Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Postavte na záhrade deťom ihrisko s hojdačkou už tento rok!

detske ihrisko titulna fotka

Máte záhradu a radi by ste svojim deťom vytvorili miesto, na ktorom sa môžu zabávať a tráviť tak viac času na čerstvom vzduchu? Čo tak postaviť im vlastné ihrisko? Prinesie kopec zábavy do záhrady, a tak budú mať vaše deti o zábavu postarané.

Čo v článku nájdete:

Leto sa pomaly blíži a spolu s ním aj príležitosť tráviť viac času vonku. V dnešnej dobe smartfónov, počítačov a tabletov je niekedy ťažké dostať deti von na čerstvý vzduch. Mať na záhrade vlastné ihrisko môže byť skvelým spôsobom, ako im spríjemniť čas strávený von. Tak umožníte deťom zostať aktívne a zároveň ich budete mať pod dohľadom. Pozrime sa spoločne, aké výhody prináša mať ihrisko s hojdačkou na záhrade, na čo myslieť pred jeho realizáciou a ako na jeho stavbu.

Aké výhody prináša ihrisko s hojdačkou na záhrade?

Pobyt a hranie sa vonku prináša viacero výhod. Tou najhlavnejšou je práve pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý má mnoho zdravotných výhod (nielen pre deti). Deti potrebujú pre správny vývin dostatok pohybu a tiež slnečných lúčov (samozrejme v primeranom množstve a s patričnou ochranou). Hranie sa na ihrisku s rôznymi možnosťami aktivít tiež môže zvýšiť kreativitu, rozvoj celkovej motoriky, obratnosti a koordinácie oko-ruka (pozn.: prepojenie zrakových vnemov s pohybom horných končatín). Hranie sa vonku, či už so súrodencami alebo kamarátmi, poskytuje tiež príležitosť na rozvoj komunikačných schopností, riešenia konfliktov či schopnosť spolupracovať a byť trpezlivý.

detska hojdacka

Na čo myslieť pred postavením ihriska?

Predtým, než sa pustíte do stavby záhradného ihriska pre vaše deti, je dôležité zvážiť niekoľko aspektov. Jedným z najdôležitejších je práve bezpečnosť. Ihrisko s hojdačkou by malo byť predovšetkým bezpečné, aby nepredstavovalo riziko úrazu. Malo by mať pevnú a stabilnú konštrukciu a neobsahovať žiadne časti, na ktorých by si deti pri hre mohli ublížiť. Určite by ste tiež nemali deti nechávať pri hre bez dozoru dospelej osoby. Veď to poznáte, keď sa deti hrajú, mnohokrát nezvažujú možné riziká, a tak sa môžu stať nehody či menšie úrazy. Vždy je lepšie, ak majú dospelý dozor.

Dôležitým aspektom na zváženie je aj miesto, kde vonkajšie ihrisko umiestnite. Malo by ísť o miesto s dostatkom priestoru a na ktoré budete mať dobrý výhľad, aby ste mali vaše deti pod kontrolou. Netreba zabúdať ani na povrch pod ihriskom a hojdačkou. Určite by to mal byť mäkký povrch, a nie betón či dlažba. Ideálny podklad by mohla byť napríklad gumená bezpečnostná rohož, gumená dlažba či piesok, ktoré poskytnú mäkký povrch a tlmia nárazy napríklad pri páde.

Ďalším aspektom je aj veľkosť ihriska, ktoré chcete pre vaše deti postaviť. Tá sa bude odvíjať od počtu detí, ktoré sa v ňom budú hrať. Väčšina záhradných ihrísk, ktoré sú dostupné na predaj, poskytuje dostatok miesta pre viacero detí. Zvyčajne majú podobu menšieho záhradného domčeka so šmýkačkou a hojdačkou a ďalšími rôznymi zábavnými prvkami, ktoré deti môžu pri hre využiť. 

ihrisko s domcekom

V neposlednom rade je tiež dôležité zvážiť materiál, z ktorého bude záhradné ihrisko pre deti postavené. Najčastejším materiálom týchto zábavných konštrukcií býva práve drevo. To poskytuje mnohé dobré vlastnosti, ako je pevnosť, stabilita ale aj estetický vzhľad, vďaka čomu záhradné ihrisko zapadne do prostredia celej záhrady. Pri výbere dreva na stavbu detského ihriska je treba myslieť predovšetkým na jeho kvalitu. Len kvalitné drevo zabezpečí dostatočnú pevnosť a stabilitu, a tým aj bezpečnosť pri hre.

Tip: Vhodným materiálom pre výstavbu vonkajších drevených stavieb, či už sú to detské ihriská, drevené altánky, domčeky či prístrešky, sú dreviny, ktoré pochádzajú zo severských oblastí, ako napríklad škandinávsky či sibírsky smrek alebo borovica. Tieto dreviny využívame aj my na výrobu našich drevných stavieb, a to z dôvodu, že sa vyznačujú vyššou hustotou a tvrdosťou v porovnaní s tuzemskými drevinami. To z nich robí odolnejšie a trvácnejšie stavebné materiály.

Ako na stavbu ihriska?

Stavba detského záhradného ihriska nemusí byť žiadna veda, ak máte zabezpečené kvalitné materiály, potrebné náradie a tiež v neposlednom rade aj dostatočné kutilské zručnosti a skúsenosti.

Detské ihrisko zvyčajne tvorí zostava, ktorá ma dve alebo viacero častí na hranie. Často pozostáva práve z konštrukcie, na ktorú sa zavesí hojdačka a zo zastrešenej časti, ako je drevený domček na vyvýšenej platforme, z ktorého vedie šmýkačka. Tento model je klasickým príkladom detského záhradného ihriska, ktorý sa však samozrejme dá prispôsobiť a doplniť o ďalšie rôzne časti.

detské ihrisko na zahrade

Stavba ihriska krok po kroku

Krok 1: Plánovanie a návrh

Predtým, ako sa pustíte do stavby, načrtnite si návrh ihriska. Zvážte faktory, ako je jeho veľkosť, počet hojdačiek, výška domčeka a celkové usporiadanie ihriska. Nezabudnite ani na dostatočný rozostup medzi hojdačkami a jednotlivými časťami ihriska.

Krok 2: Príprava nástrojov, materiálov a častí ihriska

Zadovážte si kvalitné drevo, nástroje a náradie (ako sú skrutkovače, šrúby, upevňovacie a kotviace časti atď.), ale aj súčasti ihriska, ako sú hojdačky, šmýkačka, úchytky, rúčky či chyty, aby ste mali všetko pred výstavbou ihriska pripravené.

Krok 3: Pripravte podklad

Vyberte pevný a stabilný povrch na záhrade. Odstráňte všetky nečistoty, kamene, a nerovnosti, aby ste zaistili rovný povrch. Môžete vykopať otvory pre podporné stĺpiky, ktoré budete môcť zabetónovať, aby ste zabezpečili väčšiu stabilitu konštrukcie. Pre podkladovú plochu pod ihrisko zvoľte mäkké materiály, ako je už spomínaná gumená dlažba alebo piesok.

Krok 4: Zostavte rám

Začnite montážou hlavného rámu ihriska. Postupujte podľa navrhnutého dizajnu a plánu a pomocou skrutiek alebo svorníkov bezpečne spojte kusy dohromady. Nezabudnite na vodováhu, aby ste sa uistili, že je rám rovný a stabilný.

Krok 5: Konštrukcia domčeka

Postupujete spájaním ďalších kusov reziva, aby ste vytvorili platformu a zastrešený domček. Výšku platformy prispôsobte veku detí a tiež výške šmýkačky, ktorú budete chcieť na domček umiestniť.

Krok 6: Upevnenie hojdačky

Na horný nosník rámu nainštalujte háky, ktoré budú slúžiť ako upevňovacie body pre hojdačky. Uistite sa, že sú bezpečne pripevnené a rovnomerne rozmiestnené, aby uniesli váhu hojdačiek a detí. Skontrolujte, či je každá hojdačka bezpečne pripevnená a vyrovnaná. Hojdačky vyskúšajte, aby ste sa uistili, že sa pohybujú voľne a hladko.

Krok 7: Inštalácia doplňujúcich prvkov

Namontujte na konštrukciu ďalšie doplňujúce prvky, ako sú laná na lezenie či lezecké chyty. Nezabudnite ani úchytky a zábradlie pre väčšiu bezpečnosť.

Krok 8: Kontrola bezpečnosti

Predtým, ako umožníte svojim deťom hrať sa na ihrisku, vykonajte dôkladnú bezpečnostnú kontrolu. Skontrolujte všetky spoje a skrutky, aby ste sa uistili, že sú pevné a bezpečné. Odstráňte všetky ostré hrany alebo úlomky.

Tipy na záver

Tu je zopár návodov na stavbu detského ihriska, v ktorých nájdete presné tipy a triky na to, ako jednoducho postaviť zábavné a najmä bezpečné miesto na hranie sa pre vaše detičky v záhrade:

  • Videonávod na výrobu detského ihriska:

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice