Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Je potrebné stavebné povolenie na drevený prístrešok?

stavebne povolenie na dreveny pristresok

Radi by ste si na záhrade či pozemku postavili prístrešok? Proces realizácie záhradných stavieb so sebou prináša aj legislatívne aspekty. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, či potrebujete stavebné povolenie na drevený prístrešok a aké sú ďalšie zákonné náležitosti.

Aby ste nemuseli listovať a hľadať v Stavebnom zákone, urobili sme to za vás. Prinášame vám odpovede na jednu z najčastejších otázok, pokiaľ ide o budovanie záhradných stavieb: Je potrebné stavebné povolenie?

Drevený prístrešok – o aký typ stavby ide?

Drevený prístrešok je jednou z najobľúbenejších záhradných stavieb. Z našej skúsenosti vieme, že si svoju obľubu získal najmä vďaka svojej všestrannosti a mnohým spôsobom využitia, ktoré ponúka. Môže slúžiť ako prístrešok pre automobily, ale aj ako záhradný altánok na príjemné vonkajšie posedenia. Drevená konštrukcia navyše skvelo zapadne do vonkajšieho prostredia a navodzuje pocit spojenia s prírodou.

drevený prístrešok

Prístrešok pre automobily Pori

Drevený prístrešok tak môže byť príjemným doplnením záhradného prostredia či pozemku. Navyše, poskytuje útočisko a ochranu pred nepriaznivým počasím. Ak ho budete využívať ako prístrešok pre automobily, spoľahlivo ochráni vaše vozidlo pred poškodením vplyvom počasia. Ak, naopak, bude slúžiť ako altánok, poskytne vám možnosť užívať si voľné chvíle v záhrade za každého počasia. Nielenže vás ochráni pred dažďom, ale počas leta poskytne ideálny chládok.

Ako sa ale na drevený prístrešok pozerá Stavebný zákon?

Stavebný zákon (Zákon č. 50/1976 Zb. – Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku) operuje s termínom drobné stavby. Klasifikuje ich ako stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.

Prístrešok pe automobily Basic

Prístrešok pre automobily Basic

Za drobné stavby sa podľa stavebného zákona považujú prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m²  a výska 5 metrov, ako sú napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení. Za drobné stavby sa považujú aj stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a hĺbka 3 metre, ako sú pivnice či žumpy.

Drobné stavby sú ďalej definované v § 139b ods. 8 a ods. 9 stavebného zákona.

Je potrebné stavebné povolenie?

Zákon hovorí, že pokiaľ ide o drobné stavby, stavebné povolenie nie je potrebné. Ale to len v prípade, ak spĺňajú spomínané zákonom stanovené rozmery. A teda na stavbu dreveného prístrešku stavebné povolenie nepotrebujete, pokiaľ nebude presahovať zastavanú plochu 25 m²  a výsku 5 m.

Prístrešok pre automobily Sauda

Prístrešok pre automobily SAUDA

Kým síce povolenie na stavbu dreveného prístrešku nebudete nevyhnutné (ak spĺňa podmienky), bude ale potrebné stavbu prístrešku ohlásiť stavebnému úradu. Ohlásenie drobných stavieb sa musí vykonať ešte pred začatím stavebných prác. Realizuje sa písomnou formou a adresuje sa príslušnému stavebnému úradu obecného úradu obce, v ktorej území sa nachádza pozemok, na ktorom plánujete drevený prístrešok postaviť. Na ohlásenie môžete využiť tlačivo Ohlásenie o zámere k vydaniu územného súhlasu, ktoré vám poskytnú na stavebnom úrade.

Kedy môžete osadiť či začať stavať prístrešok?

Za deň ohlásenie sa považuje deň, keď bolo ohlásenie podané stavebnému úradu alebo odovzdané na poštu. S osadením či stavbou prístreška môžete začať až po obdržaní písomného oznámenia stavebného úradu, ktoré informuje, že nemá námietky.

Pristresok pre automobily Mora

Prístrešok pre automobily MORA

Mať na záhrade drevený prístrešok môže byť skvelá vec – poskytne vám miesto na záhradné posedenia či spoľahlivé a bezpečné parkovanie pre vaše vozidlo. Pre akýkoľvek účel sa rozhodnete zaobstarať si drevený prístrešok, môžete sa pri výbere inšpirovať našou ponukou a v prípade otázok sa na nás obrátiť.

Pristresok pre automobily Hamar II

Prístrešok pre automobily HAMAR II

UPOZORNENIE: Tento článok čerpal informácie z legislatívy stavebného zákona a prislúchajúcich vyhlášok. Avšak pred realizáciou výstavby odporúčame obrátiť sa na príslušné úrady vo vašej obci. So skúsenosti totiž vieme, že stavebný zákon nie je vždy smerodajný a postupy jednotlivých úradov sa môžu líšiť.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice