Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Zútulnite si záhradný altánok ratanovým nábytkom

Altánok a ratanový nábytok

Babie leto je jedným z najkrajších období v roku. Tento rok má byť obzvlášť príjemné a teplé. K jeseni neodmysliteľne patrí aj posedenie v záhrade po náročnom dni alebo týždni. Záhradný nábytok je vhodný do záhrady, ale aj do záhradného altánku.

Do záhradného altánku môžete použiť ozaj rôzne druhy nábytku. Či už drevený, kovový, prútený, plastový alebo dokonca mramorový. No uvažovali ste o tom dať si do záhrady napríklad ratanový nábytok? Tento nábytok je vhodný do exteriéru a vydrží ozaj dlho. Okrem toho navodzuje atmosféru prírody, čo napomáha k tomu správnemu relaxu. V minulom článku sme okrajovo načrtli niečo o nábytku do záhrady, teraz si predstavíme špecifický typ nábytku do altánku – a to ratanový nábytok.

Čo je vlastne ratan?

Ratan je popínavá rastlinu, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Ratanové drevo je veľmi ľahké, vďaka čomu je aj ohybné. Po jeho naparení a následnej úprave spolu s olejom sa z neho pletú koše alebo nábytok, najmä záhradný. Môžu sa z neho tiež vyrábať dáždniky, trstenice alebo dokonca klopadlá na koberce. Všeobecne je ratan určený pre nábytok do exteriéru. Okrem toho, že v záhrade vyzerá výborne, má aj veľa výhod.

Aké sú rozdiely medzi umelým a prírodným ratanom?

Dizajnom sa umelý ratan podobá tomu prírodnému, avšak nepodlieha rýchlemu poškodeniu. Prírodné materiály sú oproti tým umelým menej odolné, a práve preto môžu rýchlo zvetrať, vyblednúť alebo sa dolámať. Umelý ratan takéto problémy nemá. Keďže ide o syntetické vlákno, je odolný voči vode. Pri znečistení ich môžeme pokojne čistiť prístrojmi s vysokým tlakom. Umelý ratan môžete nájsť v rôznych farebných kombináciách, či už v bielom, červenom, béžovom, hnedom alebo čiernom prevedení. Do záhradného altánku by sme preto odporúčali umelý ratanový nábytok.

ratanový altánok

Z čoho sa vyrábajú konštrukcie ratanového nábytku?

Nábytok z ratanu si vyžaduje konštrukciu, ktorá sa najčastejšie vyrába z dreva, ocele alebo z hliníku. Hliníková konštrukcia je pre ratanový nábytok kvalitnejšia. Ak je samotná konštrukcia zváraná hliníkom, je stabilná a odolná voči korózií. Napriek ľahkej konštrukcii má vysokú nosnosť a takisto dlhú životnosť.

Aké sú výhody a nevýhody tohto nábytku?

Najväčšou výhodou ratanového nábytku je samotný fakt, že z neho nájdete takmer všetko potrebné pre oddych v záhradnom altánku. Či už stoličky, kreslá, stoly, závesné kreslá, lehátka, ale aj doplnky do altánku ako rôzne misky či skrinky. Trvanlivosť materiálu či jeho pružnosť sú základnými vlastnosťami. Odoláva dobre aj poveternostným podmienkam, čiže v altánku ho môžete mať celoročne – len v zime ho na pár mesiacov prikryjete igelitom. Za nevýhodu sa častokrát považuje cena ratanu, ale treba si uvedomiť fakt, že lepšie je zaplatiť viac na začiatku ako kupovať každý rok nový nábytok.

Aké sú ďalšie typy záhradného nábytku a ich výhody?

Veľmi dlho bol obľúbený do altánku drevený záhradný nábytok. Je cenovo prístupný a takisto moderný. Čím exotickejšie drevo kúpite, tak tým je samozrejme cena vyššia. Medzi najkupovanejšie materiály patrí smrekové a borovicové drevo. Používa sa aj severská borovica či teak. Drevo vie takisto dobre odolávať poveternostným podmienkam a pri správnej starostlivosti vydrží veľmi dlho.

Úplne opačným variantom je plast. Plast sa časom využíva čoraz menej práve kvôli jeho neestickému vzhľadu. Je však ľahký a dobre sa ním manipuluje. Je takisto pomerne lacný. Jeho nevýhodou je však lámovasť a to, že nevie odolávať poveternostným podmienkam.

ratanový nábytok

Na čo si dať pozor pri výbere záhradného nábytku?

V prvom rade by ste si samozrejme mali dať pozor na záruku. Obzvlášť v prípade ratanového nábytku by záruka mala byť aspoň 5 rokov. Pri ratanovom nábytku je plusom rôznorodosť, preto si nekupujte zostavy, ale nakombinujte si nábytok podľa vášho vkusu. A v neposlednom rade, nakupujte u špecialistov. Vo veľkom centre pravdepodobne dostanete nábytok za lacnejšiu cenu, no nemusí mať požadovanú kvalitu.

Či si kúpite nábytok do altánku teraz alebo až budúci rok, tak vám odporúčame preštudovať si viac zdrojov, aby ste si vybrali taký, ktorý vám naozaj bude pasovať. Je rozdiel, keď kupujete nábytok do zakrytého altánku alebo do otvoreného. Takisto je potrebné dbať na veľkosť altánku a to či sa tam ratanový nábytok hodí. Na internete je mnoho zdrojov s rôznymi typmi nábytku. Ale možno vás oslovil práve vyššie spomínaný ratanový nábytok a spravíte si radosť už túto jeseň!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice