Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

7 vecí, na ktoré nezabudnúť pred zimou

záhradné náradie pri kvetináčoch

Zima je tu už čoskoro a s ňou aj prvé mrazy či sneh. Prichádza to správne obdobie na to, aby ste svoju záhradu, záhradný domček či chatu na toto obdobie poriadne pripravili. Myslite na zazimovanie dopredu, aby ste sa vyhli škodám a uľahčili si prácu keď opäť príde jar. Ako teda na to?

Záhradný altánok, záhradný domček či záhradná chata sú stavbami, ktoré sú využívané najmä počas jarných, letných a jesenných dní. Zima je obdobím, kedy slúžia väčšinou ako priestor na uskladnenie, no nemusí to byť pravidlom. Existujú záhradné stavby, ktoré môžete využívať počas celého roka, avšak mali by byť zabezpečené zateplením. V každom prípade je však pred zimou veľmi dôležité, aby ste svojej záhradnej stavbe venovali o čosi viac pozornosti a pripravili ju na zimu. Keď si ešte pred príchodom zimných dní všetko pekne pripravíte, vyhnete sa zbytočným prácam po ich skončení. Taktiež si budete môcť užiť zimu s istotou, že je váš záhradný domček, chata či altánok v poriadku a na jar na vás nebude čakať nemilé prekvapenie. 

Poupratujte

V prvom rade by ste mali svoj záhradný domček či záhradný altánok alebo chatku upratať. Skúste z domčeka vypratať všetko von a prípade vytriediť to, čo už nepotrebujete alebo nevyužívate. Zbytočne vám to len bude zaberať priestor, ktorý by ste mohli využiť na niečo iné. Ak už bude záhradný domček vyprataný, oveľa jednoduchšie sa vám bude nachádzať prípadne poškodenia či trhliny v stenách alebo streche. Ak na trhliny natrafíte, mali by ste ich zaplátať. Po tom, čo odstránite všetky nájdené nedostatky, môžete sa pustiť do čistenia. Počas obdobia, kedy ste váš záhradný domček, altánok či chatku aktívne využívali, sa dokáže poriadne zašpiniť. Preto, aby ste sa vyhli upratovaniu na jar, vyčistite váš záhradný domček už teraz. O to jednoduchšie sa vám bude začínať ďalšia záhradkárska sezóna.

Skontrolujte a vyčistite náradie

Ak vám váš záhradný domček, záhradný altánok či záhradná chatka slúži aj na uskladnenie náradia či náčinia, vyčistite aj to, aby sa nečistoty zbytočne nehromadili. Rovnako, vyprázdnite pohonné hmoty z motorických záhradných náradí, ako kosačky či fúkadlá na lístie. Náradie uložte naspäť a prikryte ho, aby ste sa vyhli zaprášeniu. Ak v domčeku uskladňujete aj zimné náradie, uložte si ho dopredu, aby ste k nemu mali lepší prístup.

odpratávanie jesenného lístia zo strechy

Kontrola exteriéru

Ak ste už skontrolovali, upratali a vyčistili interiér, pustite sa do exteriéru. Prejdite si váš záhradný domček niekoľkokrát a uistite sa, že sa na ňom nenachádzajú žiadne diery prípadne iné poškodenia. Rovnako to platí aj v prípade strechy. Uistite sa, že je v poriadku, aby ste sa vyhli napríklad premokaniu pod vplyvom ťažkého snehu. Keď budete kontrolovať váš záhradný domček, skontrolujte si taktiež aj izoláciu. Ak váš záhradný domček, chata či altánok izoláciu nemá, teraz je vhodný čas na jej realizáciu. 

Zateplenie a zdroj tepla

Takéto pred-zimné upratovanie je vhodné aj v prípade, že svoj záhradný domček plánujete využívať aj počas zimy. V tomto prípade by však záhradný domček či záhradná chata mala byť zateplená. Zatepliť by ste mali nielen steny ale aj strechu domčeka či chaty. Ak máte izoláciu a zateplenie zabezpečené, popremýšľajte nad tým, že si do domčeka či chaty zabezpečíte nejaký zdroj tepla. V takomto prípade budete môcť domček plnohodnotne využívať aj počas zimných dní či večerov. Veľmi častou voľbou tepelného zdroja pre záhradný domček či chatu je elektrický ohrievač. Je jedným z bezpečnejších a jednoduchších riešení. 

altánok pokrytý snehom

Rastlinky

Ak váš záhradný domček či chatu zdobia rôzne kvetiny a rastliny, určite by ste mali myslieť aj na nich. Sú citlivé na nízke teploty a preto si vyžadujú, aby ste ich uložili na zimný spánok. Ak máte črepníkové rastlinky v exteriéri, preneste ich do teplejšieho prostredia. V prípade, že budete záhradný domček či chatku využívať aj počas zimy a máte zabezpečené zateplenie, preneste rastlinky do vnútra domčeka. Záležiac na type rastlinky, môžete ich uložiť do blízkosti okna alebo na tmavšie miesto. Ak máte rastlinky, ktoré znesú aj mrazy, v tomto prípade môžu ostať vonku, napríklad na terase domčeka. Uistite sa ale, že črepník, v ktorom sú posadené je chránený pred prasknutím pod vplyvom mrazu. Črepník môžete chrániť textíliou a umiestniť ho do závetria, napríklad k stene či do rohu.

Uskladnite si bylinky a plody

Váš záhradný domček či záhradná chata môže slúžiť aj ako miesto, na ktorom si usušíte zozbierané bylinky a pripravíte si ich na čaj. Tak si môžete počas zimy vychutnávať prírodu priamo zo šálky. Okrem byliniek si takto môžete vysušiť aj iné plody, ako napríklad šípky či orechy, ktorých sezóna zberu je teraz v plnom prúde. Počas zimy tak budete mať svoje zásoby pripravené a kedykoľvek k dispozícii. 

Pripravte si plán

Ak už máte váš záhradný domček, altánok či chatu upratanú, vyčistenú, opravené prípadné nedostatky a máte ju pripravenú na zimu, môžete svoj čas využiť na prípravu plánu na nasledujúcu sezónu. Môžete si navrhnúť, aké plodiny či bylinky budete chcieť pestovať, v akom množstve a na akom mieste. To vám uľahčí prácu na jar, kedy už presne budete vedieť, aké sadeničky či semienka a ich množstvo budete potrebovať. Zároveň si môžete urobiť revíziu záhradného náradia a prípadne dokúpiť nové, alebo opraviť pokazené, tak, aby ste na jar mohli začať záhradkárčiť s plnou výbavou. Ak máte zateplený záhradný domček či chatku, pokojne sa doň usaďte, pripravte si váš domáci bylinkový či šípkový čaj a pustite sa do prípravy plánu na nasledujúcu sezónu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice