Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ohlásenie drobnej stavby a súhlas suseda

Ohlásenie drobnej stavby a súhlas suseda

Chceli by ste si zaobstarať záhradný altánok, domček či chatku? Aj na realizáciu týchto drobných stavieb sa vzťahuje niekoľko pravidiel vyplývajúcich zo zákona.  Z predchádzajúcich článkov už viete, ako je to s dodatočným ohlásením drobnej stavby alebo či vám hrozí pokuta, ak drobnú stavbu neohlásite. Častou otázkou býva aj to, či je pri ohlasovaní drobnej stavby potrebný súhlas suseda. Pozrime sa spoločne na to, ako na túto otázku odpovedá zákon. 

rozhovor dvoch susedov muža a ženy

Pri drobných stavbách, ktoré majú doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie sa stavebné povolenie nevyžaduje. Je však potrebné zrealizovať ohlásenie drobnej stavby príslušnému stavebnému úradu. K ohláške je potrebné priložiť aj všetky zákonom stanovené potrebné dokumenty. Čo všetko by malo ohlásenie drobnej stavby obsahovať a čo je potrebné pripojiť? Presnú odpoveď nám ponúka Vyhláška č. 453/2000 Z. z. (Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona) v § 5.

Častou otázkou či problémom pri realizácii drobných stavieb býva aj vzdialenosť, respektíve odstup drobnej stavby od susedného pozemku. Právne predpisy však pri drobných stavbách nestanovujú minimálnu vzdialenosť od susedného pozemku. Vo Vyhláške č. 453/2000 Z.z., ust. § 6 sa hovorí o minimálnej vzdialenosti od susedného pozemku len pri rodinných domoch (2 metre). Pri drobných stavbách je teda potrebné vychádzať z odseku 2 tohto ustanovenia, ktoré zovšeobecnene uvádza, že „stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.“

Z tohto vyplýva, že vlastník susedného pozemku nesmie byť pri výkone vlastníckeho práva nijak obmedzovaný. Drobná stavba sa teda môže nachádzať aj na hranici pozemku, avšak pri jej realizácii je potrebné postupovať tak, aby nijakým spôsobom neobmedzovala vlastníka susedného pozemku (napríklad, aby mu drobná stavba príliš netienila alebo aby dažďová voda z drobnej stavby nebola odvádzaná na jeho pozemok).

Ak plánujete umiestniť drobnú stavbu v blízkosti hranice so susedným pozemkom, odporúča sa k ohláseniu drobnej stavby pripojiť aj písomný súhlas, respektíve vyjadrenie suseda, že s realizáciou danej drobnej stavby súhlasí a nemá voči nej žiadne výhrady. Taktiež sa odporúča vopred kontaktovať príslušný stavebný úrad a informovať sa o vašej konkrétnej situácii a všetkých potrebných náležitostiach, ktoré by ste pri realizácii drobnej stavby mali spĺňať.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice