotu, že bude vaša garáž postavená v súlade so všetkými nariadeniami. Pri inštalácii garáže na vašom pozemku tiež zohľadnite vzdialenosti od susedných pozemkov. 

Prečítajte si tiež:

Ohlásenie drobnej stavby a súhlas suseda

Dodatočné ohlásenie drobnej stavby

Pokuta za neohlásenie drobnej stavby

Umiestnenie samostatne stojacej garáže

Umiestnenie garáže na pozemku je dôležitejším aspektom, než by sa mohlo zdať. Najčastejšie sa garáže umiestňujú na okraji pozemku alebo v jeho roku. V tomto prípade je dôležité oboznámiť sa s požadovanými odstupmi od hraníc pozemku, aby ste predišli prípadným problémom. Dôležité je tiež zohľadniť terén. Garáž by mala byť postavená na rovnom a pevnom povrchu. Ku garáži by ste mali mať tiež bezproblémový prístup a dostatok priestoru na prejazd autom. Oplatí sa zohľadniť aj najčastejší smer vetra, aby sa vám napríklad počas zimy pred garážou nenahromadil nafúkaný sneh. 

Strecha a garážová brána

Ďalším rozhodnutím pri samostatne stojacej garáži bude aj typ strechy a brány. Najčastejším typom strechy je sedlová strecha, ktorá poskytuje výhodu v rovnomernejšom rozložení vody. Po vizuálnej stránke dodá vašej garáži dojem malého domčeka na pozemku. Častým riešením je aj pultová alebo rovná strecha, v tomto prípade však bude treba zabezpečiť, aby sa na streche nehromadila voda. Efektívnym pokrytím strechy je najčastejšie lepenkový šindel. Čo sa týka dverí, respektíve garážovej brány, existuje viac možností, ako napríklad dvojkrídlová brána či jednokrídlová posuvná brána. Posuvná brána je funkčnejšia, pretože pri jej otváraní nie je potrebný priestor navyše – len sa vysunie smerom nahor. Používanie tohto typu garážovej brány je tiež pohodlnejšie, teleskopický mechanizmus vás odbremení pri otváraní a zatváraní garáže.

Zišlo by sa vám parkovacie miesto navyše? Zvažujete, že si na pozemok zaobstaráte samostatne stojacu garáž? Potom určite zvážte jednotlivé body v tomto článku, aby ste si vybrali správne. Ak by ste sa chceli inšpirovať, môžete si prezrieť garáže z našej ponuky. V prípade akýchkoľvek otázok sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť, radi vám s výberom pomôžeme. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice