Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Čo robiť, ak susedova záhrada presahuje na náš pozemok?

časté otázky 13. časť

Dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Je však skôr raritou ako zvykom, že sa medzi susedmi nevyskytujú žiadne nezhody či spory. Avšak všetko sa dá riešiť s chladnou hlavou a na každý „problém“ existuje riešenie. V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, čo robiť, ak zistíte, že susedova záhrada presahuje na váš pozemok.

K zisteniu, že časť pozemku či záhrady presahuje na váš pozemok najčastejšie dochádza pri zameriavaní a vytyčovaní pozemku. Túto činnosť realizuje geodet prípadne geodetická kancelária. Geodet v týchto prípadoch vyznačuje hranice pozemku v teréne na základe mapových podkladov z katastra nehnuteľností. Služby geodeta sa využívajú vtedy, kedy si zakúpite pozemok, na ktorom plánujete výstavbu, pri rozdeľovaní pozemku alebo aj v prípade, keď chcete hranice svojho pozemku kontrolne premerať. 

Pozrime sa podrobnejšie na jednotlivé prípady a aj na to, ako postupovať, keď zistíte, že susedov pozemok presahuje na váš.

Kedy je nevyhnutná práca geodeta? 

Práca geodeta je potrebná za niekoľkých okolností. Ako sme už načrtli vyššie, geodeta budete potrebovať, ak plánujete výstavbu domu. Pozemok, na ktorom chcete stavať (stavebný pozemok) je potrebné zamerať a vytýčiť. Zameranie pozemku sa v tomto prípade realizuje najmä kvôli tomu, aby boli dodržané minimálne vzdialenosti od hranice pozemku a susedných stavieb. Minimálne odstupové vzdialenosti upravuje Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 532/2002 Z. z.  v § 6 Odstupy stavieb. 

Okrem stavby domu sa hranice pozemku vytyčujú aj pri realizácii oplotenia. Ak sa však hranice vytýčia na základe mapových podkladov z katastra nehnuteľností, geometrický plán sa nevyžaduje.

V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k situácii, že je potrebné zmeniť tvar pozemku. To sa najčastejšie deje preto, aby mali hranice susedných pozemkov jednoduchý tvar či pre zvýšenie využiteľnosti pozemkov. Geodet tak vyznačí zmenené hranice pozemkov, ich geodetické zameranie a vyhotoví plán.

K rozdeleniu pozemku môže dôjsť vtedy, ak sa jeho časť rozhodnete predať, darovať či vysporiadať podielové spoluvlastníctvo. V tomto prípade sa označujú nové hranice pozemkov rozdeľujúce pôvodný pozemok. Nové hranice sa na základe geometrického plánu zaznačia do katastra nehnuteľností.

Pozemok si taktiež môžete nechať vymerať aj z kontrolných dôvodov – ak chcete mať istotu, že sú hranice vášho pozemku zamerané správne. Niekedy totiž môže dôjsť k tomu, že sa vyskytnú odchýlky medzi mapovými podkladmi a skutočnosťou, keďže kataster nehnuteľností pracuje s nejednotnými katastrálnymi mapami. Kontrolné vytýčenie pozemku geodetom tak môže odhaliť nezrovnalosti. 

Zasahovanie susedovej záhrady do vášho pozemku

Pri zameriavaní pozemkov sa môže stať, že sa príde na to, že pozemok vášho suseda zasahuje do vášho pozemku. Čo však v tejto situácii robiť? 

Prvým krokom v tejto situácii je určite oboznámenie suseda s danou skutočnosťou. Informujte ho o vašich zisteniach a navrhnite možné riešenia prípadne dohodu. V ideálnom prípade sa táto situácia dá vyriešiť opätovným zameraním pozemkov a úpravou katastrálnych máp. 

Ak časť susedovho pozemku využívate a chceli by ste si ju ponechať, môžete sa pokúsiť so susedom dohodnúť na darovacej zmluve prípadne zámene či vydržaní. Avšak ak sa viete so susedom dohodnúť, ideálnym riešením je darovanie, pri ktorom budete potrebovať darovaciu zmluvu a geometrický plán, ktorým sa táto časť pozemku zameria a oddelí a následne ju môžete nadobudnúť. 

V prípade, že ide o opak – a teda sused využíva časť vášho pozemku na svoje účely, aj v tomto prípade je prvým krokom snaha o dohodu – a teda opätovné zameranie a vytýčenie pozemkov a ich úprava v katastrálnych mapách. V niektorých prípadoch sa však stáva, že sused nesúhlasí prípadne danú situáciu nechce riešiť. Vtedy sa môžete obrátiť na príslušné orgány a informovať ich o danej skutočnosti. Môžete tiež využiť služby mediátora a možnosť mimosúdnej dohody, ktorej proces je obvykle rýchlejší a menej finančne nákladný, než súdny spor. Ak sa ani po mediačnom konaní so susedom nebudete vedieť dohodnúť, existuje aj „hraničná“ možnosť riešenia tejto situácie, a to súdnou formou. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice