Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako zariadiť malú chatu

luxusná kuchyňa drevenej chatky

Chatka je pre mnohých ideálnym miestom na relaxáciu. Či už si chcete oddýchnuť po dobre vykonanej práci v záhradke, po náročnom dni v práci alebo len tak dobiť baterky, chatka vám poskytne ideálny priestor. Máte doma chatku aj vy a premýšľate, ako si ju zariadiť tak, aby ste si vytvorili ideálne prostredie s harmonickou atmosférou? Potom je tento článok ako stvorený pre vás!

Čo v článku nájdete:

Nezdá sa vám, že v poslednej dobe všetko beží akosi rýchlejšie než obyčajne? Ani sa nenazdáme a o chvíľu už bude po zime a jar nás bude vítať spolu so svojimi teplými a slnečnými dňami. Zároveň, budeme mať viac príležitostí a času na to, aby sme ho trávili vonku v prírode či na záhrade. Čas strávený vonku vám dokáže spríjemniť aj chatka, ktorú môžete využívať na oddych, víkendový pobyt či výlet v prírode alebo dokonca aj dovolenku. K tomu, aby ste si oddych vychutnali naplno, vám zaiste pomôže práve prostredie a atmosféra, ktorú okolo seba máte. Vytvorte si aj vy na chate ideálnu atmosféru na oddych a relax či spoločné chvíle s blízkymi. Už nemusíte dlho premýšľať nad tým, ako si zariadiť chatu. Prinášame vám niekoľko tipov, nápadov či štýlov, ktoré pri zariaďovaní chatky môžete využiť. Zároveň sa v článku dozviete, aké typy chát poznáme, ako si vybrať ten správny nábytok do chaty ale aj to, ako zabezpečiť dlhú trvácnosť vašej chaty, aby vám mohla spoľahlivo slúžiť po dlhú dobu.

Aké typy chát poznáme?

Chaty sú obľúbenými a jedny z najviac dopytovanými vonkajšími stavbami. Prinášajú so sebou mnohostranné využitie a množstvo praktických benefitov. Využívajú ich nielen záhradkári, ale aj všetci milovníci oddychu, voľných chvíľ v prostredí prírody či športoví nadšenci. Chatu môžete mať doma na záhrade, na pozemku v lese, horách, pri jazere či v rekreačnej alebo záhradkárskej oblasti. Aké typy chát poznáme? Pozrite sa na to spolu s nami. 

Typológiu chát možno rozdeľovať na základe niekoľkých faktorov, akými sú napríklad veľkosť chaty, materiál ale aj účel chaty. 

Veľkosť chaty

Rozoberme si najprv prvú kategóriu – veľkosť chaty. Malé chaty sa väčšinou využívajú v záhradkách, no výnimkou nie je ani ich využitie ako víkendových chát či chát na výlety v prírode. Malá chata je spravidla vonkajšou stavbou, ktorá nepresahuje rozlohu 25 m². Najčastejšie ju môžete vidieť ako súčasť záhrady a slúži nielen na pomoc pri záhradkárčení, ale aj ako miesto na oddych a relax, stretnutia s blízkymi, letné grilovačky či oslavy. Malá chata je šikovným pomocníkom a doplnkom do každého prostredia. Na jej realizáciu spravidla nepotrebujete ani stavebné povolenie, ak nepresahuje zastavanú plochu 25 m². Jediné, čo je potrebné urobiť, je ohlásiť realizáciu stavby stavebnému úradu obce, do ktorej katastrálneho územia patrí pozemok, na ktorom chatu budete stavať. 

exteriér drevenej chatky v lese medzi stromami

Väčšie chaty sa zvyknú využívať práve na rekreačné účely mimo záhrad, dovolenkové či víkendové sídlo, no môžu sa dokonca využívať aj na celoročné bývanie. Na väčšie chaty už stavebné povolenie budete potrebovať.

Viac informácií o stavebných povoleniach a iných obmedzeniach či povinnostiach týkajúcich sa realizácie stavieb, medzi nimi aj vonkajších stavieb, akými sú aj chaty, nájdete v Stavebnom zákone – Zákon č. 50/1975 Zb.

Materiál chaty

Čo sa týka materiálov chaty, najčastejšie natrafíte na drevené či murované chaty, výnimkou nie sú ani zrubové chaty či chaty z osb dosiek. Veľkej obľube sa v poslednej dobe tešia práve drevené chaty. Sú najčastejšou verziou spomedzi ostatných a najčastejšie sa využívajú ako malé chaty. Drevo skvelo zapadá do prírodného prostredia a tak dodáva chate tú pravú atmosféru. Pri drevenej chate je však potrebné nezabudnúť na to, že si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Drevo totiž môže ľahšie podľahnúť poveternostným vplyvom, ako je dážď, sneh a z toho vyplývajúca vlhkosť, ale aj slnečné žiarenie a napadnúť ho môžu škodcovia, akými sú plesne, huby či drevokazný hmyz. Ako sa starať o drevo chatky tak, aby ste jej zaručili čo najvyššiu odolnosť a tým aj trvácnosť, sa dočítate na konci tohto článku.

Účel chaty

Čo sa týka účelu, ten úzko súvisí aj s veľkosťou chaty. Menšie chaty sa využívajú práve ako súčasti záhrad, mnohokrát slúžia aj na uskladňovanie záhradného náradia či iných zariadení, akými sú kosačky, píly či športové pomôcky, bicykle či lyže. Avšak záhradná chata nemusí byť nevyhnutne len miestom na uskladňovanie. Práve naopak! Dokonale sa hodí ako miesto na relax a oddych, kde si môžete užívať voľné chvíle na záhrade v každom ročnom období. Počas letných večerov si môžete vychutnávať pohár vína na jej terase, užívať si rodinné grilovačky, na jeseň  zas pri pohľade na farebnú prírodu okolo vás popíjať obľúbený bylinkový čaj. Chatu môžete využívať aj počas zimy, stačí, ak ju budete mať zateplenú a mať zabezpečený zdroj tepla. Väčšie chaty sa skôr hodia na dlhšie pobyty, lyžovačky, dovolenky pri jazere, výlety na horách či silvestrovské oslavy. Výnimkou nie je ani využívanie väčších chát ako ubytovanie na prenájom. 

Aký štýl si vybrať?

Na to, aby ste si svoj čas na chate mohli vychutnávať naplno, nezáležiac na veľkosti chaty, vám môže pomôcť práve atmosféra, ktorú si na chate vytvoríte. Ako si zariadiť malú chatu tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie? Pri zariaďovaní chatky vám môžu byť veľkými pomocníkmi práve štýly, o ktoré sa pri realizácii interiéru chaty môžete opierať. Existuje ich niekoľko – dôležité je, aby ste si vybrali ten správny a vhodný štýl pre vás, aby bol v súlade s vašim vkusom, preferenciami a aby vo vás navodzoval príjemné pocity. Len tak si budete vedieť vytvoriť miesto ako stvorené na oddych, v ktorom sa budete cítiť príjemne a nič vás nebude rušiť či rozptyľovať. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko štýlov ideálnych pre chaty, ktorými sa môžete pri zariaďovaní inšpirovať.

Minimalistický štýl

Máte radi jednoduchosť a čisté línie? V tomto prípade je minimalistický štýl to pravé pre vás! Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a minimalizmus je toho dôkazom. Tento jednoduchý štýl sa vyznačuje najmä vzdušnými, otvorenými a presvetlenými priestormi, tvarovou jednoduchosťou, čistotou línií a využitím neutrálnych farieb. Minimalizumus sa skvelo hodí aj do menšej chatky, ktorú si nechcete zapĺňať prebytočnými vecami. 

minimalistický interiér malej drevenej chatky

Aké materiály sa pri tomto štýle využívajú, ale aj odpoveď na otázku ako zariadiť malú chatku v minimalistickom štýle nájdete v našom článku.

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl je zas ako stvorený pre všetky romantické duše či milovníkov talianskych a francúzskych dediniek a ich scenérií. Už neodmysliteľne k nemu patria aj levandule a svojím charakterom evokuje miesta preplnené slnkom. Je zároveň akousi symbiózou medzi históriou a súčasnosťou a navodzuje pocity tepla a domova. Skvelo sa hodí do chát, pretože im dodáva na atmosfére, ktorú často chceme, aby z chát vyžarovala. Zároveň, provensálsky štýl je ako stvorený na miesta, na ktorých chcete oddychovať a vychutnávať si voľný čas.

provensálsky štýl drevenej chatky

Aké farby, materiály či dekorácie môžete pri tomto štýle využiť a ako zariadiť malú chatku v provensálskom štýle? Prečítajte si v našom článku.

Hygge štýl

Hygge štýl je v poslednej dobe veľmi rozšírený a teší sa svojej obľube. Nejde však len o štýl zariaďovania interiérov či exteriérov. Hygge je aj životná filozofia. Svoj pôvod má v Dánsku a cieľom je vytvoriť príjemné a pohodlné prostredie, ktoré vedie k spokojnosti. Hygge znamená nielen štýl, ale aj čas strávený s blízkymi, chutné jedlo a nápoje. Evokuje v sebe bezpečie a útulnú atmosféru. Čo je jeho neodmysliteľnou súčasťou v rámci dizajnu, sú pohodlné deky, vankúše, prikrývky, sviečky a svetelné dekorácie. 

otvorená kniha a šálka čaju pri sviečkach

Štýl Hygge sa dokonale hodí aj do chaty. Prečítajte si, ako ho môžete pri zariaďovaní chaty ale aj celej záhrady využiť v našom článku

Rustikálny štýl

Rustikálny štýl, alebo inak vidiecky štýl je skutočným spojením s prírodou, pretože jeho hlavným materiálom je drevo. Už sa nemusíte trápiť nad tým, ako zariadiť malú chatu tak, aby bola v súlade a harmónii s prírodou a vyžarovala autentickosť. Rustikálny štýl je odpoveďou. Využíva prírodné materiály, okrem dreva  aj ľan, vlnu, jutu, kov či kameň. Charakterizujú ho tlmené farby, vintage doplnky a dekorácie a príslušenstvo, ktoré sa spája so zemou. Aj preto sú pre neho typické najmä farby zeme, ako hnedá, zelená, červená a modrá.

rustikálny štýl drevenej chatky

Prečítajte si o rustikálnom alebo inak vidieckom štýle viac v našom článku.

Škandinávsky štýl

Škandinávsky či severský štýl v sebe spája všetky požiadavky, ktoré sa zvyknú klásť na záhradné stavby, chaty či drevené domčeky. Jeho charakteristiky vychádzajú z histórie severských krajín a úzko sa spája s prírodou. Príroda severských krajín bola v minulosti počas väčšiny roka nehostinná a ľudia chudobní, preto si vyrábali svoje príbytky sami. Aj keď boli malé, boli vždy útulne a svetlé. Škandinávsky štýl je teda typický útulnosťou a svetlými farbami, čistotou a poriadkom. 

škandinávsky štýl drevenej chatky

Zaujíma vás, ako zariadiť malú chatu v škandinávskom štýle? Odpovede a praktické typy nájdete v našom článku.

Japonský štýl

Japonskyý štýl sa prevažne využíva pri dizajne záhrad, no výnimkou nemusí byť ani chata. Tento východný štýl sa úzko spája so symbolikou prírody a cieľom je vytvorenie harmonického prostredia. Využíva prírodné prvky a materiály a hlavným heslom je jednoduchosť.

Ako môže vyzerať záhrada v japonskom štýle? Prečítajte si v našom článku.

Tip: Pri zariaďovaní chaty by vás mohlo zaujímať aj to, aké farby si zvoliť. Určite viete, že jednotlivé farby na nás majú svoj vplyv, výnimkou nie sú ani farby vo vašej chate. Prečítajte si o tom, ako na nás farby vplývajú.

Nábytok do chaty

Pri zariaďovaní chaty je dôležitou položkou aj nábytok, bez neho to nejde. Určite si budete chcieť vytvoriť miesto na sedenie, leňošenie či privítanie vašich hostí, alebo dokonca na spanie. „Ako zariadiť malú chatu v preklade znamená aj „ako si vybrať nábytok do chaty“. Správny výber nábytku je dôležitý, aby ste si zabezpečili kvalitu, dlhú trvácnosť a zároveň aj pohodlie. Zamerajte sa na svoje preferencie, dispozície chaty ale predovšetkým aj na kvalitu materiálov, z ktorých je nábytok vyrobený, aby ste si zabezpečili jeho čo najdlhšiu životnosť.

V posledných rokoch je trendom práve ratanový nábytok, ktorý môžete využiť v interiéri chaty, ale aj v exteriéri, napríklad na terase. O ratanovom nábytku si môžete viac prečítať v tomto článku.

ratanový nábytok pod slnečníkom na záhrade

Aké ďalšie trendy čo sa týka nábytku do chaty sú aktuálne in? Aké praktické ale aj estetické funkcie v týchto trendoch nájdete? Dozviete sa v našom článku.

Nezabudnite ani na starostlivosť

Ako sme vám v úvode článku sľúbili, prezradíme vám aj to, ako sa o svoju chatu starať, tak, aby vám slúžila čo najdlhšie. Drevená chata si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Drevo je totiž organický materiál, ktorý podlieha vonkajším vplyvom.

Tip: Čo všetko by ste mali vedieť o dreve? Dozviete sa v tomto článku.

Z času na čas doprajte svojej chate revíziu, skontrolujte, či drevo nie je niekde navlhnuté alebo poškodené, opravte čo treba. Dôležitá je v tomto prípade najmä pravidelná prevencia v podobe ošetrenia dreva. Ako sa správne starať o chatu tak, aby ste jej zabezpečili ochranu pred poškodením a zároveň čo najdlhšiu životnosť? Prečítajte si, čo všetko je potrebné pri starostlivosti o chatu zabezpečiť, v našom článku.

Chaty sa všeobecne tešia svojej obľube, najmä pre ich viacúčelnosť a schopnosť dopriať nám priestor, na ktorom môžeme vypnúť od starostí a dobiť si baterky. Nezáleží na tom, či je to na záhrade, na horách, v lese či pri jazere, chata je skvelým riešením, ak túžite po dokonalom mieste na relax. Vytvorte si svoju oázu oddychu aj vy.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice