Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Dodatočné ohlásenie drobnej stavby

Pri realizácii výstavby drobných stavieb sa podľa stavebného zákona vyžaduje ohlásenie stavebnému úradu. Čo je to drobná stavba, ako ju definuje stavebný zákon a aké sú požiadavky pri ohlasovaní drobných stavieb, sme zhrnuli v predchádzajúcom článku. Ako je to ale s dodatočným ohlásením drobnej stavby? Kedy nastáva? A aké sú podmienky?

Odpoveď nachádzame opäť v stavebnom zákone. Konkrétnejšie v § 88a, ktorý hovorí o konaní o dodatočnom povolení stavby. Ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, alebo ako uvádza odsek 8 toho istého paragrafu, – aj pri neohlásenej jednoduchej stavbe alebo jej zmene, začne z vlastného podnetu konanie. 

Ak ste teda začali so stavbou drobnej stavby bez ohlásenia, stavebný úrad vás v tomto prípade môže vyzvať, aby ste predložili doklady o tom, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom. 

V prípade, že stavebný úrad zistí, že bola uskutočnená neohlásená stavba, je povinný uskutočniť na stavbe štátny stavebný dohľad (ŠSD). Počas ŠSD stavebný úrad zisťuje, či na uskutočnenie neohlásenej stavby postačovalo ohlásenie alebo by si vyžadovala posúdenie v stavebnom konaní. Ak na stavbu postačovalo ohlásenie, postupuje podľa § 104 ods. 2 stavebného zákona. Stavebník bude povinný obstarať zjednodušenú dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby, nazývanú aj passport stavby.

Zjednodušene, konanie o dodatočnom povolení stavby môže byť ukončené dvoma spôsobmi:

  • Stavbu sa dodatočne povolí – stavebný úrad posúdil, že realizácia stavby nie je v rozpore s verejným záujmom a boli doložené všetky náležité doklady,
  • Stavbu bude nariadené odstrániť – stavebný úrad rozhodol o opačnom stanovisku alebo neboli doložené všetky náležité doklady.

Začatím prác pred vydaním stanoviska stavebného úradu riskujete nielen komplikácie pri realizácii, ale aj nemalé pokuty. Preto je ideálne, ak ešte pred začatím stavby drobnej stavby zrealizujete jej ohlásenie stavebnému úradu. Ak ste už práce na drobnej stavbe začali, požiadajte sami o dodatočné povolenie stavby. 

Upozornenie na záver: Predtým, než sa rozhodnete stavať, kontaktuje príslušný stavebný úrad. Overte si všetky povinnosti vyplývajúce zo zákona. Jednotlivé náležitosti, ktoré by ste mali zo zákona spĺňať sa môže vzhľadom na typ stavby aj príslušný stavebný úrad líšiť.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice