Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Čo sa môže pokaziť na drevenej stavbe počas zimy?

Výhody drevených stavieb si môžete užívať nielen počas teplých mesiacov, ale aj celoročne. Aby sme mohli drevený domček, altánok či chatku využívať aj počas zimy, je dôležité, aby bola drevená stavba zateplená a vybavená zdrojom tepla. Zima je však oproti ostatným ročným obdobiam o čosi náročnejšia a dáva drevu zabrať o niečo viac. Na čo si dať počas zimy pozor?

Drevo je organický materiál, ktorý podlieha poveternostným vplyvom jednoduchšie, než ostatné typy materiálov. Je citlivé na zmeny teplôt, slnečného žiarenia ale aj vlhkosti. A tej je počas zimných mesiacov o čosi viac. Vplyvom zvýšenej vlhkosti drevo začne degradovať. Na zvýšenú vlhkosť v dreve následne reaguje aj drevokazný hmyz, ale aj iní škodcovia, akými sú huby či plesne.

Vedeli ste, že drevokazné huby a plesne napádajú drevo pri vlhkosti 20%? A drevokazný hmyz dokonca už pri vlhkosti 15% ? Práve preto je dôležité, aby sa vlhkosť dreva zachovala pod 15%. 

Škodcovia dreva a ich následky

Určite je dobré vyvarovať sa poškodeniam dreva spôsobenými rôznymi škodcami. Všetky z nich totiž prinášajú svoje negatíva. Vezmime si ako príklad pleseň. Tá sa stáva problémom, ak sa plesňové spóry zahniezdia na povrchu dreva a začnú vytvárať hubové vlákno. Rozpoznať ich môžete na základe typických farebných máp na povrchu dreva, ale aj v podobe vatových chumáčov či typického zápachu zatuchliny. Pleseň je škodcom pre samotné drevo, ale negatívne vplýva aj na zdravie človeka. Môže prispieť k zhoršeniu či vzniku alergií či iných zdravotných ťažkostí. Huby, ktoré napádajú drevo majú za následok to, že drevo veľmi rýchlo dokáže podľahnúť hnilobe. Drevokazný hmyz zas drevo znehodnocuje a môže ho premeniť doslova na prach.

Vlhkosť a zmeny v dreve

Vplyvom vlhkosti môže drevo zmeniť svoj tvar, tzv. „napučať“. Drevo však nemení svoj tvar rovnomerne, a tak sa môže stať, že sa záhradná stavba zdeformuje. Drevo v exteriéri si zvyčajne ponecháva 15 až 20 % vlhkosť. Ak je dobré počasie, zvyšná vlhkosť sa z dreva odparí. Ak je však drevo vystavené vlhkosti po dlhšiu dobu, zväčšuje objem svojich vlákien a môže dôjsť k vytočeniu, pokrúteniu, vytváraniu rozstrapatených koncov či dokonca aj prasklín. V niektorých prípadoch môžu byť praskliny tak hlboké, že už sa nedajú následne opraviť. 

Z toho všetkého vyplýva, že je mimoriadne dôležité zabezpečiť drevu patričnú ochranu. Tá spočíva v kvalitnej povrchovej úprave, ošetrení ochrannými impregnačnými prípravkami, ako sú fungicídy či insektickídy a zamedzení alebo znížení kontaktu s vodou. Ako sa správne starať a ošetrovať drevené záhradné stavby? A aké nátery zvoliť? Prečítajte si v našom článku o starostlivosti o drevené stavby.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice