Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Vplyv farieb interiéru – aké farby si vybrať do interiéru drevenej chaty?

Farebné pásy na stene

Farby sú bežnou súčasťou nášho života, obklopujú nás všade naokolo. Existuje pomerne veľké množstvo literatúry, ktorá hovorí o ich vplyve na človeka. Farbám a ich účinkom sa venuje napríklad aj feng šuej či psychológia farieb. Farby majú vplyv na naše nálady a pocity. Aj pri zariaďovaní interiéru si vyberáme najmä tie farby, ktorá nás pozitívne ovplyvňujú. Niekedy to robíme podvedome, niekedy zámerne. Ako to teda s farbami a ich vplyvom je?

Okrem interiéru vášho domu či bytu si podľa farieb môžete zariadiť aj interiér záhradnej chatky či domčeka. Aj to je predsa miesto, na ktorom sa chcete cítiť príjemne. Aké farby si teda vybrať do vašej drevenej chatky a aký vplyv na nás majú jednotlivé farby?

Biela

Biela farba evokuje čistotu. Najčastejšie sa používa, ak chceme priestor rozjasniť či opticky zväčšiť. Veľkou výhodou bielej farby je aj jej neutrálnosť, preto vašu záhradnú chatku môžete doplniť o detaily v iných farbách, ktoré pekne vytvoria kontrast k bielej. Dajte si však pozor na to, aby bielej farby nebolo príliš, pretože v tomto prípade môže pôsobiť chladne. Biela farba je neutrálna, preto sa hodí takmer do každého interiéru. Navyše jej veľkou výhodou je, že ju môžete pokojne kombinovať s inými farbami, napríklad doplnkov či interiérových dekorácií.

biely interiér drevenej chaty

Biela farba pôsobí upokojujúco a prináša rovnováhu. Je obľúbená najmä u ľudí, ktorí sú úprimní a vyrovnaní. Je farbou čistoty a niektorí veria, že pomáha uzdravovať a očisťovať telo, preto je často využívaná aj v nemocniciach.

Žltá

Žltá farba srší optimizmom a oživuje priestory. Okrem oživenia ich aj presvetľuje a je vhodná tam, kde chýbajú slnečné lúče. Žltá farba taktiež navodzuje pocit tepla a veľmi dobre sa kombinuje s bielou a čiernou farbou. Častá je aj kombinácia žltej s modrou alebo červenou farbou, čím dosiahnete zaujímavý kontrast.

Na človeka vplýva optimisticky a často sa hovorí, že je zdrojom dobrej nálady. Zároveň žltá farba podporuje koncentráciu a kreativitu. Má priaznivý vplyv na nervovú sústavu, pamäť a celkovo aj na duševné rozpoloženie človeka.

Oranžová

Oranžová farba je ideálna pre interiér vašej drevenej chatky v prípade, že v nej chcete tráviť čas s rodinou a priateľmi. Táto farba totiž navodzuje rodinnú a priateľskú atmosféru. Je vhodná do interiérov, v ktorých sa rodina stretáva, ale aj na miesta, ktorým chýba svetlo. Oranžová farba v sebe ukrýva optimizmus a pozitívnu energiu. Vyvoláva pocit šťastia a taktiež podporuje trpezlivosť. Dobre sa kombinuje s bielou a žltou farbou.

oranžová spálňa v drevenej chate

Oranžová farba podporuje kreatívne myslenie a navodzuje pocit pohody a pozitivity. Pôsobí povzbudivo a podporuje pocity šťastia. Pomáha taktiež prekonávať únavu a smútok.

Červená

Červená farba je už tradične spájaná s vášňou, láskou a energiou. Je dynamickou ohnivou farbou, ktorá je viac vhodná pre temperamentných ľudí. Hodí sa prevažne do priestorov, ktoré sú určené na zvýšenie aktivity, vyhnúť by sme jej mali v priestoroch, v ktorých chceme oddychovať. Preto ak je vaša drevená chatka určená na oddych, radšej sa červenej vyhnite. Červená farba tiež nie je vhodná pre ľudí, ktorí sa dokážu ľahko rozčúliť.

Červená ale podporuje kreativitu, preto ak je vaša záhradná chatka napríklad umeleckým ateliérom, pokojne môžete siahnuť aj po tejto farbe. Dokáže taktiež zvyšovať krvný tlak, rýchlosť dýchania aj srdcovú frekvenciu. Má vplyv aj na zvyšovanie adrenalínu.

Fialová

Fialová farba v sebe skrýva mystickosť a symbolizuje túžbu, ale aj melanchóliu. Hodí sa do interiéru, v ktorom chcete navodiť romantickú atmosféru. Je kombináciou červenej a modrej, čo sú farby s dvoma odlišnými energiami. Fialová farba je vhodná na podporu inšpirácie a originality. Bledý odtieň fialovej farby je znakom lásky k blízkym.

biela moderná kuchyňa

Modrá

Modrá farba sa spája s múdrosťou, inteligenciou ale aj duchovnom a mystikou. Modrá je považovaná za farbu pokoja a oddychu, pretože upokojuje myseľ aj telo. Taktiež podporuje koncentráciu, kreativitu a rozumovú aktivitu. Modrú farbou môžete zvoliť do interiéru, v ktorom chcete oddychovať a relaxovať. U niektorých ľudí vplýva modrá farba pozitívne dokonca aj na kvalitu spánku.

Svetlé odtiene modrej navodzujú pocit čistoty a pokoja, uvoľnenia a otvorenosti. Modrá symbolizuje oblohu či vodu, aj preto sa hodí do interiéru, v ktorom chcete navodiť pohodu a pokoj pre relaxáciu. Dobre sa kombinuje s bielou a žltou farbou. Modrá je ideálnou farbou do záhradnej chatky alebo domčeka.

Zelená

Zelená farba je farbou prírody. Aj preto navodzuje pocit súznenia s prírodou a pôsobí upokojujúco. Okrem toho navodzuje pocit mladosti a vitality a zároveň stimuluje intelekt. S touto farbou sa spája optimizmus a taktiež priaznivo pôsobí na myseľ, dokonca pomáha zmierniť migrénu či únavu.

zelená kuchyňa s vysokými stoličkami

Vhodná je do interiérov určených na oddych, relaxáciu, ale aj kreatívne činnosti, pretože je taktiež farbou premýšľania. Taktiež priaznivo pôsobí na nervovú sústavu človeka a pomáha, keď sme vyčerpaní. Je neutrálnou farbou, jej pôsobenia záleží od toho, s akými farbami  sa skombinuje. Zelená je farbou prírody, preto sa hodí do každej záhradnej chatky. Veľmi pekne vynikne v kombinácii s hnedou alebo žltou farbou.

Hnedá

Hnedá farba je, podobne ako zelená, taktiež farbou, ktorá sa spája s prírodou. Je symbolom zeme a domova. Častokrát sa spája s poriadkom, dôveryhodnosťou ale aj útulnosťou. Ak chcete, aby vaša záhradná chatka pôsobila práve útulným dojmom, hnedá farba by mohla byť ideálna. Navodzuje pocit príjemnej rodinnej atmosféry. Hnedú môžete kombinovať takmer s každou farbou, ponúka priestor na vyniknutie pestrofarebným odtieňom.

Hnedá farba navodzuje pocit vyrovnanosti a obľubujú ju nekonfliktní ľudia. Má priazniví účinok na racionalitu a zdravú myseľ.

útulný interiér drevenej chaty

Čierna

Aj napriek tomu, že sa čierna farba spája so smútkom či negativitou, v interiéri navodzuje dojem elegancie a luxusu. Čierna sa, rovnako ako biela farba, považuje za neutrálnu farbu, preto ju pokojne môžete kombinovať s ktoroukoľvek farbou. Nevýhodou čiernej farby je, že opticky zmenšuje priestor.

Čiernu farbu interiérov vyhľadávajú skôr sebavedomí a svojrázni ľudia. Prílišné množstvo čiernej farby však môže na človeka vplývať melancholicky a stiesnene. Preto ak uvažujete nad touto farbou, zvážte možnosť nafarbiť ňou napríklad len jednu stenu, prípadne ju zvoliť len ako farbu doplnkov či nábytku. Hodí sa do extravagantnejších záhradných chatiek či altánkov.

Pri výbere farieb do interiéru vašej záhradnej chatky či záhradného domčeka by ste však mali okrem významu a vplyvu farieb myslieť aj na veľkosť priestoru. Ak je interiér príliš malý, veľké množstvo danej farby na vás môže vplývať negatívne. Preto, ak je vaša záhradná chatka menšia, radšej zvoľte neutrálnu farbu, napríklad bielu, a zvyšok doplnkov či nábytok si môžete zaobstarať v iných farbách. Aj v prípade zariaďovania interiéru a výberu farieb platí staré známe pravidlo, že menej je niekedy viac.

Zdroj fotiek: www.pinterest.com

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice