Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Tipy na dekorácie záhradného altánku

Záhradné altánky sú miestom vo vašej záhrade, kde môžete urobiť párty, oddychovať, pracovať alebo len tak sedieť a pozorovať okolie. Majú otvorenú štruktúru, ale zároveň poskytujú útočisko pred nepriaznivým počasím. Klasický altánok má hexagonálny alebo kvadrálny pôdorys. Rovnako je možnosť zvoliť si formu záhradný domček a k nemu pripojený záhradný altánok vo forme prestrešenia z boku domčeka.

Predtým ako kúpite záhradný altánok, rozmyslite si, kam ho v záhrade umiestnite. Hore v záhrade získate dobrý výhľad, dole v záhrade máte zase väčšie súkromie. Pokiaľ máte bazén, tak je ideálnym miestom na umiestnenie altánku práve pri ňom, pretože poskytuje útočisko vo forme tieňa.

Záhradný altánok je priestor, ktorý si môžete nadizajnovať ako chcete. Poskytuje možnosť skúsiť niečo dizajnérske mimo „pravidiel“ a celkového dizajnu vášho domu a záhrady. Altánok by mal síce ladiť, ale poskytuje väčší priestor pre kreativitu.

Zaveste si do altánku kvetiny

Asi najčastejšou dekoráciou záhradného altánku sú kvety. Závesné kvetináče dotvárajú farbu a štruktúru altánku. Ideálnou farbou sú červené kvety. Altánok zdobte kvetmi s ohľadom na to, že môžu „prilákať“ rôzny druh hmyzu. V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

Vtáčia búdka

Ak máte radi operených priateľov, môžete si do svojho altánku zavesiť vtáčiu búdku. Váš altánok sa stane miestom, kde budú bývať aj vtáčiky a vaše chvíle v ňom budú sprevádzané ich spevom.

Osvetlenie altánku

Záhradný altánok môžete aj osvetliť. Zabezpečí vám to, že si môžete svoj pobyt predĺžiť aj keď sa zotmie, prípadne usporiadať rôzne párty, ktoré nebudú ohraničené časom. Osvetlenie môže byť obyčajné, ale môžete zvoliť aj kreatívnejší variant, a to napríklad vo forme bielej fľaše zavesenej v altánku. Pozrite si inšpiráciu na obrázku. Fantázii sa hranice ozaj nekladú.

Výber osvetlenia do altánku je záležitosťou osobných preferencií, ale určite nájdete svoj štýl, ktorý vyhovuje vašim potrebám a zapadne aj do vášho rozpočtu aj vkusu. Typy osvetlenia altánku môže byť:

Spotlight – zvýraznenie určitých architektonických prvkov na altánku.

Závesné osvetlenie  – ako sme spomenuli vyššie – závesné osvetlenie môže byť vyrobené ručne alebo aj kúpené. Môže visieť v strede altánku alebo po bokoch.

Osvetlenie cesty – altánok sa väčšinou nachádza ďalej od domu, preto je vhodné osvetliť aj cestu, ktorou k nemu prichádzame.

Svietniky – na osvetlenie môžeme použiť aj svietniky. Či už obyčajné alebo si vyrobíme vlastné. Ako príklad svietniku môže byť úplne jednoduchý hand-made svietnik – zoberte zaváracie poháre a vložte do nich sviečky. Tieto potom rozvešajte alebo postavte na rôzne miesta altánku.

Tip: Ak je altánok umiestnený ďalej od domu, zvážte využitie solárneho osvetlenia. Na trhu je k dispozícii široká paleta solárnych svetiel – či už prízemné alebo reflektory, ktoré osvietia vstup do altánku. Záhradný altánok môžete takisto osvetliť solárnym lustrom, ktorý osvetlí celý altánok.

Nábytok do altánku

Aký nábytok si vybrať do záhradného altánku? V prvom rade by mal ladiť s celkovým dizajnom vášho altánku. Ak je altánok drevený, potom bude ideálne zvoliť drevený nábytok. Do drvených altánkov sa takisto hodí prútený nábytok. Pri kúpe nábytku do altánku však dbajte najmä na to, ako je chránený proti poveternostným podmienkam. Nábytok budete mať v altánku pravdepodobne celé leto a mal by mať nátery, ktoré odolajú minimálne dažďu. Takisto je pri záhradnom nábytku dôležité dbať na starostlivosť o neho. Vyžaduje si pravidelnú údržbu vo forme čistenia a nových ošetrujúcich náterov.

Typy záhradného nábytku

Výber záhradného nábytku by mal zabezpečiť komfort rovnako pre majiteľa ako aj pre užívateľa. Aké typy nábytku si môžeme umiestniť do altánku?

Materiál – na trhu nájdeme rôzne nábytky v širokej škále materiálov: drevo, kov, prútie, plast. Pri výbere materiálu je dôležité dbať na vyššie spomenuté, aby nám nábytok čo najdlhšie vydržal. Na trhu existuje široká škála štýlov, ktoré dokážeme prispôsobiť chuti a užitočnosti.

Stoličky a stôl – tvoria základ záhradného nábytku v altánku. Stôl väčšinou spĺňa funkciu jedálenského stola. Pri stole je obzvlášť dôležité vybrať materiál, ktorý je odolný a pri dobrej starostlivosti vydrží vonku počas celého roka.

Lavica – je variantom miesto stoličiek. Lavička alebo lavica by mala ladiť so stolom a celkovým dizajnom altánku. Skúste napríklad súčasne obľúbený vintage štýl. A ideálnym materiálom je samozrejme drevo.

Už máte záhradný altánok pripravený na príjemné letné chvíle? Vyberte si jeden z našich altánkov a dajte priestor vašej fantázii a kreativite.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice