Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako ochrániť záhradné stavby pred dažďom a vlhkosťou?

časté otázky 14. časť

Obľúbeným materiálom na výstavbu záhradných stavieb je práve drevo. Drevené záhradné stavby prinášajú do záhrady harmóniu a spojenie s prírodou. Avšak drevo je citlivé na poveternostné vplyvy a môže meniť svoje fyzikálne vlastnosti. V tomto článku sa pozrieme na to, ako ochrániť drevený záhradný altánok či inú záhradnú stavbu pred dažďom a vlhkosťou.

Čo v článku nájdete:

Záhradné stavby sú nepochybne pridanou hodnotou do záhrad či pozemkov. Prinášajú mnoho výhod a dajú sa využívať na rôzne účely. Skvelo slúžia ako miesto na oddych a rekreáciu, ale pomôžu aj pri záhradných prácach. Záhradný altánok je ideálnym miestom na záhradné posedenia a záhradný domček zas poskytne úložný priestor, na ktorom môžete skladovať záhradné náradie či iné potreby. Najčastejším a najobľúbenejším materiálom, ktorý sa využíva na výrobu záhradných stavieb je drevo. Drevo je však prírodný materiál, ktorý oproti ostatným stavebným materiálom omnoho viac podlieha poveternostným vplyvom. Je tiež navlhavé a môže meniť svoju vlhkosť a následne aj vlastnosti podľa prostredia, v ktorom sa nachádza a podmienok, ktoré na neho vplývajú. Vo všeobecnosti je vhodné, aby bolo drevo vlhkosti vystavované čo najmenej. Avšak pri záhradných stavbách, ktoré sa umiestňujú do exteriéru, sa vlhkosti nedá úplne vyhnúť. Počasie sa síce ovplyvniť nedá, no našťastie existujú spôsoby, ktorými sa dajú záhradné stavby ochrániť.

Medzi najčastejšie škody, ku ktorým na dreve vplyvom vlhkosti dochádza, patria zmeny v tvare, objeme ale aj vlastnostiach dreva. Navlhnuté drevo má sklony k hnitiu, výskytu plesní či napadnutiu drevokazným hmyzom. Okrem toho môže praskať, napučievať či inak meniť svoj tvar. Drevo sa takto znehodnocuje a stráca svoje pôvodné vlastnosti. Takto znehodnotené drevo predstavuje stratu hodnoty záhradnej stavby a vyžaduje si investíciu do renovácie a opráv.

Aby ste týmto škodám na dreve predišli, môžete záhradnej stavbe zabezpečiť spoľahlivú ochranu. Nasledujúce tipy vám pomôžu pri hydroizolácii a ochrane záhradného altánku či inej záhradnej stavby pred vlhkosťou.

Strešné a bočné plachty

Na ochranu vášho záhradného altánku či inej záhradnej stavby pred dažďom môžete využiť  strešnú plachtu a bočné plachty, respektíve fólie. Ide o praktické riešenie, vďaka ktorému zabránite vstupu vody do priestoru altánku. Vo väčšine prípadov sú takéto plachty priehľadné, aby ste si nezabránili vo výhľade zo záhradného posedenia. Okrem záhradných stavieb sa dajú využiť aj na terasu či prístrešok na auto. Existuje mnoho firiem, ktoré ponúkajú výrobu krycích plachiet na mieru. Tak si budete môcť zadovážiť ochranu pre váš altánok presne podľa požadovaných rozmerov, aby sa doň žiadna voda nedostala. Takéto bočné plachty však majú význam len vtedy, ak je záhradný altánok či iná stavba z vrchu krytá.  Okrem ochrany pred dažďom vám takéto bočné priehľadné plachty zabezpečia aj ochranu pred vetrom, a tak si posedenie vo vašom altánku či na terase budete môcť užívať aj v menej prívetivom počasí. 

altánok s bočnou plachtou
Zdroj: pinterest.com

Krycie nepremokavé plachty

Na ochranu altánku pred dažďom môžete využiť aj klasické nepremokavé krycie plachty, nazývané „celty“. Najčastejšie sú dostupné v tmavo zelenej, modrej, striebornej či béžovej farbe. Takéto plachty vám však ale môžu čiastočne prekryť výhľad z altánku do záhrady. Našťastie sa dajú zakúpiť aj také, ktoré majú priehľadné časti a poskytnú tak výhľad. Pri takomto krytí záhradnej stavby budete potrebovať zabezpečiť ich ukotvenie, aby sa v prípade vetra nedvíhali.

altánok s nepremokavou plachtou
Zdroj: pinterest.com

Sklolaminátová ochrana

Ďalším vhodným riešením pri hydroizolácii záhradnej stavby môže byť aj sklolaminát. Ide o kompozitný materiál tvorený sklenenými vláknami a vytvrdnutou umelou živicou. Je pevný a odolný voči poveternostným podmienkam, odolný voči UV žiareniu, má nízku hmotnosť a dostupnú cenu. Sklolaminát sa najčastejšie využíva na zastrešenie stavieb, ako sú pergoly či záhradné terasy alebo balkóny, no použiť ho môžete aj v záhradnom altánku. Dostupný je vo forme dosiek či ako krytina. 

altánok so sklolaminátovou ochranou
Zdroj: pinterest.com

Strešné šindle

Na ochranu altánku môžete použiť aj kombináciu drevených šindľov a technickej plsti. Táto voľba je vhodná obzvlášť vtedy, ak si chcete zachovať jednotný vzhľad vášho altánku. Ako prvý krok by sa mala inštalovať technická plsť a následne pripevňovať drevené šindle. Najvyššiu odolnosť voči vode z mnohých druhov drevených šindľov ponúka práve céder. Jeho cena je síce vyššia, no je vysoko vodo-odpudivý, čo môže byť vhodným dôvodom na investíciu. Ak by ste však radšej dali prednosť menej finančne náročným alternatívam, môžete zvoliť asfaltové, kompozité či hlinené šindle. 

strecha altánku so škridlami
Zdroj: pinterest.com

Tip: Záhradné altánky z našej ponuky sú pokryté a dodávané s fínskym lepenkovým šindľom v cene. Vyznačuje sa kvalitou, odolnosťou a dodáva záhradným stavbám moderný dizajn. Je dostupný v rôznych farbách, a tak si môžete vybrať vhodný pre váš záhradný domček či inú záhradnú stavbu. 

Podkladová plocha

Pri ochrane záhradných drevených stavieb pred vlhkosťou je tiež dôležité nezabúdať ani na podlahu. Záhradná stavba totiž môže navlhnúť aj zospodu. Jedným z najdôležitejších aspektov pri stavaní či ukladaní záhadných stavieb je podkladová plocha, na ktorej bude daná stavba stáť. Existujú tri základné požiadavky na to, aká by mala ideálna podkladová plocha byť. Je dôležité, aby bola podkladová plocha pevná, vodorovná a stabilná. Najčastejšou a najmenej nákladnou voľbou je zarovnaná plocha vysypaná štrkovým alebo makadamovým lôžkom, na ktoré sa umiestni zámková dlažba alebo betónové kocky. Ako správne pripraviť  podkladovú plochu, tak aby sa zabránilo prestupu vlhkosti do podlahy drevenej záhradnej stavby? Prečítajte si v našom článku.

Záhradné stavby sú neustále vystavované poveternostným vplyvom. Nepretržité vystavenie vode a vlhkosti v dôsledku zrážok môže mať za následok rôzne poškodenia na dreve a znehodnotenie celej záhradnej stavby. Ochrana pred dažďom a vlhkosťou je preto veľmi dôležitá. Ak máte doma záhradný altánok či inú drevenú stavbu, zvážte niektoré z týchto možností na ochranu, aby ste si výhody vašej drevenej stavby mohli užívať čo najdlhšie. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice