Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Zariaďte si záhradný domček v námorníckom štýle a cíťte sa ako pri mori

záhradný domček námornícky štýl

Chceli by ste sa vo svoje záhrade cítiť ako pri mori? Potom môže byť námornícky štýl ten správny pre vás. Vytvorením pokojnej a relaxačnej atmosféry vo vašom záhradnom domčeku sa môžete preniesť na pobrežné útočisko bez toho, aby ste museli cestovať.

Čo v článku nájdete:

Leto je už za rohom a spolu s ním aj príležitosť tráviť viac času v záhrade na čerstvom vzduchu. Skvelým miestom, na ktorom si môžeme vychutnávať príjemné chvíle v obklopení záhrady sú práve vonkajšie stavby, ako záhradné chatky, altánky či domčeky. Poskytujú útulné a chránené útočisko, na ktorom si môžeme vychutnávať oddych či už osamote alebo s blízkymi.

Aby sme sa aj vo vlastnej záhrade cítili ako na dovolenke, môžeme si záhradný domček (alebo aj celoročnú chatu či altánok) zariadiť v námorníckom štýle. Tento štýl totiž navodzuje relaxačnú a upokojujúcu atmosféru s esenciou mora či oceánu. Pozrime sa spoločne na to, ako si zariadiť záhradný domček v tomto sviežom a nadčasovom štýle.

Niečo z histórie námorného štýlu

Námornícky štýl, označovaný aj ako pobrežný či námorný štýl, má svoje korene v 18. a 19. storočí, keď námorné štáty ako Británia a Amerika zaznamenali nárast námorného prieskumu a obchodu. Štýl sa vyvinul z praktických návrhov lodí a zahŕňal prvky, ktoré boli funkčné a odrážali život na mori. Postupom času tieto prvky prešli z dokov a lodí do domovov, najmä v pobrežných oblastiach.

V 20. storočí si námorný štýl našiel cestu do domov a letovísk pozdĺž pobrežia. Symbolizoval bezstarostný, dobrodružný životný štýl a túžbu po jednoduchosti a kráse oceánu. Dnes sa námorný štýl neobmedzuje len na pobrežné domy – stal sa populárnou voľbou pre interiéry na celom svete a prináša nádych mora do miest aj na vidiek.

namornicky styl interier

Zdroj foto

Čím sa vyznačuje námornícky štýl?

Pozrime sa na niekoľko kľúčových prvkov a inšpirácií, z ktorých čerpá námornícky štýl.

Paleta farieb

Farebnej palete námorníckeho štýlu dominujú odtiene modrej, bielej a neutrálnej. Tieto farby odrážajú more, oblohu a piesočnaté pobrežie a vytvárajú upokojujúcu a osviežujúcu atmosféru. Modrá farba, od hlbokej námorníckej až po jemnú pastelovú, evokuje more a oceán. Biela zas navodzuje čistotu a opticky zväčšuje priestor a vnáša svetlo do interiéru. Neutrálne farby, ako je béžová, svetlohnedá či jemne sivá zas napodobňujú prírodné prvky pobrežia, ako je piesok, naplavené drevo či kamene, čím dodávajú priestoru teplo a textúru.

Materiály a textúry

Námornícky štýl zahŕňa prírodné materiály, ktoré evokujú rustikálne čaro života pri mori. Typické je drevo v rôznych podobách – zvetrané, regenerované či nabielené, ktoré sa využíva na podlahy, nábytok ale aj dekoratívne akcenty. Typickým materiálom pre námornícky štýl je aj lano, ktoré sa používa napríklad ako rukoväť zásuviek, ale aj ako dekorácia v podobe ozdobných uzlov či nástenných malieb. Okrem toho majú svoje zastúpenie v námorníckom štýle aj kovy, ako je mosadz a meď, ktoré sa využívajú v osvetlení ale aj dekoratívnych predmetoch. Nechýbajú ani prírodné tkaniny, ako je bavlna, ľan či juta, ktoré dodávajú jemnosť a navodzujú uvoľnenú atmosféru.

namornicky styl interier

Zdroj foto

Vzory a motívy

Vzory a motívy v námornom štýle sú inšpirované morským životom a prvkami, ktoré sa nachádzajú pozdĺž pobrežia. Patria sem ikonické modré a biele pruhy, ktoré pripomínajú námornícke uniformy a plážové slnečníky. Nechýbajú ani motívy kotvy, lodných kormidiel, či plachetníc v podobe doplnkov a dekorácií. Typickým prvkom námorníckej výzdoby sú aj vintage mapy, ktoré dodávajú historický a dobrodružný nádych.

namornicky styl zimna zahrada

Zdroj fotky

Praktické tipy ako začleniť námornícky štýl do vášho záhradného domčeka

Aby ste si premenili váš záhradný domček na námorné kráľovstvo, môžete začať stenami a podlahou. Vymaľujte steny domčeka bielymi alebo jemne modrými odtieňmi, aby ste vytvorili svetlé a vzdušné prostredie. Pre podlahu sa hodí drevo s bielym alebo „ošúchaným“ povrchom. Ako podlahu tiež môžete zvoliť svetlé dlaždice alebo odolný sisalový koberec.

Pri výbere nábytku do vášho domčeka sa zamerajte na prírodné materiály, ako je napríklad prútie, ratan či zvetrané drevo. Pre námornícky štýl sú typické biele alebo svetlé kusy nábytku. Vytvorte si pohodlné sedenie s využitím pohoviek s prehozom či pohodlných kresiel. Okrem toho do námorníckeho štýlu sa hodia aj stoličky Adirondack či rustikálny drevený jedálenský stôl.

Čo sa týka bytového textilu, zvoľte di do vášho záhradného domčeka vankúše, prehozy a koberčeky v námorníckej farebnej schéme. Klasikou sú jednoznačne pruhované vzory a potlač morskej tematiky napríklad s kotvami, hviezdicami či koralmi. Na doplnenie sviežeho vzhľadu zvoľte ľanové či bavlnené tkaniny, napríklad vo forme závesov či obrusov.

namornicky styl zahradneho domceka

Zdroj foto

Nezabudnite ani na dekoratívne doplnky – ozdobte si priestor záhradného domčeka doplnkami, ako sú vintage lampáše, lodné kormidlá či aj špecifickejšie prvky, ktoré môžu slúžiť ako dekorácie, ako sú napríklad rybárske udice či plaváky. Zaveste si na steny domčeka umelecké diela alebo fotografie s námornou tematikou, ktoré zobrazujú pokojné morské scény, majáky či plachetnice. Určite medzi dekorácie zaraďte aj mušle, naplavené drevo či námorné uzly alebo plachetnice v sklenených nádobách.

Tip: Chceli by ste na záhrade aj kúsok mora? Prečítajte si v našom staršom článku ako si vytvoriť more na záhrade!

namornicky styl dekoracie

V neposlednom rade je dôležité aj správne osvetlenie – vyberte si svietidlá, ktoré evokujú námornú atmosféru, ako napríklad mosadzné alebo medené závesné svietidlá, lampáše či lampy s povrazom.

Námornú tematiku môžete rozšíriť aj na vonkajšiu plochu okolo vášho záhradného domčeka. Ak má váš domček k dispozícii terasu, môžete si ju tiež zariadiť v námorníckom štýle, nezabudnite však na záhradný nábytok odolný voči poveternostným vplyvom.

Začlenením kľúčových prvkov námorníckeho štýlu do vášho záhradného domčeka môžete vytvoriť priestor, v ktorom sa budete cítiť ako v prímorskom útočisku. Či už bývate pri pobreží alebo ďaleko od neho, námorný štýl ponúka nadčasový a osviežujúci spôsob, ako sa spojiť s pokojnými rytmami mora.

Prečítajte si aj:

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice